Gospodine predsedavajući, gospodine ministre, koleginice i kolege, pre nego što počnem da govorim o dve izuzetno značajne konvencije Međunarodne organizacije rada, pre svega moram svoje zadovoljstvo da izrazim što je ministar rada danas u Narodnoj skupštini i što ću, nadam se, odmah po završetku izlaganja dobiti bar neke odgovore na niz pitanja koje imam.
Dakle, danas su pred nama dve vrlo značajne konvencije Međunarodne organizacije rada. Prva je 181 o privatnim agencijama za zapošljavanje. Vrlo značajna konvencija, vrlo bitna za sve nas, jer njenim usvajanjem i njenom ratifikacijom će doći do uvođenja reda u rad privatnih agencija za zapošljavanje, ali će takođe doći i do veće zaštite zaposlenih u tim agencijama.
Inače, privatne agencije kod nas postoje od 2003. godine. Do danas ih ima 50. Godine 2003. Zakon o zapošljavanju je dozvolio rad privatnim agencijama. Međutim, privatne agencije danas su mogle da posreduju u zapošljavanju, ali nisu mogle i da zapošljavaju. Upravo bih se na ovome zadržala i ministru rada, odnosno inspekciji rada uputila jedno pitanje.
Naime, radeći posao koji radim, više od dve godine susrećem se sa nizom problema. Srbija jeste jedna država u kojoj se novi zakoni izvrgavaju, zaobilaze, te je to bio slučaj i kod nemogućnosti ovih agencija da zapošljavaju radnike, odnosno da ih iznajmljuju drugim poslodavcima. Neću da govorim paušalno, govoriću vrlo konkretno i reći ću vam na primeru "Morave in".
"Morava IN" jeste agencija koja radi nekoliko godina. Dakle, nije to ništa što je sada novo. Ona je iznajmljivala radnike Beogradskom vodovodu. Od Beogradskog vodovoda je uredno dobijala pun iznos na ime naknade zarada. Normalno da radnici zaposleni u ovoj "Moravi in" nisu dobijali pune nadoknade. Dobijali su 50% od zarade onih radnika koji rade u Beogradskom vodovodu, dok je 50% nadoknade koju im je davao Beogradski vodovod zadržavan u "Moravi in", odnosno zadržavao ga je vlasnik te agencije.
Mi smo se obraćali inspekcijama rada, urgirali, jer položaj i status radnika u ovim agencijama je apsolutno nezadovoljavajući, izloženi stalnom mobingu, bez ikakvih prava, neprekidna pretnja otkazima. Dovoljno je reći da u "Moravi in", posle ko zna koliko peripetija, uspeli smo da formiramo sindikat i onda kada smo pokrenuli neka pitanja, odnosno kada je predsednik sindikata počeo da postavlja pitanja, kada je animirao javnost, dobio je otkaz.
Koristim prisustvo ministra rada da prosto apelujem na njega, da zatražim veće angažovanje inspekcije rada, da do ovakvih slučajeva i ovakvih situacija više ne bi dolazilo.
Ovo nije jedini slučaj. To se isto dešava i u Parking servisu i u nizu drugih preduzeća. Zato zaista apelujem na sve poslanike, apelujem na Narodnu skupštinu da ovu konvenciju podrži, da joj damo apsolutnu podršku, jer se nadam da će usvajanjem i prihvatanjem ove konvencije doći do uvođenja reda u radu privatnih agencija, ali i do mnogo veće zaštite onih koji su zaposleni u ovim agencijama koje te agencije iznajmljuju.
U tom smislu bih ukazala na značaj člana 2, koji predviđa da posle konsultacije sa sindikatima i organizacijama poslodavaca država može da zabrani rad agencijama za određene kategorije radnika ili rad u određenim delatnostima. Član 10. ukazuje na to da nadležni državni organ mora da ispita žalbe i zloupotrebe u radu ovih agencija i da u to uključi i sindikate. Zbog svega ovoga, zbog mogućnosti koja se daje da dođe do veće zaštite radnika, a mislim da ne treba da podsećam kakva su danas prava radnika, koliko je položaj radnika u Srbiji težak, mislim da svi apsolutno moramo da damo podršku ovoj konvenciji.
Ono što je ne manje značajno i bitno, i ono što ja najmanje očekujem, to je da posle usvajanja zakona o potvrđivanju Konvencije međunarodne organizacije rada, Vlada mora vrlo brzo da donese prateće propise koji će obezbediti sprovođenje ove konvencije.
Osvrnula bih se i na Konvenciju međunarodne organizacije rada 150, koja se odnosi na administraciju rada. Takođe, vrlo značajna Konvencija. Cilj njen je uspostavljanje jedne efikasne administracije, odnosno davanje mogućnosti administraciji da deo svoje nadležnosti prenese na druge subjekte, pre svega na lokalnu samoupravu, ali i na sindikate.
Ono na čemu bih se po nekoj prirodi stvari zadržala jeste prenošenje nadležnosti upravo na sindikate, jer prateći i pošto sam dobro upoznata sa ovom materijom, već vidim sada unapred, zato unapred želim i da ukažem i upozorim ministra rada na sve probleme koji mogu da nastanu, ukoliko ne dođe do određenih predradnji, pre nego što mi određene nadležnosti prenesemo na sindikate.
Zbog narodnih poslanika i građana Srbije koji nisu u materiji, želim da vas informišem da ovo znači da će Ministarstvo rada registraciju sindikata preneti sa nadležnosti ministarstva u nadležnost sindikata.
Izuzetno je opasno ako ovu konvenciju iskoristimo za prenošenje ovlašćenja državnih organa u sprovođenju zakona na druge organizacije ili institucije, pa bile one i socijalno ekonomski savet ili organizacija radnika i poslodavaca dok u ovoj materiji ne uvedemo red. Pre svega, tu mislim na onaj problem koji je de fakto prisutan u Srbiji, sa kojim ste vi vrlo dobro upoznati, a to je utvrđivanje reprezentativnosti sindikata, rad socijalno ekonomskog saveta, odnosno učešće u socijalno ekonomskom savetu, reprezentativnih socijalnih partnera.
Pogledajmo danas naš socijalno ekonomski savet - dakle, u njemu je jedino Vlada legitimna. Ne govorim da nisu svi socijalni partneri reprezentativni. Jedan od sindikata sigurno jeste, ali je činjenica da je i on pred nelegitimnim organom dokazao svoju reprezentativnost.
S druge strane, imamo činjenicu da jedan sindikat, govoriću potpuno otvoreno, UGS "Nezavisnost", ne želi da dokazuje reprezentativnost. To je nešto što u državi Srbiji, mimo zakona i mimo propisa, jednostavno može da kaže – neću da dokazujem reprezentativnost. Imamo udruženje poslodavaca koji su onako reprezentativni na nivou jednog školskog dvorišta.
Kada govorimo o ovome, mnogima može da ne bude jasno zašto govorim na ovaj način, ali prosto, postavljam pitanje vama, ministre, postavljam pitanje Vladi Republike Srbije – zašto se konačno ovo pitanje ne reši? Zašto u jednoj državi u kojoj je milion nezaposlenih, u kojoj je radno mesto ravno dobitku na lutriji? Ne mogu da shvatim da niko nema interes da se za ovo pitanje zauzme, da dobijemo jedan socijalni dijalog, jednu formu, jedno mesto gde ćemo svi zajedno rešavati stravične probleme naših radnika.
Uvek kada govorim o ovome volim da kažem da ti problemi u novijoj srpskoj istoriji nikada nisu bili veći.
U tom smislu apelujem i na vas da se o ovome ne pristupa na ovaj način, jer ćete izvršiti genocid sindikata i dovešćete do revolta svih onih drugih. Dakle, zakon, poštovanje zakona, zakon jednak za sve, socijalni dijalog, jer želimo svi da ova Srbija krene napred, da se dogovaramo i da imamo jedan pomak.
Podsećam vas da nema zemlje Evrope ni sveta koja je uspela da napravi ekonomski pomak, a da pre toga socijalni dijalog i rad socijalno ekonomskog saveta nije podigla na jedan viši nivo. Ovde se ne radi o pojedinačnim sindikatima, pojedinačnim poslodavcima, ovde se radi o potrebi da ova država krene napred, da se dogovaramo, da imamo jedno mesto gde Vlada, sindikati, poslodavci sistemski i dogovorno rešavaju ove naše ogromne probleme u kojim se danas nalazimo.
Nadam se da će ovo biti ovako, da ćete imati dovoljno sluha, jer to nismo imali ni od prethodnog ministra, ni od onog prethodnog, ali mislim da je stvarno minut do 12 da se ovom pitanju ozbiljno posveti pažnja. Hvala.