ĐORĐE STANKOVIĆ

Narodni pokret Srbije

OSVRT OTVORENOG PARLAMENTA

Đorđe Stanković biran je za narodnog poslanika jednom do sada, u 13. sazivu, od 2022. do 2023. godine.

U 13. sazivu izabran je za narodnog poslanika kao 37. na listi Marinika Tepić – Ujedinjeni za pobedu Srbije (Stranka slobode i pravde, Narodna stranka, Demokratska stranka, DZVM – VMDK, Stranka Makedonaca Srbije, Pokret slobodnih građana, Udruženi sindikati Srbije „Sloga“, Pokret za preokret, Pokret Slobodna Srbija, Vlaška stranka), mandat mu je potvrđen 01.08.2022. godine. U 13. sazivu najpre je bio deo poslaničke grupe Narodna stranka, da bi 08.08.2023. prešao u novoformiranu poslaničku grupu Narodni pokret Srbije – Novo lice Srbije, a zatim od sredine septembra postao deo poslaničke grupe Narodni pokret Srbije – Ekološki ustanak – Novo lice Srbije. Bio je član Odbora za privredu, regionalni razvoj, trgovinu, turizam i energetiku, i zamenik člana Odbora za finansije, republički budžet i kontrolu trošenja javnih sredstava i Odbora za prostorno planiranje, saobraćaj, infrastrukturu i telekomunikacije.

U 14. sazivu izabran je za narodnog poslanika kao 28. na listi Srbija protiv nasilja - Miroslav Miki Aleksić - Marinika Tepić (Stranka slobode i pravde, Narodni pokret Srbije, Zeleno-levi front, Ne davimo Beograd, Ekološki ustanak - Ćuta, Demokratska stranka, Pokret slobodnih građana, Srbija centar, Zajedno, Pokret za preokret, Udruženi sindikati Srbije "Sloga", Novo lice Srbije), mandat mu je potvrđen 06. februara 2024. godine.

U 14. sazivu deo je poslaničke grupe Narodni pokret Srbije - Novo lice Srbije. Član je Odbora za spoljne poslove i Odbora za prostorno planiranje, saobraćaj, infrastrukturu i telekomunikacije i zamenik člana Odbora za finansije, republički budžet i kontrolu trošenja javnih sredstava i Odbora za evropske integracije. Takođe, član je Delegacije u Parlamentarnoj skupštini Saveta Evrope i zamenik člana Parlamentarnog odbora za stabilizaciju i pridruživanje.


BIOGRAFIJA

Rođen u Nišu 22. aprila.1989. U Nišu je završio osnovnu školu i srednju školu, a 2008 upisao Građevinsko-Arhitektonski fakultet na kom je završio osnovne i master studije.

2014. godine, posle završenih studija, počeo je da radi u nemačkoj firmi u Beogradu na poziciji koordinatora gradnje, i na tom mestu je ostao 3 godine.

Nakon toga osnovao je svoju firmu u Nišu, koja se bavi nekretninama i projektovanjem i radi do dan danas.

Bio je potpredsednik Narodne stranke, i predsednik Gradskog odbora Narodne stranke u Nišu. Narodnu stranku napustio je u avgustu 2023. godine.

Potpredsednik je stranke Narodni pokret Srbije.
Poslednji put ažurirano: 22.09.2024, 15:56

Osnovne informacije

Statistika

  • 47
  • 3
  • Nema pitanja koja su upućena poslaniku

Drugo vanredno zasedanje , 26.09.2024.

Hvala, predsedavajuća.

Naravno, svi dobro znate da dolazim iz Niša tako da ću prvi deo pitanja da posvetim gradu Nišu, a između ostalog kasnije ću i Ministarstvu finansija.

Dakle, ovako. Pre svega, privremenom gradskom veću grada Niša, pošto ćemo da vidimo koliko će da traje, želim da postavim pitanje koliki je minus u budžetu grada Niša ostavila gradonačelnica, bivša gradonačelnica Dragana Sotirovski? Koliko je potvrda dostavila za potrošene milione karticom grada Niša, za šta nema potvrdu, a što je ustanovila DRI u svom Izveštaju?

Naravno, pošto je kao oštećeni subjekat grad Niš da li će sadašnji privremeni gradonačlenik pokrenuti krivičnu prijavu, s obzirom na to da je taj budžet najviše oštećen, odnosno da su građani Niša oštećeni?

Smatram da, pošto su u pitanju milioni, neophodno je da Tužilaštvo uradi svoj posao, ali neophodno je subjekti koji učestvuju u svemu ovome rade svoj posao.

Naravno, vidi se da postoji nekakva aktivnost, pokušavaju da privid neke aktivnosti stvore u Nišu, ali je činjenica da je budžet prazan, činjenica je da ne postoji novac koji se isplaćuje ni za subvencije, ni za određene plate, ali zato postoji nada ili bolje rečeno pokušavaju da kupe ljubav tako što obećavaju neku vrstu socijalne pomoći gradskoj upravi.

Sad želim da postavim pitanje – da li je istina da su plate u beogradskoj gradskoj upravi skoro pa 50% veće nego u svim ostalim gradskim upravama u Srbiji, pošto znamo, naravno, da postoji poseban zakon za grad Beograd? Ali, s obzirom da su razlike 50%, evo samo konkretno načelnik Uprave ima koeficijent u Beogradu 50, a u Nišu 31. Ja smatram da je to neophodno izjednačiti, jer jednostavno troškovi života su svuda poskupeli i ne može ovde prosek plata u gradskoj upravi 100.000, 150.000, a u Nišu, Boru, Zaječaru ili bilo kom drugom gradu između 50.000 i 80.000.

Kad smo kod Zaječara, pošto znamo da imamo, takođe, i jednu vrlo zanimljivu lokalnu vlast u vidu lika i dela Boška Ničića koji je naravno do skoro urlikao protiv SNS, a onda prešao da bude njihov bot, imamo situaciju da je potrošeno 32 miliona evra za stadion. Želim da postavim pitanje i toj lokalnoj upravi – da li će sledeće nešto slično raditi s obzirom da imaju stvari koje već godinama, 12 godina, nisu popravili, a to je da nema grad ni pijaću vodu, da između ostalog ni pijacu nisu završiji, da jednostavno ni parkinge nemaju, koje su naravno nelegalno izgradili? Naravno da imaju puno turističkog potencijala u koji se ne ulaže.

Vrlo dobro znate da tako nešto ne može da opstane s obzirom da grad mora da se razvija paralelno i da u ovoj situaciji imamo kao, da kažem, primer kuće koja nema prozore i vrata, ali zato ima bazan i što je najgore, na tom stadionu ne igra Timok, nego

igra OFK Beograd. To znači da se u tom bazenu kupaju neke komšije, a ne ljudi koji žive u toj kući, u ovom slučaju u ovom gradu.

Naravno, imamo situaciju i u gradu Boru koji je nekada bio ponosan i rad grad, sada se osećaju kao da su građani drugog reda. Da li je realno da tamo očigledno kineske manjine, u ovom slučaju, a možda sutra i većine, imaju više prava nego građani Bora. Moj kolega Miroslav Aleksić, odnosno šef poslaničke grupe Narodni pokret Srbije je to postavio kao pitanje. Dakle, 2000 hektara je predato kineskoj, očigledno, vlasti, u ovom slučaju kompaniji „Zi Đin“ i oni sada zaista žele da isteraju ljude koji žive tamo već godinama.

Ne samo to, vrednost svega toga što je predato jeste, od naravno, 14 miliona, tona bakra i tri tona zlata, je 144 milijarde evra. Da li je možda to moglo na drugačiji način da se uradi s obzirom da znamo da uskoro pokušavate da date i rudnik, odnosno u ovom slučaju da se napravi rudnik litijuma kako bi na isti način završio.

Mi ne treba da budemo afričke zemlje, mi treba da budemo zemlje koje to eksploatišu i prodaju kasnije kao svoju rudu, a ne da u ovom slučaju dajemo but zašto.

Naravno, pošto mi je pred kraj želim da postavim pitanje – da li je tačno da je u ovom slučaju načelnik Uprave za zajedničke poslove, Dejan Matić, predao na korišćenje Klub poslanika Željku Mitroviću koji naravno živi preko puta i u ovom slučaju koristi taj Klub poslanika kao svoj?

S druge strane, želim da postavim pitanje – da li je istina da u ovom slučaju potpredsednik Vlade, a ministar za ništa, Aleksandar Vulin, vozi Brabus Mercedes u vrednosti od 500.000 evra? Naravno, ne samo on, nego i ministar Lončar. Da li je to u stvari cena patriotizma koji se ovde vidi u Skupštini gde se pričao o Rusima i o ruskoj Vladi svaki put kad se uzme mikrofon? Da li je taj Brabus cena koju građani Srbije plaćaju?

Hvala puno.

Drugo vanredno zasedanje , 26.09.2024.

Hvala puno, predsedavajuća.

U ova dva, tri dana u suštini smo čuli da će glavne investicije naše države u ovom slučaju biti EKSPO i, naravno, još neki imaginarni projekti koji još uvek ne postoje, ali u ovom slučaju su svakako deo tog paketa, da li je to stadion u ovom slučaju u vrednosti od milijardu evra ili nešto slično.

Želim samo da postavim pitanje na koji način se, u ovom slučaju je retoričko, s obzirom da smo u amandmanima, na koji način se u ovom budžetu vidi ravnomerni razvoj Srbije? Da li je u ovom slučaju ne samo Beograd i okolina, da kažem, isprojektovana ili da li postoje neki veći projekti koji će se raditi i na jugu Srbije, odnosno, u ovom slučaju u Nišu, Zaječaru, Leskovcu, jer u ovom slučaju vidimo da je bukvalno EKSPO kao projekat jedini važan za ovu državu, i ne samo EKSPO, u ovom slučaju naravno i litijum. Mora da postoji neki način da se i jug Srbije uključi u finansijske tokove, naročito u rebalans budžeta.

Mi imamo situaciju da u rebalansu budžeta bukvalno sa samo 1% su investicije koje su vezane za jug Srbije pre bile. Iz tog razloga smatram da ovaj rebalans budžeta nije dobro napravljen i svakako da u našim amandmanima ćete čuti, između ostalog, i način na koji bi to morali da sprovedemo drugačije.

Hvala puno.

Drugo vanredno zasedanje , 24.09.2024.

Hvala predsedavajuća. Član 104. ovo se sada pozivam baš na ono što ste vi pokušali da napomenete, a to je da ako narodni poslanik ili u ovom slučaju predstavnik u svoj izlaganju na sednici uvredljivo se izrazi prema narodnom poslaniku, čiji je član iste političke grupe, onda ima pravo na repliku da se razumemo.

U ovom slučaju Siniša Mali je rekao da je neko pljačkao i imajte u vidu da ste imali sve vreme ovog sveta da bilo koga od nas ovde iz opozcije procesuirate, a mi to vreme nismo imali, a pošto će to vreme doći, onda ćemo videti kako će tada da se stvari odvijaju. Svakako, molim vas da i vi opominjete ovde one koji govore kada se izražavaju neprikladno, isto kao što hoćete da pominjete nas. Mislim da je tu važan reciprocitet. Miroslav Aleksić je u ovom slučaju više puta bio prisutan kada su se pričale laži i svaki put je tražio repliku a niste mu dozvolili, pa bih vas molio da mu sada date priliku da odgovori. Hvala.

Drugo vanredno zasedanje , 26.09.2024.

Hvala, predsedavajuća.

Naravno, svi dobro znate da dolazim iz Niša tako da ću prvi deo pitanja da posvetim gradu Nišu, a između ostalog kasnije ću i Ministarstvu finansija.

Dakle, ovako. Pre svega, privremenom gradskom veću grada Niša, pošto ćemo da vidimo koliko će da traje, želim da postavim pitanje koliki je minus u budžetu grada Niša ostavila gradonačelnica, bivša gradonačelnica Dragana Sotirovski? Koliko je potvrda dostavila za potrošene milione karticom grada Niša, za šta nema potvrdu, a što je ustanovila DRI u svom Izveštaju?

Naravno, pošto je kao oštećeni subjekat grad Niš da li će sadašnji privremeni gradonačlenik pokrenuti krivičnu prijavu, s obzirom na to da je taj budžet najviše oštećen, odnosno da su građani Niša oštećeni?

Smatram da, pošto su u pitanju milioni, neophodno je da Tužilaštvo uradi svoj posao, ali neophodno je subjekti koji učestvuju u svemu ovome rade svoj posao.

Naravno, vidi se da postoji nekakva aktivnost, pokušavaju da privid neke aktivnosti stvore u Nišu, ali je činjenica da je budžet prazan, činjenica je da ne postoji novac koji se isplaćuje ni za subvencije, ni za određene plate, ali zato postoji nada ili bolje rečeno pokušavaju da kupe ljubav tako što obećavaju neku vrstu socijalne pomoći gradskoj upravi.

Sad želim da postavim pitanje – da li je istina da su plate u beogradskoj gradskoj upravi skoro pa 50% veće nego u svim ostalim gradskim upravama u Srbiji, pošto znamo, naravno, da postoji poseban zakon za grad Beograd? Ali, s obzirom da su razlike 50%, evo samo konkretno načelnik Uprave ima koeficijent u Beogradu 50, a u Nišu 31. Ja smatram da je to neophodno izjednačiti, jer jednostavno troškovi života su svuda poskupeli i ne može ovde prosek plata u gradskoj upravi 100.000, 150.000, a u Nišu, Boru, Zaječaru ili bilo kom drugom gradu između 50.000 i 80.000.

Kad smo kod Zaječara, pošto znamo da imamo, takođe, i jednu vrlo zanimljivu lokalnu vlast u vidu lika i dela Boška Ničića koji je naravno do skoro urlikao protiv SNS, a onda prešao da bude njihov bot, imamo situaciju da je potrošeno 32 miliona evra za stadion. Želim da postavim pitanje i toj lokalnoj upravi – da li će sledeće nešto slično raditi s obzirom da imaju stvari koje već godinama, 12 godina, nisu popravili, a to je da nema grad ni pijaću vodu, da između ostalog ni pijacu nisu završiji, da jednostavno ni parkinge nemaju, koje su naravno nelegalno izgradili? Naravno da imaju puno turističkog potencijala u koji se ne ulaže.

Vrlo dobro znate da tako nešto ne može da opstane s obzirom da grad mora da se razvija paralelno i da u ovoj situaciji imamo kao, da kažem, primer kuće koja nema prozore i vrata, ali zato ima bazan i što je najgore, na tom stadionu ne igra Timok, nego

igra OFK Beograd. To znači da se u tom bazenu kupaju neke komšije, a ne ljudi koji žive u toj kući, u ovom slučaju u ovom gradu.

Naravno, imamo situaciju i u gradu Boru koji je nekada bio ponosan i rad grad, sada se osećaju kao da su građani drugog reda. Da li je realno da tamo očigledno kineske manjine, u ovom slučaju, a možda sutra i većine, imaju više prava nego građani Bora. Moj kolega Miroslav Aleksić, odnosno šef poslaničke grupe Narodni pokret Srbije je to postavio kao pitanje. Dakle, 2000 hektara je predato kineskoj, očigledno, vlasti, u ovom slučaju kompaniji „Zi Đin“ i oni sada zaista žele da isteraju ljude koji žive tamo već godinama.

Ne samo to, vrednost svega toga što je predato jeste, od naravno, 14 miliona, tona bakra i tri tona zlata, je 144 milijarde evra. Da li je možda to moglo na drugačiji način da se uradi s obzirom da znamo da uskoro pokušavate da date i rudnik, odnosno u ovom slučaju da se napravi rudnik litijuma kako bi na isti način završio.

Mi ne treba da budemo afričke zemlje, mi treba da budemo zemlje koje to eksploatišu i prodaju kasnije kao svoju rudu, a ne da u ovom slučaju dajemo but zašto.

Naravno, pošto mi je pred kraj želim da postavim pitanje – da li je tačno da je u ovom slučaju načelnik Uprave za zajedničke poslove, Dejan Matić, predao na korišćenje Klub poslanika Željku Mitroviću koji naravno živi preko puta i u ovom slučaju koristi taj Klub poslanika kao svoj?

S druge strane, želim da postavim pitanje – da li je istina da u ovom slučaju potpredsednik Vlade, a ministar za ništa, Aleksandar Vulin, vozi Brabus Mercedes u vrednosti od 500.000 evra? Naravno, ne samo on, nego i ministar Lončar. Da li je to u stvari cena patriotizma koji se ovde vidi u Skupštini gde se pričao o Rusima i o ruskoj Vladi svaki put kad se uzme mikrofon? Da li je taj Brabus cena koju građani Srbije plaćaju?

Hvala puno.

Prvo vanredno zasedanje , 23.07.2024.

Pitanja upućujem premijeru i ministarstvima koja su nadležna za ovako nešto.

Želim da postavim pitanja kome služe sudije, da li služe partiji ili služe ovoj našoj državnoj vlasti i zakonu Republike Srbije i na čemu oni polažu zakletvu, s obzirom da su sudije Višeg suda rešile da primenjuju onaj zakon koji im je dao SNS, i gde živimo i za šta se borimo, kada pobedu koja je bila čista kao suza, SNS i ova vlast oduzima.

Pitanja su naravno retorička, ali 2. juna se konstatovalo da je Niš slobodan grad i da će tako nešto i ostati do daljnjeg, a naravno, vidimo šta pokušavate da uradite vi.

Mi, kao opozicija u tom momentu smo branili državu, mi smo odbranili njene zakone i branili smo naš narod, tako što smo se pozivali na te iste zakone, tako što smo se trudili da u skladu sa pravom pokažemo koliko je važno da se jednostavno sve te stvari dokažu na sudu.

Međutim, nisu oni oteli samo Niš, oni su rešili da raskopaju celu Srbiju, da oduzmu i vodu i zemlju i sve ono što naša zemlja ima i da ostane na milost i nemilost, na žalost bubašvabama partije.

Ni ja, ni bilo ko od nas, nema ništa protiv da se na određeni način proizvode stvari u našoj zemlji, da se proizvodi hrana, znanje, da se razvija IT tehnologija i da se na taj način zarađuje, ali ne da se izvozi litijum, a kasnije na žalost i mladost naše zemlje.

Podsećam da je Narodni pokret Srbije usvojio Deklaraciju kojom je jasno dao do znanja da je protiv kopanja litijuma, protiv Rio Tinta i tako nešto je Miroslav Aleksić na predsedništvu stranke rekao jasno i dao stav, ali je takođe rekao da budućnost ove zemlje hrana, da su budućnost ove zemlje malina, jabuke, šljive, a ne ono što ćemo da kopamo i na taj način zauvek zagadimo površinu naše zemlje.

Prihod od putarina je samo 350 miliona evra godišnje, a od litijuma će u teoretskim uslovima nekim maksimalnim da se zarađuje 160 miliona, to nije dovoljno. Od poljoprivrede se zarađuje četiri milijarde evra godišnje, i to je ono što treba da uložimo i pošto vidim da mi vreme ističe, želim da se obratim Miliji Miletiću koji je hvalio i Niš i Vučića i Svrljig, i taj Svrljig će da nestane i tamo će da se kopa litijum i zato nema litijuma i zato nema budućnosti sa tim.

Hvala puno.

Treće vanredno zasedanje , 27.06.2023.

Hvala, predsedniče.

Počeću pitanja za ministra Gorana Vesića.

Evo, već drugi put postavljam pitanja, nisam dobio odgovore u međuvremenu, koje smo postavljali pre dve nedelje, pretprošlog četvrtka.

Dakle, ministre Vesiću, pitanje je za vas, ali je pitanje i za Koridore Srbije, da li je istina da niste uplatili okončanu situaciju firmi „Aktor“, grčkoj firmi „Aktor“, koja je izvodila radove na Koridoru 10? To je jako važno pitanje, s obzirom da ta firma je u ovom trenutku zatvorena i pod drugim imenom posluje u Srbiji, a ostala je dužna 22 miliona evra svojim podizvođačima.

U pitanju je 100 firmi, 100 lokalnih, odnosno naših srpskih firmi koje su radile na neki način, gradile te koridore i u tom smislu sada su ostale bukvalno u situaciji da prodaju svoju imovinu.

Da li je moguće da se država ne brine o tim firmama koje grade, a da firma „Aktor“ može da prođe nekažnjeno ili je možda situacija da država nije uplatila okončanu situaciju i na taj način oštetila sve ove podizvođače? Dakle, pitanje je važno, da se odgovori što pre, jer ti ljudi žele da radikalizuju svoj protest.

Ovaj ugovor sa firmom „Aktor“ je bio bek tu bek. Oni koji se bave izvođenjem radova znaju šta to znači, a to znači da u roku od 10 do 15 dana, kada država uplati novac firmi, mora da se isplati taj novac podizvođačima, što znači da su svi uslovi bili tu, ali da je neko podbacio.

Takođe, pitanje za ministra Gorana Vesića. Pitanje je vezano za „Er Srbiju“, pitanje je vezano za „Vansi“, ali automatski je pitanje vezano i za aerodrom Niš. Svedoci smo haosa koji se dešava na aerodromu u Beogradu, svedoci smo haosa koji se dešava u „Er Srbiji“. Da li je moguće da oni sada, em nemaju avione ili imaju avione, ili su to iznajmljeni pa nisu tu trenutno, da li je moguće da ovakav haos sa putnicima postoji na tom aerodromu koji bi trebao da bude centralni na Balkanu, a ne samo u Srbiji? Mi se pitamo u Nišu - da li je moguće da će „Er Srbija“ koja najveći broj letova ima iz Niša uskoro možda da ugasi te letove?

Samo da podsetim, Nišu je oduzet niški aerodrom od strane države, i to zahvaljujući ugovoru koji je „Vansi“ potpisao i taj ugovor je na neki način najviše vezao ruke niškom aerodromu. Letovi koju su imali „Viz er“ i „Rajaner“ su smanjeni. Ostalo je po dva leta, a „Er Srbija“ ima sedam ili osam letova koji nisu dovoljno isplativi, jer nisu loukost i automatski država i daje novac „Er Srbiji“, ali postoji očigledna mogućnost da svi ti letovi nestanu automatski. Može da se desi i gašenje aerodroma. Iz tog razloga bih voleo da se taj aerodrom vrati gradu Nišu. Bolje mi da se bavimo njim, nego vi. Očigledno je da dovodite u opasnost sve što preuzmete.

Nastaviću sa pitanjem i za „Telekom Srbiju“. Mislim da je važno da se ostane na toj temi, jer očigledno „Telekom Srbija“ daje novac kako god stigne, gde god stigne itd. Ono što se sada dešava, a mi smo svedoci da je jedna novokomponovana estradna zvezda Milica Pavlović izdala album. Moram da priznam za razliku od Jelene Karleuše, Ace Lukasa i ostalih estradnih ličnosti, ona se makar javno pohvalila da je „Telekom Srbija“ sponzorisao njen album.

Da li je moguće da „Telekom Srbija“ nema ništa pametnije, nego finansiranje albuma estradnih zvezda? Da li je moguće da ne možete da uložite novac u rekonstrukciju? Već sam pominjao porodilište u Nišu ili kupovinu CT aparata Institutu za majku i dete, nego opet dobijaju estradne ličnosti.

Znam da ove stvari nisu povezane, ali jednostavno hoću da vam kažem da postoji pametniji način da se uloži novac, a ne u Milice Pavlović, Karleuše i ostale.

Za kraj ću da postavim pitanje, a vezano za grad Niš. Svedoci smo da svi ljudi koji dolaze na proteste, ne samo u Nišu, ali i celom jugu Srbije su na neki način pod nekom vrstom pritiska na svom poslu, da li je to privatna firma ili je to državna ili je, na kraju krajeva, lokalna, javno preduzeće, jednostavno, zamolio bih grad Niš i sve njihove predstavnike da prestanu da maltretiraju ljude koji dolaze na proteste. Jednostavno, ovo je slobodna zemlja, oni nisu vaši robovi. Iz tog razloga to je pitanje, odnosno to je stav za koji mislim da grad Niš treba da ima u vidu.

Za kraj, moram da pitam gradonačelnicu – šta znači izjava za stadion „Čair“ u Nišu, stadion „Čair“ je sledeći u redu čekanja? Koliko mi treba u Nišu da čekamo za naš stadion? Koliko godina već ste vi na vlasti? Koliko godina već ništa niste uradili za Niš? Hvala puno.

Imovinska karta

(Niš, 01.09.2022.)

Funkcija Državni organ, javno preduzeće, ustanova, druga organizacija Izvor prihoda Interval Neto prihod Valuta Vreme obavljanja / od-do
Narodni poslanik Narodna skupština Republike Srbije Republika Mesečno 130000.00 RSD 01.08.2022 -