17.10.2022. | Zakon o izmenama i dopunama Zakona o ministarstvima |
usvojen
|
Dame i gospodo narodni poslanici, cenjeni ministri, predsednice Skupštine, predsedniče Vlade, po prvi put da imam priliku sada da se obratim u svojstvu ministra zaduženog za pomirenje, regionalnu saradnju i društvenu stabilnost u Republici Srbiji.
Iako me kolega nije prozvao imenom, ne bih dozvolio da pričamo o Bošnjacima, a da ne iskoristim priliku da i ja nešto kao Bošnjak u Vladi Republike Srbije ne kažem.
Pitanja koja je postavio su legitimna i deo su problema na kojima treba da radimo u narednom mandatu, naročito pitanja proporcijalne zastupljenosti nacionalnih manjina, manje brojnih etničkih zajednica, a to je posebno izraženo u Novom Pazaru, Tutinu, Sjenici i ostalim gradovima Sandžaka ili Raško-polimske oblasti.
Kao ministar zadužen za društvenu stabilnost u okviru sistema i Vlade daćemo značajan doprinos na kreiranju strategije za rešavanje problema proporcionalne zastupljenosti manje brojnih etničkih zajednica u javnim ustanovama.
Kao i kada je pitanje raseljenih lica i status porodica žrtava rata, to su sve osetljiva pitanja koja trebamo tretirati kroz proces pomirenja i zbližavanja između srpskog i bošnjačkog naroda u državi i na Zapadnom Balkanu.
Nadležnost koja mi je data za naredni period veoma težak i ozbiljan zadatak i mene raduje da je premijer kazao da nam je strateški cilj istorijsko pomirenje između dva naroda.
Ja duboko verujem da je to moguće, bez obzira na brojne rane koje imamo iz prošlosti i otežavajućih okolnosti u datom trenutku.
Kada je u pitanju regionalna saradnja, takođe nadležnost koju imamo u narednom periodu, radićemo na zbližavanju svih centara na Balkanu i moj doprinos će da bude u pravcu što bolje regionalne saradnje svih država na Zapadnom Balkanu, bez obzira na poteškoće koje u određenom trenutku se pojave, jer je to interes i manje brojnih nacionalnih zajednica u ovoj državi.
Dotaći ću se i teme ekstremizma. Želim da istaknem da smo na Vladi jako opsežno govorili o pitanju ekstremizma, naročito onog najosetljivijeg koji dolazi iz redova Muslimana, o terminologijama koje se koriste tretirajući taj problem, o tome šta bi sve javni sektor trebao da prođe od upoznavanje i obuke da bi imao mehanizme i znanje da razlikuje potencijalne ekstremiste od tradicionalnih konzervativaca.
To su sve novine u ovom periodu pozitivne, gde mi tretiramo probleme stručno, studiozno, postepeno, da bi na kraju bilo efikasno.
Da bi se opasnost od ekstremizma svela na minimum potrebno je rešiti neke krucijalne probleme koje mi imamo u ovoj državi, koji su nastali 2007. godine, kao što je pitanje podeljenosti islamski zajednice, jer u pukotinama podeljenosti islamske zajednice stvara se prostor za cvetanje ekstremizma koji, nažalost, često buja u terorizam.
Vi ste, kolega, verovatno meni izostavili da mi postavite pitanje, znajući da smo mi inicirali kroz Bošnjačko nacionalno veće, odnosno partija koju vodim, da se u Skupštini Srbije Bošnjaci međusobno ne prozivaju i ne targetiraju negativno, tako da razumem, ali važno je da istaknem takođe da i vi imate iskustva kada je u pitanju državni sistem, jer ste bili deo vladajuće većine od 2006. do 2014. godine i radili ste i na pitanju proporcionalne zastupljenosti Bošnjaka, kao i na pitanju raseljenih i žrtava rata.
Znate da kroz tih osam godina nije bilo baš jednostavno moguće brzo i efikasno rešavati ta pitanja.
Zato iz tog razloga molim da se ima strpljenja. Kabinet naš, a već ste čuli i drugih ministara i premijera je otvoren za saradnju, za dogovore, za ideje, za zajedničko konstruktivno rešavanje problema. Ja se nadam da populizam će da zaobiđe bar nas manjine, manje brojne narode u ovoj državi i da nam se većinske stranke ne obraćaju populistički u svojim borbama za vlast i za političku nadmoć.
Radićemo na korisnim, konstruktivnim, konkretnim stvarima, na zbližavanju naroda. Moja uloga je, pre svega, da politiku pomirenja primenimo u bošnjačkom narodu i između bošnjačkog i srpskog naroda. Ne mogu ja miriti druge narode dok ne rešimo probleme u našoj avliji i našem dvorištu. Ja u pomirenje čvrsto verujem i ne samo u pomirenje između bošnjačkog i srpskog ili srpskog i bošnjačkog naroda. Ja duboko verujem, nek mi se zameri ko god, zameraju mi iz mog naroda, ja duboko verujem u blisko prijateljstvo između bošnjačkog i srpskog naroda i željno iščekujem da to ostvarimo. Hvala.
Zamolio bih gospodina Škrijelja da ne koristi ružne reči kada nam se obraća. Mi nemamo čega da se sramimo, već se ponosimo na prilici da radimo na konkretnim, korisnim pitanjima za narod pomoću mehanizama vlasti ove države. Ne znam čime bi trebalo da se sramim od svega o čemu sam pričao?
Ne znam čime bi trebao da se sramim od svega o čemu sam pričao. Pričao sam sve važne, korisne i konkretne stvari, kako za naš bošnjački narod, tako i za državu Srbiju. Zato vas molim, da se dostojanstveno, i onako kako priliči bošnjačkoj kulturi, običajima i vaspitanju našeg naroda se ponašate u ovoj Skupštini i da nam ne brukate narod.
Dame i gospodo narodni poslanici, poštovani predstavnici naroda, pre svega, muslimanima u Srbiji želim da iskažem Ramazan Šerif Mubarek Olsun, naročito onima koji poste 30 dana meseca Ramazana i da radost iftara podele sa svojim porodicama, prijateljima, komšijama, naročito komšijama drugih vera.
Danas u ovom domu smo se okupili dok nas okružuju globalni izazovi. Zato je više nego ikad potrebna obzirnost i mudrost. Geopolitički pejzaž je izrazito turbulentan i preti da razdire Međunarodnu zajednicu. Dok na kapijama Evrope u Ukrajini se vodi rat koji izaziva nestabilnost kako ekonomsku tako političku u državama u Evropi i širom sveta, s druge strane, u Palestini se događa katastrofa neviđenih razmera, gde decenije aparthejda su kulminirale u masovno ubijanje desetine hiljada dece, žena i civila, kulminirajući do te mere da je Južnoafrička Republika slavnog Nelsona Mendele podnela tužbu za genocid protiv Izraela.
Kruna kukavičluka će pripasti onima koji budu ubijali masovno decu zbog jeftinih političkih odvratnih razloga. Nepravda bilo gde je pretnja pravdi svugde. Rat neće odrediti ko je u pravu, odrediće ko je ostao.
Zato mi ovde danas, 80 godina od poraza nacizma, važno je da shvatimo da tuđe tragedije su ogledalo naše ljudskosti i humanosti.
Istorija nas uči da su velike promene često kretale s periferije od malih, hrabrih, koji su odlučno verovali u svoje snove i ideje. Mi ne možemo odlučiti danas da li ćemo živeti u pravednom svetu, ali možemo graditi pravednu Srbiju u kojoj će se čuti glas manjine i u kojoj će svako imati mogućnost da doprinese opštem dobru.
Izbor novog rukovodstva zakonodavne vlasti Narodne skupštine Republike Srbije dolazi u ovom turbulentnom, izuzetno zapaljivom i osetljivom momentu. Zato će biti velika odgovornost na novom rukovodstvu.
Stranka pravde i pomirenja će uzeti učešće u novom rukovodstvu saziva Skupštine, sa namerom da ima priliku da učestvuje i doprinosi i utiče na promene, naročito iz razloga što 30.000 glasova građana Republike Srbije su imali poverenje u listu Ujedinjeni za pravdu i nosimo odgovornost prema ljudima koji su nam dali glas.
Ja pozivam narodne poslanike i sve one koji slušaju da se nekada izdignemo iz dnevnopolitičkih borbi i da učinimo korake koji će doprineti pravdi na našem prostoru, a ta pravda da bude temelj za pomirenje među narodima Zapadnog Balkana, jer mi ne želimo da ovo zlo koje vidimo u okruženju i oko nas da se ikada više vrati na naš prostor. Gradimo mostove, a ne zidove.
Budimo od onih koji će doprinositi dobru i koji će se boriti protiv zla. Zato je važno da većina sarađuje sa manjinom i važno je da vlast radi sve od sebe da doprinese dobru, a opozicija da bude konstruktivna. Ostavimo temelj budućim generacijama.
Dame i gospodo narodni poslanici, poštovani članovi kabineta, ja sam dobio jako veliki broj zahteva građana šta bih postavio za pitanje članovima kabineta. Međutim, ja ću po jedno pitanje vezano za Novi Pazar, Tutin, u prvom delu, onda i Sjenicu, Prijepolje i Priboj u drugom delu, da bih zadovoljio barem minimum zahteva koje sam dobio sa terena.
Što se tiče Novog Pazra, sredinom januara je Novi Pazar imao katastrofalne poplave u kojima je stradalo dvoje ljudi.
Gradska vlast u Novom Pazaru od 2008. godine najavljuje na proleće početak korićenja reka Jošanjice, Raške i Trnavice. Petnaest godina meštani sa tih obala čekaju da se otpočne sa radovima.
Moje pitanje glasi: kada će da se otpočne sa radovima na korićenju ovih reka i šta trenutno koči proces?
Drugo pitanje vezano za opštinu Tutin glasi: meštani koji žive na Pešteru traže od Vlade odgovor da li je nešto preduzeto po pitanju otvaranja graničnog prelaza koji bi se nalazio između sela Đerekare u Srbiji i sela Savin Bor u opštini Petnjica u Crnoj Gori, jer porodice koje su rodbinski vezane imaju jako otežan život, jer moraju kružiti kroz tri opštine da bi imale međusobnu komunikaciju i vezu.
Ono što sam dobio informaciju od predstavnika Stranke pravde i pomirenja u Crnoj Gori jeste da je Vlada Crne Gore odradila njen deo posla po pitanju otvaranja graničnog prelaza. Moje pitanje glasi: da li je Vlada Srbije uopšte informisana, da li je upoznata sa tim procesom i da li postoje bilo kakvi koraci po tom pitanju i, ako nisu postojali, da li može nešto konkretno da se uradi po tom pitanju? Dakle, u pitanju je granični prelaz koji bi povezao opštinu Tutin u Srbiji i opštinu Petnjica u Crnoj Gori?
Zahvaljujem se na odgovorima.
Što se tiče Sjenice i Prijepolja, postoji magistralni put koji povezuje Sjenicu i Prijepolje i, ako se ne varam, ispravite me, to je jedini neasfaltirani magistralni put u državi.
Građani Sjenice kada žele putovati u Prijepolje kruže preko Nove Varoši i obratno. Dakle, ako neko iz Prijepolja želi u Sjenicu, kruži preko Nove Varoši.
Da li u strategijama Vlade Republike Srbije postoji plan za asfaltiranje magistralnog puta koji bi povezao Sjenicu i Prijepolje?
Poslednje pitanje upućeno je premijerki. Vi ste, premijerka, bili u Priboju, imali susret sa muslimanima Priboja koji su vam izneli problem vezano za izdavanje građevinske dozvole za početak izgradnje džamije u Novom Priboju. U Novom Priboju ima veliki broj muslimana koji nisu u mogućnosti da ispune svoja verska prava jer nemaju džamiju, a Stari Priboj im je ipak udaljen. Da li je po tom pitanju bilo šta preduzeto?
Vi ste im tada rekli da će Vlada Republike Srbije da uradi šta bude u njenoj moći da reši taj problem, koji je malo kompleksan. Eto, dobio sam insistiranje od građana Priboja da postavim ovo pitanje, jer je ono od veoma velike važnosti. Hvala.
Dame i gospodo narodni poslanici, postaviću pitanje Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede – zašto korićenje reka Raška, Trnavica i Jošanica u Novom Pazaru se najavljuje punih 15 godina? Ko je odgovoran što realizacija tog projekta se odlaže iz godine u godinu?
Proteklih dana smo imali novi talas poplava koje su u Novom Pazaru uništile desetak domova. Pre toga, u januaru, smo imali poplave koje su odnele dva života.
Građani Novog Pazara od gradonačelnika i aktuelne vlasti u tom gradu dobijaju obećanje iz godine u godinu da će sa tim projektom da se krene na proleće. Svaki put, svake godine kreće se na proleće. Ove godine kažu da se kreće na jesen.
Apelujem da se pruži materijalna pomoć i podrška ugroženim porodicama čija imovina je stradala u poplavama.
Takođe, apelujem na sve nadležne organe da pruže hitne mere zaštite, jer su građani na tim obalama ugroženi.
Pre neki dan ja sam bio u poseti i video sam koji je omer štete na terenu i javnost u Srbiji nije baš u to upućena.
Gradonačelnika Novog Pazara pozivam da podnese ostavku zato što osam godina nije bio u stanju da reši ovaj ozbiljan problem u svom gradu, kao što nije uspeo ni osam godina gradonačelnik pre njega, iz njegove partije. Neka pokaže minimum odgovornosti, jer je svakako u osmoj godini svog mandata bez prava ponovne kandidature. Svakako je sa odlazeće političke scene.
Kada domaćin zapostavi avliju korov će na kraju isterati i njega iz kuće.
Hvala.
Dame i gospodo narodni poslanici, postaviću pitanje Naučnoj akreditacionoj komisiji i Ministarstvu obrazovanja Republike Srbije. Da li je tačno da su departmani, odnosno smerovi prava, ekonomije, engleski i srpski jezik na državnom univerzitetu u Novom Pazaru izgubili akreditaciju i da neće moći u novoj studentskoj godini studenti da se upišu na tim smerovima?
U Novom Pazaru imaju dva Univerziteta, Internacionalni Univerzitet u Novom Pazaru koji je osnovao rahmetli akademik muftija Muamer Zukorlič i državni Univerzitet u Novom Pazaru.
Za grad, za Pazarce, oba univerziteta su važna i vest koja se pojavila u javnosti je uznemirila kako buduće studente, tako i roditelje. Ukoliko je vest tačna, tražim odgovor ko je odgovoran za dovođenje državnog Univerziteta na taj nivo da gubi akreditacije? Roditelji, studenti, zaposleni državnog Univerziteta u Novom Pazaru nisu zadovoljni aktuelnim rukovodstvom državnog Univerziteta, zbog toga što se autokratski odnose prema zaposlenim i prema studentima.
Navešću jedan primer, dobio sam pismo studenata državnog Univerziteta u Novom Pazaru, koji se žale da im je rektor ukinuo pravo na korišćenje molitvenog prostora na Univerzitetu.
Poštovani narodni poslanici, mi ovde u Skupštini Republike Srbije imamo pravo na molitveni prostor. Imali smo pravo na molitveni prostor u vreme Kraljevine Jugoslavije u istoj ovoj zgradi. Da jedan čovek u Novom Pazaru, u sred Pazara, brani studentima pravo na molitveni prostor, zato hoću istaći da ova vest ukoliko je tačna, ona će ugroziti visoko obrazovanje u Novom Pazaru.
Novi Pazar je najmlađi grad u Evropi, studentski grad. On treba da osniva nove univerzitete. Njemu treba još dva univerziteta, koliko ima omladine i zato je važno, pre svega, da imamo odgovor da li je vest o ukidanju ovih smerova tačna. Obrazovanje je svetlo koje osvetljava put, zato ne smemo gasiti svetiljke. Hvala.
Zahvaljujem.
Dame i gospodo narodni poslanici, s obzirom da je ovo moje prvo obraćanje nakon stravičnih događaja koje smo imali prilike videti u Beogradu i Mladenovcu, ovom prilikom želim izraziti moje najdublje saučešće ubijenim ljudima, naročito deci, porodicama dece i iskazati moju duboku potrešenost i koju sam izrazio i lično na licu mesta gde sam položio cveće i iskazao saučešće.
Takođe, želim izraziti hatarnamu povodom ubistva Bošnjaka u Priboju Ervina Ćelahmetovića, ubistva koja je dodatno zakomplikovalo stvari u ovoj državi i dodatno uznemirilo sandžačke Bošnjake.
Želim postaviti pitanje MIP i Ministarstvu pravde, zašto je državni tužilac Višeg suda u Užicu Veljko Lazić, odbacio krivičnu prijavu protiv Nikole Damjanovića, zbog izazivanja verske i nacionalne netrpeljivosti 7. januara prošle godine u Priboju, kada je pevajući praznične pesme modifikovao tekst u kojem je ubacio - pucajte u džamije?
Navodno, krivična prijava je odbačena jer su svedoci prisutni na terenu svedočili da to nije pevao i jer se na snimku koji je dostupan na internetu i koji možete svi vi da pogledate, tražeći formulaciju koju sam rekao, Priboj i pucajte u džamije, navodno, na osnovu snimka jer se ne vidi snimak, jer onaj koji to izgovara drži telefon u ruci, ne može se utvrditi da je isti to izgovorio.
Sve to posebno potresa Bošnjake u ovoj državi iz razloga što je ovakva odluka doneta na dan dženaze rahmetli ubijenom Ervinu Ćelahmetoviću. Sve to imamo nakon što je u Priboju prošle godine početkom januara 12 policajaca pevalo pesmu na veselju u kojem su pozivali da se vrše zločini nad sandžačkim Bošnjacima - oj Pazaru novi Vukovaru, oj Sjenice nova Srebrenice.
Pitam MUP, Ministarstvo pravde šta je učinjeno sa 12 policajaca? Imam informaciju da oni još uvek rade, da se viđaju na graničnim prelazima Jabuka, Gostun, Uvac, da su na službi i ako snimak koji se pojavio na internetu, koji takođe možete svi vi da vidite, prikazuje policajce, objavljen je od strane policajca na Fejsbuku, veselje organizovano od strane policajca i na njemu učestvuje 12 policijskih službenika. To je bio čin fašizma.
Ako se antibošnjački ili antimuslimanski fašizam bude tolerisao u službenim redovima ove države može doći do sistemskog kršenja prava građana ove države. Sigurnost i sloboda Bošnjaka u ovoj državi je ugrožena, dok god tih 12 policajaca su na slobodi. Zahvaljujem.
(Beograd, 06.09.2022.)
Funkcija | Državni organ, javno preduzeće, ustanova, druga organizacija | Izvor prihoda | Interval | Neto prihod | Valuta | Vreme obavljanja / od-do |
---|---|---|---|---|---|---|
Potpredsednik Narodne skupštine | Narodna skupština Republike Srbije | Republika | Mesečno | 151000.00 | RSD | 01.08.2022 - |