Prikaz govora poslanika

Prikaz govora poslanika <a href="https://otvoreniparlament.rs/poslanik/9883">Ahmedin Škrijelj</a>

Ahmedin Škrijelj

Stranka demokratske akcije

Govori

Predsedavajuća, koleginice i kolege narodni poslanici, članovi Vlade, stranka Demokratske akcije Sandžaka ne spori pravo srpskom narodu na saradnju ukoliko se ta saradnja ne ostvaruje na štetu interesa, potreba i sigurnosti drugih naroda, suvereniteta i teritorijalnog integriteta drugih država, a naročito države Bosne i Hercegovine.

Detaljnom analizom predloženog dokumenta sam po sebi nameće se zaključak da je ova deklaracija pretnja miru i stabilnosti na Balkanu. Ukoliko se ova deklaracija usvoji, ona će predstavljati prepreku za vraćanje poverenja među narodima i državama na prostoru zapadnog Balkana, a naročito vraćanju poverenja između Bošnjaka i Srba, Bosne i Hercegovine i Republike Srbije.

Deklaracija o kojoj danas raspravljamo pokazatelj je jasne namere za nacionalnom dominacijom i realizacijom velikodržavnih projekata, što se ne može oceniti kao pozitivan korak ka vraćanju poverenja i uspostavljanja saradnje u regionu. Predložena deklaracija zanemaruje više ključnih pravnih i političkih činjenica, a ja ću pomenuti samo neke.

Prva. U Srebrenici je nad bošnjačkim narodom izvršen genocid. To je utvrđeno presudama relevantnih međunarodnih sudova. Tu činjenicu ova niti bilo koja deklaracija ili rezolucija ne mogu izbrisati.

Dva. Republika Srpska nije država već deo međunarodno priznate države i Bosne i Hercegovine.

Tri. Republika Srbija je višenacionalna država. Jedan od manje brojnih naroda koji žive u Republici Srbiji su i Bošnjaci kojima nije dopušteno da ostvaruju svoja Ustavom garantovana prava.

Četiri. Republika Srbija je sekularna država u kojoj verski službenici ne bi mogli, niti bi trebali kreirati državnu politiku, a posebno ne u slučajevima kao što je ova deklaracija i ono što je njen krajnji cilj.

Republika Srpska kao neotuđivi deo države Bosne i Hercegovine ne može imati nikakav dan državnosti. Prema tome, ovo što piše u tački 29. deklaracija predstavlja otvoren udar na suverenitet i državnost Bosne i Hercegovine.

Proglašavanjem pesme „Bože pravde“ za svesrpsku himnu, stvara se obaveza revizije Ustava i zakona i promena sadržine grba, zastave i himne Republike Srbije. Novi grb, zastava i himna treba da odražavaju multietnički karakter Republike Srbije i da svojom sadržinom ne vređaju ničija nacionalna i verska osećanja.

Vlada i državni organi Republike Srbije imaju obavezu da svim narodima koji žive u Republici Srbiji omoguće sve ono što traže za pripadnike srpskog naroda u drugim državama, uključujući unapređenje ustavno-pravnog statusa, unapređenje sveukupnog položaja i ostvarivanje do sada garantovanih prava.

Koristim priliku i prisustvo članova Vlade da vas podsetim da je Bošnjacima u Sandžaku onemogućeno ostvarivanje Ustavom garantovanog prava, nezastupljenost u policiji, sudstvu, tužilaštvu, vojsci, službama sigurnosti i drugim državnim organima i službama u skladu sa nacionalnom strukturom stanovništva. Tražim od vas da hitno preduzmete odgovarajuće mere i otklonite sve prepreke koje ne dopuštaju Bošnjacima da koriste prava, koja im Ustav i zakon garantuju.

Na kraju, u uvodu ove deklaracije navodi se, između ostalog da i narodni poslanici Narodne skupštine Republike Srbije proglašavaju ovaj dokument, aludirajući da svi narodni poslanici stoje uz ovu deklaraciju.

Stranka Demokratske akcije Sancaka, neće podržati usvajanje ove deklaracije.

Kao što sam rekao SDA Sandžak ne podržava donošenje ove deklaracije, mi ne stojimo iza ovog dokumenta, i ne možete isticati i predstvljati da svi narodni poslanici podržavaju ovu deklaraciju.

U naše ime nemate pravo to da radite, hvala vam.
Reklamiram član 109. stav 1. tačka 6).
Ali nisam ga ja reklamirao. Odnosi se na izlaganje prethodnika.

Vrlo ću kratko. Ponovo danas imamo jednu spiralu negiranja genocida i izvrtanja činjenica koje su utvrđene u presudama relevantnih sudova… (Isključen mikrofon.)
Predsednice Skupštine, koleginice i kolege narodni poslanici, predsednice i članovi Vlade postaviću pitanja predsedniku Vlade i ministru za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja, ministru za rudarstvo i energetiku i ministru za javna ulaganja.

Pitanja za predsednika Vlade su sledeća – u kom roku Vlada Republike Srbije planira da usaglasi nacionalnu strukturu zaposlenih u policiji, vojsci, pravosuđu, službama sigurnosti i drugim republičkim institucijama i organizacijama sa nacionalnom strukturom stanovništva u Sandžačkim opštinama, odnosno, da omogući srazmernu zastupljenost bošnjačkog naroda u tim institucijama?

Da li Vlada Republike Srbije ima u planu da realizuje program za povratak izbeglih i raseljenih Bošnjaka iz opštine Priboj koji je usvojen 2012. godine od strane Vlade Republike Srbije na predlog tadašnjeg ministra doktora Sulejmana Ugljanina?

Pitanje za ministra za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja – da li Vlada Republike Srbije i resorno ministarstvo imaju u planu da izmenom odgovarajućih zakona porodicama otetih i ubijenih Bošnjaka iz otmica u Sjeverinu i Štrpcima priznaju status civilnih žrtava rata?

Pitanje za ministra rudarstva i energetike – da li se u Novom Pazaru planira otvaranje rudnika na planini Rogozna i dokle se stiglo sa istraživanjem terena? Ako se planira otvaranje rudnika, da li je u pitanju rudnik zlata, bakra ili litijuma?

Pitanje za ministra za javna ulaganja – kada će biti realizovan projekat izgradnje sportske sale u Tutinu, koji je od Kancelarije za javna ulaganja odobren još 2020. godine a do danas nije realizovan?

Hvala.
U najboljoj želji da postavim pitanje od krucijalnog značaja za narod kome pripadam o ostvarivanju Ustavom garantovanih prava, počevši od predsednika Vlade pa do ministra Zukorlića, vi se svi šegačite sa tim, sram vas bilo. Sram vas bilo. Vi ni na jedno pitanje koje sam vam postavio niste dali odgovor. Jel to kako vidite Bošnjake? Sram vas bilo? Od Zukorlića do vas, sram vas bilo.
Dakle, reklamiram povredu člana 107. stav 1. Poslovnika gde stoji – govornik na sednici Narodne skupštine je dužan da poštuje dostojanstvo Narodne skupštine.

Mislim da ste povredili Poslovnik prilikom izlaganja Miloša Jovanovića u delu kada je on otvoreno negirao genocid u Srebrenici. Dakle, nama kao narodnim poslanicima SDA Sandžaka apsolutno nije cilj da vodimo bilo kakve polemike sa bilo kim od kojih oni koji su nas birali neće imati korist, međutim, postoje crvene linije.

Dakle, u Srebrenici je počinjen genocid nad bošnjačkim narodom jula 1995. godine. To je utvrđeno presudama Međunarodnog suda pravde.
Vi me pustite da ja završim, pa vi posle cenite je li bilo povrede ili nije.
Ako mogu samo da završim, pa vi posle cenite da li je bilo povrede ili nije.
Dakle, to je utvrđeno presudama Međunarodnog suda pravde i Haškog tribunala. Negiranje genocida je najveći stepen uvrede za žrtve, one koji su preživeli i njihove porodice. Na kraju, to je i uvreda za Bošnjake Sandžaka, građane ove države, građane Republike Srbije.

Nije dobro kada se ovakvi glasovi čuju u Narodnoj skupštini Republike Srbije, jer ovaj narativ nije put kako se gradi suživot i tolerancija. Međutim, mi smo svesni da postoje političke stranke čija primarna uloga u društvu nije da budu vlast ili opozicija, to je njima sekundarno. Primarno je da oni koji su na vlasti deluju pristojno, da ne kažem normalno. Hvala.
Tačno je, Stranke demokratske akcije Sandžaka i njen predsednik, dr Sulejman Ugljanin, srušili su režim Slobodana Miloševića i mi smo ponosni na to.

Smatram da bi presude relevantnih sudova koje su osnovale UN trebale da budu relevantne za donošenje stava u vezi genocida u Srebrenici.

Zamolio bih vas sve, kad govorite o Bošnjacima, da koristite naše nacionalno ime i da nas ne svodite na versku skupinu. Ako mi poštujemo srpski narod, poštujte i vi nas. Na kraju, ako imate dilemu kako da nas oslovljavate, imate neke od ministara koji se bar u javnosti deklarišu kao Bošnjaci, pa njih pitajte koje termine da koristite, a i oni će jednog dana morati da odgovore na pitanja da li su privatni Bošnjaci ove vlasti, da li podržavaju vašu politiku, odnosno ja sam siguran da podržavaju jer glasaju za sve ono što vi radite i moraće Bošnjacima da podnesu račune.

Drugo, ja ne znam, predsednice Skupštine, kakve su prakse u drugim parlamentima. Ali, vi ste pominjali neka hapšenja. Znate, bili su neki pre vas koji su članove, funkcionere i pripadnike SDA Sandžaka hapsili. Pitajte ministra Dačića kako su završili. Mislim da to nije put kojim treba da idete.

Kad pominjete to, ja ću vam reći, 22. maja 1993. godine, kad je Miloševićeva policija došla da uhapsi mog oca, gurali su mi repetiranu automatsku pušku u usta. Ako je to put kojim vi hoćete da idete, što kaže naš narod u Sandžaku - bujrum, ali nećete dobro završiti i smatram da to što govorite nije dobro.

Ministre Dačiću… (Isključen mikrofon.)
Uvažena predsednice Skupštine, koleginice i kolege narodni poslanici, Predlog zakona o dopunama Zakona o jedinstvenom biračkom spisku je privremeno rešenje za jedan deo utvrđenih nepravilnosti koje su pratile izbore 17. decembra 2023. godine.

Ovaj zakon predstavlja dobar ali nedovoljan korak u vraćanju poverenja građana u birački spisak i izborni sistem uopšte. Ovim Predlogom zakona ne obrazuje se komisija za kontrolu biračkog spiska, niti se ovim zakonom propisuje obaveza objavljivanja biračkog spiska po biračkim mestima u svim jedinicama lokalne samouprave. Pored tih nedostataka ovim zakonom se donekle stvaraju uslovi da birački spisak za izbore koji će biti održani 2. juna u određenoj meri odgovara realnom stanju na terenu u odnosu na izbore održane 17. decembra.

Ovim zakonom se privremeno i jednokratno popravlja stanje u biračkom spisku koji je 17. decembra 2023. godine kompromitovan, a tu tvrdnju posebno ističemo kada su u pitanju izbori koji su sprovedeni u Novom Pazaru.

Postoji određena rezerva kada je u pitanju primena ovog zakona u pogledu ostvarivanja uvida u birački spisak kako bi se izvršila kontrola da li je rešenje predviđeno ovim zakonom i sprovedeno na pravi način.

Jedan od modela kako je tu rezervu moguće otkloniti jeste da se ovim zakonom ovlaste ovlašćeni predstavnici izbornih lista republičke, gradske i opštinske izborne komisije, ali i njihovi članovi da mogu vršiti proveru biračkog spiska.

Ovaj zakon ukoliko bude usvojen Ustavni sud treba da uzme kao argument za donošenje odluke da izbori u Novom Pazaru koji su održani 17. decembra 2023. godine, nisu bili zakoniti i da se hitno pristupi održavanju novih izbora u Novom Pazaru, ali i svim lokalnim samoupravama u kojima su izbori održani 17. decembra 2023. godine.

Stranka demokratske akcije Sandžaka izražava spremnost da pruži šansu ovom Zakonu sve rezerve i zamerke, jer nam je namera da doprinesemo da se oteti suverenitet vrati građanima. Posebno nam je stalo da lokalni izbori i birački spisak u sandžačkim opštinama Tutinu i Sjenici budu sprovedeni u demokratskom duhu lišeni svih malverzacija i nepravilnosti kao i da rezultati tih izbora na najbolji način oslikavaju političko raspoloženje građana, uređen birački spisak bez fantomskih birača poput slučaja u Novom Pazaru je osnovni preduslov toga.

Kada su u pitanju tačke dnevnog reda koje se odnose na izbor članova odbora Narodne skupštine, naglašavam da manjinske političke stranke, SDA Sandžaka i Partija za demokratsko delovanje jedine nisu zastupljene u odborima Narodne skupštine. Smatramo da tu grešku treba ispraviti.

Potrebno je svim političkim strankama, a naročito svim političkim strankama manje brojnijih naroda, bez obzira da li su vlast ili opozicija, omogućiti jednaku dostupnost svih mehanizama za aktivan parlamentarni rad i delovanje. Nama u ovom trenutku to nije omogućeno i to možemo slobodno tumačiti kao određen vid diskriminacije.

Pored toga, pozivam sve narodne poslanike da, kada na red dođe izjašnjavanje, podrže inicijativu SDA Sandžaka i Partije za demokratsko delovanje za dopunu Poslovnika Narodne skupštine, kako bi se omogućilo da narodni poslanici političkih stranaka nacionalnih manjina mogu obrazovati poslanički klub sa tri narodna poslanika. Hvala.
Uvažena predsednice Skupštine, koleginice i kolege narodni poslanici, kandidati za članove Vlade, poštovani građani.

Stranka demokratske akcije Sandžaka neće podržati izbor predsednika i članova Vlade Republike Srbije. Vlada koja treba da se izabere neće biti legalna ni legitimna, jer skupštinska većina koja će izabrati Vladu nije odraz realnog političkog raspoloženja građana, već je posledica izborne krađe i izbornih manipulacija.

Na osnovu pokradenih izbora, kao i nagradu za pokušaj izazivanja fizičkog sukoba širih razmera među Bošnjacima, 18, 19. i 21. decembra, u Novom Pazaru, očigledno koordiniranih policijom, uz zaštitu tužilaštva, kao kandidate za ministre imate predstavnike manjinskih stranaka, koje bezuslovno ulaze u koaliciju sa većinskim strankama, na štetu svog naroda i pristaju na ulogu privatnih Bošnjaka ove vlasti.

Predloženi program Vlade predstavlja kontinuitet politike koja manje brojne narode ne vidi kao ravnopravni politički subjekat, već kao objekat politike vladajuće većine. Ako se ovaj ekspoze posmatra sa aspekta problema i potreba bošnjačkog naroda i drugih građana Sandžaka, može se zaključiti da on ne predstavlja odgovor ni na jedan od problema sa kojim se suočavaju Bošnjaci. Pored toga, predloženi program zanemaruje činjenicu da su sandžačke opštine najnerazvijenije u Republici Srbiji i sa najnižom prosečnom zaradom.

U ekspozeu nema auto-puta kroz Sandžak, nema Kliničkog centra u Novom Pazaru i nema nijednog razvojnog projekta, što nas dovodi do zaključka da i dalje želite da Sandžak i Bošnjaci budu obespravljeni, zapostavljeni i nerazvijeni. Ne pominjete decentralizaciju, regionalizaciju, reformu političkog sistema i njegovo usaglašavanje sa različitim potrebama i specifičnostima različitih regiona u Srbiji.

Kada govorite o kontinuitetu politike, ne možemo da ne pomenemo da podrška politici secesionizma i dezintegracije Bosne i Hercegovine nije put i način kako treba graditi odnose sa državama u regionu. Mandatar govori o istorijskom dogovoru Srba i Bošnjaka i kao model kako će njegova Vlada urediti te buduće odnose predlaže status i položaj Bošnjaka u Sandžaku.

Podsetiću mandatara, iako on to vrlo dobro zna, Bošnjaci Sandžaka ne ostvaruju svoja Ustavom i zakonom garantovana prava. Bošnjaci nisu zastupljeni u policiji, sudstvu, tužilaštvu i drugim organima javne vlasti u sandžačkim opštinama, u skladu sa nacionalnom strukturom stanovništva. Mandatar kroz svoj program nudi put kako da Bošnjaci i u ostalim oblastima kao što su obrazovanje, kultura, informisanje i službena upotreba jezika i pisma u punom kapacitetu ostvare svoja prava.

Ukoliko neko želi da govori o istorijskom dogovoru Srba i Bošnjaka, treba da zna da je početna tačka tog dogovora ili pomirenja, nazovite to kako hoćete, priznavanje genocida u Srebrenici od strane Republike Srbije, ali i rešavanje svih otvorenih pitanja na ravnopravnim osnovama.

U vašem ekspozeu pominjete kulturu sećanja, ali u toj kulturi sećanja ne pokazujete ni minimum poštovanja za bošnjačke žrtve, otmice u Sjeverinu, Štrpcima, žrtve u Kukuroviću, ubijen je Rama Berba, Fatimu Sarač i mnogi drugi. Ne pokazujete poštovanje ni za 17.500 žrtava policijske torture u Sandžaku.

U programu vaše Vlade nema mesta za realizaciju programa "Povratak i održivi opstanak prognanih i interno raseljenih Bošnjaka opštine Priboj". Nema mesta za status civilnih žrtava rata za porodice otetih Bošnjaka. Takav istorijski dogovor Bošnjacima ne treba.

Umesto da program vaše Vlade bude fokusiran na rešavanje tih suštinskih pitanja, vi Bošnjacima kao kompenzaciju nudite dva ministra. Broj ministara ne može biti parametar kojim će se meriti položaj bilo kog naroda, a još manje vam to može služiti kao instrument legalizacije vaše politike prema Bošnjacima, bošnjačkom narodu i Bosni i Hercegovini, predstavljajući da i sami Bošnjaci predstavljaju i učestvuju u realizaciji vaših ciljeva.

Gospodo, Bošnjacima u Srbiji nije dobro. Za to odgovornost snosi ova vlast i svi oni koji pristaju da zarad privilegija i interesa vladajućeg režima rade na štetu sopstvenog naroda i izazivaju podele i sukobe među Bošnjacima.
Predsedavajuća, koleginice i kolege narodni poslanici, poštovani građani, Predlog zakona o izmenama i dopuni Zakona o lokalnim izborima koji je danas na dnevnom redu Skupštine garantuje spajanje svih preostalih lokalnih izbora i njihovo održavanje istog dana.

Zakon o izmenama i dopuni Zakona o lokalnim izborima trebao bi biti garancija da neće ponovo doći do zloupotreba u pogledu preseljenja birača, kao što je to bio slučaj na izborima 17. decembra 2023. godine.

Sa tačke gledišta Stranke demokratske akcije Sandžaka usvajanje ovog zakona predstavlja prvi korak u vraćanju suvereniteta građanima i integriteta izbornom procesu. Mi smo sa kolegama iz opozicije potpisali predlog ovog zakona kojim se rešava samo jedno od mnogo pitanja koje je neophodno hitno rešiti kako bi izborni proces u Republici Srbiji bar donekle bio fer, demokratski i transparentan.

Vraćanje poverenja u izborni proces je nužan korak ka vraćanju poverenja građana u državne organe, ali i ustavni sistem koji je 17. decembra 2023. godine srušen i obesmišljen.

Cilj Stranke demokratske akcije Sandžaka je da se izbori vrate građanima, da građani povrate svoju suverenost, da se stavi tačka na izborne manipulacije, a da se vlast formira isključivo na slobodno izraženoj volji građana, odnosno da vlast bude legalna i legitimna.

Važno je takođe što pre usvojiti izmene i dopune Zakona o Ustavnom sudu kako bi se utvrdili rokovi u postupanju Ustavnog suda kada je u pitanju osporavanje zakonitosti izbornog procesa.

Stranka demokratske akcije Sandžaka je pred Ustavnim sudom osporila izbore. Međutim, do danas se Ustavni sud nije izjasnio, iz razloga što ne postoje rokovi koji bi ga obavezali na to. Tražimo da Ustavni sud hitno donese odluku u vezi izbora u Novom Pazaru.

Ključno pitanje koje je potrebno rešiti kako bi mogli uopšte pričati o legalnosti i legitimnosti izbornog procesa je neodložno sređivanje biračkog spiska i njegovo vraćanje u stanje koje odgovara realnom stanju na terenu. Stav Stranke demokratske akcije Sandžaka je da Narodna skupština ima obavezu da imenuje komisiju za praćenje implementacije preporuka ODIHR od predstavnika svih poslaničkih grupa, relevantnih organizacija civilnog društva, osiguravajući i adekvatnu zastupljenost političkih predstavnika manjinskih naroda.

Naš stav je da tom komisijom treba da rukovodi predstavnik opozicije ili predstavnik jedne od relevantnih organizacija civilnog društva. Da se zakonom uspostavi, a da Narodna skupština izabere komisiju za vršenje kontrole jedinstvenog biračkog spiska kojoj bi organi javne vlasti bili dužni dostaviti sve službene podatke i relevantna dokumenta koja se odnose na osnov sticanja biračkog prava i kretanje u biračkom spisku. Komisiju je, takođe, potrebno zakonom ovlastiti da može shodno utvrđenim činjenicama naložiti vršenje revizije biračkog spiska i pokrenuti odgovarajuće disciplinske, prekršajne i krivične postupke protiv odgovornih lica ukoliko utvrdi nepravilnost u njihovom radu.

Da se Zakonom o jedinstvenom biračkom spisku omogući elektronsko izlaganje, odnosno objavljivanje biračkog spiska po biračkim mestima, preko službenih internet stranica opština i gradova, vodeći računa o podacima koji se objavljuju u cilju zaštite podataka o ličnosti. Da se propiše obaveza ministarstvu nadležnom za poslove lokalne samouprave i jedinicama lokalne samouprave da putem službenih internet prezentacija na dnevnom nivou objavljuju informacije o broju lica upisanih u biračkih spisak i broju lica brisanih iz biračkog spiska. Da se propiše obaveza Ministarstvu unutrašnjih poslova da na nedeljnom nivou objavljuje informacije o licima koja su promenila prebivalište iz jedne lokalne samouprave u drugu, kao i o prijemu i otpustu lica iz državljanstva.

Stranka demokratske akcije Sandžaka, kao bošnjačka nacionalna i sandžačka regionalna stranka demokratske orijentacije, spremna je da u realizaciji ovih zadataka da svoj puni doprinos. Smatramo da je ključni zadatak koji svi zajedno treba da realizujemo jeste da izborima i izbornom procesu vratimo svrhu, cilj i smisao. Hvala.