Na 28. sednici, održanoj 27. februara, članovi Pododbora za praćenje stanja u poljoprivredi u marginalnim - najnerazvijenijim područjima Republike Srbije razgovarali su o mini siranama kao šansi za dodatnu vrednost malim poljoprivrednim proizvođačima u marginalnim područjima.
Predsednik Pododbora Milija Miletić istakao je da je glavni razlog za razgovor o formiranju mini sirana u marginalnim područjima kao šansi za dodatnu vrednost malim poljoprivrednim proizvođačima veliki potencijal u proizvođačkoj delatnosti, ali u malim prerađivačkim kapacitetima. Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede donelo je decembra 2017. godine Pravilnik za male proizvođače, koji daje mogućnost malim proizvođačima da svoje proizvode mogu da plasiraju na celoj teritoriji Srbije, a čime je pokazana spremnost da se mali proizvođači podrže, istakao je Miletić. On je kao glavnu temu rasprave izneo mogućnost udruživanja malih proizvođača, koji nedeljno proizvode oko 200 litara mleka, kako bi svoj proizvod plasirali u mini siranu ili mini mlekaru, koja bi dalje preradom stvarala proizvode koji si sa oznakom zaštićenog geografskog porekla mogli biti plasirani na tržište. To bi, prema njegovim rečima, omogućilo malim proizvođačima da ostvare i prava na premiju za mleko, ali i da se njihov proizvod preradi i tako plasira dalje.
Državni sekretar Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Senad Mahmutović istakao je opredeljenost Ministarstva da u partnerskom odnosu sa Pododborom da doprinos razvoju poljoprivrede u marginalnim područjima. On je podsetio da je u ovim krajevima razvijena primarna stočarska proizvodnja, ali ne i prerađivačka industrija, posebno u preradi mleka i mesa. Takođe, iz ovih oblasti došlo je veoma malo zahteva za podsticajna sredstva za preradu koja daje Ministarstvo, istakao je Mahmutović. To će, prema njegovoj oceni, biti problem i kod povlačenja sredstava iz IPARD fondova.
Ljiljana Ivanjac iz Uprave za veterinu upoznala je članove Pododbora sa odredbama Pravilnika koji razlikuje proizvođača od malog subjekta. Proizvođači su mala gazdinstva koja proizvode male količine mleka (200 litara nedeljno) i koji ne mogu, zbog bezbednosti i transporta, da proizvode za šire tržište, već samo za svoje potrebe, dok je mali subjekt u stvari mlekara sa proizvodnjom do 5.000 litara mleka i ispunjava uslove za proizvodnju, preradu i plasman proizvoda uz poštovanje svih bezbednosnih aspekta.
U raspravi, u kojoj su učestvovali članovi Pododbora, predstavnici Ministarstva i Bratislav Pešić, profesor Visoke poljoprivredne strukovne škole u Prokuplju, bilo je reči o saradnji sa lokalnim samoupravama koje mogu da obezbede infrastrukturu za potencijalne investicije i da rade na terenu sa malim proizvođačima, kako bi bili u mogućnosti da konkurišu za podsticajna sredstva. Takođe, bilo je reči o potrebi formiranja mape regionalne rasprostranjenosti malih proizvođača na teritoriji Srbije, potrebi da se Pododbor informiše o sprovođenju mera podsticaja i njihovim efektima, radu sa stanovništvom radi povećanja odziva na konkursima za podsticaje, kao i animiranju mladih da ostanu na selu i da se bave poljoprivrednom proizvodnjom. Takođe, razgovaralo se i o potrebi umrežavanja malih proizvođača, kvalitetu mleka i otvaranju nacionalne laboratorije, a sve u svetlu pripreme proizvođača za poštovanje standarda pri ulasku zemlje u EU. Više o geografskom poreklu proizvoda članovima Pododbora govorio je Branislav Raketić iz Sektora za poljoprivrednu politiku Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede.
Nakon rasprave, članovi Pododbora su zaključili da bi bilo dobro da Uprava za veterinu iznađe mogućnost za udruživanje malih proizvođača i formiranje mini mlekara ili sirana, kako bi oni koji proizvode malo, ipak mogli da plasiraju svoje proizvode i van svog gazdinstva.
Sednici je predsedavao Milija Miletić, predsednik Pododbora, a prisustvovali su članovi Nada Lazić, Mladen Lukić i Žarko Bogatinović.