DRUGA SEDNICA, DRUGOG REDOVNOG ZASEDANjA, 24.10.2000.

2. dan rada

PRIVREMENE STENOGRAFSKE BELEŠKE
(neredigovane i neautorizovane)

REPUBLIKA SRBIJA
NARODNA SKUPŠTINA

DRUGA SEDNICA, DRUGOG REDOVNOG ZASEDANjA

2. dan rada

24.10.2000

Sednicu je otvorio: Dragan Tomić

Sednica je trajala od 11:30 do 16:40

  • TAGOVI

  • Druga sednica Drugog redovnog zasedanja (2000)
  • Predlog zakona o dopunama Zakona o ministarstvima (načela) (2000)
  • Izbor predsednika i članova Vlade republike Srbije (2000)
  • Predlog zakona o dopunama Zakona o ministarstvima (načela) – glasanje (2000)
  • Predlog zakona o dopunama Zakona o ministarstvima (pojedinosti) (2000)
  • Predlog zakona o dopunama Zakona o ministarstvima – glasanje (2000)
  • Predlog zakona o radu Vlade RS i ministarstava do obrazovanja Vlade posle parlamentarnih izbora 2000. godine (načela) (2000)
  • Predlog zakona o radu Vlade RS i ministarstava do obrazovanja Vlade posle parlamentarnih izbora 2000. godine (načela) – glasanje (2000)
  • Predlog zakona o radu Vlade RS i ministarstava do obrazovanja Vlade posle parlamentarnih izbora 2000. godine (pojedinosti) (2000)
  • Predlog zakona o radu Vlade RS i ministarstava do obrazovanja Vlade posle parlamentarnih izbora 2000. godine – glasanje (2000)
  • Izbor predsednika i članova Vlade republike Srbije – glasanje (2000)
  • Predlog odluke o imenovanju Nadzornog odbora za sprovođenje opšteg nadzora nad postupcima političkih stranaka_ kandidata i sredstava javnog obaveštavanja (2000)
  • Predlog odluke o imenovanju Nadzornog odbora za sprovođenje opšteg nadzora nad postupcima političkih stranaka_ kandidata i sredstava javnog obaveštavanja – glasanje (2000)
  • Predlog odluke o imenovanju predsednika_ sekretara i članova RIK i njihovih zamenika (2000)
  • Predlog odluke o imenovanju predsednika_ sekretara i članova RIK i njihovih zamenika – glasanje (2000)
  • OBRAĆANJA

    Dragan Tomić

    Socijalistička partija Srbije | Predsedava
    Da li predstavnik predlagača prihvata ovaj predlog? (Prihvata.)
    Molim narodne poslanike da postave svoje kartice u poslaničke jedinice. Imamo kvorum.
    Stavljam na glasanje Predlog odluke o narodnim poslanicima na stalnom radu u Narodnoj skupštini Republike Srbije, uz dopunu koju je predložio narodni poslanik Života Cvetković.
    Konstatujem da su za ovaj predlog glasala 123 narodna poslanika, protiv nije bio niko, uzržanih nije bilo, nije glasalo šest narodnih poslanika. Bilo je prisutno u sali 129 narodnih poslanika.
    Konstatujem da je Narodna skupština, većinom glasova, prihvatila Predlog odluke o narodnim poslanicima na stalnom radu u Narodnoj skupštini Republike Srbije.
    Predlažem da se prilikom priprema za objavljivanje u "Službenom glasniku Republike Srbije" obe odluke o poslanicima na stalnom radu u Narodnoj skupštini Republike Srbije, koje je Narodna skupština usvojila na ovoj sednici 23. i 24. oktobra 2000. godine, pravno - tehnički objedine i objave kao jedan akt.
    Podsećam vas da je Narodna skupština na jučerašnjoj sednici utvrdila dnevni red Druge sednice Drugog redovnog zasedanja u 2000. godini od pet tačaka i započela načelni pretres povodom prve tačke dnevnog reda.
    Prelazimo na 1. tačku dnevnog reda: - PREDLOG ZAKONA O DOPUNAMA ZAKONA O MINISTARSTVIMA
    U načelnom pretresu učestvovalo je 28 narodnih poslanika.
    Nastavljamo pretres po ovom predlogu.
    Da li se neko javlja za reč?
    Ima reč narodni poslanik Spasoje Krunić.

    Spasoje Krunić

    Dame i gospodo, poštovani poslanici, izdržali smo mnogo što - šta i ono juče i žao mi je što nismo u prilici da izdržimo  još više iz prostog razloga što smo se 9. marta izborili za javne prenose rada najvišeg tela u Republici.
    SPO nikad nije prihvatao, niti može da prihvati da radi u pećini. Istina je da postoje neke kamere, do malo pre, a i sada, ali je istina da se u ovakvim uslovima poniženja svako od nas mora zapitati da li treba da radimo. Ja verujem, gospodine predsedniče, zaista verujem da nije Skupština naložila ukidanje prenosa. Verujem zato što je juče bio pokušaj Nove radio-televizije, ili kako se zove, meni je svejedno, pa je posle 15 minuta to sve bilo sređeno, pa su jutros sklonjene kamere da bi kasnije poslali pismo predsedniku Skupštine da će biti jednog dana, verovatno, prenosa skupštinskih sednica, ali da danas nema tehničkih mogućnosti. Bilo ih je, naravno, za prenos iz Sava centra i to je dobro što je bilo, bilo je prenosa i juče, ali nije dobro što i danas nema.
    Tri osnovna zahteva koje je postavio SPO u pregovorima oko formiranja prelazne vlade nisu ispunjena i važno je bilo za sve simpatizere i članove SPO-a da javnost zna zašto na tome insistiramo. Insistiramo iz prostog razloga pošto smatramo da gospodin Govedarica, Krsmanović i Marković predstavljaju i jesu simbol nečeg što ne može da ostane tu gde jeste. Ukoliko želimo poštovanje prava i državu u kojoj se pravo poštuje zarad svega onoga o čemu govori sporazum koji smo potpisali. Podsećam da je 9. juna prošle godine SPO predlagao prelaznu vladu shvatajući da posle užasa koje smo preživeli zločinačkom agresijom NATO-a treba hitno nešto preduzeti za spas ove države i kretanje ka boljem. Drugi su bili drugog mišljenja, jedni su bili bez mišljenja ili ga bar nisu iznosili. Danas smo zapravo u situaciji da nova struktura odnosno DOS, koji izgleda diktira ponašanje u ovoj državi, određuje da li će biti prenosa, neće li ga biti, da li će javnost znati šta poslanici kao predstavnici naroda u ovoj skupštini govore ili šta su prećutali.
    Bili smo za vanredne izbore, bili smo za prelaznu vladu, potpisali smo sporazum, zbog toga što smatramo da 45 poslanika u Republičkoj skupštini iz SPO-a predstavlja veliku obavezu, predstavlja snagu koju toj vladi može da da svoj doprinos sve do prevremenih izbora 23. decembra. Istina, sinoć je gospodinu Markoviću produžen intervju koji je kažu, trajao dva sata, ja sam bio u prinudnom zatvoru kao i vi ovde, da on može da podnese ostavku samo gospodinu Koštunici. To znači da za njega ne postoji Republička skupština, ne postoji niko u ovoj sali. Ako je tako, oprostite ako je neko od vas imao prilike da čuje pa je nešto drugačije, onda ja ovo što sam rekao povlačim, ali čini mi se da je suvišno intervenisati.
    Mi ćemo u nastavku našeg zajedničkog rada, za koje verujem da će biti u interesu svega onoga što smo potpisali, raditi uporno na tome i zahtevati da ono što smo predložili poštuje do kraja i da se uvaži stav SPO-a iz prostog razloga što ne možemo, a znate vrlo dobro, prihvatiti, to ste na vreme povukli, ne možemo prihvatiti da gospodin Govedarica bude jedan od članova izborne komisije. To podsećam zbog toga što makar da poneko od nas čuje, što je simbol krađe, simbol zloupotrebe i simbol onoga čime se prošla vlast zapravo igrala.
    Gospodo poslanici, dame i gospodo, gospodine predsedniče, oprostite što možda nije direktno vezano za prvu tačku i tačku koja je na dnevnom redu. Zahvaljujem se što ste me saslušali. Zapamtite da smo veoma poraženi, veoma poniženi činjenicom da televizijskog prenosa nema voljom nekog koga mi u ovoj sali ne znamo. Verujem, niko od nas. Hvala vam.

    Dragan Tomić

    Socijalistička partija Srbije | Predsedava
    Zahvaljujem. Da li se još neko javlja za reč? (Da.)

    Izvolite, ima reč narodni poslanik Bojana Ristić.

    Dragan Ljubojević

    Povreda poslovnika.

    Dragan Tomić

    Socijalistička partija Srbije | Predsedava
    Vi ste govorili, gospodine Ljubojeviću, povodom ove tačke. O tome ćemo posle.

    Bojana Ristić

    Poštovano predsedništvo, dame i gospodo poslanici, i pored opstrukcije Nove RTS i pored toga što nema televizijskog prenosa ove sednice Skupštine Srbije, SPO će učestvovati u donošenju odluke o prelaznoj Vladi Srbije. Narod Srbije želi da se što pre formira prelazna Vlada, kako bi legalnim putem došlo do promena i do republičkih izbora.
    Dobro je što su se poslanici SRS-a odlučili da prekinu opstrukciju. SPS, SRS i JUL su u koalicionoj vladi Srbije od izbora 1997. godine i imali su vremena da pokažu šta znaju da urade. Građani žele promene i sada ih zanima kada će imati grejanje, kada će biti prekinuta isključenja električne energije i sl. Narod više ne želi da čuje, ne želi više da čeka prelaznu vladu koja treba da isplati plate, penzije, dečije dodatke. Građani Srbije žele prelaznu vladu odmah. Znam da su poslanici SRS-a ovo radili zato što su u Srbiji mediji režimski i to mi je donekle razumljivo. Znam da ćemo, ako se ovako nastavi, morati da kažemo da u Srbiji mediji imaju jednog urednika i da imamo jednoumlje, a naročito elektronskih medija. Mi iz SPO-a možemo mnogo više da se žalimo na medije od bilo koga.
    U predizbornoj kampanji, a i sada, RTS je potpuno zatvoren za SPO i našeg predsednika Vuka Draškovića. Predsednik radikala Vojislav Šešelj je primera radi, već nekoliko puta bio na Novoj televiziji Srbije, znači posle izbora. Bio je i na staroj Televiziji Srbije pre izbora. O SPS-u da ne govorimo. Njihovi predstavnici su stalno na državnoj televiziji i pre i posle izbora. Sinoć je paralelno sa sednicom Skupštine Srbije na Novom RTS-u tekao intervju sa Radetom Markovićem, načelnikom službe DB. Pošto je na pitanje novinara, da li će podneti ostavku, odgovorio da hoće, ako to od njega zatraži predsednik Jugoslavije Vojislav Koštunica, pa evo prilike da pitam gospodina Koštunicu, zašto ne zatraži ostavku Radeta Markovića, načelnika službe DB-a Republike Srbije?
    Da li posle svega trebamo još da slušamo i pretnje Radeta Markovića Vuku Draškoviću? Preko Nove televizije Srbije. Da li je ovo nacistička država, a članovi SPO-a Jevreji koje može svako da ubija i maltretira bez ikakve odgovornosti? Da li je emisija Nove televizije Srbije značila podršku DOS-a Radetu Markoviću? U normalnoj, demokratskoj zemlji, samo zbog nerazjašnjenog pokušaja atentata na predsednika najveće opozicione stranke, kompletno rukovodstvo policije moralo bi da podnese ostavke ili još bolje, da bude smenjeno. Na Novoj RTS načelniku državne bezbednosti daje se termin, a žrtvama i porodicama ubijenih i nestalih ne daje se termin. Osim dva pokušaja atentata na Vuka Draškovića, Rade Marković bi trebao da objasni i otmicu Ivana Stambolića, ubistvo Slavka Ćuruvije, brojna druga nerasvetljena ubistva. Rade Marković ne sme da bude ni pod čijom zaštitom. Najmanje smo očekivali da Nova RTS brani Radeta Markovića od SPO-a. Kakav je to šef službe DB-a koji kaže da pitamo Dodika i Mila Đukanovića gde je Ivan Stambolić, umesto da on to zna i štiti svoje građane? Ako su mnogi ministri podneli ostavke, ako je DOS preuzeo RTS itd, čemu tolika uzdržanost kada je u pitanju načelnik DB-a, predsednik Vrhovnog suda Srbije, republički tužilac?
    Ako SPS i DOS ne žele da podrže zahtev SPO-a da načelnik državne bezbednosti Rade Marković podnese ostavku, pitam zašto ga štitite? Uostalom, ako SPS i DOS smatraju da zbog SPO-a i Vuka Draškovića ne treba, neka Rade Marković podnese ostavku zbog nerasvetljenog ubistva Slavka Ćuruvije, zbog otmice Ivana Stambolića. Da li još treba nabrajati? Zbog prebijanja studenata, zbog prebijanja građana, da li još treba podsećati?

    Dragan Tomić

    Socijalistička partija Srbije | Predsedava
    Molim vas, ja sam vas pustio dovoljno da napravite uvod, a sada se držite tačke dnevnog reda.

    Bojana Ristić

    Poslanici SPO-a traže od predsednika Jugoslavije i DOS-a da podrže zahtev SPO-a, da načelnik službe DB-a podnese ostavku. Ostavka je moralni čin. Odgovornost će valjda utvrditi nadležni organi. Hvala.

    Dragan Tomić

    Socijalistička partija Srbije | Predsedava
    Hvala. Molim?

    Dragan Ljubojević

    Povreda Poslovnika.