PETO VANREDNO ZASEDANjE, 27.02.2001.

PRIVREMENE STENOGRAFSKE BELEŠKE
(neredigovane i neautorizovane)

REPUBLIKA SRBIJA
NARODNA SKUPŠTINA

PETO VANREDNO ZASEDANjE

27.02.2001

Sednicu je otvorio: Dragan Maršićanin

Sednica je trajala od 10:25 do 01:40

OBRAĆANJA

Dragan Maršićanin

| Predsedava
Reč ima narodni poslanik Radojko Petrić, a posle njega narodni poslanik Branislav Blažić.

Radojko Petrić

Dame i gospodo narodni poslanici, Poslovnik jeste veoma važan akt za rad Narodne skupštine, a da li je opravdano zaslužio takvu važnost da se sazove vanredno zasedanje isključivo sa jednom tačkom dnevnog reda i da se donesu izmene i dopune Poslovnika i to po hitnom postupku. Normalno je bilo očekivati da se sazove sednica u vezi rešavanja mnogo bitnijih pitanja od prednjih stvari, jer ipak imamo mnogo prečih. Uzmimo u oblasti ekonomije, socijalnog položaja građana, juga Srbije i dr. Da li se ovim želi pred građanima stvoriti jedna zamagljena slika oko rešavanja bitnih stvari. U obrazloženju predloga stoji da se ovim izmenama i dopunama želi obezbediti efikasniji rad Skupštine u narednom periodu.
Međutim, kada se pogledaju pojedine odredbe teško da može opstati takva tvrdnja. Hoće da se ograniči opsežnija rasprava i to baš kada se raspravlja konkretno o predlozima za drugačija rešenja, od onih koje predlaže uglavnom Vlada. Ovo se odnosi na raspravu prilikom donošenja zakona i drugih akata, kada se raspravlja u pojedinostima, vezano za podnete amandmane. Naime, predlaže se da se po podnetim amandmanima za objašnjenje mogu javiti samo predlagači, Vlada, predsednik odbora i šef poslaničke grupe. Zašto se sputava demokratsko pravo da se jave i ostali poslanici?
Često sami amandmani inspirišu korisnu raspravu i stvore izazov da se određeno pitanje kritički i svestranije sagleda. Treba imati u vidu da se amandmani podnose na tri dana pred početak sednice, a obzirom kako nam pošta funkcioniše, dešava se da mi poslanici te materijale i ne dobijemo. Dobijemo amandmane kada je već počela rasprava. Da ne govorim kada se akt donosi po hitnom postupku, gde je poslovnikom rečeno da se amandman može podneti do početka rasprave. Kada da stigne poslanik da se upozna, da zauzme stav, da se posle izjašnjava o tom amandmanu, da diže dva prsta ili da glasa putem savremene tehnike. Iz prednjeg proizilazi da se želi izbeći kritička analiza i borba mišljenja. Zašto se želi izbeći argumentovana rasprava i analiza?
Svi znamo da bi se neko pitanje dobro sagledalo treba čuti razloge za i protiv. Između za i protiv ima mnogo možda. Tačno je da većina uvek može doneti akt kakav želi, ali koliko je štetno i nedemokratski sprečavati da se čuju i različita mišljenja. Većina treba da pokaže veliku trpeljivost prema iznošenju različitih mišljenja. Ne treba tolerisati neprimerne postupke, te postupke treba sprečavati i žigosati, ali normalno propisanim merama. Kada se želi sprečavati mišljenje i iznošenje različitih stavova, to onda vodi rušenju demokratije. Kroz ovakvo postupanje želi se nametnuti jedno. Podsetiću ovde predlagača na jednu sentencu poznatog filozofa koja glasi: "Jedinstvo bez razlike je tiranija". Kada su socijalisti bili na vlasti bilo je omogućeno svakom poslaniku bez ograničenja da učestvuje u raspravi u pojedinostima, po svakom podnetom amandmanu. (Glas iz sale: Nije tačno.) Omogućimo to i sada. Gradimo parlamentarizam evropskog nivoa. Zahvaljujem.

Dragan Maršićanin

| Predsedava
Reč ima narodni poslanik Branislav Blažić.
...
Srpska napredna stranka

Branislav Blažić

Srpska radikalna stranka
Dame i gospodo narodni poslanici, DOS-ova vlast odgovorno, brižno donosi prioritete i u ovim teškim vremenima nalazi najbolje rešenje kako da postavi dnevni red ove skupštine. U toj svojoj brizi ona na dnevni red stavlja po hitnom postupku, na vanrednom zasedanju, izmenu Poslovnika o radu Narodne skupštine.
Verovatno će to dosta doprineti da se upale svetla po prostorijama naših građana, da se popravi stanje u prosveti, zdravstvu, poljoprivredi, da se ukupna ekonomska i socijalna situacija promenom ovog poslovnika popravi.
Plus toga, verovatno će biti i od međunarodne zajednice pohvala, jer je ovo još jedan nastavak svega onoga što je krenulo na vašoj oktobarskoj revoluciji.
Računajući sve te pozitivne efekte ovakve promene Poslovnika, čudi me kritika opozicionih poslanika. Pozivaju se na to da će ovaj poslovnik ukinuti pravo poslanika da govore za ovom govornicom, da nije demokratski, da je restriktivan itd.
Gospodo opozicioni poslanici, vi bi da govorite za ovom govornicom? E, ne može. Ne može, jer vi očigledno niste čuli za promene. Desile su se promene. Značajne promene. I, dok je bio diktatorski režim, onda se moglo govoriti, ali sada u demokratskim režimima - e, više ne može da se govori.
Molim vas, ovo više neće biti govornica. Ovo će biti ćutaonica, jer ako se govori tu će se vršiti opstrukcija. Onaj ko govori uzima učešća u radu, pravi opstrukciju, a onaj ko ćuti i radi on je vrlo koristan i zahvalan.
Prema tome, ne iznenađuje me da će sledeća dopuna ovog poslovnika biti da se ova govornica ili ćutaonica koristi da ovde neko može da ćuti jedno tri do pet minuta i kada se lepo naćuti ode i biće vrlo efikasan rad ove skupštine.
Najzad je pala maska i kod predsednika ove skupštine, koji je pokušavao da možda malo lakoverno, naivno, ipak ubedi da je došao jedan predsednik Skupštine koji će vrlo demokratski da vodi ovu skupštinu i koji će se stvarno postaviti kao spiker, da neće biti pristrasan, da neće navijati ni za jednu stranu.
Međutim, ovo je sada na njegovu dušu, ali on sad ovim poslovnikom treba da bude učiteljica. On će da određuje nama ko će gde da sedi, samo ne znamo kriterijume. Da li će dobri đaci levo, lošiji đaci desno, da li će devojčice sa dečacima, ili kako će to već da se uskladi. Možda bi predsednik Skupštine mogao da uzme obavezu i da nam odredi kad ćemo ići na ručak, jer poslanici DOS-a obično brzo napuštaju, nikada nisu tu, pa odu ranije na ručak, pojedu sve i kad odemo tamo nikada nema ono što želiš.
Možda se ipak desilo da je gospodin Maršićanin podlegao rečima "ubile su ga prejake reči". Treba to ipak izdržati.
Ovde je bilo reči i o skupoći. Toliko kukamo kako je skupa Skupština, gospodo, nema ništa skuplje od loših i glupih zakona. Vi donosite glupe zakone sa dva člana i četiri vaša amandmana i onda kada mi kritikujemo to, vi kažete - vi vršite opstrukciju. Znači, nije kriv onaj što donosi glupe zakone, nego je kriv onaj što kritikuje glupe zakone.
I, na kraju, ovakvim radom, gospodo, demagogijom, pričom da je sve demokratija, da je sve u interesu građana i naroda, sve više mi se čini da DOS polako ali sigurno donosi haos.

Dragan Maršićanin

| Predsedava
Ima reč narodni poslanik Stevan  Gudurić.

Stevan Gudurić

Gospodine predsedniče, dame i gospodo narodni poslanici, sve ovo liči na već viđeno. Jedino što nije viđeno je da je do sada sve bilo nešto od dva do četiri člana, a ovde ste se sada igrali sa četrdeset i nešto članova. Međutim, i to se svelo na sve ono što smo do sada pričali na prethodnim skupštinama, da se samo nešto ukida.
Dajte jednom upotrebite glave ako imate da nešto i donesete što je novo, a što vredi. Samo nemojte u svemu tom novom da napravite neki novi srpski novogovor. To već teško da ćemo izdržati. Kako god ko od vas izađe, naročito gospodin Čeda, odmah se hvata za demokratiju, to mu je jedna teza, a drugo su lopovi, i onda kada pričamo danas o onom pređašnjem, našem poslovniku, koji je bio demokratski, svakojaki i nikakav po vama, kada ste bili opozicija, pa sada kada ga upola skratite još uvek ostane toliko demokratski da je to primer nove demokratije.
Alal vam demokratija, gospodo, što sebe nazivate demokratama, ali mislim da vas sve manje ljudi u Srbiji tako doživljava.
Kada ste bili opozicija, neki od vas su mladi pa nisu bili ovde, a neki su bogami kao neki sekretari komiteta, propali generali, pukovnici i tako to, oni su tu nekad i sedeli, pa znači baš bili opozicija u skupštinskoj klupi, tada je bilo normalno da se izlazi za govornicu, jer bože moj, treba da se čuje i drugo mišljenje, to je demokratija i tako dalje.
Sada kada sadašnja opozicija izlazi za govornicu vi to nazivate opstrukcijom i kojekakvim drugim nazivima, što znači da ste opet nešto pobrkali iz demokratije, ili oni što su vas obučavali o otimanju vlasti, obučili su vas samo da otmete vlast, a one druge lekcije, ili niste išli na časove, ili to još nije došlo na dnevni red da se predaje.
Poslovnik, jako sam se iznenadio što nije pisalo da vam sednice zakazuje ova nova televizija, s obzirom da smo za ovu današnju sednicu saznali na televiziji, a onda smo čak juče uspeli da dobijemo pozive, a Poslovnik je nekako sinoć uspeo da se dobije na poslaničkoj grupi. Neko ko nije uspeo da ga dobije danas je imao jako mnogo vremena da se spremi, da razmišlja o 41 promeni koju ste vi napravili.
Vi to nazivate demokratijom?
Za ovom govornicom, tada mandatar, a sada premijer Srbije, je rekao jako bombasto "nećemo krasti i lagati", onda moramo kazati da vaš prijatelj, a nama samo nažalost ministar nazovi pravde i nazovi lokalne samouprave, za ovom govornicom ne govori istinu, ili u srpskom narodu se to prosto kaže da laže, zato što je ovde pre nekoliko dana taj isti gospodin rekao: "Nekoliko dana i kopnena zona prelazi na jedan kilometar".
Nekoliko dana u srpskom jeziku znači tri, četiri, pet dana, do nedelje u vrh glave. Prošlo je više od svega toga. Znači, moramo kazati da gospodin ministar laže i isto tako da gospodin ministar za energetiku pre nego što ...

Dragan Maršićanin

| Predsedava
Molim vas da se držite dnevnog reda, gospodine.

Stevan Gudurić

Jeste, to je na dnevnom redu zato što danas za ovom skupštinskom govornicom...

Dragan Maršićanin

| Predsedava
Na dnevnom redu je Poslovnik.

Stevan Gudurić

Pa, u Poslovniku piše, između ostalog, ako ste se dohvatili baš Poslovnika, jedan član, koji je isto neverovatan, sutra ili danas ako stignemo do ponoći, pričaćemo o tome da je to onaj nadničarski član, kada dođemo do njega onda ćemo više razmotriti šta to znači - nadničarski član. Jer, ministar za energetiku kaže da, ne daj Bože, ako samo bude više od 20 dana hladno vreme biće restrikcija struje, kad ono ispade mnogo brzo prošlo je tih 20 dana i nema struje, a oni koji su sinoć uspeli da se dohvate primerka Poslovnika, pa nisu imali struje, opet nisu bili u prilici da prouče ovaj poslovnik.
(Žagor.)
A, vi nemate štošta drugo, a ne samo struju gospođo. Efikasan rad u ovom parlamentu, po Poslovniku, zavisi od toga koliko nam kvalitetno neko nešto predloži. Budete li i nadalje istrajavali na tim čuvenim zakonima od dva do četiri člana, sa 15 amandmana (predsednik - vreme), jako ćemo daleko dogurati.
Ovde moram kazati samo još jednu stvar i ja ću završiti. Prvi put me opominjete na vreme. Ovde smo čuli jednog gospodina, koji nažalost nije ovde, kako je rekao: "Tu neka tzv. opozicija".
Mi socijalisti spadamo sigurno u pravu opoziciju, a to što vi iz DOS-a ne znate šta ste, to je vaš problem i tu vam ne možemo pomoći. Koliko je druženje gospodina Zaharija Trnavčevića u njegovom višegodišnjem posećivanju sela i krava uticalo na ovu novu bolest ludih krava, to će vreme pokazati.