Poštovana gospođo potpredsednice, poštovano predsedništvo, dame i gospodo narodni poslanici, jedno od obećanja DOS-a bilo je zaustavljanje bespravne gradnje, odnosno neplanske gradnje. Skoro da ne treba trošiti reči na objašnjenje - zašto je bespravna gradnja jedna od najskupljih gradnji, pre svega za investitore. Objekti koji su napravljeni bez građevinske dozvole, ne mogu se uknjižiti, to znači ne mogu se legalno prodati, ne mogu se ni naslediti.
S druge strane, za društvo je to višestruko skuplji vid gradnje, pre svega što takvi investitori ne plaćaju ni komunalije, ni infrastrukturu, ni uređenje gradskog građevinskog zemljišta, da ne govorim o tome koliko se štete nanosi prostoru, a kao što znate, prostor smo nasledili . To je ono što imamo, što smo nasledili i što moramo da prenesemo našim potomcima.
U poslednjih deset godina je u ovoj zemlji sve zamrlo, posebno privredne aktivnosti, a jedina stvar koja je cvetala kod prethodne vlasti, to je bila bespravna gradnja. Procenjuje se da u našoj zemlji ima od 700.000 do milion bespravno napravljenih objekata. Simbol bespravne gradnje su one dve male kućice, ako pođete iz Batajnice, pa preko Brankovog mosta, i onda ih vidite na onom soliteru, na soliteru ovde, koji se vidi sa Brankovog mosta.
Pored toga, napadnuto je staro jezgro Zemuna, okolina Knez Mihajlove ulice, napadnuti su nacionalni parkovi - Kopaonik, Zlatibor, Tara, park i šuma na Zvezdari, gotovo da ih nema, a da ne govorim o Kaluđerici i drugim naseljima, ne samo u Beogradu, nego i u drugim gradovima, u Novom Sadu, Kraljevu, Čačku, Kragujevcu itd.
Zbog toga su predložene izmene Zakona o izgradnji objekata gde predlažemo krivične kazne i to za preduzetnike, odnosno odgovorno lice i pravno lice koje je investitor objekta, odnosno koje gradi objekat bez građevinske dozvole, dakle preduzimač ili odgovorno lice koje gradi objekat bez građevinske dozvole i predlažemo kaznu zatvora do jedne godine. Zatim za investitora, odnosno odgovorno lice u pravnom licu koje je investitor, koje gradi objekat bez građevinske dozvole i predlažemo kaznu zatvora do tri godine. Zatim za fizičko lice ili odgovorno lice u pravnom licu koje priključi objekat, koji je izgrađen, normalno bez građevinske dozvole, na infrastrukturu, odnosno na elektroenergetsku mrežu, na vodovod i kanalizaciju i to takođe do tri godine zatvora. Napominjem samo da je ovo rešenje već ušlo u Zakon o izgradnji objekata u Crnoj Gori.
Pored toga, novčane kazne u zakonu su povećane, odnosno prilagođene su kaznama, odnosno novčanim iznosima koji su predviđeni Zakonom o prekršajima i privrednim prestupima.
Za upravu već postoje propisane krivične kazne u Krivičnom zakonu. Naime, ako predstavnici uprave, odnosno nadležnih organa ne izdaju građevinsku dozvolu građaninu koji ima pravo na nju, a zna se da je po Zakonu o planiranju 30 dana za izdavanje urbanističke dozvole, a 15 dana za izdavanje građevinske dozvole, kazna zatvora je zaprećena i do pet godina. Na ovaj način smatramo da će bespravna gradnja biti zaustavljena i na ovaj način želimo da podvučemo crtu i da kažemo da od trenutka kada bude stupio zakon na snagu da neće niko više graditi bez građevinske dozvole, odnosno neće niko graditi bespravne objekte.
Dakle, zakon nije retroaktivan i nije revanšistički. Šta ćemo da radimo sa objektima koji su već izgrađeni? Mi smo siromašna zemlja i najskuplje bi bilo porušiti sve te objekte, pa ponovo napraviti planove i planski ih sagraditi To smo već nekoliko puta rekli, na više nivoa, da postoje zapravo tri vrste tih objekata. To su oni koji se mogu prilagoditi planovima i koji mogu dobiti građevinsku dozvolu, zatim oni koji se moraju pre svega uskladiti sa planskim dokumentima, odnosno izvršiti neka njihova rekonstrukcija i treći su oni objekti koji su nažalost na nekim važnim pravcima, na infrastrukturnim pravcima kao što su gasovodi, zatim na putevima i oni moraju, nažalost, biti porušeni.
Da ne bismo došli u situaciju samo da kažnjavamo mi smo zajedno sa gradskim vlastima iz Novog Sada, i gospođa Čomić to zna, pokrenuli jednu akciju, Zavod za izgradnju grada i Zavod za urbanizam. Napravili su jednu kancelariju gde će se na jednom mestu izdavati svi papiri potrebni za izdavanje građevinske dozvole. Naime, stranke ne moraju da idu od šaltera do šaltera u sva javna komunalna preduzeća, već će ovde biti predstavnici na tom jednom mestu i već ima mesec dana od kada je ta kancelarija zaživela. Nadamo se da će na ovaj način biti ažurirano izdavanje dozvola. To je još ranije uvedeno u Subotici i sada će to ovde, zajedno sa gradskim vlastima iz Beograda, biti uvedeno i u Beogradu.
Na kraju, želeo bih da kažem da možda izgleda da je ovaj zakon isuviše restriktivan, možda primeren nekom totalitarnom društvu, međutim, nadamo se da niko ubuduće neće graditi bez građevinske dozvole i da niko neće doći pod udar ovog zakona.