OSMO VANREDNO ZASEDANjE, 17.09.2001.

1. dan rada

OBRAĆANJA

Dragan Maršićanin

| Predsedava
Molim vas da se o ovom predlogu izjasnimo. Dakle, da se najpre razmotri četvrta tačka dnevnog reda, a zatim druga tačka dnevnog reda i treća. Molim vas da se izjasnimo o ovom predlogu izmene redosleda, glasanjem.
Za 134 narodna poslanika, protiv 56, uzdržan jedan, nisu glasala dva, ukupno 193.
Konstatujem da je Narodna skupština prihvatila predlog izmene redosleda tačaka u dnevnom redu:
1. Predlozi odluka o izmenama Odluke o izboru članova Odbora Narodne skupštine Republike Srbije, koje su podneli narodni poslanik Čedomir Jovanović, predsednik poslaničke grupe Demokratske opozicije Srbije, narodni poslanik Dragan Marković, predsednik poslaničke grupe Stranke srpskog jedinstva i narodni poslanik prof. dr Branislav Ivković, predsednik poslaničke grupe Socijalističke partije Srbije,
2. Predlozi Administrativnog odbora da Narodna skupština Republike Srbije ne primeni imunitet prema narodnim poslanicima dr Predragu Čanoviću i prof. dr Branislavu Ivkoviću,
3. Predlozi odluka o prestanku funkcija, razrešenju i izboru nosilaca pravosudnih funkcija, koje su podneli Odbor za pravosuđe i upravu i vršilac dužnosti Republičkog javnog tužioca,
4. Predlog odluke o izmenama i dopunama Odluke o organizaciji i radu Službe Narodne skupštine Republike Srbije, koji je podneo Administrativni odbor.
Prelazimo na rad po ovako utvrđenom dnevnom redu.
Prelazimo na 1. tačku dnevnog reda: - PREDLOZI ODLUKA O IZMENAMA ODLUKE O IZBORU ČLANOVA ODBORA NARODNE SKUPŠTINE REPUBLIKE SRBIJE
Za ovu tačku dnevnog reda primili ste predloge odluka o izmenama Odluke o izboru članova Odbora narodne skupštine Republike Srbije, koje su podneli narodni poslanik Čedomir Jovanović, predsednik poslaničke grupe Demokratske opozicije Srbije, narodni poslanik Dragan Marković, predsednik poslaničke grupe Stranke srpskog jedinstva i narodni poslanik prof. dr Branislav Ivković, predsednik poslaničke grupe Socijalističke partije Srbije.
Predlažem da se o ovim predlozima odluka obavi jedinstven pretres.
Izvolite, gospodine Ivkoviću.

Branislav Ivković

Poštovani gospodine predsedavajući, dame i gospodo poslanici, nisam želeo da koristim Poslovnik o radu Skupštine i da izlazim ovde i komentarišem dnevni red, ali povodom prve tačke dnevnog reda zasigurno bismo mogli da razgovaramo i o dnevnom redu u celini.
Građani Srbije sigurno očekuju da se na vanrednoj sednici Skupštine Republike Srbije raspravlja o pitanjima bitnim za građane Srbije, a u tom smislu postoje različiti predlozi i ovde, i tokom diskusije uoči ove sednice u štampi.
Jasno je da je sukob dve struje u DOS-u u suštini o korupciji, kriminalu, i to nameće ideju da se raspravlja na vanrednoj sednici Skupštine Republike Srbije o korupciji i kriminalu, i ne samo poslednjih 11 meseci, nego i poslednjih 11 godina. Jasno je takođe da se priča o korupciji i kriminalu i o bitnim stvarima za vanrednu sednicu Narodne skupštine Republike Srbije završila izborom nosilaca pravosudnih funkcija i pitanjem postavljanja imuniteta pojedinim poslanicima u ovoj skupštini. To više govori o dnevnom redu i to više govori o onima koji su se žurili da na vanrednu sednicu, na dnevni red stave one stvari koje su za redovnu sednicu...

Dragan Maršićanin

| Predsedava
Gospodine Ivkoviću, molim vas, podsećam vas da ovo nije tema u okviru tačke dnevnog reda...

Branislav Ivković

Poštovani gospodine predsedavajući, vi ste rekli....

Dragan Maršićanin

| Predsedava
Molim vas da o tome vodite računa.

Branislav Ivković

Upravo o tome hoću da govorim, da u toku prve tačke dnevnog reda, vi ste rekli da se relaksira dnevni red ovom vanrednom sednicom da bi redovna sednica mogla normalno da se odvija, a meni preostaje da vas pitam: zašto pored ovog predloga, pod prvom tačkom dnevnog reda nije i Predlog odluke obrazovanja anketnog odbora Narodne skupštine Republike Srbije radi utvrđivanja činjenica koje su vezane za lišavanje slobode predsednika Slobodana Miloševića, podnete 8. maja 2001. godine; zatim, Predlog zakona o ukidanju Odluke Vlade Republike Srbije od 28. juna 2001. godine, podnete 28. juna 2001. godine, i još četiri ili pet inicijativa, koje je podnela SPS ne nalazi se u ovom dnevnom redu. Posebno da govorimo o tome da mi imamo situaciju da se odluke Skupštine Republike Srbije, donete dva puta u vezi Kosova i Metohije, krše od strane lidera ovih istih partija koje su ovde glasale povodom poziva za registraciju.

Dragan Maršićanin

| Predsedava
Gospodo narodni poslanici, molim vas da ovo vanredno zasedanje i ono redovno koje počinje u oktobru mesecu ne započinjemo na ovaj način i da već od samog prvog javljanja narodnih poslanika imamo mimo dnevnog reda i da otvaramo raspravu o nečemu što nije na dnevnom redu. Dakle, ponoviću, radi se o tački dnevnog reda - Predlog odluke o izmenama Odluke o izboru članova odbora Narodne skupštine Republike Srbije.
Da li se još neko javlja za reč povodom ove tačke dnevnog reda? Izvolite.
...
Srpska radikalna stranka

Vojislav Šešelj

Dame i gospodo narodni poslanici, poslanici Srpske radikalne stranke će glasati protiv sva  tri predloga u okviru prve tačke dnevnog reda. U parlamentarnoj praksi civilizovanog sveta decenijama se razvija neformalno, ali čvrsto pravilo da se sva radna tela zakonodavne vlasti formiraju striktno na proporcionalnom principu. Možda je to nekima bilo smešno u vreme kada je jedna poslanička grupa raspolagala sa 2/3 poslanika u Narodnoj skupštini.
Međutim, ta poslanička grupa se raspala i umesto jedne, sada imamo četiri. Sada nijedna poslanička grupa nema apsolutnu većinu i zato nije beznačajan odnos snaga u skupštinskim radnim telima. Pošto u početku nije poštovan princip da sve poslaničke grupe proporcionalno budu zastupljene u poslaničkim telima, srpski radikali su odbili da uopšte učestvuju u njihovom formiranju.
Mi ne tražimo sada da se menja ono što ste uradili na početku. Mi samo upozoravamo, zbog vas prisutnih i zbog javnosti, da smo bili u pravu kada smo na tome insistirali. Sada vi kojima to nije bilo važno možete da razmišljate šta bi bilo bolje - da je u početku poštovan taj princip, pa da se ne dođe u ovakvu situaciju ili je bolje to što je princip pogažen, pa smo ipak došli u jednu neprirodnu situaciju. Naravno, ne postoji nikakva pravna obaveza da skupštinska radna tela budu formirana na proporcionalnom principu. S pravnog aspekta, onaj ko ima apsolutnu većinu može potpuno da isključi opoziciju iz radnih tela, ali na svoju političku odgovornost. Dakle, pravne sankcije nema, pravno se nigde za to ne odgovara, ali postoji jedna politička odgovornost koju u tome ne treba potcenjivati. To je razlog što poslanici SRS neće glasati ni za jedan predlog, jer u startu već skupštinska radna tela nisu konstituisana onako kako to nalaže pozitivna parlamentarna praksa civilizovanog sveta.

Dragan Maršićanin

| Predsedava
Da li se još neko javlja za reč?

Ukoliko ne, stavljam na glasanje ovaj predlog.

Za 166, protiv 20, uzdržan jedan, nije glasalo 16, ukupno prisutna 203 narodna poslanika.

Konstatujem da je Narodna skupština većinom glasova prihvatila ovaj predlog.

Pošto smo doneli odluku, prihvatili predlog, da li ste saglasni da se svi usvojeni predlozi objave u "Službenom glasniku Republike Srbije", kao jedan pravno-tehnički objedinjeni akt - Odluka o izmenama Odluke o izboru članova odbora Narodne skupštine Republike Srbije.

Molim vas da se o ovome izjasnite glasanjem.

Za 175, protiv nije bilo, uzdržan jedan, nije glasalo 27, ukupno 203 narodna poslanika.

Konstatujem da je Narodna skupština većinom glasova usvojila ovaj predlog.

Prelazimo na 2. tačku dnevnog reda: - PREDLOZI ADMINISTRATIVNOG ODBORA DA NARODNA SKUPŠTINA REPUBLIKE SRBIJE NE PRIMENI IMUNITET PREMA NARODNIM POSLANICIMA DR PREDRAGU ČANOVIĆU I PROF. DR BRANISLAVU IVKOVIĆU

Primili ste predloge da Narodna skupština Republike Srbije ne primeni imunitet prema narodnim poslanicima dr Predragu Čanoviću i prof. dr Branislavu Ivkoviću, koje je podneo Administrativni odbor.

Predlažem da se o predlozima Administrativnog odbora da Narodna skupština ne primeni imunitet prema navedenim narodnim poslanicima obavi jedinstveni pretres, a da se Narodna skupština o svakom predlogu posebno izjasni.

Stavljam na glasanje ovaj predlog.

Za 144, protiv 44, uzdržanih nije bilo, nije glasalo 14, ukupno su prisutna 202 narodna poslanika.

Konstatujem da je Narodna skupština većinom glasova prihvatila ovaj predlog.

Saglasno članu 153. Poslovnika otvaram jedinstveni pretres o predlozima Administrativnog odbora da Narodna skupština Republike Srbije ne primeni imunitet prema narodnim poslanicima dr Predragu Čanoviću i prof. dr Branislavu Ivkoviću.

Da li predstavnik predlagača želi reč? (Ne.)

Da li predsednici poslaničkih grupa žele reč? (Da.)

Izvolite, reč ima gospodin Šešelj.