DRUGA SEDNICA, DRUGOG REDOVNOG ZASEDANjA, 05.11.2001.

5. dan rada

PRIVREMENE STENOGRAFSKE BELEŠKE
(neredigovane i neautorizovane)

REPUBLIKA SRBIJA
NARODNA SKUPŠTINA

DRUGA SEDNICA, DRUGOG REDOVNOG ZASEDANjA

5. dan rada

05.11.2001

Sednicu je otvorila: Nataša Mićić

Sednica je trajala od 10:50 do 18:00

OBRAĆANJA

Dragan Maršićanin

| Predsedava
Stavljam na glasanje Predlog zakona o uređenju sudova, u celini.

Za 136, protiv 23, uzdržan jedan, nije glasalo 20, od ukupno 180 narodnih poslanika.

Konstatujem da je Narodna skupština usvojila Predlog zakona o uređenju sudova.

Prelazimo na 4. tačku dnevnog reda: - PREDLOG ZAKONA O SUDIJAMA (pojedinosti)

Primili ste Predlog zakona koji je podneo narodni poslanik Dejan Mihajlov.

Primili ste amandmane koje su na Predlog zakona podneli narodni poslanici: Đorđe Mamula, Dragan Tomić, Dragan Todorović, Zoran D. Nikolić, Zoran Radovanović, Đura Lazić, Tomislav Nikolić, Nataša Jovanović, Gordana Pop-Lazić i Aleksandar Vučić, kao i amandmane koje je podneo Odbor za pravosuđe i upravu.

Na sednici Zakonodavnog odbora, narodni poslanik Dragan Tomić je povukao amandman na član 64.

Primili ste izveštaje Odbora za pravosuđe i upravu i Zakonodavnog odbora, kao i mišljenje Vlade Republike Srbije o Predlogu zakona. Čuli ste i mišljenje predstavnika Vlade o podnetim amandmanima Odbora za pravosuđe i upravu.

Pošto je Narodna skupština, nakon što je zaključen zajednički načelni pretres u okviru koga je razmotren i Predlog zakona o sudijama, prihvatila Predlog ovog zakona, u načelu, otvaram pretres Predloga zakona u pojedinostima.

Na član 4. amandman je podneo narodni poslanik Tomislav Nikolić.

Odbor za pravosuđe i upravu nije prihvatio ovaj amandman, a Zakonodavni odbor smatra da je amandman pravno moguć.

Da li podnosilac amandmana želi reč? (Da.)

Izvolite.
...
Srpska radikalna stranka

Tomislav Nikolić

Srpska radikalna stranka
Dame i gospodo narodni poslanici, kada bi se Srbija sada konstituisala, pa da počinje od ovog zakona, ovaj član bi mogao da bude prihvatljiv. Ovaj zakon mora da bude uklopljen u zakone koji već važe u Republici Srbiji. Zakon o tome kolika će plata biti sudiji i da li će mu biti dovoljno da živi i da bude nezavisan, da bude siguran, on i njegova porodica, već postoji. To su plate u državnim organima. Ne možete ovim predlogom zakona da određujete bilo kakve obaveze Zakonu o platama u državnim organima. Jednostavno, sudija će imati toliku platu na koliko bude imao pravo prema Zakonu o platama u državnim organima. Ako hoćete da ovaj član važi, onda mora prvo da se promeni Zakon o platama u državnim organima, da se izbrišu odluke o sudijama, da jedan novi zakon o platama u pravosuđu bude usvojen u Narodnoj skupštini Republike Srbije.
Vi znate da se određuju rasponi plata, kategorije plata a onda ovim zakonom se daju smernice kako će izgledati ti rasponi, kolika će im biti plata. Ovako, da se plata utvrđuje zakonom prema merilima određenim ovim zakonom, ne može. Ne može, plata sudije je jasna, zna se koji su koeficijenti za sudije opštinskih, okružnih sudova. Naravno, apelacioni, trgovinski nisu ni postojali, pa je trebalo odmah menjati i Zakon o platama u državnim organima, zato što ukoliko idućeg meseca izaberete sudije apelacionog suda, oni nemaju platu. Njihova plata nije predviđena nijednim zakonom koji je trenutno na snazi u Republici Srbiji.
O svemu tome je trebalo voditi računa, zato je trebalo da imate predlog zakona na kome će da radi Sekretarijat za pravosuđe, da ga uskladi sa svim ostalim zakonima, a ne da ga laici i volonteri, filantropi prave onako kako se njima čini da treba da izgleda jedan predlog zakona. Molim vas da prihvatite ovaj amandman, zato što je nespojivo da dovodite u koliziju dva zakona, posebno ne da ga dovodite u koliziju sa zakonom koji već postoji.
Razumem da imamo neki predlog zakona, pa kad ovo usvojimo, da taj predlog zakona amandmanski menjamo, ali ovaj saziv Skupštine je već radio na Zakonu o platama u državnim organima, o tome je trebalo voditi računa.

Dragan Maršićanin

| Predsedava
Da li se još neko javlja za reč povodom ovog amandmana? (Ne.)
Ukoliko ne, stavljam amandman na glasanje.
Za 43, protiv 98, uzdžana tri, nisu glasala 32, ukupno 176.
Konstatujem da Narodna skupština nije prihvatila ovaj amandman.
Na član 5. amandman je podneo narodni poslanik Aleksandar Vučić.
Odbor za pravosuđe i upravu i Zakonodavni odbor nisu prihvatili ovaj amandman.
Da li podnosilac amandmana želi reč?
Ima reč narodni poslanik Aleksandar Vučić.

Aleksandar Vučić

| predsednik Republike Srbije
 Dame i gospodo narodni poslanici, vi znate da se SRS zalagala za donošenje jedinstvenog zakona koji bi regulisao ovu materiju, jer ovo nije bilo potrebno cepati i deliti na pet partikularnih zakona. Ali, ovde smo, u skladu sa programom SRS, podneli amandman, za one koji nemaju zakon pri sebi, na stav 2. člana 5, u kome se govori da u postupku, pokrenutom zbog krivičnog dela učinjenog u vršenju sudijske dužnosti, sudija ne može biti pritvoren bez odobrenja Narodne skupštine.
Mi smo predvideli da ne može biti pritvoren bez odobrenja organa koji ga je izabrao na funkciju, pre svega zato što se mi zalažemo za to da Narodna skupština ne bira sve sudije, već samo sudije Vrhovnog suda a i sudije Ustavnog suda, kao najvišeg suda u Republici, a da sve ostalo - i time bismo obezbedili neuporedivo veću nezavisnost u celokupnom pravosudnom sistemu, da se to ne čini na predlog visokog saveta pravosuđa, ili nekog drugog tela, u kome značajnu ulogu ima i Ministarstvo pravde, odnosno izvršni organi vlasti, već smatramo da je na najbolji mogući način obezbeđena nezavisnost - biraju same sudije Vrhovnog suda, kao ljudi koji uživaju najveći ugled, najveću dostojnost u obavljanju pravosudnih funkcija. Dakle, biraju sudije, kolege, i time im se niko drugi ne može mešati, niko ne može uticati na njihovu odluku, niko ne može donositi drugačiju odluku.
Zato smatramo da je ovo rešenje u ovom slučaju bolje i da time postižemo i veću zaštitu, a time Narodnu skupštinu Republike Srbije rasterećujemo jednog posla, koji suštinski ne bi ni trebalo da bude njen.

Dragan Maršićanin

| Predsedava
Da li se još neko  javlja za reč povodom ovog amandmana?
Ukoliko ne, stavljam amandman na glasanje.
Za 21, protiv 113, uzdžan jedan, nije glasalo 34, ukupno 169.
Konstatujem da Narodna skupština nije prihvatila ovaj amandman.
Na član 7. amandman je podnela narodni poslanik Nataša Jovanović.
Odbor za pravosuđe i upravu nije prihvatio ovaj amandman a Zakonodavni odbor smatra da je amandman pravno moguć.
Da li podnosilac amandmana želi reč?
Ima reč narodni poslanik Nataša Jovanović.
...
Srpska napredna stranka

Nataša Jovanović

Zakonodavni odbor smatra da je amandman pravno moguć, ali tako ne smatraju, da je amandman potrebno prihvatiti, poslanici skupštinske većine i oni koji su se pridružili ovakvom predlogu JUL-ovskog zakona.
U članu 7. piše, a amandmanom tražim da se taj član izbriše, "sudije imaju, radi zaštite svojih interesa, pravo da se kao sudije udružuju, mogu preduzimati mere radi zaštite i održavanja svoje nezavisnosti i samostalnosti".
Sudijska funkcija i uloga sudija je definisana po Ustavu Republike Srbije i zakonima naše zemlje i apsolutno je neprihvatljivo da se ovakva odredba stavi u Zakon o sudijama, zbog toga što mi već imamo na delu nešto što se zove Soroš fond, tzv. udruženje Društvo sudija Srbije. I ako pogledate koliko je članova imalo to Soroš udruženje, koje se direktno finansira iz Soroš fonda i koje propagira sve ono čemu se oštro protivi SRS, ako pogledate koliko sudija je bilo u članstvu tog društva prošle godine, do petooktobarskog puča, a koliko ih je sada, vi ćete videti da je na delu neviđeni teror nad sudijama u opštinskim i okružnim sudovima širom zemlje.
Kao što se to radi u opštinskim sudovima u Šumadiji, kao što se to radi u Okružnom sudu Kragujevcu, takva je situacija u celoj zemlji, da se bukvalno na silu teraju ljudi, da bi opstali na toj funkciji, da budu članovi tog Soroš udruženja - Društva sudija Srbije. Vi znate da je jedan od glavnih agitatora tog društva i jedan od glavnih organizatora nekakvih seminara bila i predsednik Vrhovnog suda, gospođa Leposava Karamarković, i znate da smo se tome odlučno usprotivili.
Kada sada pogledate kako su pravljene liste nepodobnih, kako Vladan Batić voli da kaže, režimlija, vi ćete verovatno moći da vidite, oni koji to hoće, kao što to hoće poslanici SRS, da su i među onima koji su nepodobni na listi Vladana Batića. A on kaže - nije to ništa, to je tek samo početak, 200, pa idemo redom, čak i one sudije koji nisu članovi tog Soroš udruženja, Društva sudija Srbije, jer takvih je primera i u opštinskim sudovima na području Šumadijskog okruga, gde se na listi za odstrel Vladana Batića, na listi za odstrel DOS-a, upravo nalaze takve sudije koje su sudile po pozitivnim zakonskim normama, po važećim zakonima, a šta vi njima stavljate na teret i zbog čega su oni nepodobni?

Dragan Maršićanin

| Predsedava
        Molim vas da govorite o članu 7. i vašem amandmanu.
...
Srpska napredna stranka

Nataša Jovanović

Ja govorim o članu 7. i o Društvu sudija Srbije, a vi, ako pratite kako povezujem činjenice, stvari i ljude, vi ćete da shvatite.

Dragan Maršićanin

| Predsedava
Pa, sa velikom teškoćom, zato vas i upozoravam.
...
Srpska napredna stranka

Nataša Jovanović

Ne, gospodine Maršićanin, vi ne možete to da pratite na način koji je primeren predsedniku Skupštine, zbog toga što je vaše ponašanje primereno onima koji se nalaze u cirkusu. Ono što vi radite iza mojih leđa, trenutno, ono što vi radite, kako gledate i posmatrate poslanike dok sede u poslaničkim klupama, zaista je neprimereno.
Molim vas da mi ne oduzimate dragoceno vreme i dopustite mi da završim.
Dakle, tražimo i predlažemo da se ova odredba zakona, član 7, briše, zbog toga što smatramo da će takvim načinom udruživanja, kao u slučaju Društva sudija Srbije, uglavnom DOS praviti listu podobnih i nepodobnih, ucenjivaće sudije, koji samo treba da se drže visokomoralnih kriterijuma profesionalnosti i da na takav način po Ustavu i zakonima u našoj zemlji presuđuju i donose odluke, "sprovode sudske procese, a ne na način na koji im se diktira iz" Soroš udruženja Društva sudija Srbije.