TREĆA SEDNICA, DRUGOG REDOVNOG ZASEDANjA, 21.12.2001.

2. dan rada

OBRAĆANJA

...
Građanski savez Srbije

Nataša Mićić

| Predsedava
Zaključujem pretres Predloga zakona u pojedinostima.
Stavljam na glasanje Predlog zakona o izmenama i dopunama Zakona o porezu na promet, u celini.
Za 125, protiv 48, uzdržanih nema, nije glasalo 9, ukupno 182 narodna poslanika.
Konstatujem da je Narodna skupština prihvatila Predlog zakona o izmenama i dopunama Zakona o porezu na promet.
Prelazimo na 3. tačku dnevnog reda: - PREDLOG ZAKONA O IZMENAMA I DOPUNAMA ZAKONA O AKCIZAMA (pojedinosti)
Primili ste Predlog zakona koji je podnela Vlada Republike Srbije.
Primili ste amandmane koje su na Predlog zakona podneli narodni poslanici Nebojša Jović, Joca Arsić, Dragan Todorović i grupa od 21 narodnog poslanika poslaničke grupe Srpske radikalne stranke.
Primili ste izveštaje Odobra za finansije i Zakonodavnog odbora.
Pošto Odbor za finansije nije dostavio izveštaj, a Vlada mišljenje o amandmanima podnetim na Predlog zakona, podsećam vas da, prema članu 136. stav 5. Poslovnika, Narodna skupština može odlučiti da se Predlog zakona razmatra i bez njih ili utvrditi novi rok u kome su dužni da to učine.
Predlažem da Narodna skupština odluči da se Predlog zakona razmatra bez izveštaja Odbora za finansije i mišljenja Vlade.
Stavljam na glasanje ovaj predlog.
Za 114 , protiv 40, uzdržanih nema, nije glasalo 21, ukupno prisutna 175 narodnih poslanika.
Konstatujem da je Narodna skupština odlučila da razmatra Predlog zakona bez izveštaja Odbora za finansije i mišljenja Vlade.
Pošto je Narodna skuština, nakon što je zaključen zajednički načelni pretres, u okviru koga je razmotren i Predlog zakona o izmenama i dopunama Zakona o akcizama, prihvatila Predlog ovog zakona u nečelu, otvaram pretres Predloga zakona u pojedinostim.
Na član 1. amandman je podnela grupa od 21 narodnog poslanika poslaničke grupe SRS.
Amandman će obrazložiti poslanik Božidar Vučurović.
Zakonodavni odbor nije prihvatio ovaj amandman.
Izvolite.

Božidar Vučurović

Ne mogu stalno da pevam, ovo je ozbiljna stvar. Drago mi je što ste nam konačno objasnili da rad u odborima ne znači ništa i da odbori ne treba da postoje. Rekoh, možemo da raspravljamo o zakonu, i u načelu i u pojedinostima, bez izveštaja odbora i bez izveštaja Vlade. To znači da nam ne trebaju odbori, a ne treba nam,  bogami, ni Vlada.
Amandman na član 1. sam dao u ime poslaničke grupe SRS, sa namerom da se otkloni disproporcija u onim segemntima efekata oslobađanja zakonom o porezu na promet i finansijskih efekata, koji će se dobiti usvajanjem izmena Zakona o akcizama. Ministar nam nije rekao koliki su finansijski efekti oporezivanja u prošloj godini, onih stavki koje smo sada oslobodili poreza na promet. Ja ću da mu kažem; finansijski efekti naplate poreza, za one stavke koje smo sada oslobodili poreza na promet, u prošloj godini su se kretale negde oko 500 miliona dinara. Zakonom o akcizama će se za negde 10-ak milijardi dinara povećati ukupna primanja budžeta. Da bi se pokrilo ono što smo oslobodili poreza na promet, dovoljno je, hajde da kažemo, ne 500 miliona, nego dve milijarde. Ovih osam milijardi će otići na popravku puteva. Naravno, zna se ko tu popravku radi; naravno, ko i konstrukciju puteva radi. Akciza na derivate nafte je ionako velika. Nisu svi derivati nafte obuhvaćeni akcizom. Tu su mogućnosti šverca, manipulacija i svega ostalog.
Skoro smo pričitali u novinama naslov: "Razređivač se zove, a na naftu liči". Naravno, razređivač za bitumen je dizel gorivo, i po sastavu i po svemu ostalom. Samo se zove razređivač za bitumen i samo se na njega ne plaća akciza.
Nije razređivač za bitumen jedini srednji derivat na koji se ne plaća akciza. Svaka rafinerija napravi jedan proizvod koji je u stvari dizel gorivo i onda ga krsti. "Novosol" od 1 do 10, "veld" od 1 do 30, korabno gorivo od 1 do 50 itd. Na to se ne plaća akciza. Ako bi se akciza plaćala na te srednje derivate, himna mi svira izvinite, postigli bi se isti efekti kao kada bi se podigla akciza na benzin.
Sada vi nama tvrdite da je bezin luksuz. Vi nama tvrdite da oni koji voze zastavina vozila pretežno, stara 10, 15 i 20 godina, da oni treba da plate porez na luksuz, u stvari akcizu na luksuz. Oni koji voze džipove, koji voze turbo dizel mašine, oni su siromašni i njih ćemo osloboditi akcize. Smatram da je neophodno da se ovaj amandman prihvati, jer će finansijski efekti, tvrdim vam, biti potpuno isti.
...
Građanski savez Srbije

Nataša Mićić

| Predsedava
Hvala. Reč ima ministar za finansije, gospodin Božidar Đelić.

Božidar Đelić

Prvo, i to smo konstatovali u momentu diskusije novog zakona o akcizama u martu ove godine, gospodin Vučurović veoma dobro zna ovu materiju. Siguran sam da je kao građanin naše zemlje, a mislim da je u toj struci već nekoliko godina, veoma zadovoljan efektima Uredbe Vlade Republike Srbije, koja je u mnogo čemu prebacila novac iz privatnih džepova u budžet Republike Srbije. Time smo uspeli da uvedemo red na to tržište i uspeli smo da isplatimo mnogo toga iz budžeta, a što je pre išlo u neke privatne džepove. Siguran sam da je on veoma zadovoljan tim ishodom.
Što se tiče finansijskih efekata, vi ih imate u Predlogu zakona o budžetu. Kao što sam rekao, tu ne krijem ništa. Efekti fiskalni predloženih mera ove godine su neutralni. Međutim, ono što imamo, a to je da naši građani koji puše cigarete, i to pre svega oni iz kategorije A, tj. one skuplje, uvozne, platiće veću akcizu. I oni koji imaju putnička vozila će platiti i već plaćaju sada benzin nešto skuplje nego što su pre plaćali. To nas dovodi samo do cene benzina koja postoji u Crnoj Gori. U međuvremenu, plate i penzije u Srbiji su veoma bliže onome što se dešava u Crnoj Gori.
Što se tiče "novosola", tu ste, gospodine Vučuroviću, u pravu. Postojao je jedan šverc i jedna zloupotreba, gde je kroz mešanje dolazilo do dizela. Međutim, Ministarstvo energetike je pre tri meseca krenulo u jednu akciju. Preseklo je u velikoj meri to što se dešavalo u tom domenu. Nije moguće u ovom momentu uvesti akcizu na "novosol", jer on je jedan veoma važan uvozni materijal za tri ključne industruje u našoj zemlji, a to je koža, boja i lakovi. U tom momentu bi imali jednu nepravičnost: u te branše bi ušlo nešto što bi bilo opterećeno akcizom, a oni ne proizvode akcizne proizvode, pa to ne bi bilo u redu.
Ako pogledamo i strukturu akcize koja je uvedena ove godine, i te kako smo slušali mnoge, pa i vas u momentu pretresa. Tako da neke stvari, kao petrolej za osvetljenje, a to je pre bilo zloupotrebljeno, sada ima akcizu od 3,8 dinara i time smo izbegli privlačnost tog proizvoda za mešanje. Znači, u pravu ste, ali u ovom momentu uvoditi akcizu na "Novosol", ne bi bila prava stvar. Zloupotrebe su bile, nema ih više, krenulo se protiv toga, a bilo bi nepravično za tri veoma važne branše koje nisu baš u najboljem stanju u našoj zemlji u ovom momentu. Hvala.
...
Građanski savez Srbije

Nataša Mićić

| Predsedava
Da li se još neko javlja za reč o ovom amandmanu?
...
Srpska radikalna stranka

Tomislav Nikolić

Srpska radikalna stranka
Dame i gospodo narodni poslanici, ministar nam je u završnoj reči, povodom Predloga zakona o izmenama Zakona o porezu na promet, rekao da su evidentne pojave na tržištu da mnogi proizvođači onih proizvoda koji će sada biti bez poreza naglo podižu cene tim proizvodima da bi, uz smanjenje poreza od 20%, odnosno brisanje poreza, maloprodajna cena tog proizvoda ostala ista kao što je sada. Odnosno, da preliju nekadašnji porez u svoje džepove.
Šta ćemo da kažemo za Vladu Republike Srbije koja je ove akcize već predvidela i ugradila u povećanje cene benzina. Zar to nije isto? Zar nije to isto trgovački mentalitet i duh? Optužujete pojedince da će to raditi. To je uradila Vlada cenom motornog benzina. Sada nas ubeđujete da ovo povećanje akciza neće uopšte povećati cenu u maloprodaji i da će ovo povećanje akcize biti uklopljeno u cene koje važe, a to su cene koje važe od pre četiri - pet dana, ministre. Podigli ste cenu benzina da biste nas ovde u raspravi u Skupštini ubeđivali kako neće biti podizane cene benzina. Pa, znam da neće biti bar 5, 10, 15 dana.
Da ima malo pameti, trebalo bi da vas zapitamo zašto je već 1,50 - 1,60 litar benzina u Srbiji? Otkud to? Što, kada treba ovde da nas upozorite na nešto, parametar vam je Austrija, kad treba nešto drugo, parametar Crna Gora, kad treba nešto treće, Makedonija? Ne može čovek više da vas pohvata sa kim se upoređujete. Ko je sad parametar za Republiku Srbiju, da znamo jednom konačno zasvagda? Hoćemo li da se upoređujemo sa Republikom Srpkom, hoćemo li sa Amerikom? Dajte da znamo sa kim se upoređujemo, a ne - ako su cene, sa ovom državom, ako je proizvodnja, sa onom. Bog više ne može da shvati o čemu se ovde radi.
Pričali vi šta god hoćete, ali dostignuta akciza na benzin se sada povećava za 46%, a zakonska akciza se povećava za 80%, ona koja je u nominalnom iznosu bila navedena u Zakonu kao 10 dinara. To je sve istina. Nemojte da nas ubeđujete da je šverc naftnih derivata sprečen tako što uvozimo isključivo preko hrvatskog naftovoda i njemu dajemo još 20%. Mi, građani Srbije, dajemo Hrvatskoj, pomažemo njenu izgradnju, kako vi to nazvaste ovde - "ciljeve razvojne politike Hrvatske" pomažemo mi, samo zato što ste nas nekom neustavnom uredbom osudili da trošimo derivate koji nam stižu preko hrvatskog naftovoda.
(Božidar Đelić: Nisu derivati.)
Dobro, sirove nafte. Nije bio šverc uvoz sirove nafte našim brodovima. Nije tačno, ministre. Nije bio šverc uvoz sirove nafte našim železničkim kompozicijama, nije bio šverc uvoz sirove nafte ni pojedinačno automobilskim cisternama, za jednu država koja to hoće da kontroliše. To je cisterna dugačka 12 metara. Nađite mi tu cisternu koja može da prođe granični prelaz da je ne vidi država, da jedan državni organ ne zabeleži da je prošla, da niko ne priđe da mu potraži vozačku dozvolu, a ne papire, a ne krajnju destinaciju, rafineriju u kojoj će sirova nafta biti prerađivana.
Sve te priče o građanima koji imaju mnogo para pa voze putnički automobil na motorni benzin i drugim građanima koji su sirotinja i voze putnički automobil koji pokreće dizel, padaju u vodu, gospodine ministre. To je priča za malu decu, jer 60-70% automobila u Srbiji je proizvodnja Fabrike automobila u Kragujevcu. Prosečna starost tih automobila je preko 12 godina i svi su na benzin. Zar nas to sada upućujete da krenemo svi u kupovinu uvoznih automobila koje pokreće dizel gorivo, a imaćemo jeftiniju vožnju zato što, tobož, nije luksuz dizel gorivo. Nađite vi modus za besne automobile, neka plaćaju besnu cenu, bez obzira na to koje je pogonsko gorivo. Spreman sam da prihvatim da onaj ko može da vozi džip od 2.500 kubika, pa iako je na dizel, da treba da plati mnogo veću cenu gorivu, nego onaj ko vozi jugo star 12 godina; ako na taj način hoćete socijalnu pravdu, mada u svetu takav slučaj nisam primetio, da se i na taj način socijalna pravda sprovodi.
(Predsedavajuća: Vreme.)
Ali, pričama za malu decu, koje nam ovde iznosite, ne postižete ništa. Zato, ne optužujte druge da će podići cene da se ne bi osetio efekat smanjenja poreza na promet; država je to uradila pre samo nekoliko dana.
...
Građanski savez Srbije

Nataša Mićić

| Predsedava
Da li se još neko javlja za reč o ovom amandmanu? (Ne.)
Stavljam na glasanje amandman na član 1.
Za 35, protiv 98, uzdržanih nema, nije glasalo 27, ukupno 160 narodnih poslanika.
Konstatujem da Narodna skupština nije prihvatila ovaj amandman.
Na član 1. stav 1. amandman su, zajedno, podneli narodni poslanici Nebojša Jović, Joca Arsić i Dragan Todorović.
Zakonodavni odbor smatra da je amandman pravno moguć.
Da li predstavnik podnosilaca amandmana želi reč? (Da.)
Izvolite.

Joca Arsić

Poštovani narodni poslanici, znam da je malo vreme nezgodno, približava se ručak, pa ima malo više nervoze, a i sve nas je manje u sali, no to ne smeta da vašu pažnju nakratko vežem za ovoj predloženi amandman, kako je to predsedavajuća rekla, koji smo predložili Jović Nebojša, Todorović Dragan i ja.
Radi se o sledećoj stvari - u članu 1. Predloga zakona o izmenama i dopunama Zakona o akcizama ("Službeni glasnik RS", broj 22/01) u članu 9. stav 1. u tački 1) iznos: "10,00 din/lit" zamenjuje se iznosom: "18,00 din/lit", a u tački 2) iznos "7,00 din/lit" zamenjuje se iznosom "10,00 din/lit". Ili, prevedeno na srpski jezik - akciza na ove naftne derivate, odnosno proizvode od nafte povećava se sa 10 na 18, odnosno sa 7 na 10 dinara, uz obrazloženje da je neophodno potrebno zbog povećanja budžeta ubrati veća sredstva od akciza i da će to da se uradi na način predložen ovim zakonskim rešenjem.
Mi smatramo da je ovo predloženo povećanje veliko, da nije adekvatno, da će to platiti građani. Da li se radi o direktnom plaćanju ili indirektnom, kroz povećanje cena, da li se radi o uslugama ili proizvodima, svejedno, platiće to krajnji potrošač, odnosno građanin.
Obrazloženje da ovo neće zadirati u promenu cene nije potpuno tačno. Da je ono izvršeno i usklađeno sa rastom troškova na malo od 38%, koliko su iznosili ako se uporedi 2001. godina u odnosu na 2000. godinu, a po izveštaju Zavoda za statistiku broj 67/01, u zadnjem tom objavljenom podatku u "Službenom glasniku RS", ono iznosi tačno 38,5%. Mi smo predložili da se ova akciza koriguje upravo za taj iznos. Znači, da se u članu 9. stav 1. u tački 1) iznos "od 10,00 din/lit" zameni iznosom "13,85 din/lit", a u tački 2) iznos "od 7,00 din/lit" zameni iznosom "od 9,60 din/lit", što će ispratiti postojeći porast troškova, odnosno cena na malo i neće bitno uticati na postojeću cenu.
Ima i druga mogućnost, a to je da se iz postojećih rezervi, pošto ministar tvrdi da neće doći do povećanja, uzme porez na razlike u ceni koje se ostvaruju kod proizvođača i da to ne šteti, odnosno ne utiče na krajnje korisnike, odnosno potrošače.
Obrazloženje da će se od ovih sredstava finansirati obrazovanje i putna mreža, kao i od sredstava od cigareta, mislim da nije primereno jer iznosi koji su predviđeni za finansiranje dela zdravstva i dela obrazovanja, što se tiče određenih intervencija u popravljanju materijalnog položaja ova dva bitna segmenta društva, mislim da su mnogo manji od iznosa za osnivanje raznoraznih agencija, za plaćanje raznoraznih putnih troškova predviđenih novim budžetom.
Ministar, naravno, ne sluša, Vlada ne sluša. Vlada neće da se javi ni po predlogu, ni po amandmanima, iako se kaže da je juče u 14,00 sati imala sednicu, nismo dobili ni jedan papir od Vlade. Nije uvažila ovu skupštinu ni malo. Pa, da li je vama dobro ili nije ne znam, ali nama sa vama sigurno dobro biti neće. Hvala.
...
Građanski savez Srbije

Nataša Mićić

| Predsedava
Da li se još neko javlja za reč o ovom amandmanu?
Ima reč narodni poslanik Tomislav Nikolić, u svojstvu predstavnika poslaničke grupe SRS.
...
Srpska radikalna stranka

Tomislav Nikolić

Srpska radikalna stranka
Da li je vama stalo da Skupština radi ili da vreme protiče u neradu? Ne pominjem kvorum, iako ga u sali nema i to malo što vas ima galami kao da vas ima dve stotina. Imajte malo strpljenja, vama je stalo da zakon bude donet što pre. Nama je stalo da ukažemo na ono što ne valja u zakonu jer smo na to isto ukazivali i u martu mesecu i bili smo potpuno u pravu.
Dakle, mislim da sam stav SRS povodom akciza predviđenih članom 1. ovog predloga zakona detaljno obrazložio.
Ostaje jedno pitanje koje bi građani Srbije trebali da postave Vladi, pogotovu ministru za finansije i ekonomiju. Pitanje je prosto, odgovor na njega takođe. Ako ga ministar ima, naravno, i ukoliko hoće da ga da. U godini u kojoj je inflacija bila od 30 do 35%, u toj godini za devet meseci akcize smo duplirali.
Postavlja se pitanje, zašto smo sve izdatke koje imaju građani, od cene vode do cene struje, povećali u proseku duplo, a struju troduplo i četvoroduplo za crvenu tarifu. Zašto, kada je inflacija bila između 30 i 35% i zašto kada se to uopšte nije odrazilo na standard stanovništva? Odnosno, da pitamo čuvara državnog blaga Republike Srbije gde je potrošio taj novac, gde je otišao ogromni novac koji su građani Srbije izdvojili za budžet Republike Srbije, u godini u kojoj je inflacija bila 30%, u kojoj su sva naša izdvajanja za državne namete duplirana.
Mi smo pokušali amandmanom na član 1. da vratimo akcize na nivo koji nije bio prihvatljiv u martu ove godine kada ga je Vlada predložila. Ove akcize, koje mi tražimo, su one za koje ste vi rekli da će ove godine važiti. Vi samo posle devet meseci posle toga povećavate ih u nominalnom iznosu za 46%. Ali, za preko 80% u procentima koji su po zakonu bili predviđeni. Pa, dugujute nam objašnjenje, zato što smo vam poverili ogroman novac koji nam oduzimate zakonom, mimo naše volje. Odlukom skupštinske većine, koja će i sada biti veoma sumnjiva, jer ako od 250 poslanika u sali nema ni 126, a Vladu podržava 176 poslanika, građani imaju pravo da pitaju sa kojom to većinom nama uvodite namete. Imate li pravo da tuđim karticama uvodite namete građanima Republike Srbije?
Rigorozno ćemo kontrolisati kvorum kada bude glasanje u celini o ovom zakonu i o zakonu o budžetu. Tvrdim vam, SRS će od sada podnositi krivične prijave protiv onih poslanika čija je kartica u ovoj skupštini zloupotrebljena. Ne mogu da kontrolišem ko je njegovu karticu ubacio u jedinicu, ali znam čija je kartica ubačena u poslaničku jedinicu kada on nije tu. Pa, neka taj kaže ko mu je ukrao karticu i njome se koristi u Narodnoj skupštini.