PRVO VANREDNO ZASEDANJE, 30.01.2002.

6. dan rada

PRIVREMENE STENOGRAFSKE BELEŠKE
(neredigovane i neautorizovane)

REPUBLIKA SRBIJA
NARODNA SKUPŠTINA

PRVO VANREDNO ZASEDANJE

6. dan rada

30.01.2002

Sednicu je otvorila: Nataša Mićić

Sednica je trajala od 11:10 do 17:20

OBRAĆANJA

...
Građanski savez Srbije

Nataša Mićić

| Predsedava
Poštovane dame i gospodo narodni poslanici,        nastavljamo rad sednice Prvog vanrednog zasedanja Narodne skupštine Republike Srbije u 2002. godini.
Obaveštavam vas da bi prema službenoj evidenciji, sednici trebalo da prisustvuje 165 narodnih poslanika.
Molim vas da radi utvrđivanja kvoruma ubacite identifikacione kartice u poslaničke jedinice.
Konstatujem da je primenom elektronskog sistema za glasanje utvrđeno da imamo kvorum i da možemo nastaviti rad.
Obaveštavam vas da su javili da će odsustvovati sledeći narodni poslanici: Stevan Lilić, Meho Omerović, Vladan Jovičić, Vladimir Dobrosavljević, Čedomir Jovanović, Jelena Milenković, Dragan Jočić i Zoran Novaković pre podne.
Obaveštavam Narodnu skupštinu da su pozvani da sednici prisustvuju: predsednik, potpredsednici, ministri i sekretar Vlade Republike Srbije; sekretar Republičkog sekretarijata za zakonodavstvo; Nenad Čanak, predsednik Skupštine AP Vojvodine i dr Predrag Filipov, potpredsednik Skupštine AP Vojvodine, u svojstvu ovlašćenih predstavnika Skupštine AP Vojvodine, koja je podnela Predlog zakona o utvrđivanju određenih nadležnosti autonomne pokrajine, čije je razmatranje u toku.
Takođe, saglasno članovima 83. i 84. Poslovnika Narodne skupštine Republike Srbije, obaveštavam vas da sam na ovu sednicu pozvala i predstavnike Narodnog pokreta "Otpor", kao i predstavnike Udruženja porodica otetih i nestalih Srba sa Kosova i Metohije.
Prelazimo na 2. tačku dnevnog reda: - PREDLOG ZAKONA O UTVRĐIVANjU ODREĐENIH NADLEŽNOSTI AUTONOMNE POKRAJINE (nastavak u pojedinostima)
Na član 36. amandmane, u istovetnom tekstu, podneli su narodni poslanici Slobodan Tomović i zajedno narodni poslanici Jovan Deretić i Zoran Novaković.
Imamo jedno javljanje po Poslovniku.

Stevan Ž. Gudurić

Dame i gospodo narodni poslanici, u toku rasprave o amandmanima na ovaj zakon predsedavajuća je prekršila članove 144. i 145. U članu 144. piše: "Predlagač zakona, nadležni odbori i Vlada, dužni su da, pre sednice Narodne skupštine, razmotre amandmane koji su podneti na predlog zakona i da Narodnu skupštinu obaveste za koje amandmane predlažu da ih Narodna skupština prihvati, a za koje da ih odbije."
A član 145. kaže: "U toku pretresa predloga zakona amandmane u pisanom obliku mogu da podnose predlagač zakona, nadležni odbori, odnosno Vlada, ali samo ako je potreba za amandmanom nastala usled prethodnog prihvatanja nekog drugog amandmana".
Nijedna od ovih stvari se nije dogodila, da bismo mi ovako mogli da radimo. Juče nam je predsedavajuća rekla kako će u toku dana dobiti nešto napismeno, pa nam to u toku celog dana nije distribuirala i dokazala da je dobila nešto napismeno od Skupštine Vojvodine. S druge strane, čujemo različita tumačenja u javnosti od predlagača da li su oni zadovoljni ovim ili nisu, da li će se održati Skupština Vojvodine ili neće.
Izvolite i objasnite zašto ste Skupštinu doveli u ovakvu situaciju, da radi nešto što ne treba i što je suprotno Poslovniku.
...
Građanski savez Srbije

Nataša Mićić

| Predsedava
Gospodine Guduriću, po vašim primedbama o povredi Poslovnika, članova 144. i 145, Narodna skupština je već odlučila. Znači, to je već prošlo. Obećala sam da ćete dobiti obaveštenje u pismenoj formi, i dobićete original danas.
(Stevan Ž. Gudurić: Juče smo imali ceo dan na raspolaganju.)
Imate i u Predlogu zakona da su ovlašćeni predstavnici predlagača gospodin Nenad Čanak i gospodin Predrag Filipov. To su ovlašćeni predstavnici Autonomne Pokrajine Vojvodine. Vi ne možete ulaziti u to da li su oni ovlašćeni ili nisu. Njih je ovlastila institucija i ne možete da sumnjate u instituciju.
Sutra kada ja budem išla kao ovlašćeni predstavnik u ime Skupštine, vi preuzimate rizik da ću ja u ime Skupštine nešto da uradim, ili da ne uradim.
(Tomislav Nikolić: Rizik je ogroman.)
Ja sam rekla da ćete dobiti original obaveštenje, i dobićete ga.
Da li ste zadovoljni? (Ne.)
Staviću na glasanje primedbu.
(Stevan Ž. Gudurić: Nisam za to.)
Za 39, protiv 74, uzdržanih 17, nije glasao 51, od 181 poslanika.
Konstatujem da nije prekršen Poslovnik.
Da li predstavnik podnosilaca amandmana na član 36. želi reč?
Ima reč narodni poslanik Jovan Deretić.

Jovan Deretić

Uvaženo predsedništvo,  poštovane kolege, poštovani slušaoci, mi smo podneli amandman na član 36. Predloga zakona koji ima za cilj da razdvoji Elektroprivredu Srbije na pokrajinsku i ostatak Srbije. Mi smatramo da se to ne može dozvoliti, jer bismo  imali dva sistema. Postavlja se pitanje - koja bi bila cena električne energije u Vojvodini, a koja u ostatku Srbije, s obzirom da Vojvodina nema ugalj i da bi proizvodnja električne energije u Vojvodini koštala dva puta više nego u ostatku Republike Srbije.
Iz jednog drugog razloga tražim od kolega da glasaju za ovaj amandman. Vlada Srbije je zauzela stav (naravno, nije po mom amandmanu, jer ja sam opozicioni poslanik) na drugom mestu, o drugom amandmanu koji ima iste posledice i isti cilj, jer je rečeno da je Zakonom o elektroprivredi osnovano Javno preduzeće EPS i, radi obezbeđivanja jedinstvenih tehničko-tehnoloških i ekonomskih sistema u ovoj oblasti, ne može se dozvoliti cepanje EPS-a. Zamolio bih kolegu Naumova koji je funkcioner i na položaju je u elektroprivredi, a inače je iz Vojvodine, da nam da mišljenje po ovom pitanju. Hvala lepo.
...
Građanski savez Srbije

Nataša Mićić

| Predsedava
Da li se još neko javlja za reč o ovom amandmanu?
Narodni poslanik traži repliku. Narodni poslanik Radomir Naumov.

Radomir Naumov

Hvala. EPS nije popularna tema ovih dana, očigledno. Objektivno posmatrano, zaposleni naravno izgaraju u toj EPS da bismo mi danas imali struje i verovatno ne zaslužuju takav tretman. EPS je jedinstven tehnološko-tehnički i ekonomski sistem. Doduše, ja kroz ovaj amandman ne vidim nikakvo odvajanje, već samo poveravanje upravnog nadzora u oblasti EPS-a, a to znači kontrolisanje, nadzor, odnosno sprovođenje zakona koji je još uvek jedinstven za celu Srbiju. To je, naravno, Zakon o elektroprivredi i jedinstven je. To je jedno jedino  preduzeće i nadam se da će tako i ostati.
Sa druge strane, poverava se nadzor u domenu inspekcijskih poslova. To je sada nešto što je možda diskutabilno, da li je uopšte potrebno (pošto smo pred reformom elektroenergetskog sistema, cele energetike, restrukturiranjem novog zakona o energiji - a sve to treba da bude vrlo skoro) i svrsishodno donositi taj član ili taj stav da se prenose određene nadležnosti na nivo pokrajine. Dakle, to za sada, po meni, nije cepanje EPS-a, to je samo jedan deo, ali je pitanje da li je upravo u ovom trenutku to i realno izvodljivo i da li je uopšte potrebno, kada kažem da tek dolazimo u fazu ozbiljnih poslova oko restrukturiranja. Hvala.
...
Građanski savez Srbije

Nataša Mićić

| Predsedava
Da li se još neko javlja za reč o ovom amandmanu? Da li podnosilac amandmana, narodni poslanik Slobodan Tomović, želi reč? (Ne.) Vi se javljate kao ovlašćeni predstavnik SPS. Reč ima Stevan Ž. Gudurić.

Stevan Ž. Gudurić

Dame i gospodo narodni poslanici, Slobodan Tomović, poslanik poslaničke grupe SPS, predložio je da se član 36. briše, zato što Ustav Republike Srbije ne dozvoljava poveravanje upravnog nadzora, jer se time republički organi protivustavno lišavaju odgovornosti za izvršenje zakona i drugih propisa. Isto tako, sistem funkcionisanja i organizacije rada u EPS-u po svojoj prirodi je jedinstven i nedeljiv. Tu ne bi imalo nešto posebno da se doda, a vi ćete ponovo glasati da je to najbolje. Odgovornost za takvo jedno glasanje će biti na vama, na predlagaču i na svima onima koji su od jednog nikakvog zakona napravili katastrofu.
...
Građanski savez Srbije

Nataša Mićić

| Predsedava
Hvala. Da li se još neko javlja za reč o ovom amandmanu? (Ne.)
Stavljam na glasanje amandman.
Za 53, protiv 103, uzdržanih 31, nije glasalo osam, od ukupno 195 narodnih poslanika.
Konstatujem da Narodna skupština nije prihvatila ovaj amandman.
Na član 36. amandman je podneo narodni poslanik Božidar Vujić.
Predstavnik predlagača, Vlada i Zakonodavni odbor nisu prihvatili ovaj amandman.
Podnosilac amandmana želi reč. Izvolite.

Božidar Vujić

Dame i gospodo narodni poslanici, amandman na član 36. podneo sam iz tri osnovna razloga. Razlog prvi jeste da pojedine poslanike DOS-a, shvatajući da ne mogu sve, pokušam da ubedim u svu apsurdnost i svu besmislenost kako ovog člana, tako i zakona u celini. Razlog drugi jeste da iste te poslanike, ako postoji ikakva mogućnost, ubedim da je ovaj član i ceo zakon, ako je već apsurdan i besmislen, i protivustavan. Treći razlog je da ako ostane još koji poslanik DOS-a, da mogu da ga ubedim i pozovem na razum da glasajući za amandman pokaže zbilja da je ovaj član i ceo zakon protivustavan, apsurdan i besmislen.
Pokušaću da obrazložim prvi razlog, a to je apsurdnost i besmislenost ovog člana i zbog toga je celishodno usvajanje amandmana na taj član i na ceo zakon. Amandmanom sam tražio da se u članu 36. stav 2. briše. Obrazloženje je vrlo kratko i verujem da je svima razumljivo, a glasi - izmena se predlaže zato što se radi o poslovima koji ne mogu, ponavljam, ne mogu da se povere autonomnoj pokrajini zbog svog značaja.
Gde se tu ogleda apsurdnost i besmislenost ovog člana, pa i celog zakona? Prvo, ovim članom dolazi do cepanja jedinstvenog elektroprivrednog sistema Srbije. Svi mi znamo da je država Srbija, ako je igde bila poznata po jedinstvenosti, bila u okviru PTT-a, ŽTP-a, pa i EPS-a. Ovim počinjemo da stvaramo separaciju, počinjemo da radimo na odvajanju Vojvodine od Srbije, od matice Srbije, time što ćemo cepati jedinstveni sistem EPS-a. Svi znate, a rekao je to i kolega Naumov, hvala mu što je to izrekao, da je u tehnološko-tehničkom smislu sistem EPS-a nedeljiv i jedinstvena je celina.
Šta dobijamo ovim članom? Poveravamo im da rade nešto što nisu čak ni u mogućnosti da rade. Poveravamo, a u stvari stvaramo novi centar moći. Imamo Beograd kao centar Republike, a sada ćemo imati Novi Sad koji je centar Pokrajine, u prvoj fazi, a kasnije republike i moguće zasebne države, kao konačne faze. Koliko će to da košta građane? Da li iko od vas misli da će ministar finansija Božidar Đelić da se odrekne taksi i poreza koji su jedinstveni u Srbiji? Postoji budžetom za pokrajinu verovatno odvojen jedan deo, a da li će taj deo zadovoljiti pokrajinu i pokrajinske oligarhije koji se sada polako stvaraju? Neće. Ko će to da plaća? Stanovnici Vojvodine, iako to stanovnicima Vojvodine šteti, pokazaće se to na narednim izborima.
Šta je još besmisleno? Govorite da idemo ka Evropi, a Evropa ima određene standarde vezane za decentralizaciju i regionalizaciju. Decentralizacija jeste ako država poveri lokalnoj samoupravi određene poslove i određene nadležnosti. Stvaranje novih centara moći u Novom Sadu nije decentralizacija, nego novi namet na građane Srbije. U drugom razlogu je neustavnost ovog člana. U načelu, sam govorio, spomenuo sam članove 72. i 119, o tome da je država Srbija jedinstvena, da je država Srbija ta koja ne može po Ustavu da poveri nekome nadležnost. Ovde Vojvodina sa jedne strane otima, a vi, poslanici DOS-a iz Srbije, to im dozvoljavate, pa stvarate preduslove za separaciju.
Šta je treći razlog da pokušam da vas pozovem na razum, da ne učestvujete kao poslanici u tome, u cepanju Vojvodine iz jedinstvene Srbije. Razlog leži u tome što se duže vreme, a to je verovatno svima vama poznato, u Vojvodini razmišlja o termocentrali, u stvari o nuklearnoj centrali. Lokacija je negde oko Bačke Topole kod Mladenova, na Dunavu. Šta to znači? Stvarajući novi EPS, EPS Vojvodine, a znate da Vojvodina nema uglja, neće moći da se koristi ugalj kao proizvod iz koga će se stvarati struja; imamo u Novom Sadu jednu centralu koja troši naftu, gas i struju. Troši struju da bi proizvodila struju.
Sa druge strane, ta termocentrala je ujedno i toplana za Novi Sad. Ona zadovoljava možda potrebe grada Novog Sada i malo šire okoline, ali ne proizvodi struju čak ni za ceo Južnobački region. Gde će Vojvodina da proizvodi tu struju? Time što se razmišlja, a to radi Žika Berisavljević sa stranim organizacijama i da će Vojvodina .....