PRVA SEDNICA, PRVOG REDOVNOG ZASEDANJA, 10.04.2002.

7. dan rada

OBRAĆANJA

...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

| Ministarka za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog | Predsedava
Zaključujem zajednički načelni pretres Predloga zakona o izmenama i dopunama Zakona o zdravstvenom osiguranju i Predlog zakona o izmenama i dopunama Zakona o zdravstvenoj zaštiti i prelazimo na odlučivanje o predlozima zakona u načelu.

Prvo, stavljam na glasanje Predlog zakona o izmenama i dopunama Zakona o zdravstvenom osiguranju, u načelu.

Za 133, protiv 53, uzdržanih nema, nije glasalo 19, od ukupno 205 narodnih poslanika.

Konstatujem da je Narodna skupština većinom glasova prihvatila Predlog zakona, u načelu.

Drugo, stavljam na glasanje Predlog zakona o izmenama i dopunama Zakona o zdravstvenoj zaštiti, u načelu.

Za 131, protiv 52, uzdržanih nema, nije glasalo 20, od ukupno 203 narodna poslanika.

Konstatujem da je Narodna skupština većinom glasova prihvatila Predlog zakona, u načelu.

Narodna skupština će se o svim predlozima zakona o kojima je obavljen zajednički načelni pretres, a koji su prihvaćeni u načelu, obaviti odvojen pretres u pojedinostima o zakonima po zakon i glasati u celini.

Prelazimo na pretres Predloga zakona o izmenama i dopunama Zakona o zdravstvenom osiguranju, u pojedinostima.

(POJEDINOSTI.)

Primili ste amandmane koje su na Predlog zakona podneli narodni poslanici: Milan Stanković i Rajko Baralić; Toma Bušetić i Milan Stanković; Toma Bušetić i Arsen Kurjački.

Primili ste mišljenje Vlade o amandmanima podnetim na Predlog zakona.

Primili ste izveštaj Odbora za zdravlje i porodicu i Zakonodavnog odbora o razmatranju Predloga zakona, u načelu.

Zakonodavni odbor nije dostavio izveštaj o amandmanima podnetim na Predlog zakona. Podsećam vas da, prema članu 160. stav 5, a shodno članu 136. stav 5. Poslovnika, Narodna skupština može odlučiti da se predlog zakona razmatra i bez izveštaja Zakonodavnog odbora ili utvrditi novi rok u kome je Zakonodavni odbor dužan da to učini.

Molim da Narodna skupština odluči da se Predlog zakona u pojedinostima razmatra bez izveštaja Zakonodavnog odbora o podnetim amandmanima, a uz izveštaje koje smo primili od Vlade i Odbora za zdravlje i porodicu.

Stavljam na glasanje predlog da Narodna skupština razmatra Predlog zakona u pojedinostima bez izveštaja Zakonodavnog odbora o podnetim amandmanima.

Za 103, protiv 46, uzdržan jedan, nije glasalo 38, ukupno 188 narodnih poslanika.

Konstatujem da je Narodna skupština odlučila većinom glasova da razmatra Predlog zakona u pojedinostima bez izveštaja Zakonodavnog odbora o podnetim amandmanima.

Pošto je Narodna skupština, nakon što je zaključen zajednički načelni pretres, u okviru koga je razmotren i Predlog zakona o izmenama i dopunama Zakona o zdravstvenom osiguranju, prihvatila Predlog ovog zakona u načelu, otvaram pretres Predlog zakona u pojedinostima.

Na član 4. amandman je podneo narodni poslanik Toma Bušetić.

Odbor za zdravlje i porodicu nije prihvatio ovaj amandman.

Molim predstavnika Vlade da se izjasni o ovom amandmanu.

Da li podnosilac amandmana želi reč? (Da.)

Reč ima narodni poslanik Toma Bušetić, kao podnosilac amandmana.

Toma Bušetić

Dame i gospodo narodni poslanici, podneo sam amandman gde tražim da se ovaj član 4. briše. Radi se o čanu 33, a u pitanju je drugi stav koji treba po Predlogu zakona da se briše. Taj stav 2. člana 33. Zakona o zdravstvenom osiguranju glasi: "Ako je privremena sprečenost za rad nastala zbog povrede na radu ili profesionalne bolesti, naknada zarade pripada osiguraniku od prvog dana te sprečenosti i za sve vreme njenog trajanja". U obrazloženju Vlade Republike Srbije kaže se da se tu radi o licima koja ostaju bez posla i da će biti obuhvaćena drugim vidovima zaštite nezaposlenih lica, kao i da će biti obuhvaćena različitim oblicima socijalnih programa.
Mislim da stav 2. u ovom članu ne treba brisati. Jednostavno, smatram da je humano da lica koja imaju profesionalno oboljenje i dožive povredu na radu da i dalje ostanu briga Zavoda za zdravstveno osiguranje. Ipak je to republički organ koji ima najviše para, a svako neko drugo rešenje, i izmeštanje korišćenja prava u neku drugu ustanovu, stvara veliku nesigurnost. A ako je reč o nekim socijalnim programima, veoma je teško govoriti da će ti socijalni programi obuhvatiti baš sve, pa i prava ovih lica.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

| Ministarka za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog | Predsedava
Da li još neko želi reč? (Ne.)
Potpredsednik Vlade, gospodin Žarko Korać, kaže da Vlada ne prihvata ovaj amandman.
Stavljam na glasanje amandman na član 4.
Za 32, protiv 96, uzdržanih nema, nije glasalo 50, od 178 narodnih poslanika.
Konstatujem da Narodna skupština nije prihvatila ovaj amandman.
Na član 10. amandman su zajedno podneli narodni poslanici Milan Stanković i Rajko Baralić.
Odbor za zdravlje i porodicu je prihvatio ovaj amandman.
Vlada nije prihvatila ovaj amandman.
Da li podnosilac amandmana želi reč? (Da.)
Reč ima narodni poslanik Rajko Baralić, podnosilac amandmana.

Rajko Baralić

Gospođo Čomić, kolega dr Milan Stanković i ja se zahvaljujemo Odboru za zdravlje i porodicu koji je prihvatio amandman koji smo ponudili. Žao nam je što to nije učinila Vlada, ali verujem da će to sada učiniti Narodna skupština.
Član 10. ponuđene izmene Zakona glasi: "Naknada zarade koja se obezbeđuje iz sredstava Zavoda u slučajevima iz člana 30. ovog zakona iznosi 65% od osnova za naknadu i ne može biti niža od minimalne zarade utvrđene u skladu sa zakonom". Sada se, izuzetno od stava 1, nabrajaju slučajevi kada to nije tako. Zakonodavac predviđa da to bude povreda na radu i profesionalna bolest, dobrovoljno davanje tkiva i organa i održavanje trudnoće.
Kolega Stanković i ja predlažemo da se među izuzetke doda tačka 4) "nega bolesnog deteta". Veliki broj nas je imao priliku da radi, a i sada radi sa velikim brojem koleginica pre svega, koje su tokom podizanja
svoje dece imale priliku po ranijem zakonu, a i po osnovu jednog razumevanja koje se podrazumevalo od strane rukovodstva firme u kojoj su zaposlene, da uvek kada je dete bolesno imaju pravo da odsustvuju sa posla. Pošto mi više ne možemo ništa na podrazumevanju zasnivati, naša je obaveza da zakonom rešimo ovo pitanje.
Mislim da zaslužuje našu pažnju da se gospoda narodni poslanici, naše uvažene kolege, izjasne pozitivno u pogledu ovog amandmana koji smo podneli kolega Stanković i ja. Stoga vas molim da učinimo dobru korekciju ponuđenog zakonskog rešenja i da prihvatimo amandman koji smo nas dvojica podneli.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

| Ministarka za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog | Predsedava
Da li još neko želi reč? (Da.)
Reč ima narodni poslanik Goran Cvetanović, predstavnik poslaničke grupe SRS.

Goran Cvetanović

Srpska radikalna stranka
Dame i gospodo narodni poslanici, amandman koji su podneli narodni poslanici dr Milan Stanković i Rajko Baralić zaista ima svoju svrhu. Evidentno je, ako su već među izuzetke stavljene povreda na radu i profesionalna bolest, što je apsolutno realno, da tu bude i dobrovoljno davanje tkiva i organa; u poslednje vreme i sami ste čuli da je u Srbiji počela ilegalna trgovina organima,  recimo bubreg negde oko 100.000 maraka vredi na ilegalnom tržištu, tako da se, nažalost, u zadnjem vremenu dešavaju takve stvari da su ljudi zbog nekih svojih materijalnih nemogućnosti u situaciji da trguju svojim organima.
Ako je pod trećom tačkom "održavanje trudnoće" i ako se sve vreme borimo da žena iznese trudnoću do kraja i da to dete kada se rodi bude zdravo, logično je da bude i 4. tačka, a to je "nega bolesnog deteta". Ako se desi da dođe do bolesti zbog raznoraznih etioloških, genetskih predispozicija ili nekih drugih razloga, onda je, u svakom slučaju, potrebno da se omogući nega bolesnog deteta.
Pre svega, u medicini je poznat tzv. placebo efekat. To je kada pacijentu date lek koji, faktički, nema dejstvo, ali pacijent nije svestan toga ili ne zna, a ona zbog tog psihogenog efekta smatra da mu taj lek čini mnogo bolje, tako da, shodno tom placebo efektu, naročito kad su mala deca u pitanju, blizina roditelja pored samog deteta i te kako će uticati da tok i ishod bolesti bude pozitivniji i da terapija bude adekvatnija i brža, tako da dete što pre postane zdrav građanin naše zemlje.
U svakom slučaju, još nije zabeležena zloupotreba da roditelji uzimaju bolovanja da bi negovali decu ako dete zaista nije bolesno. Ja barem za takav slučaj nisam čuo, tako da će poslanici SRS podržati ovaj amandman.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

| Ministarka za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog | Predsedava
Reč ima potpredsednik Vlade, gospodin Žarko Korać.
...
Socijaldemokratska unija

Žarko Korać

Odgovoriću poslanicima koji su predložili ovaj amandman, pre svega zato što je odbor podržao njihov predlog, iz poštovanja prema Zdravstvenom odboru Narodne skupštine Republike Srbije.
Prvo, zdravstveni radnici znaju dobro da ovo nikada nije bilo drugačije regulisano u čitavom prethodnom periodu i oni, praktično, traže jedno novo pravo. Nažalost, dolazi drugo, a to je da ne postoje materijalne mogućnosti u Republičkom fondu da se ovo prošireno pravo na ovakav način ostvari. Naravno, to ne znači da se u nekoj budućnosti, sa jednim boljim i bogatijim budžetom Republike Srbije, neće proširivati ovakva prava. Ali, u ovom trenutku su to materijalne realnosti.
Dakle, mi ne možemo obavezivati Republički zavod za isplaćivanje onoga što unapred znamo da neće moći da isplati. Moram sada otvoreno da kažem da smo u prethodnom periodu, ne mislim na prethodnih godinu dana, upravo imali tu praksu da Republički zavod nije isplaćivao ono što je trebalo da isplati zato što nije imao materijalne mogućnosti. Ni u prethodnom periodu ovo nije bilo drugačije regulisano nego sada, znači, ova deca do tri godine. Pretpostavljam da ćete prihvatiti da Vlada u ovom trenutku ne može, stvarajući jednu novu ekonomsku situaciju, da obećava građanima ono što faktički ne može da ispuni. Dakle, u nekoj budućnosti, lično se duboko nadam da će ovakvo pravo moći da se ovako realizuje.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

| Ministarka za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog | Predsedava
Reč ima narodna poslanica Živodarka Dacin, predstavnica poslaničke grupe SPS.

Živodarka Dacin

Poštovane kolege narodni poslanici, svakako ne mogu da ne uvažim činjenicu da se sve ove restrikcije rade upravo zbog toga što su nedostajuća sredstva i u Republičkom zavodu za zdravstveno osiguranje i u Ministarstvu  zdravlja, iako, sam sigurna, da i za to postoji rešenje.
Motiv da se ovaj amandman od strane poslanika SPS podnese jeste upravo ona iskrena briga za decu i porodicu, a daj bože da su nam sva deca zdrava. Nisam sigurna da bi ovo bio neki značajan namet na Republički fond, ukoliko bi prihvatili ovaj amandman. Zbog toga vas još jednom molim, apelujem na sve poslanike, imajući u vidu da je ipak postignut konsenzus i na Odobru za zdravlje i porodicu, da glasate za ovaj amandman.

Whoops, looks like something went wrong.