ČETVRTO VANREDNO ZASEDANJE, 03.07.2002.

2. dan rada

OBRAĆANJA

...
Građanski savez Srbije

Nataša Mićić

| Predsedava
Pitam da li želi reč još neko od predsednika, odnosno predstavnika poslaničkih grupa? (Ne.)
Zaključujem načelni pretres.
Saglasno članu 136. stav 3. Poslovnika Narodne skupštine, otvaram pretres Predloga zakona u pojedinostima.
Na član 1. amandman su zajedno podneli narodni poslanici Toma Bušetić, Hranislav Perić, Joca Arsić i Dragan Todorović.
Odbor za pravosuđe i upravu nije prihvatio ovaj amandman, a Zakonodavni odbor smatra da je ovaj amandman pravno moguć.
Molim predstavnika predlagača da se izjasni o ovom amandmanu.
Predstavnik predlagača ne prihvata amandman.
Da li se neko javlja za reč o ovom amandmanu?
Reč ima narodni poslanik Joca Arsić.

Joca Arsić

Kao što je već rečeno, poštovane kolege i koleginice poslanici, grupa poslanika iz poslaničke grupe SPS je podnela amandman na član 1. predloženog zakona. Predložila je da se ovaj član briše, iz razloga što je ranije rešenje bilo kvalitetnije i bolje i omogućavalo je pristup većem broju zainteresovanih lica da se prijave na oglas, konkurs ili bilo koji drugi način oglašavanja, za upražnjena radna mesta. Ranijim zakonskim rešenjima bilo je predviđeno da se u izuzetnim slučajevima neophodne potrebe i kratkoće vremena, a zarad obezbeđivanja funkcionisanja određenog organa, može vršiti zapošljavanje bez oglašavanja.
Međutim, ovde se potpuno omogućava zapošljavanje (sem pripravnika) na određeno vreme, bez oglašavanja, konkursa, bez mogućnosti da konkuriše jedan širi krug zainteresovanih lica kojima je neophodan posao, a ne znam kome u ovoj zemlji od nezaposlenih nije to neophodno u situaciji u kojoj se nalazimo, zbog lošeg socijalnog statusa većeg dela stanovništva. Svi oni koji ispunjavaju uslove da obavljaju određene poslove precizirane zakonom, odnosno opisom radnog mesta i potrebnim kvalifikacijama za to radno mesto, nisu u situaciji da saznaju kad i na koji način mogu da dođu do posla.
Postoji jednostavnije rešenje, ako se ne želi da se oglašava radno mesto u nekima od sredstava javnog informisanja - da se oglasi potreba za radnicima određenog profila, bar kod organizacija za zapošljavanje, da one prema kvalifikacijama, prema dužini čekanja, možda i prema socijalnoj situaciji nezaposlenih lica, šalju takva lica organima koji imaju potrebe za zapošljavanjem na određeno vreme. Mislim da bi to moglo da bude jedno korektno i sasvim solidno rešenje.
Pored toga, mislim da je sličan amandman podnela i SSJ, odnosno grupa poslanika koja ne predviđa brisanje čitavog ovog člana, već jednog dela. Uostalom, oni će o tome govoriti. Mislim da ovo naše obrazloženje i ovaj naš zahtev govore o tome da postoje i druge kolege koje razmišljaju na sličan način i koje žele da ovu materiju urede na jedan kvalitetniji i bolji način. Meni je žao što Vlada ne prihvata ovaj amandman. On je, kao što je već rečeno, pravno moguć i nije nemoguće ostvariti na jedan korektniji, kvalitetniji i ustavno bolji način zapošljavanje na određeno vreme, ako se prihvati ovaj naš amandman.
...
Građanski savez Srbije

Nataša Mićić

| Predsedava
Da li se još neko prijavljuje za reč o ovom amandmanu? (Ne.)
Na član 1. amandman su zajedno podneli narodni poslanici Dragan Marković, Petar Petrović, Miloš Lukić i Adam Urošević.
Odbor za pravosuđe i upravu nije prihvatio ovaj amandman, a Zakonodavni odbor smatra da je ovaj amandman pravno moguć.
Pitam predstavnika predlagača, ministra za državnu upravu i lokalnu samoupravu gospodina Šabića, da li prihvata ovaj amandman? (Ne.)
Predlagač, odnosno Vlada nije prihvatila ovaj amandman.
Reč ima narodni poslanik Petar Petrović.
...
Jedinstvena Srbija

Petar Petrović

Poštovano predsedništvo, dame i gospodo narodni poslanici, gospodine ministre, postaje običaj da Vlada sve što je dobro ne prihvata. Poslanička grupa SSJ je podnela amandman na član 1, odnosno novi član 10a i predlaže da se stav 2. briše. Evo razloga: naime, Zakonom o radu, koji se supsidijarno primenjuje i na zaposlene u državnim organima, u članu 2. stav 2. predvidđeno je da radni odnos na određeno vreme može da se zasnuje samo za period koji neprekidno ili sa prekidima traje najduže tri godine. Po isteku tog roka radni odnos zasnovan na određeno vreme postaje radni odnos na neodređeno vreme. Takođe, ako zaposleni na određeno vreme nastavi da radi najmanje pet radnih dana po isteku roka za  koji je zasnovao radni odnos, radni odnos zasnovan na određeno vreme postaje radni odnos na neodređeno vreme.
Predloženo rešenje u članu 10a. stav 2. Predloga zakona o radnim odnosima u državnim organima, odnosno organima uprave, suprotno je članu 35. stav 2. Ustava Repbulike Srbije, kojim je, između ostalog, utvrđeno načelo da je svakome pod jednakim uslovima dostupno svako radno mesto, s obzirom da se na ovaj način zaposleni u državnim organima dovode u nepovoljniji položaj u odnosu na ostale zaposlene na određeno vreme.
Takođe, predloženim rešenjem se otvara mogućnost zloupotrebe instituta zasnivanja radnog odnosa na određeno vreme. Jedini motiv SSJ-a da predloži ovaj amandman jeste da svi zaposleni, bez obzira gde rade, da li u državnim organima, društvenim ili privatnim preduzećima, budu tretirani na isti način, i da se Ustav Srbije primenjuje na sve zaposlene u Srbiji.
...
Građanski savez Srbije

Nataša Mićić

| Predsedava
Da li se još neko prijavljuje za reč o ovom amandmanu?
Izvolite, ministar za državnu upravu i lokalnu samoupravu, gospodin Rodoljub Šabić.

Rodoljub Šabić

Uopšte ne želim da polemišem sa dobrim namerama predlagača ovog amandmana. Ne dovodim u pitanje te namere. Ali, ljudi, gledajmo istini u oči i budimo realni. I do sada je u Zakonu postojala mogućnost za angažovanje radnika bez javnog oglasa. Svi dobro znamo da je broj zloupotreba bio ogroman. Iskreno verujem da će ubuduće biti manje.
Dakle, da bi javnosti bilo jasno, reč je samo o radnom odnosu na određeno vreme, ni u kom slučaju na neodređeno vreme. Jednom rečju, ne vidim zašto se od toga pravi takav problem; jednostavno, nije uputno to dizati na nivo ustavnosti jer treba gledati istini u oči. I do sada je u državnim organima postojala mogućnost da se ljudi angažuju u radni odnos bez javnog oglasa.
Vlada, predlažući ovakvo rešenje, jednostavno polazi od činjenice da je rad na određeno vreme imanentan nekim određenim, bitnim, prekim potrebama, kada je priča o javnom oglašavanju nešto što komplikuje rešavanje problema. Što se tiče radnog odnosa na neodređeno vreme, naravno da nikom ne pada na pamet da dovodi u pitanje ovaj ustavni pricip koji je gospodin Petrović spomenuo i da je to ono što ostaje regulisano na pravi način.
...
Građanski savez Srbije

Nataša Mićić

| Predsedava
Da li se još neko prijavljuje za reč o ovom amandmanu? (Ne.)
Na član 2. amandman su zajedno podneli narodni poslanici Toma Bušetić, Hranislav Perić, Joca Arsić i Dragan Todorović.
Odbor za pravosuđe i upravu nije prihvatio ovaj amandman, a Zakonodavni odbor smatra da je amandman pravno moguć.
Vlada nije prihvatila ovaj amandman.
Da li se o ovom amandmanu neko od ovlašćenih predlagača javlja za reč? Izvolite, reč ima narodni poslanik Toma Bušetić.

Toma Bušetić

Uvažene kolege narodni poslanici, poslanička grupa SPS predložila je brisanje člana 2.  koji je pak predvideo brisanje člana 19. postojećeg, važećeg zakona. U članu 19. se kaže - ako zaposleni u državnom organu duže od tri meseca uzastopno ne pokazuje zadovoljavajuće rezultate, funkcioner koji rukovodi državnim organom može da ga rasporedi na drugo radno mesto u skladu sa njegovim sposobnostima.
U tom članu se govori i o tome da prilikom raspoređivanja tog zaposlenog državni funkcioner mora da vodi računa i o mišljenju nadležne komisije. Naravno, DOS je sve što se tiče komisija prebrisao. Nema više komisija; tu je samo funkcioner koji odgovara o svemu, koji odlučuje o svemu. Prema tome, ovaj član bi bio potreban i trebalo bi da ostane. On je humaniji i pravedniji, ali je očigledno da ministar to ne prihvata.
Možda ovo, u krajnjem slučaju, i nije veliki problem. Mnogo su veći problemi to što je Ministarstvo za energetiku poskupelo struju za 50%. U stvari, više se ne zna koliko je poskupela, da li 50, da li 105% ili je problem izjava ministarke Kori koja penzionerima predlaže da prodaju dvosobne stanove da bi kupili garsonjere i da bi im struja bila jeftinija.
...
Građanski savez Srbije

Nataša Mićić

| Predsedava
Da li se još neko javlja za reč o ovom amandmanu? (Ne.)
Narodni poslanici Dragan Marković, Petar Petrović, Miloš Lukić i Adam Urošević zajedno su podneli amandman, sa ispravkom, kojim su predložili da se posle člana 3. doda novi član 3a.
Odbor za pravosuđe i upravu nije prihvatio ovaj amandman, a Zakonodavni odbor smatra da je amandman pravno moguć.
Vlada nije prihvatila ovaj amandman.
Da li se neko od ovlašćenih predlagača javlja za reč o ovom amandmanu? Izvolite, reč ima narodni poslanik Petar Petrović.
...
Jedinstvena Srbija

Petar Petrović

Poslanici Stranke srpskog jedinstva su i prilikom podnošenja ovog amandmana kao jedini cilj pred sobom imali da zakon bude bolji nego što je predloženo, jer smatramo da ovaj zakon nije politički. Međutim, kao što vidimo, i Vlada i Zakonodavni odbor ipak teraju po svome. Dozvolite mi da pročitam šta smo mi to predložili.
Dakle, predložili smo da se posle postojećeg člana 27. doda novi član 27a koji glasi: "Zvanje višeg savetnika može steći zaposleni u državnom organu koji ima visoku školsku spremu, najmanje devet godina radnog staža, koji je osposobljen da posebno stručno i kreativno obavlja najsloženije poslove iz delokruga organa i koji je ostvario značajne rezultate u jednoj ili više oblasti iz delokruga organa.
Zvanje višeg savetnika može steći do 5% zaposlenih sa visokom školskom spremom u državnom organu. U državnom organu koji ima manje od 20 zaposlenih s visokom školskom spremom to zvanje može steći jedan zaposleni.
Izuzetno, uz prethodnu saglasnost odbora Vlade nadležnog za državne organe, zvanje višeg savetnika može se utvrditi za još najviše 5% zaposlenih".
Smatramo da se ovako predloženim amandmanom usaglašava redosled predloženih izmena sa redosledom utvrđenih zvanja, počev od najvišeg zvanja do zvanja višeg savetnika. Kada sam već kod ovog amandmana, gospodine ministre, niste me ubedili vašim argumentima za prošli amandman. Mi smo samo tražili da svi zaposleni u ovoj Srbiji imaju jednak tretman kada je u pitanju zapošljavanje na određeno vreme, bez obzira da li su u državnim organima, u društvenim, privatnim preduzećima itd.
Nemojte da se pozivate na Ustav samo kada vam treba, a kada vam ne treba onda vam Ustav ne treba.