TREĆA SEDNICA, DRUGOG REDOVNOG ZASEDANjA, 21.11.2002.

3. dan rada

OBRAĆANJA

...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

| Ministarka za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog | Predsedava
Dame i gospodo narodni poslanici, nastavljamo rad u popodnevnom delu, pretresom u pojedinostima, nakon obavljenog zajedničkog pretresa, prelazimo na 3. tačku dnevnog reda: - PREDLOG ZAKONA O IZMENAMA I DOPUNAMA ZAKONA O POREZU NA DOBIT PREDUZEĆA
Da bismo utvrdili da li imamo osnov za rad, molim vas da utvrdimo kvorum.
Konstatujem da imamo kvorum i nastavljamo rad razmatranjem treće tačke dnevnog reda.
Primili ste Predlog zakona koji je podnela Vlada Republike Srbije.
Primili ste amandmane koji su na Predlog zakona podneli narodni poslanici: Čedomir Jovanović; Aleksandar Vučić; Tomislav Nikolić; Jovan Todorović, Radojko Petrić, Ljubomir Mucić, Rajko Baralić i Miomir Ilić, Nataša Jovanović, Radoslav Veselinović i Marijan Rističević.
Primili ste mišljenje Vlade Republike Srbije o podnetim amandmanima.
Primili ste izveštaje Odbora za finansije, kao nadležnog odbora, i Zakonodavnog odbora.
Pošto je Narodna skupština obavila zajednički načelni pretres, u okviru koga je razmatran i Predlog zakona o izmenama i dopunama Zakona o porezu na dobit preduzeća, otvaram pretres Predloga zakona u pojedinostima.
Na član 1. amandman je podneo narodni poslanik Radoslav Veselinović.
Vlada, Odbor za finansije i Zakonodavni odbor nisu prihvatili ovaj amandman.
Da li podnosilac amandmana želi reč? (Ne.)
Da li neko drugi od ovlašćenih učesnika u raspravi želi reč? (Ne.)
Na član 4. amandman je podneo narodni poslanik Aleksandar Vučić.
Vlada i Odbor za finansije nisu prihvatili ovaj amandman, a Zakonodavni odbor smatra da je amandman pravno moguć.
Da li podnosilac amandmana želi reč? (Ne.)
Reč ima narodni poslanik Tomislav Nikolić, zamenik predsednika Poslaničke grupe SRS.
...
Srpska radikalna stranka

Tomislav Nikolić

Srpska radikalna stranka
Zaista nema smisla da mi, narodni poslanici, jedni drugima obrazlažemo amandmane i da govorimo o Predlogu zakona koji ministar ne želi da brani. Ja vas zaista upozoravam  gospođo Čomić, da je neshvatljivo da po poreskim zakonima Vlada nije zainteresovana da prisustvuje sednici Narodne skupštine i da je to ponižavanje Narodne skupštine i svih nas, koji smo na današnji "sveti" dan odlučili da radimo.
Ja ne verujem da ima većih vernika u Vladi Srbije, od nas koji smo ovde u sali, pa kad mi možemo da radimo danas, mora da radi i Vlada Republike Srbije. Možda Vlada Republike Srbije danas ima svečanu sednicu, ali ministar finansija mora da bude ovde i nema nikakvog opravdanja. Jutros je zakasnio više od sat vremena, kasni na nastavak sednice, pitanje je da li će uopšte i da dođe. Ne znam zašto mi nastavljamo ovu sednicu, zašto ne sačekamo da dođe predstavnik Vlade ili da to zakažete za sutra.
Ali, pošto od vas ne očekujem racionalan odgovor, da pređemo na Predlog zakona o izmenama i dopunama Zakona o porezu na dobit preduzeća.
Ja sada treba da obrazložim amandman Aleksandra Vučića i da ubedim predstavnika Vlade da ga prihvati. To činim kao predstavnik Poslaničke grupe SRS, pa vas molim da javite ministru, otprilike, da je bio neki amandman i da su neki narodni poslanici izlazili .... ali ja bih više voleo da mu lično dokažem da je trebao da prihvati ovaj amandman, nego da mu vi prenosite. Nećete vi hteti lepo to da mu prenesete.
Radi se o Zakonu o porezu na dobit preduzeća. Neko nam je ovde rekao da 2000. godine nijedno preduzeće nije platilo porez na dobit, a recite nam je li platilo 2001. i hoće li platiti 2002.? Neće, nema preduzeća koja posluju sa dobiti! Možete vi ovo da ukinete potpuno, ne ovo što mi tražimo sa 20 na 10, ovo nije izvor prihoda u budžetu Republike Srbije. Daj Bože da bude, ali da bi bilo, stopa mora da bude niska, pa onda povećavajte stopu.
A ovako, porez na dobit preduzeća - nijedno preduzeće nam ne posluje sa dobiti! Postavlja se pitanje - da li ovo pripremamo zakone za strance, koji će u bescenje da otkupe našu imovinu, pa na našoj jeftinoj radnoj snazi da prave dobit? Da. E, da mi je da vidim bar 50 tih stranaca, svakome ću poklon iz Srbije da dam, za uspomenu na Srbiju i na njenu privredu, samo kad bih mogao da vidim njih 50, a takvih nema. Takvih koji bi u preduzeće ulagali nema, takvih koji hoće da kupe i da zatvore preduzeća ima, takvih koji hoće da kupe preduzeća iz kojih mogu da izvuku zalihe i rezerve, takvih koji hoće da otvore samo tržište za svoje proizvode, koje proizvode, u drugim sredinama, ima.
Zbog toga, besmisleno je bilo stavljati ovaj zakon u kontekst sa ostalim zakonima, koji će se primenjivati. Ovaj zakon se ne primenjuje već nekoliko godina, a neće biti primenjivan ni iduće godine. Zbog toga ga treba zajedno sa onim zakonom o kojem smo malopre raspravljali, skinuti sa dnevnog reda, oba su neprimenjiva u praksi.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

| Ministarka za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog | Predsedava
Da li podnosilac amandmana sada želi reč, pošto je prisutan u sali, narodni poslanik Aleksandar Vučić? (Ne.)
Da li neko drugi od ovlašćenih učesnika u raspravi želi reč? (Ne)
Na član 5. amandman je podneo narodni poslanik Tomislav Nikolić.
Vlada i Odbor za finansije nisu prihvatili ovaj amandman, a Zakonodavni odbor smatra da je amandman pravno moguć.
Da li podnosilac amandmana želi reč? (Ne.)
Da li neko drugi od ovlašćenih učesnika u raspravi želi reč? (Ne.)
Na član 5. amandman su zajedno podneli narodni poslanici Jovan Todorović, Radojko Petrić, Ljubomir Mucić, Rajko Baralić i Miomir Ilić.
Vlada, Odbor za finansije i Zakonodavni odbor nisu prihvatili ovaj amandman.
Da li u ime podnosilaca amandmana neko želi reč?
Reč ima narodni poslanik Miomir Ilić.

Miomir Ilić

Poštovani narodni poslanici, Predlog zakona o porezu na dobit preduzeća odnosi se na preduzeća. S obzirom na sve ove događaje, na našu ekonomiju i stanje, postavlja se pitanje - koja su to preduzeća? Posle svih ovih promena, za ove dve godine, malo je ostalo preduzeća.
Pošto i ja radim u jednom od tih preduzeća, još uvek društvenih, smatram da ovo što je rekao poslanik Toma Nikolić, ovaj zakon treba skinuti sa dnevnog reda, jer stvarno, od dobiti nema ništa, a i od perspektive, to je rečeno u načelnoj diskusiji.
Što se tiče ovog člana, mi smo predložili da bi u članu 5. Predloga za izmene i dopune Zakona, trebalo da se izvrši izmena i dopuna, tako da kod onih preduzeća, koja ulažu u kupovinu osnovnih sredstava i opreme, od domaćih proizvođača, treba ovu oslobađajuću stopu sa 10, kako piše u zakonu, odnosno u Predlogu, 20%, podići na 50% kod proizvođača domaće opreme, a kod uvoznika opreme i osnovnih sredstava sa strane, iz inostranstva, na 30%.
Ovo iz sledećih razloga - da se ipak na neki način osnaže preduzeća. Znamo u kakvim smo uslovima poslovali, pod čijim embargom smo poslovali, pod čijom agresijom smo poslovali, i normalno da preduzeća u takvim uslovima, i ono koliko su mogla da rade i kako su ostala i opstala, da nisu mogla drugačije ni da nabavljaju svoju opremu i imovinu, nego evo sada, sa ovom novom perspektivom, daje se mogućnost da vidimo da nešto i uradimo.
Iz tog razloga sasvim je normalno da kupimo nešto, recimo da kupimo jednu građevinsku mašinu od našeg proizvođača koji se zove "14. oktobar" iz Kruševca, koji je veoma dobar, kvalitetan proizvođač bio i ostao, ali posle svih ovih uslova, treba i njemu dati šansu da neka građevinska firma kupi jedan, ne onaj utovarivač koji je razrušio Skupštinu, nego buldožer, koji takve kapacitete i kvalitete ima da može da se uporedi sa mnogim drugim građevinskim mašinama, koje ovde imaju perspektivu ulaska.
Smatramo da je ovo na mestu, da se ovaj naš amandman usvoji, pogotovo posle jučerašnje izjave ministra Đelića koji ne znam iz kojih razloga nije tu. Ako se opomene i kazne odnose na poslanike, zašto ne bi mogle kazne i opomene da se odnose i na ministra, jer ovde se radi o zakonu koji je on pedložio, o Vladi koja je predložila ovaj zakon. On je sinoć rekao sledeće: da u ovom trenutku privreda kreditira državu. Hteo sam da ga podsetim na tu njegovu izreku i da se vratim na predlog ovog člana da pomogne toj privredi, ovakvoj kakva jeste, da kupi neko osnovno sredstvo iz domaće proizvodnje. Na takav način se proširuje krug delatnosti i omogućava se proizvodnja i sticanja veće dobiti od mnogih drugih preduzeća koja su vezana za proizvodnju opreme i osnovna sredstva.
Iz tog razloga, smatram da Vlada treba da prihvati ovaj predlog o izmenama i dopunama ili da skine ceo ovaj zakon sa dnevnog reda.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

| Ministarka za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog | Predsedava
Da li još neko od ovlašćenih učesnika u raspravi želi reč?
Reč ima narodni poslanik Jovan Todorović, ovlašćeni predstavnik poslaničke grupe SPS.

Jovan Todorović

Dame i gospodo narodni poslanici, gospodo iz Vlade, mi smo ovim amandmanom hteli ozbiljnije da podstaknemo preduzeća koja ostvaruju dobit, da tu ostvarenu dobit ulože u nabavku novih osnovnih sredstava i za proširenje materijalne osnove rada, kako se to kaže, odnosno za zapošljavanje nove radne snage. Vlada je predložila da, umesto dosadašnjeg podsticaja od 10%, imamo oslobađanje od 20%. Mi smo ovde išli na rešenje da to bude polovina ostvarene dobiti, da se oslobodi poreza, pod uslovom da se osnovna sredstva nabave na domaćem tržištu, odnosno od domaćih proizvođača, a ukoliko se ta osnovna sredstva ili oprema uvezu, da olakšica po osnovu poreza na dobit bude 30%.
Vlada je odbila ovaj amandman, sa obrazloženjem, da se to ne uklapa u principe Svetske trgovinske organizacije, odnosno GAT-a i da nije moguće direktnim porezima destimulisati uvoz. Najpre, moram da kažem da to nije zahtev Svetske trgovinske oranizacije. Drugo, mi nismo članica GAT-a, odnosno Svetske trgovinske organizacije. Treće, ne radi se o direktnom oporezivanju uvoza, nego se radi o tome da oni koji su ostvarili dobit, tu dobit prevashodno upotrebe za nabavku osnovnih sredstava koja će proizvesti domaće firme i time podstaći opštu privrednu aktivnost na prostoru naše države.
Ukoliko se želi reći da nema domaćih proizvođača koji bi bili u mogućnosti da tu opremu ili osnovna sredstva proizvedu, onda se sasvim ozbiljno postavlja pitanje da li uopšte ima smisla razgovarati o tome da se bilo kom preduzeću u ovoj zemlji oporezuje ostvarena dodbit. Sudeći po bilansnim podacima, mi smo projektovali za 2002. godinu milijardu i 900 miliona dinara poreza po osnovu dobiti. Pitanje je da li će taj iznos uopšte biti ostvaren. Zato ne čudi, na neki način, lakoća škrtog ministra da poresku olakšicu poveća sa 10 na 20%. Ali, ukupna naša situacija, kada je u pitanju devizni bilans zemlje, nalaže da moramo o tome ozbiljno da vodimo računa, jer nam je uvoz pokriven sa jednom trećinom izvoza. Pitanje je dokle to stanje može da traje, jer se čak i MMF zabrinuo nad tom činjenicom i traži da Jugoslovenska i Republička vlada neizostavno uravnoteže spoljnotrgovinski bilans.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

| Ministarka za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog | Predsedava
Da li još neko od ovlašćenih  učesnika u raspravi želi reč? (Ne.)
Na član 5. amandman je podneo narodni poslanik Čedomir Jovanović.
Vlada i Odbor za finansije prihvatili su ovaj amandman, a Zakonodavni odbor smatra da je amandman pravno moguć, pa konstatujem da je ovaj amandman postao sastavni deo Predloga zakona.
Na član 7. amandman je podnela narodna poslanica Nataša Jovanović.
Vlada i Odbor za finansije nisu prihvatili ovaj amandman, a Zakonodavni odbor smatra da je amandman pravno moguć.
Podnosilac amandmana želi reč.
Reč ima narodna poslanica Nataša Jovanović.
...
Srpska napredna stranka

Nataša Jovanović

Već tri dana se ubeđujemo sa predstavnicima Vlade i do jutros sa ministrom Đelićem. Doduše, sada je ovde jedan gospodin, neidentifikovana osoba iz Vlade Republike Srbije. Pretpostavljam da ste to vi, s obirom na činjenicu da već tri dana sedite pored samog ministra, klimate glavom i odobravate sve ono što on govori. Pošto njega nema, verovatno se umorio od olimpijske discipline od jutros, koju nam je ovde demonstrirao.
Moram da vam ukažem, ako ste vi taj predstavnik Vlade i Ministarstva finansija, jer iluzorno je da pričamo mi poslanici, kao što reče gospodini Nikolić, između sebe, da je veoma važno da se ovaj amandman prihvati iz prostog razloga što su mnogi od vas iz tzv. ostatka DOS-a, ali samo deklerativno, promovisali razvoj malih i srednjih preduzeća u Srbiji.
Amandman na član 7, koji sam podnela, vezan je za olakšice, odnosno za davanje mogućnosti da se poreski kredit za 50% uveća za mala i srednja preduzeća. Amandman na član 3, koji je imao gospodin Nikolić odnosio se na velika preduzeća. Nema ništa od restrukturiranja velikih industrijskih giganata u Srbiji, kako Grupe "Zastava", tako ostalih, metalskog i drugih kompleksa. Sve je to ono što ste vi obećavali. Nasuprot tome, mi imamo zatvaranje fabrika, otpuštanje radnika i nemogućnost da se školovani kadar uposli. Samo u Kragujevcu, u gradu u kome ja živim, u prošloj godini je 15.000 ljudi otpušteno sa posla iz Grupe "Zastava". Pre nepunih mesec dana pod stečaj je otišla Fabrika mesne industrije "Crvena zvezda". Tekstilna industrija je potpuno upropašćena, koja je posle zlikovačke NATO agaresije živnula, u onom trenutku kada smo mi mogli, učestvujući u Vladi nacionalnog jedinstva, da delujemo da se ona oporavlja. Danas od toga nema ništa, već vi ovakvom svojom fiskalnom politikom hoćete i ta mala preduzeća, koja bi trebala da imaju neku perspektivu na celokupnom privrednom prostoru u Srbiji, ovakvom svojom politikom da zatvorite.
Juče ministar nije imao nikakvo validno objašnjenje za ovakve svoje poteze, koji nisu prihvatljivi, kako za fizička tako i pravna lica, već se vadio na to kako je statistički aparat u našoj zemlji "zastareo", to su njegove reči, pa se drugačije i kroz neke lažne prikaze meri porast, odnosno pad industrijske proizvodnje. On je iz godine u godinu sve manji i manji. Praktično, mi izvoz nikakav nemamo. Imamo uvozničke lobije iz dosmanlijskih redova. S druge strane, imamo jednu apsurdnu situaciju, da se čak i u Vojvodini zatvaraju mnoga privatna preduzeća, jer niko ne može da trpi tako visoke poreske dažbine.
Kad smo već kod Vojvodine, želim da pozovem sve građane, koji žive u Vojvodini i u Novom Sadu, da sutra dođu u 17,00 časova na veliki narodni miting Srpske radikalne stranke, na kome će govoriti kandidat za predsednika Srbije i, verujem, budući predsednik, profesor dr. Vojislav Šešelj, koji je kandidat čitave patriotske Srbije i čitave opozicije u Srbiji danas, koja vas uskoro mora da otera sa vlasti.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

| Ministarka za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog | Predsedava
Da li još neko od ovlašćenih učesnika u raspravi želi reč? (Ne.)
Na član 7. amandman su zajedno podneli narodni poslanici Jovan Todorović, Radojko Petrić, Ljubomir Mucić, Rajko Baralić i Miomir Ilić.
Vlada, Odbor za finansije i Zakonodavni odbor nisu prihvatili ovaj amandman.
Da li u ime podnosilaca amandmana neko želi reč?
Reč ima narodni poslanik Ljubomir Mucić.

Ljubomir Mucić

Dame i gospodo narodni pposlanici, u ime poslaničke grupe SPS-a podneli smo amandman na član 7, odnosno postojeći član 50. Zakona o porezu na dobit preduzeća. Predložio bih, ako se ministar, gospodin Đelić povredio, da pozovete drugog predstavnika Vlade, pošto je ovlašćen da na ovoj sednici zastupa Vladu i gospodin Aleksandar Vlahović, pa da bar on prisustvuje i da čuje ove amandmane, kako je napisano u izveštaju Vlade.

Član 50. koji se menja, glasi: "Obvezniku koji je prema zakonu kojim se uređuje računovodstvo razvrstan u malo preduzeće (znači radi se o podsticajnim merama za mala preduzeća) pravo na poreski kredit iz člana 48." (a to je govoreno prilikom obrazlaganja amandmana na član 5. ovog zakona) priznaje se poreski kredit u visini 30% izvršenog ulaganja".

Poslanička grupa SPS je predložila, ovaj crveni, ovo žuti nije, da se u članu 50. procenat "30" zameni sa procentom "70", pod uslovom da ako je izvršeno ulaganje na domaćem tržištu, odnosno obezbeđenje opreme i osnovnih sredstava sa domaćeg tržišta, odnosno nešto manji procenat 50 ako su ulaganja izvršena putem uvoza i da se tekst do kraja briše. Nekoliko razloga nas je opredelilo za ovaj amandman. Prvo, ukupno rasterećenje po osnovu poreskih kredita, po osnovu poreza na dobit preduzeća, čini mi se da iznosi negde oko 285 miliona dinara predviđeno u budžetu.

Druga stvar, pošto najveći broj preduzeća nije iskazao dobit, niti je imao, čini mi se da je ukupna cifra poreza na dobit preduzeća oko 2 milijarde, tako da smo kompletno rasteretili ova preduzeća, a nikakva šteta ne bi bila za republički budžet. Verovatno vam je i cilj da iz te dobiti, ako je neko ostvari, uzmete i ono što je preostalo. Takođe, porez smanjenja ove stope sa 20 na 14 je jedna podsticajna mera, ali mislimo da je ova mera, pre svega, podsticajna i za domaća preduzeća i to je dupla korist. Dakle, biće uposlena domaća preduzeća, a i to preduzeće koje je uposleno, ono će ostvariti neku dobit na osnovu koje će platiti i porez na dobit preduzeća. Dok će preduzeće koje je izvršilo ulaganja, a dobro je da u prvoj godini kada preduzeće izvrši ulaganje bude i oslobođeno najvećeg dela poreza na dobit preduzeća. Takođe, mislimo da nema nikakvih razloga, da se stimulativnim merama ne podstiče i preduzetništvo u ovoj zemlji. Mislim da je najveća šteta, a pre nekoliko dana sam boravio u Osečini i video da u celoj "Podgorki" od nekada 500 radnika gori samo jedna sijalica na kapiji. Ovo preduzeće u centru sirovinske baze Podgorine, voćarskog kraja je zatvoreno, a ista sudbina preti još nekim poljoprivrednim organizacijama u ovom kraju. Hvala.

Whoops, looks like something went wrong.