PETA SEDNICA, DRUGOG REDOVNOG ZASEDANjA, 13.12.2002.

4. dan rada

PRIVREMENE STENOGRAFSKE BELEŠKE
(neredigovane i neautorizovane)

REPUBLIKA SRBIJA
NARODNA SKUPŠTINA

PETA SEDNICA, DRUGOG REDOVNOG ZASEDANjA

4. dan rada

13.12.2002

Sednicu je otvorila: Nataša Mićić

Sednica je trajala od 12:10 do 19:40

OBRAĆANJA

...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

| Ministarka za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog | Predsedava
Da li još neko od ovlašćenih učesnika u raspravi želi reč? (Ne.)

Na član 4. amandman su zajedno podneli narodni poslanici Živanko Radovančev, Golub Rajić, Miomir Ilić, Ljubomir Mucić i Rade Bajić.

Pošto su ovaj amandman prihvatili Vlada i Odbor za finansije, a Zakonodavni odbor smatra da je amandman pravno moguć, konstatujem da je ovaj amandman postao sastavni deo Predloga zakona.

Na član 4. amandman su zajedno podneli narodni poslanici Srđan Petrović, Dušan Ilić i Dragan Lazić.

Vlada i Odbor za finansije nisu prihvatili ovaj amandman a Zakonodavni odbor smatra da je amandman pravno moguć. Podsećam da je prihvatanjem amandmana narodnih poslanika Živanka Radovančeva, Goluba Rajića, Miomira Ilića, Ljubomira Mucića i Radeta Bajića, on postao sastavni deo predloga akta, jer se član 4. briše.

Da li neko od ovlašćenih učesnika u raspravi želi reč? Izvolite, reč ima narodni poslanik Srđan Petrović, u ime podnosilaca amandmana.

Srđan Petrović

Koristim priliku da objasnim šta se predlaže ovim. U članu 4. reč je o odobrenim sredstvima Ministarstvu poljoprivrede za funkcije u agraru, u poljoprivredi. Moj kolega Kurjački je juče dosta govorio o tome, kako mi smatramo da deo budžeta posvećen agraru treba da izgleda. Znači, mi smatramo da Vlada treba da podnese parlamentu agrarni program i da na osnovu toga i preko tog programa odlučujemo o odobrenim sredstvima.
S obzirom da je ova materija suštinski slična materiji koja je data članom 14, a to su kolege poslanici SPS-a lepo primetili, i da je Vlada prihvatila taj amandman, da se praktično član 4. povezuje sa članom 14, mi odustajemo od ovog amandmana, a normalno govorićemo o amandmanu na član 14. koji takođe imamo.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

| Ministarka za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog | Predsedava
Konstatujem da je amandman povučen iz procedure i time prestaje da bude predmet rasprave u pojedinostima.

Na član 4. amandman je podneo narodni poslanik Nataša Jovanović.

Vlada, Odbor za finansije i Zakonodavni odbor nisu prihvatili ovaj amandman.

Da li podnosilac amandmana želi reč? Izvolite, reč ima narodni poslanik Nataša Jovanović.
...
Srpska napredna stranka

Nataša Jovanović

Dame i gospodo, narodni poslanici, premijer Đinđić je juče u obrazloženju budžeta za 2003. godinu malo govorio o poljoprivredi i o agrarnom budžetu za 2003. godinu, uzdajući se u ministra, koji je sinoć bio prisutan, pola prisutan  pola odsutan, Dragana Veselinova, koji je čak izašao i nastupio tako a da nije podsetio i poslanike i celokupnu javnost na njegove promašaje zabeležene i u 2001. i u 2002. godini.
Naime, vi ste planirali za 2002. godinu da agrarni budžet bude 6 milijardi i 300 miliona. Poslanička grupa SRS je predložila prošle godine da on za 2000. godinu bude 8 milijardi a vi 6 milijardi i 300 miliona i ne samo da nastavljate sa obmanama poljoprivrednih proizvođača, a od ukupnog aktivnog stanovništva u Srbiji njih ima jedna četvrtina, već im unapred kažete, što ovako nerealnom budžetskom projekcijom, što ponašanjem u 2002. godini, da oni neće imati ta sredstva koja ovde stoje na papiru.
Amandman koji sam podnela povećava i traži povećanje agrarnog budžeta, ovog vašeg, samo na papiru, od 7 milijardi 503 miliona da se poveća na 9 milijardi. Mi smatramo da mnogo osnova ima za to. Naročito zbog činjenice da uopšte nisu stimulisani poljoprivredni proizvođači, što malim premijama, što tehničko-tehnološkom zastarelošću, što zbog nemogućnosti da kvalitetne proizvode koje mi imamo u našoj zemlji, plasiramo u druge zemlje.
I ne samo da ih na taj način destimulišete i ne samo da im zakidate na mogućnosti da se ovako veoma važna, najvažnija strateška grana privrede razvija već im stvarate dodatne probleme visokom poreskom politikom, jer kod poreza na dohodak građana, to je takođe spletom okolnosti bio amandman koji sam ja podnela, tražili smo da se porez na dohodak građana za poljoprivredne proizvođače smanji sa 20 na 10%.
To nije hteo da prihvati ministar Đelić i takvom i dalje visokom poreskom stopom opteretio je dodatno poljoprivredne proizvođače a sa druge strane ne samo da Dragan Veselinov predstavlja bruku za ovu stratešku privrednu granu već i sve ono što je on radio u 2002. godini, zajedno sa ministrom privatizacije Aleksandrom Vlahovićem, raspordaje šećerana, a pre toga ste to uradili sa cementarama, i to vam je recept za dalje, za celokupnu privredu u našoj zemlji, dakle za po tri evra, pokušaj rasprodaje, doduše za malo veću sumu, šećerane u Crvenki, i sve ono što ste učinili i sa stočarstvom u protekloj 2002. godini, s pravom izaziva veliku zabrinutost što je još samo jedan dokaz da vi o ovoj strateškoj privrednoj grani ne želite da ovidite računa i da ovaj ovako predviđeni agrarni budžet neće biti realizovan, jer od planiranih 6 milijardi i 300 miliona dinara realizovano je samo 4,5 milijarde u 2002. godini.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

| Ministarka za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog | Predsedava
Da li se još neko od ovlašćenih učesnika u raspravi prijavljuje za reč? Izvolite, reč ima narodni poslanik Vojislav Šešelj, predsednik poslaničke grupe SRS.
...
Srpska radikalna stranka

Vojislav Šešelj

U ime poslaničke grupe SRS podržavam amandman narodnog poslanika Nataše Jovanović, jer u ovoj stavci nisu predviđena dovoljna velika sredstva za subvencije, kako je to ovde definisano - nefinansijskim koroporacijama, valjda da lajici ne bi shvatili o čemu se radi.
Ovde je predviđen iznos od 7,5 milijardi. Upravo 7,5 milijardi ste predvideli i za plaćanje po ugovorima o delu. Kada se još dodaju neke specijalne usluge to izađe negde oko 12 do 15 milijardi. Kada dodate putne troškove to je ogroman iznos. Povećajte bar za milijardu i po subvencije u poljoprivredi na račun putnih troškova.
Nelogično je da ministri u Vladi naplaćuju putne troškove kada putuju po Srbiji. Imaju vozača, imaju državni benzin, državni auto, pa mu još treba i dnevnica. Nema logike nikakve. Tu praksu ste vi zapravo usavršili. Dajte na osnovu smanjenja putnih troškova da se poveća za poljoprivredu. To je najjednostavnije što možete da uradite.
Ne znam da li je ministar Šabić sada ovlašćen u ime Vlade da prihvati amandman pošto Đelića nema. Ili se Vlada nije ni izjašnjavala o amandmanima, ona ni ne računa da te amandmane treba stavljati na dnevni red svojih sednica, što je takođe jedan presedan u sistemu vlasti u Srbiji.
Dakle, ovo je najjednostavnije rešenje - smanjite sve stavke koje se tiču putnih troškova, što će više direktor RUJP da putuje u inostranstvo. Radović je putovao više od sto puta, potvrđeno mi je u Vladi. To zna sada i Đelić, na račun Vlade. Na osnovu toga se može pojačati za milijardu i po ova stavka, subvencije u poljoprivredi. To je valjda nešto najjednostavnije što može da se uradi a što može da bude opšte korisno za celu zemlju.
Vi vidite sada kakva je nastupila kriza u poljoprivredi. Država je destimulisala proizvodnju pšenice. Pitanje je da li ćemo sledeće leto imati pšenice i za domaću proizvodnju. Ministar je rekao - ne treba pšenica. Kako tako ministar može da kaže. A, kada je bio u opoziciji, dobro se sećam, tražio je otkupnu cenu 32 feninga. A, može to da se obezbedi, ne treba pšenica. Pa će onda biti - ne treba kukuruz, ne treba poljoprivreda, a šta će i kada će sve to Slovenci da uvoze ovde, slovenačka govedina. Zabranjen uvoz govedine iz mnogih evropskih zemalja pa i iz Slovenije, međutim, dovoljno je što je supruga Gorana Svilanovića zaposlena u marketingu "Merkatora" (žagor.)
Radi supruga Gorana Svilanovića, on dolazi na svečano otvaranje "Merkatora" i goveđa salama iz Slovenije u ogromnim količinama. Uzalud sada državni organi koji se tiču sanitarne inspekcije, državni organi koji štite našu robu, naše tržište itd. Šta ćete sutra kada vam dođe bolest ludih krava. Znam, ako se ta bolest pojavi u Vladi uopšte se neće poznati, međutim ako se pojavi među nama običnim građanima to će izazvati katastrofu.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

| Ministarka za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog | Predsedava
Da li još neko od ovlašćenika učesnika u raspravi reč? (Ne.)

Na član 6. amandman su zajedno podneli narodni poslanici Srđan Petrović, Dušan Ilić i Dragan Lazić.

Vlada, Odbor za finansije i Zakonodavni odbor nisu prihvatili ovaj amandman.

Da li predstavnik podnosilaca amandmana želi reč? Izvolite, reč ima narodni poslanik Srđan Petrović.

Srđan Petrović

Kao što sam već rekao malo pre, kada sam govorio o smanjenju budžetskog deficita i o tome da je potrebno da se smanje sredstva koja se dobijaju od inostranih kredita. Normalno, potrebno je adekvatnu cifru smanjiti na rashodnoj strani. Mi smo našli za to prostora i to u ekonomskim klasifikacija 4.2. korišćenje roba i usluga. Tvrdili smo da se radi o troškovima koji najvećim delom nisu fiksi, zbog čega odgovarajućim merama od strane budžetskih korisnika je moguće njihovo smanjivanje boljom organizacijom, planiranjem, kontrolom i većom finansijskom disciplinom. To smanjenje sa 19,3 na 18,3 milijarde, a što je negde oko 5%, a što odgovara cifri za koliko smo i smanjili budžet ukupno.
U okviru ove grupe troškova, posebno pada u oči visoko učešće sredstava potrebe usluga po ugovoru, a to je klasifikacija 4.2.3. troškovi putovanja klasifikacija 4.2.2. stalni troškovi 4.2.1. materijali, specijalizovane usluge itd. Ono što je verovatno iskorišćeno u novoj budžetskoj klasifikaciji, da su mnogi organi koji se finansiraju iz budžeta iskoristili tu novu budžetsku klasifikaciju da nastave sa starom praksom i da na neki način iskoriste nemogućnost Ministarstva finansija da ih kontroliše. Tako da na neki način, te svoje troškove lažno prikazuju. Tako su praktično pravili neke nepotrebne finansijske rezerve, po nama.
U okviru grupe 4.5. subvencije, izvršeno je smanjenje sa 35,3 na 33,3 milijarde, a što je takođe 5%. Polazeći od činjenice da je ove godine predviđeno visoko učešće sredstava vezanih za socijalne transfere 67,1 milijarda dinara, kao i za socijalnu pomoć 31,3 milijarde dinara. Smatramo takođe, da minimalno smanjenje sredstava za subvencije nefinansijskim korporacijama, upravo iz razloga što su sredstva predviđena kao socijalna pomoć iz budžeta, a to je klasifikacija 47. velikim delom komplementarna po svojoj funkciji i efektima sa sredstvima subvencija.
Takođe 4.4.4., to su praktično troškovi i zadužeivanje i smanjeni sa 200 na 100 miliona dinara. Takođe, slična je stvar i kod 48, sa 3,2 na 2,7. 4.8.2. porezi i kazne su previsoke i ne bi trebalo to tolikko da bude. 4.8.3. novčane kazne, sudovi, sudskih tela, takođe je previsoka, a to je 1,6 milijardi. Kod osnovnih sredstava 5.1. takođe ima prostora za smanjenje i to negde na skoro 10%. Naroičito je to važno istaći, a mi smo to i juče pričali, mnogi republički organi finansirani iz budžeta imaju sopstvene prihode. Mi nismo videli ni u završnom računu budžeta za 2001, a ni u ovom budžetu za 2003. godinu plan tih sopstvenih izvora sredstava. Smatramo da u tim sopstvenim izvorima sredstava ima prostora za finansiranje osnovnih sredstava i njihovih osnovnih sredstava, a to su u ekonomskim klasifikacijama 511 i 512 zgrade i građevinski objekti.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

| Ministarka za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog | Predsedava
Tri minuta.

Srđan Petrović

Kada bi to imali onda bi mogli da znamo, videlo bi se da postoji i te kako mesta za smanjenje ovih rashoda, a time i budžeta.