PETA SEDNICA, DRUGOG REDOVNOG ZASEDANjA, 17.12.2002.

5. dan rada

OBRAĆANJA

...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

| Ministarka za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog | Predsedava
Da li se još neko od predstavnika ili predsednika poslaničkih grupa javlja za reč? (Ne)
Zaključujem načelni pretres i saglasno članu 136. stav 3. Poslovnika Narodne skupštine otvaram pretres Predloga zakona u pojedinostima.
Narodni poslanik Siniša Mitrović, predlog po Poslovniku.

Siniša Mitrović

Uvažena predsedavajuća, poštovane kolege poslanici, u skladu sa članom 137. Poslovnika Narodne skupštine predlažem da vreme za raspravu traje tri minuta. Uveren sam da imamo amandmane koji rade kvantifikaciju ove odluke, tako da će to biti sasvim dovoljno za argumentaciju.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

| Ministarka za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog | Predsedava
Stavljam na glasanje predlog narodnog poslanika Siniše Mitrovića da se vreme rasprave u pojedinostima po amandmanu ograniči na tri minuta.
Molim narodne poslanike da se izjasne.
Zaključujem glasanje.
Za 67, protiv 46, uzdržanih nije bilo, nije glasao 51, ukupno 164 narodna poslanika.
Konstatujem da Narodna skupština nije prihvatila predlog narodnog poslanika Siniše Mitrovića.
Potsećam narodne poslanike da je vreme rasprave o amandmanu poslovničkih pet minuta.
Na član 2. tačka B. podtačke 29, 68, 73, 74, 82, 83. i 104. amandman su zajedno podneli narodni poslanici Dušan Cvetković, Radojko Petrić, Nebojša Jović, Hranislav Perić, Jovan Todorović i Joca Arsić.
Reč ima narodni poslanik Dušan Cvetković.

Dušan Cvetković

Poštovano predsedništvo, kolege poslanici, u ime poslaničke grupe SPS Radojko Petrić, Nebojša Jović, Hranislav Perić, Joca Todorović, Joca Arsić i ja podneli smo amandman na član 2. stav 1. sa tim da se izvrše određene korekcije. Na rednom broju 29 - Velika Plana da se poveća iznos sredstava za oko 3 miliona dinara, na rednom broju 68 - Kuršumlija da se poveća za oko 4, na rednom broju 73 - kada je u pitanju Leskovac za oko 177 miliona, na rednom broju 74 - Loznica 20 miliona, na rednom broju 83 - Merošina 5 i rednom broju 104 - Prijepolje 8 miliona.
Svi ovi gradovi, koje sam pomenuo, imaju ozbiljne probleme. Kod Velike Plane je čak napravljen i obračun sredstava sa greškom od 7.000 stanovnika manje. Kod Kuršumlije nije sagledan položaj opštine koja je nedovoljno razvijena. Kod opštine Loznica nisu sagledani infrastrukturni problemi i njena pozicija pogranične opštine. Kod Medveđe takođe nije utvrđena potreba, imajući u vidu njenu poziciju, da se nalazi u pograničnom pojasu sa Kosovom i Metohijom, odnosno da ima ozbiljnu i mešovitu strukturu stanovništva. Kod opštine Merošina nije dovoljno uzeta u obzir slaba infrastruktura, a kod opštine Prijepolje bilo je potrebno na adekvatniji način sagledati geografsku poziciju, veliku razuđenost naselja i veliku teritoriju opštine, kojima je uslovljeno funkcionisanje svih društvenih delatnosti koje se finansiraju iz budžeta.
Kao što vidite, najveće povećanje smo predložili kao poslanička grupa SPS upravo za Leskovac, za Leskovac kao peti grad u Republici i to je u stvari stav poslaničke grupe SPS, kojim dokazujemo da Socijalisti zaista ozbiljno razmišljaju o tome kako treba da izgleda jug Srbije na suprot onome što Vlada razmišlja i priča.
Leskovac kao grad sa 1.025 kvadratnih kilometara, kao grad sa 168.000 stanovnika, kao grad sa 130.000 birača, koji me nadam se sada gledaju i ja govorim upravo njima da bi im rekao i kazao kako evo pretpostavljam uzaludno ulažemo napore da ubedimo DOS i gospodina ministra, koji je odsutan, da Leskovcu treba izaći u susret zbog toga što ima strahovito velike infrastrukturne probleme. Ja sam jutros o njima govorio, ali moram ponovo da pomenem, jer vi iz DOS-a vrlo malo slušate, pa ćete nadam se, znate kako, da ne spominjem onu poslovicu šta je repeticijum.
Prema tome, Leskovac je zatečen sa ovim problemima tako da je on praktično i bez sanitarne deponije, rekao bih bez ikakve deponije za odlaganje smeća, gradskog smeća. Leskovac je grad koji ima strahovite probleme sa rešavanjem pitanja vode, jer vodosistem "Barje", koji je započet poodavno i koji je trebalo da se dovede do potpunog kraja sada još uvek nije završen. Leskovac će naići na vrlo ozbiljne probleme ako se vodosistem "Barje", onako kako DOS-ovska vlada, odnosno kako prinudna uprava Leskovca tvrdi, mora da utroši čitavih 10 godina da bi se završio vodosistem "Barje", tako da mislim da je neophodno da se u okviru sredstava, koja se iz budžeta izdvajaju za rešavanje infrastrukturnih problema, Leskovcu uvećaju sredstva za oko 177 miliona dinara namenski za završetak vodosistema "Barje" da bi Leskovac u naredne dve godine mogao da krene da se snabdeva sa vodom.
Ovo govorim zbog toga što vi možda i ne znate, a neko se vidim smeje i to na žalost od lekara, Leskovac ima sa područjima Vučja i sa područjima Pečenjevca strahovite probleme vezane za vrlo teške bubrežne bolesti, koje su uzrokovane samo vodom i rešavanjem sistema "Barja" taj kraj bi ostao bez problema nefritisa koji hara područjima Vučja i Pečenjevca. Molim Vladu da uzme u obzir i da znaju šta je nefritis i šta je, ovaj đavo, to za ovaj kraj. Znam ja da će ovaj amandman doživeti istu sudbinu kao i prošlogodišnji amandmani koje smo podnosili, jer je dokazano da ova Vlada i gospodin Đelić voli Leskovac kao što kvačka voli vrcu.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

| Ministarka za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog | Predsedava
Da li još neko od ovlašćenih učesnika u raspravi želi reč? (Ne)
Na član 2. amandman je podneo narodni poslanik Slavoljub Matić.
Podnosilac amandmana želi reč.

Slavoljub Matić

Neću učestvovati u takvim predizbornim poklicima. Mislim da ovo nije pravo mesto da bi se ovde licitirali ko koliko voli svoj grad. Zato sam sa grupom poslanika DSS-a predao ovaj amandman koji želi makar neku nepravilnost da ispravi. Nepravilnost se odnosi na jedan razrez, različit, prema opštinama. Imamo tridesetak opština koje imaju manje od 1.000 dinara po stanovniku u onom obimu učešća u porezu na promet. Znači, ovo je pokušaj da nešto što smo uočili, uopštimo taj problem i da ga, na neki način, za tridesetak opština popravimo.
Amandman glasi: U Predlogu zakona o obimu sredstava i učešća opština i gradova u porezu na zarade i porezu na promet u 2003. godini, u članu 2. posle stava b, treba dodati: "godišnji obim sredstava koja se vraćaju opštinama pod stavom b, ne može biti manji od 1.000 dinara po stanovniku". Dakle, ovo je pokušaj da učinimo ovaj zakon pravednijim. Ja sam u diskusiji u načelu pomenuo već nekoliko primera kojima sam želeo da pokažem na koji način su ove opštine, po nama, oštećene. Smatramo da mnoge opštine ostvaruju veliku naplatu poreza na promet, veliki promet u legalnim tokovima, tako da bi bilo nepravedno upravo te opštine kažnjavati niskim procentom učešća. Pomenuo sam i primer Požarevca, doduše, isključivo iz razloga što taj primer najbolje poznajem, primer gde imamo broj stanovnika kao parametar, a videli smo i sami da na taj broj stanovnika može da se i plus i minus 10.000 dodaje ili oduzima. Po meni, to je jedna neverovatna okolnost. Takođe, pomenuli smo brojne nedaće u komunalnim infrastrukturama. Smatram da jedan pravilni razrez može da učini ovaj zakon pravednijim.
Gospođo potpredsednice, takođe moram da kažem da Odbor za finansije nema stav povodom ovih amandmana. Iskazaću žaljenje zbog čega nemamo tih stavova. Odbor za finansije nije imao kvoruma u nekoliko navrata. Lično sam se trudio da prisustvujem svim zakazanim sednicama, ali mnogi poslanici koji se ovde zaklinju u parlament i obavezu narodnih poslanika da redovno rade u organima ovog parlamenta, moram da kažem da upravo poslanici iz te poslaničke grupe nisu prisustvovali Odboru za finansije. Mislim da je to nedopustivo. Mislim da je nedopustivo da ovaj parlament o ovako bitnom zakonu nema stav resornog odbora.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

| Ministarka za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog | Predsedava
Da li se još neko od ovlašćenih učesnika u raspravi javlja za reč? (Ne.)
Međusobno povezane amandmane na član 2. tačka A podtačke 1, 2, 3. i 4. i tačka B podtačke 50, 94. i 124. i na član 3. tačka A podtačke 1, 2, 3. i 4. i tačka B podtačke 58, 114. i 148. podneli su zajedno narodni poslanici Bojan Kostreš i Novica Đurašković.
Da li u ime podnosilaca amandmana neko želi reč?
Reč ima narodni poslanik Novica Đurašković.

Novica Đurašković

Gospođo Čomić, dame i gospodo narodni poslanici, nisam iz Leskovca i neću vam pričati o Leskovcu. Ja sam iz Kikinde, a neću govoriti ni o Kikindi. I u Kikindi imamo problem smetlišta, ali mi to dosta uspešno rešavamo, jer su neki otišli na smetlište istorije, pa sada možemo da radimo.
Pokušali smo da postavimo neke kriterijume, a ne samo neki lokalpatriotizam i ne samo neko reklamerstvo. Nama ne treba promocija za ovom govornicom. Mi se promovišemo u gradovima i opštinama gde radimo i gde živimo. Mišljenja smo da ne treba da budu u podređenom položaju opštine koje imaju preko 100.000 stanovnika, a to su, u Vojvodini, Subotica, Pančevo i Zrenjanin. Zbog toga smo podneli amandman na član 2. i vezano za to i na član 3, gde bi se ta nepravda ispravila. Nema nikakvog razloga da slične po broju stanovnika, slične po komunalnim problemima, opštine koje sam spomenuo ili jedan Kragujevac, Niš, koji je dosta veći od ovih opština, budu u takvom položaju da dobijaju daleko više sredstava iz ovog budžeta.
Očekujem da će ovi amandmani biti prihvaćeni. Neću se javljati po amandmanu na član 3, jer ako budemo prihvatili amandman na član 2, onda će morati da se izvrši korekcija u članu 3.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

| Ministarka za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog | Predsedava
Da li se još neko od ovlašćenih učesnika u raspravi javlja za reč? (Ne.)
Međusobno povezane amandmane, sa ispravkom, na član 2. tačka B podtačka 52. i na član 3. tačka B podtačka 61. podneo je narodni poslanik Marjan Rističević.
Da li podnosilac amandmana želi reč? (Nije prisutan.)
Da li se neko drugi od ovlašćenih učesnika u raspravi javlja za reč? (Ne.)
Međusobno povezane amandmane na član 2. tačka B podtačka 128. i na član 3. tačka B podtačka 153. podneo je narodni poslanik Miomir Tadić.
Da li podnosilac amandmana želi reč? (Nije prisutan.)
Da li se neko od ovlašćenih učesnika u raspravi javlja za reč? (Ne.)
Međusobno povezane amandmane, sa ispravkom, na član 2. tačka B podtačke 135. i na član 3. tačka B podtačka 160. podneli su zajedno narodni poslanici Miroslav Martić, Nataša Mićić, Bogoljub Zečević, Zoran Mićović, Milka Marinkvoić, Branko Bešević, Predrag Mijailović, Zeldžo Hurić, Vukosav Tomašević, Slađan Mijajlović, Zoran Ćirković, Vasilije Pavićević i Radojko Petrić.
Da li u ime podnosilaca amandmana neko želi reč?
Reč ima narodni poslanik Miroslav Martić.
...
Demokratska stranka

Miroslav Martić

Dame i gospdo narodni poslanici, grupa od 13 poslanika je podnela amandman. Naime, podnela je dva amandmana koji su međusobno povezani. Od ovih 13 poslanika šest je iz različitih poslaničkih klubova, a sedam je iz različitih političkih stranaka. Naime, svi poslanici Zlatiborskog okruga su podneli ova dva amandmana, sa izuzetkom poslanika iz SRS-a iz Bajine Bašte, ali i on je rekao da u principu nema ništa protiv ovog amandmana.
Ovaj amandman se odnosi na član 2. stav 1. i traži se da se u tački 135. iznos od 83.865.903 dinara zameni iznosom od 97.246.693 dinara. Drugi amandman da se u tački 160. - Užice, broj 4, zameni brojem 4,4. Obrazloženje amandmana je da se ovaj amandman odnosi na Istorijski arhiv Užice, koji je od izuzetnog značaja, teritorijalno i organizaciono, za ceo Zlatiborski okrug, odnosno 10 opština Zlatiborskog okruga, plus Ivanjica iz Moravičkog okruga, koja takođe organizaciono pripada ovom Istorijskom arhivu.
Istorijski arhiv u Užicu je smešten u zgradi opštine, u podrumskim prostorijama, koje su u jako lošem stanju, i delom u dislociranim prostorijama. Ova građa je sklona propadanju.
Ministarstvo za kulturu, zajedno sa SO Užice i sa ostalim opštinama, pre desetak godina je započelo novu zgradu Istorijskog arhiva, i ta zgrada je delom urađena. Praktično, ukrovljena je. Ovih prethodnih deset godina nije bilo dovoljno sredstava da se ona u potpunosti završi i za njen završetak je potrebno negde oko 35 miliona dinara.
Dogovor sa Ministarstvom kulture je da Ministarstvo obezbedi 50% ovih sredstava, a 50% da obezbede ostale opštine Zlatiborskog okruga i Ivanjica.
Predložili smo, s ozbirom da ovo dogovaranje oko udruživanja zajedničkih sredstava, ide prilično teško, da ovim amandmanom obezbedimo povećanje sredstava u budžetu SO Užice, za negde oko 15 miliona dinara, a da SO Užice preuzme obavezu svih ostalih deset opština i da zajedno sa Ministarstvom za kulturu završi ovu zgradu Istorijskog arhiva.
S obzirom da imamo podršku i opozicionih i pozicionih poslanika Zlatiborskog okruga, nadam se da će i Odbor za finansije, a i ministar imati razumevanja za ovaj amandman. Ja vam se zahvaljujem.