Poštovana gospođo predsednik, poštovani gospodine ministre, poštovane kolege, pred nama je Predlog zakona o kontragaranciji Srbije. Teško mi je da govorim kada vidim odnos naših poslanika prema onome što direktno znači donošenje zakona u ovom parlamentu i kada pročitamo ime zakona koji je u ovom trenutku naša tema rasprave. To na prvi pogled nema puno veze niti sa dnevnim životom i sa dnevnim problemima naših građani.
Dakle, ovaj problem tretira upravo garanciju Republičke vlade i Republičke skupštine gradovima Nišu, Novom Sadu i Kragujevcu. Grad Beograd je već aktivirao tu kreditnu liniju sa Evropskom bankom za rekonstrukciju i razvoj i to jeste preduslov, pošto smo upravo čuli razmišljanja šta to znači za ostale gradove. Implementacija ovog projekta u ova četiri grada biće pravi preduslov i prava referenca za implementaciju tih projekata i u ostalim gradovima Srbije.
Da bih pokazao da se radi o potpuno otvorenoj stvari, ovaj ugovor je potpisan sa Evropskom bankom i čeka upravo na potvrdu ovog parlamenta za garanciju i za aktiviranje novca koji treba da rešava najdirektnije životne probleme naših građana.
Preambula ovog ugovora je po meni vrlo važna i govori o razmišljanjima ovako važnih međunarodnih finansijskih institucija; u njoj se kaže da su ciljevi banke da obezbeđuje finansiranje specifičnih projekata pospešivanja tranzicije prema otvorenim tržišno orijentisanim ekonomijama i da promoviše privatnu i preduzetničku inicijativu u zemljama centralne i istočne Evrope opredeljene za principe višepartijske demokratije, pluralizma i tržišne ekonomije, te ih shodno i primenjuju.
Kada se govori o Nišu radi se o rešavanju problema 21. veka, najvećeg, problema pijaće vode. Ovde govorimo najdirektnije o životu. Pošto je voda onaj neophodni izvor života, dakle mi se sa ovakvim projektima uključujemo u evropske trendove u raspolaganju pijaćom vodom.
Mnogi od nas misle da je Srbija prebogata vodama i vrlo je česta ta teza u našoj javnosti. Međutim, to nažalost nije baš tako: 92% svih voda na području Srbije ima tranzitni karakter i dolazi iz drugih područja, a verovatno naša javnost ne poznaje baš najbolje podatak da se samo 8% formira na vlastitoj teritoriji. Otuda i stari i problemi aktuelni u ovom trenutku - cijanid u Tisi, atrazin u Savi i fenol u Ibru. Šta to najdirektnije znači? Znamo kakve su probleme imali građani Topole, kakve imaju građani Kraljeva; znamo šta će biti ukoliko nastavimo sa ovakvim odnosom prema vodama i vodovodnim sistemima; to traje 10 godina intenzivno, nikakvih ulaganja u vodovodne sisteme, a 20 godina svakako iza nas nije donelo ništa dobro za čitav sistem.
Ovaj kredit najdirektnije donosi gradu Nišu 12,33 miliona evra i to znaju i moji sugrađani. Direktna podrška Evropske banke za rekonstrukciju i razvoj je šest miliona evra.
Radi se o novim izvorištima pijaće vode, stabilnom snabdevanju u toku svih letnjih meseci kada je uobičajeno da ima nestašica vode, izgradnji novih rezervoara radi kontinuiteta u snabdevanju pijaćom vodom, novim nabavkama opreme koja će održavati kolektore, vodovodni i kanalizacioni sistem. To znači preventivu, jer znamo da smo u Nišu imali pre dve godine velikih problema sa poplavama, to je ulaganje u saniranje takvih posledica.
Govorim o svemu ovome, o toj važnosti, a nažalost svoje koalicione partnere u lokalnoj vlasti u gradu ne vidim u ovim klupama. Verujte, meni kao čoveku je prosto nepojmljivo da moj potpredsednik u Skupštini, koji nosi istu odgovornost za funkcinisanje grada i prema građanima Niša, gospodin Adžić, izlazi iz sale, krije se iza ovih vrata.
Gospodin Stamenković je u opoziciji, pa i nije mu mnogo zameriti, gospodin Vojinović i mnoge druge kolege jednostavno pokazuju odnos prema svom gradu, prema građanima. Oni očekuju naravno našu odgovornost i našu borbu za svaki dinar, za svaki evro i za svaku moguću investiciju u našem gradu.
Znajući sve te probleme i da u ovom projektu u toj strukturi ovaj kredit Evropske banke učestvuje sa šest miliona evra, da će grad učestvovati sa 2,3 miliona evra, da je usvajanje ove kontragarancije preduslov da dobijemo 3,8 miliona evra od KFA, nemačke kreditne banke, dakle donacije i radićemo na zanavljanju cevovoda i saniranju 40% gubitaka u vodovodnoj mreži grada Niša.
Jasno šta to znači za naše građane, za našu decu, šta znači ta investicija, pošto vodi brigu o najvažnijem resursu 21. veka, o pijaćoj vodi, jer mi na ovaj način koji smo imali pre 20 i pre 10 godina trošimo praktično budućnost i resurs koji treba da omogući normalan život u našim gradovima.
Možda sam sa suviše emocija govorio o ovom problemu, ali želim da na kraju pozovem i prizovem savest onih koji su izašli iz ove sale, kao i ljude iz lokalne vlasti velikog broja gradova u Srbiji, pa naravno i Novog Sada, Kragujevca, Niša, Beograda. Neka izađu pred javnost Srbije, neka izađu pred javnost svojih gradova i neka kažu zbog čega sprečavaju na ovakav način realizaciju ovako važnih projekata. Nadam se da će se prizvati pameti, sići u salu i glasati za ovaj zakon.
Pozivam vas da ovaj predlog zakona podržite, jer je od životnog značaja za naše građane, jer je dobra realizacija ovih projekata preduslov da i ostali gradovi u Srbiji dobiju ovakvu vrstu podrške.