PETA SEDNICA, PRVOG REDOVNOG ZASEDANjA, 15.04.2003.

1. dan rada

PRIVREMENE STENOGRAFSKE BELEŠKE
(neredigovane i neautorizovane)

REPUBLIKA SRBIJA
NARODNA SKUPŠTINA

PETA SEDNICA, PRVOG REDOVNOG ZASEDANjA

1. dan rada

15.04.2003

Sednicu je otvorila: Nataša Mićić

Sednica je trajala od 11:10 do 18:00

OBRAĆANJA

...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

| Ministarka za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog | Predsedava
Da li se još neko javlja za reč? (Ne.)

Zaključujem načelni pretres i, saglasno članu 136. stav 3. Poslovnika Narodne skupštine, otvaram pretres Predloga zakona u pojedinostima.

Obaveštavam vas da su do početka pretresa Predloga zakona amandmane podneli narodni poslanici: Zoran Krasić, Nataša Jovanović, Vjerica Radeta, Milorad Mirčić, Dragoljub Stamenković, Stevan Kesejić, Veroljub Arsić, Branislav Blažić, Zlatan Jovanović, Goran Cvetanović, Dragan Čolić, Ljubomir Kragović, Milovan Radovanović, Vitomir Plužarević, Dragan Slavka Pavlović, Lazar Marjanski, Petar Jojić, Slobodan Janjić, Dragan Ljubojević, Branislav Vakić, Srboljub Živanović, Dragor Hiber, Golub Rajić, zajedno Dušan Cvetković i Đura Lazić, zajedno Đura Lazić, Dušan Cvetković i Živodarka Dacin, zajedno Sreten Mitrović i Đura Lazić, zajedno Rade Bajić i Nebojša Jović, zajedno Radojko Petrić i Joca Arsić, Rajko Baralić, zajedno Miloš Nešović, Dušan Cvetković i Radojko Petrić, Bora Stanimirović, Joca Arsić, Miroslav Hristodulo i zajedno Dragan Marković, Petar Petrović, Adam Urošević i Miloš Lukić.

Reč traži zamenik predsednika poslaničke grupe DOS - Reforma Srbije, narodni poslanik Siniša Mitrović.

Siniša Mitrović

Poštovana gospođo Čomić, uvažene kolege narodni poslanici, na osnovu člana 137. predlažem da rasprava u pojedinostima traje najduže tri minuta i predlažem da se Skupština o tome izjasni. Molim da pre glasanja pristupimo utvrđivanju kvoruma.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

| Ministarka za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog | Predsedava
Molim vas da utvrdimo kvorum za glasanje o predlogu narodnog poslanika Siniše Mitrovića.
Konstatujem da imamo kvorum za glasanje i stavljam na glasanje predlog da rasprava o amandmanima traje najviše tri minuta.
Za 94, protiv 84, od ukupno 178 prisutnih narodnih poslanika.
Konstatujem da je Narodna skupština prihvatila predlog narodnog poslanika Siniše Mitrovića, te će rasprava o amandmanima trajati najviše tri minuta.
Amandman na član 1. podneo je narodni poslanik Zoran Krasić.
Reč ima narodni poslanik Zoran Krasić.
...
Srpska radikalna stranka

Zoran Krasić

Srpska radikalna stranka
Ovim amandmanom Srpska radikalna stranka želi da precizira predmet ovog zakona polazeći od Ustavom garantovane informacione slobode. Tražimo da se ovim zakonom uredi sloboda informisanja koja omogućava slobodno formiranje i ispoljavanje mišljenja i prava i dužnosti u obavljanju poslova javnog informisanja.
Prvim delom ove uvodne rečenice pokušavamo da bliže odredimo šta bi to trebalo da znači - informaciona sloboda. Naravno, uvažavamo nastojanje predlagača da ispravi ono što je u Povelji o ljudskim i manjinskim pravima povodom slobode informisanja i medija loše napisano, ali predlagač očigledno stavom 1. člana 1. nije uspeo taj nedostatak da otkloni, dok mi praktično, ako se usvoji ovaj amandman, promovišemo neke standarde koji prate ovaj deo slobode mišljenja svakog pojedinca. Naravno, mi tražimo da se u okviru te promene stava 1. praktično doda i novi stav: "Svako ima pravo na slobodu mišljenja i slobodu dobijanja i saopštavanja informacija i ideja".
Ovde smo stavili reč "ideja", mada mislim da Evropska konvencija u jednom drugom kontekstu koristi pojam ideje i da to sve može da se obuhvati mišljenjem i informacijom. Mi tražimo da se, kao zamena za prvi, ubaci još jedan stav, da se svakome garantuje sloboda štampanja i rasturanja novina i drugih javnih glasila, sloboda proizvodnje i emitovanja radio i TV programa i osnivanje pravnih lica koja se bave javnim informisanjem.
Ova intervencija je neophodna iz prostog razloga što i naš Ustav, i Povelja i sva međunarodna dokumenta o ljudskim pravima kažu da se svakome garantuje sloboda štampe. Fizičko lice može da izdaje novine i zbog toga je potrebno da se u članu 1. izvrši ova izmena, jer ona praktično do krajnjih konsekvenci uvodi sve do sada priznate standarde, poput unutrašnje slobode štampe, slobode izražavanja i kreiranja itd.

Ljubiša Maravić

| Predsedava
Da li se neko od ovlašćenih predstavnika javlja za reč?
Ima reč narodni poslanik Gordana Pop-Lazić.

Gordana Pop-Lazić

Srpska radikalna stranka
Dame i gospodo narodni poslanici, s obzirom da se nalazimo u vanrednom stanju i da je to opravdanje za večiti hitni postupak svih ovih sednica Prvog redovnog zasedanja Narodne skupštine, zaista je neprimereno da se predlaže skraćivanje rasprave od pet minuta po amandmanima, ako se uzme u obzir da su poslanici jutros videli dnevni red, kad su došli u Skupštinu Srbije, a došli su zbog toga što su ih kolege iz Beograda pozvale.
Predsednik Skupštine nije našla za shodno ni telegrame da pošalje narodnim poslanicima, da znaju da treba da dođu na sednicu, a da ne govorim o tome šta je na dnevnom redu, pa smo zbog toga za ovu drugu tačku i propustitli rok za podnošenje amandmana.
Ali, to već neka ide na dušu ovoj demokratskoj vlasti i predsedniku Narodne skupštine, a što se tiče amandmana na član 1. on je pre svega išao u pravcu preciziranja - šta je to što ovaj zakon treba da reguliše na primereniji način, uvažavajući i ustavne odredbe o javnom informisanju. Samo ću u prilog ovome što je gospodin Krasić rekao da dodam onaj deo iz Ustava, koji garantuje svima osnivanje sredstava javnog informisanja, pa je u tom smislu dat ispravljen onaj treći stav amandmana, da se svakome garantuje sloboda štampanja i rasturanja novina i drugih javnih glasila, sloboda proizvodnje i emitovnja radio i TV programa i osnivanje pravnih lica koja se bave javnim informisanjem.
Kad su u pitanju radio i TV stanice, imamo Zakon o radiodifuziji koji nas obavezuje na to da osnivači budu pravna lica, ali kad su u pitanju štampani mediji, zakon bi morao, uvažavajući i ustavne odredbe, da omogući da fizička lica budu osnivači javnih glasila. Hvala.

Ljubiša Maravić

| Predsedava
Da li se još neko od ovlašćenih predstavnika javlja za reč? (Ne.)
Na član 2. amandman je podnela narodni poslanik Nataša Jovanović.
Da li podnosilac amandmana želi reč?
Ima reč narodni poslanik Nataša Jovanović.
...
Srpska napredna stranka

Nataša Jovanović

Dame i gospodo narodni poslanici, nije neka velika šteta, osim još jedna u nizu bruka za aktuelnu Vladu, što ministar Lečić nije tu, jer on se čovek uopšte u ovu oblast ne razume. On je išao nekoliko puta na nekakve "okrugle stolove", na državnu TV, na centralne TV, na neke emisije, pokušavajući da obrazloži zašto baš ovakav predlog zakona.
Međutim, nije uspeo da nas ubedi u valjanost ovako definisanog drugog člana i zbog toga sam, u ime poslaničke grupe SRS, podnela amandman kojim mi tražimo da se prvi stav, kao i drugi stav, u zakonu menjaju. Vi ste rekli: "Javno informisanje je slobodno i u interesu javnosti". Niste uspeli da nam dokažete, naročito za vreme vanrednog stanja, da je u interesu javnosti, jer da je tako, ne bi mogao ni Branislav Lečić, kao ni mnogi ministri iz aktuelne vlasti, da gostuju po 50 puta na raznoraznim informativnim emisijama, da iznose podatke iz istrage vezane za ubistvo premijera Zorana Đinđića, i ne bi mogli na takav način, zloupotrebljavajući javna glasila, što štampane, što elektronske medije, da vrše obračun sa političkim neistomišljenicima, da iznose gomile laži i besmislica.
Pa mi tražimo da se taj stav promeni i da se kaže: "Javno informisanje je slobodno, a svaka vrsta cenzure je zabranjena". Ta cenzura postoji od dolaska DOS-a na vlast i vaš prvi čovek, što Demokratske stranke, što čitavog tog bloka koji sebe naziva DOS, Beba Popović, poznat je po tome što nastoji da skoro svaku sekundu, naročito na Pink televiziji, ali i na drugim medijima sa državnom frekvencijom, uređuje što se tiče informativnog prostora i plasiranja gomile izmišljotina i neistina, naročito kad je upitanju dr Vojislav Šešelj i SRS.
Mi tražimo da se stav 3. promeni, kako bi i taj izvesni gospodin Beba Popović, i Branislav Lečić, i Nebojša Čović, i Dušan Mihajlović, i svi ostali mogli da se propisno kazne zbog iznošenja neistina i da snose političku i svaku drugu zakonsku odgovornost. Jer, ako je neko predstavnik vlasti i ako se na takav način eksponira i iznosi sve te izmišljotine u javnost, stvara zabunu među građanima, normalno je da zbog toga odgovara.
Zato se lepo u ovom stavu koji predlažemo kaže: "Niko ne sme da ograničava slobodu informisanja, a naročito su zabranjene: zloupotrebe ovlašćenja, prava, uticaja (i te kako uticaja) i kontrole nad sredstvima za štampanje i rasturanje javnih glasila, nad uređajima za emitovanje i radiofrekvencijama, i svaki drugi način kojim se ograničava sloboda primanja i saopštavanja informacija".
Pošto vam nije došao vaš mlađani kolega, gospodin Lečić,evo, gospodine Korać, moći ćete vi da mu poručite ono što mu preko mene, kao poslanika SRS, poručuje gospodin Tomislav Nikolić, koga ste protivposlovnički udaljili na 90 dana iz skupštinske sale, koji je inače ekepert i za medije i za mnoga druga pitanja.
Gospodin Tomislav Nikolić je prozvan od strane Branislava Lečića, kao čovek koji se bavi određenim predskazanjima. On nije od Tarabića, i to mu on poručuje, on je samo iskusan političar, mnogo toga zna, ozbiljno analizira situaciju, ko je s kim povezan, ko ima veze sa kojim kriminalnim klanom, pa pošto nije od Tarabića, on kaže da su Tarabići predvideli da će možda jednoga dana doći do propasti sveta, ali preživeće samo oni sa Gledićkih planina, a upravo odatle je gospodin Tomislav Nikolić, iz sela Bajčetina, sa Gledića.

Ljubiša Maravić

| Predsedava
 Da li se još neko od ovlašćenih predstavnika javlja za reč?
Reč ima narodni poslanik poslanik Gordana Pop-Lazić.

Gordana Pop-Lazić

Srpska radikalna stranka
U članu 2. nespretno kažete da je cenzura zabranjena, tvrdeći da je javno informisanje slobodno i u interesu javnosti.
Postavljamo pitanje - šta je to u interesu javnosti, valjda samo javnost zna šta je u njenom interesu. Uvek postoji neka grupa ljudi zainteresovana za određenu informaciju. Evo jednog primera - 330.000 članova SRS ima potrebu da sazna o radu poslaničke grupe SRS u ovom parlamentu, milion i 100 hiljada ljudi je zainateresovano za aktivnosti SRS, svi oni koji su glasali za našeg predsedničkog kandidata, a javnost ne može ama baš ništa da sazna o nama, jer je uvedena potpuna cenzura.
I kako ćete vi sada mene ili bilo koga da ubedite da cenzura ne postoji ili da će sve da se promeni od onoga dana kada ukinete vanredno stanje, ako ga uopšte ikada ukinete.
Toliko ste zastrašili medije, glavne urednike, vlasnike medija...
(Milka Marinković neprestano dobacuje.)
Mogu li ovde da se obezbede uslovi za rad ili da prekinemo sednicu, pa da nastavimo ujutru. Molila bih sve one koji žele da polemišu da se jave za reč i da sa govornice polemišu, a ne iz klupa. Stvarno ne mogu tako da razgovaram.