SEDMA SEDNICA, PRVOG REDOVNOG ZASEDANjA, 15.05.2003.

3. dan rada

PRIVREMENE STENOGRAFSKE BELEŠKE
(neredigovane i neautorizovane)

REPUBLIKA SRBIJA
NARODNA SKUPŠTINA

SEDMA SEDNICA, PRVOG REDOVNOG ZASEDANjA

3. dan rada

15.05.2003

Sednicu je otvorila: Gordana Čomić

Sednica je trajala od 11:30 do 18:00

OBRAĆANJA

...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

| Ministarka za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog | Predsedava
Da li se još neko javlja za reč? (Ne.)
Pošto smo završili pretres Predloga zakona u pojedinostima, da li predstavnik predlagača želi da da završnu reč? (Ne.)
Zaključujem pretres Predloga zakona u pojedinostima.
Pošto je obavljen pretres Predloga zakona u načelu i u pojedinostima, Narodna skupština će u danu za glasanje odlučivati o Predlogu zakona u načelu, pojedinostima i celini.
Prelazimo na 2. tačku dnevnog reda: - PREDLOG ZAKONA O KONCESIJAMA (pojedinosti)
Primili ste Predlog zakona koji je podnela Vlada Republike Srbije.
Primili ste amandmane koje su na Predlog zakona podneli narodni poslanici: Bojan Kostreš; zajedno narodni poslanici Petar Petrović, Adam Urošević, Miloš Todorović i Miloš Lukić; Vjerica Radeta; Veroljub Arsić; Milorad Mirčić; Nataša Jovanović; Stevan Kesejić; Vitomir Plužarević; Zoran Krasić; Dragoljub Stamenković; Dragan Ljubojević; Branislav Blažić; Slobodan Janjić; Branislav Vakić; Milovan Radovanović; Goran Cvetanović; Dragan Čolić, Srboljub Živanović; Zlatan Jovanović; Ljubomir Kragović; Lazar Marjanski; Dragan Pavlović; zajedno narodni poslanici Dušan Cvetković i Miomir Ilić; zajedno narodni poslanici Rajko Baralić i Hranislav Perić, zajedno narodni poslanici Ljubomir Mucić i Radojko Petrić i zajedno narodni poslanici Dragan Jovanović i Miloš Nešović, kao i mišljenje Vlade Republike Srbije o podnetim amandmanima.
Primili ste izveštaj Odbora za razvoj i ekonomske odnose sa inostranstvom i Zakonodavnog odbora.
Pošto je Narodna skupština obavila zajednički načelni pretres u okviru koga je razmatran i Predlog zakona o koncesijama, otvaram pretres Predloga zakona u pojedinostima.
Na član 1. amandman je podnela narodni poslanik Vjerica Radeta.
Reč ima narodna poslanica Gordana Pop-Lazić, zamenik predsednika poslaničke grupe SRS.

Gordana Pop-Lazić

Srpska radikalna stranka
 Poštovana predsedavajuća, danas smo sednicu započeli sa sat i po zakašnjenja zbog nedostatka kvoruma. Sada je očigledno da u sali nema više od 40 do 50 poslanika i ja vas, u skladu sa članom 82. stav 2, molim da utvrdite kvorum, a kako vidim da to nećete moći da uradite putem elektronskog sistema, onda, u skladu sa tim istim članom, a mislim da je to onda stav 5, da to učinite prebrojavanjem narodnih poslanika.
Onima koji zameraju poslanicima opozicije što eventualno sada nisu u sali moram da kažem da mi nismo ni glasali za ovu vladu. Naš jedini zadatak je...
(Milka Marinković, sa mesta: Da trabunjate po ceo dan.)
... i inače svih političkih partija koje se nalaze u opoziciji, od kada postoji politički pluralizam jeste da se nađu načini, i to legitimni načini, a ovo je jedan od tih načina, da se ta vlada obori.
Prema tome, mi ćemo sve učiniti da vi nemate mogućnosti da dalje radite i da parlament zapadne u krizu, da izbori moraju da se raspišu. Nemojte da nam to stavljate na dušu. To je sasvim normalno u svim zemljama gde postoji višepartijski sistem, gde se ide na redovne izbore i gde različite političke partije učestvuju u političkom životu.
(Milka Marinković, sa mesta: Tamo nema vas ludaka, u tim zemljama.)
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

| Ministarka za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog | Predsedava
 Reč ima narodni poslanik Siniša Mitrović, predlog po Poslovniku.

Siniša Mitrović

Uvažena gospođo Čomić, reklamiram član 217. Poslovnika Narodne skupštine, koji glasi: "Narodni poslanik koji se nalazi na stalnom radu u Narodnoj skupštini Republike Srbije dužan je da prilikom utvrđivanja kvoruma, kao i u toku rada sednice, bude prisutan na sednici. Narodnom poslaniku iz stava 1. ovog člana, koji neopravdano odsustvuje prilikom utvrđivanja kvoruma ili u toku rada na sednici Narodne skupštine, oduzeće se status poslanika na stalnom radu u Narodnoj skupštini Republike Srbije".
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

| Ministarka za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog | Predsedava
 Zahvaljujem na citatima Poslovnika Narodne skupštine zamenicima poslaničkih grupa Srpske radikalne stranke i DOS - Reforma Srbije.
Molim predstavnike poslaničkih grupa da pozovu svoje poslanike da bih mogla da pozovem službu da se kvorum utvrdi prebrojavanjem.
Molim sekretara Narodne skupštine da mi dostavi spisak narodnih poslanika na stalnom radu u Narodnoj skupštini i spisak narodnih poslanika koji su na stalnom radu u Narodnoj skupštini, a za današnji radni dan sednice Narodne skupštine su opravdali svoje odsustvo.
Molim isključivo predstavnike poslaničkih grupa da poslanike koji se nalaze u zgradi Skupštine pozovu na utvrđivanje kvoruma, jer zvono koje bi se inače uključilo da nam je interni sistem elektronske komunikacije u punoj funkciji, trenutno ne može, da bih mogla da pozovem službu da utvrdi kvorum.
Elementarna tehnička kultura predsedavajućeg, uz pomoć tehničke službe, stavila je ponovo u funkciju elektronski sistem za komunikaciju.
Molim narodne poslanike da utvrdimo da li postoji kvorum za rad.
Molim Službu Skupštine da mi dostavi spisak o utvrđivanju kvoruma danas u 12,20, kako bismo mogli da uporedimo sa spiskom poslanika na stalnom radu u Skupštini i sa onima koji su opravdali odsustvo.
Narodni poslanik Gordana Pop-Lazić, zamenik predsednika poslaničke grupe SRS.

Gordana Pop-Lazić

Srpska radikalna stranka
Poštovana predsedavajuća, imajući u vidu da se u Skupštini zloupotrebljavaju tuđe kartice, a primer za to vam je, evo, treći red, pogledajte na ekranu, ovde sa leve strane, molim vas da u skladu sa članom 82. stav 5. i 6. dostavite spisak prisutnih narodnih poslanika, pa da mi vidimo onda ko je čiju karticu zloupotrebio. Vi koristite sve ono što vam stoji na raspolaganju u skladu sa Poslovnikom koji ste doneli. Onda budite u tome dosledni, pa primenite Poslovnik i na one koji zloupotrebljavaju tuđe kartice, odnosno na one poslanike koji ostavljaju svoje kartice u poslaničkim jedinicama da bi ih drugi zloupotrebljavali, iako su po Poslovniku dužni da ih ponesu sa sobom kada izlaze iz sale.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

| Ministarka za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog | Predsedava
Molim Službu da istovremeno dostavi dve kopije spiska. Jedan dostavljen meni na prethodni zahtev, i drugi, koji će biti dostavljen narodnom poslaniku Gordani Pop-Lazić, zameniku predsednika poslaničke grupe SRS.
Nastavljamo rad.
Član 1. i amandman koji je podnela narodni poslanik Vjerica Radeta.
Podnosilac amandmana želi reč.
Reč ima narodni poslanik Vjerica Radeta.
Vlada nije prihvatila ovaj amandman, Odbor za razvoj i ekonomske odnose sa inostranstvom predlaže da se amandman odbije, a Zakonodavni odbor smatra da je amandman pravno moguć. Izvolite.
...
Srpska radikalna stranka

Vjerica Radeta

Srpska radikalna stranka
Ovim amandmanom nisam imala nameru da pomažem Vladi, kao predlagaču ovog zakona. Vladi ne želim da pomažem, zato što Vladi Srbije ne verujem i zato što je ne cenim. Cilj mog amandmana je da ovim zakonskim predlozima bar sačuvate pravni poredak države Srbije. Vlada me za ove dve i po godine nijednim svojim stavom, ni potezom nije uverila da imam razloga da joj verujem. Kako bih mogla da verujem Vladi koja je zajedno sa predsednikom Skupštine i direktorom RTS-a zabranila direktne prenose iz ove sale. Ili da verujem Vladi koja je ovaj predlog zakona o koncesijama prilagodila, i verovatno smo zbog toga i danas kasnili, i dalje ga prilagođava željama i zahtevima kuma Nenada Čanka.
Pored toga što ne verujem, jako se plašim primene zakona o koncesijama. Plašim se šta će ova vlada da uradi sa privrednim i prirodnim resursima države Srbije, pod kojim uslovima, kome i na koji način će izdati sve što može da se izda. Šta je to što će ostati Srbiji i građanima Srbije? Pitanje koje je već pre dva dana postavljeno ministru koji je ovde u ime Vlade, bilo je - zašto Vlada za ove dve i po godine nije primenjivala Zakon o koncesijama, a Zakon o koncesijama imamo od 1997. godine. Inače, da ne bude zabune, SRS programski jeste za koncesije, ali za koncesije na valjano urađen način i sa nekom vladom u koju građani Srbije imaju poverenja. U ovu sigurno nemaju, a ako mi ne verujete, raspišite izbore, pa ćete se uveriti.
Što se tiče samog amandmana koji sam podnela na član 1, amandman je čisto pravne prirode. Obrazloženje koje je napisala, pretpostavljam, neka služba u Vladi, apsolutno ne odgovara suštini mog amandmana i u najmanju ruku je neozbiljno. Amandmanom se preciznije reguliše predmet ovog zakona i kroz prethodni zakon smo vam nekoliko puta amandmanski sugerisali da u ovim zakonima ne koristite termin - rok, već termin - vreme. Vama to očigledno nije jasno.
Znam da se termin rok koristi, ali to je zakonski rok. Ako je zakonom predviđen neki rok, ne znam, za ulaganje žalbe, prigovora itd, onda taj rok ne može da se ugovara. To je prekluzivan rok. Taj rok samo mora da se primenjuje. Iz tog razloga sam predložila da umesto termina - rok, koristite termin - vreme, jer vreme, vremenski period, to je jedini pravno mogući termin kod ugovaranja.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

| Ministarka za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog | Predsedava
Da li još neko od ovlašćenih učesnika u raspravi želi reč? (Ne.)
Prelazimo na član 3. na koji je amandman podneo narodni poslanik Veroljub Arsić.
Vlada nije prihvatila ovaj amandman, Odbor za razvoj i ekonomske odnose sa inostranstvom predlaže da se amandman odbije, a Zakonodavni odbor smatra da je amandman pravno moguć.
Izvolite, reč ima narodni poslanik Veroljub Arsić.
...
Srpska napredna stranka

Veroljub Arsić

Srpska radikalna stranka
Dame i gospodo narodni poslanici, podneo sam amandman u ime poslaničke grupe SRS na član 3. Predloga zakona o koncesijama. Razlog za podnošenje ovog amandmana je čisto tehničke prirode, jer sam član 3. u stavu 1.  nije pravno-tehnički usaglašen. U stavu 1. prva rečenica glasi ovako - koncesija, u smislu ovog zakona, jeste pravo korišćenja prirodnog bogatstva, dobara u opštoj upotrebi ili obavljanja delatnosti od opšteg interesa. Ovo "ili obavljanja delatnosti od opšteg interesa" ne znači nikakvo pravo koje se daje korisniku koncesije.
Svojim amandmanom sam tražio da se posle veznika "ili" dodaje reč "pravo", tako da bi član 3. glasio, u skladu sa mojim amandmanom - koncesija, u smislu ovog zakona, jeste pravo korišćenja prirodnog bogatstva, dobara u opštoj upotrebi ili pravo obavljanja delatnosti od opšteg interesa.
Ne vidim zašto Vlada uopšte nije ni razmatrala moj amandman po ovom pitanju. U obrazloženju Vlade dobio sam neko šturo objašnjenje, pa se pozivaju na član 1. koji reguliše drugi deo mog amandmana. To je da se u stavu 3. reči "u ugovorenom roku" zamenjuju rečima "nakon isteka ugovorenog vremena". Svuda u svetu u praksi je da se u ugovoru o davanju koncesija predvidi stavka da se nakon isteka ugovorenog vremena predmet koncesije vraća svom vlasniku. Vi sada pokušavate da u ugovor ubacite ugovoreni rok.
Samo obrazloženje jeste da se taj termin vreme koji hoćemo da koristimo vezuje za Zakon o obligacionim odnosima. Sama suština jeste, kao što je to rekla moja koleginica Vjerica Radeta, da su rokovi za žalbu i spise, i rokovi se ne mogu ugovarati, nego su predviđeni zakonom, a vreme je nešto što se može ugovarati i odlagati ili prilagođavati. Samo ovakvo objašnjenje, neprecizno, i u želji da se na bilo koji način obrazloži neprihvatanje amandmana SRS, možda leži u činjenici da vi primenjujete zakone kako vama odgovara i pozivate se na zakone kada vam odgovara.
Dokaz za to je da je, na primer, ministar Pitić rekao da treba da izbacimo terminologiju iz socijalističkog samoupravljanja, a sada nas tera da takvu istu terminologiju koristimo u Predlogu zakona. Verujem da su ova obrazloženja u Predlogu zakona napisali njegovi pomoćnici koji su, koristeći svoje iskustvo iz doba socijalističkog samoupravljanja, jedino mogli kao članovi SKOJ-a da daju ovako neprecizno i neadekvatno objašnjenje.