SEDMA SEDNICA, PRVOG REDOVNOG ZASEDANjA, 21.05.2003.

5. dan rada

PRIVREMENE STENOGRAFSKE BELEŠKE
(neredigovane i neautorizovane)

REPUBLIKA SRBIJA
NARODNA SKUPŠTINA

SEDMA SEDNICA, PRVOG REDOVNOG ZASEDANjA

5. dan rada

21.05.2003

Sednicu je otvorila: Nataša Mićić

Sednica je trajala od 00:00 do 13:20

OBRAĆANJA

...
Građanski savez Srbije

Nataša Mićić

| Predsedava
Poštovane dame i gospodo narodni poslanici, nastavljamo Sedmu sednicu Prvog redovnog zasedanja Narodne skupštine Republike Srbije u 2003. godini.
Konstatujem da imamo kvorum za rad.
Obaveštavam vas da su sprečeni da prisustvuju sledeći narodni poslanici: Radoslav Veselinović, Marko Jakšić, Miodrag Stamenković, Emilija Krstić, Dušan Ilić, Dušica Anđelković, Jelena Milenković i Miloš Radivojčević.
Prelazimo na 4. tačku dnevnog reda: - PREDLOG ZAKONA O PRESTANKU VAŽENjA ZAKONA O PRIVREDNOJ KOMORI JUGOSLAVIJE (nastavak u pojedinostima)
Odbor za razvoj i ekonomske odnose sa inostranstvom podneo je amandman kojim predlaže da se doda novi član 2.
Vlada prihvata ovaj amandman.
Da li se neko prijavljuje za reč o ovom amandmanu? (Ne.)
Na član 3. amandman su zajedno podneli narodni poslanici Golub Rajić i Joca Arsić.
Vlada i nadležni odbor predlažu da se amandman odbije, a Zakonodavni odbor smatra da je amandman pravno moguć.
Da li želite reč?
Reč ima narodni poslanik Golub Rajić.

Golub Rajić

Poštovano predsedništvo, dame i gospodo narodni poslanici, na Predlog zakona o prestanku važenja Zakona o Privrednoj komori Jugoslavije, koji ima samo četiri člana, sa kolegom Jocom Arsićem podneo sam amandman da se član 3. briše.
Smatramo da, bez obzira na obaveze proistekle iz Ustavne povelje, ne treba donositi zakon o ukidanju Privredne komore Jugoslavije u Republičkoj skupštini i da bi bez obzira na sve, jedna ovakva interesna organizacija privrednika, na nivou Srbije i Crne Gore, novostvorene države, imala svoje mesto.
Donošenje ovog zakona je neophodno, kaže se u razlozima, da bi se obezbedila potpuna zaštita imovine kojom raspolaže Privredna komora Jugoslavije, a samim tim i zaštita interesa svih privrednih subjekata i ostalih članova Privredne komore Jugoslavije. Ali, od koga zaštita? Zašto na nivou nove državne zajednice ne ostane privredna komora?
Zato smo predložili da se član 3. briše, jer se njim predviđa da Spoljno-trgovinska arbitraža, koja je osnovana Zakonom o Privrednoj komori Jugoslavije, nastavi sa radom kao Spoljno-trgovinska arbitraža Privredne komore Srbije.
Vlada Republike Srbije nije prihvatila ovaj amandman, ističući značaj i specifičnost poslova koje obavlja ta arbitraža, gde je neophodno posebno urediti pitanje njenog položaja i nastavka rada, kao i njen kontinuitet, imajući u vidu zaključene ugovore naših privrednih subjekata kojima je predviđena nadležnost arbitraže. I ovo je dokaz za naše zalaganje, da se ovaj član briše i da komora na nivou nove zajednice postoji i ubuduće, kao bolje rešenje, bez obzira na to što je prihvatanjem amandmana poslaničke grupe DOS-a ovaj član izmenjen i da spoljnotrgovinska arbitraža, koja posluje pri Privrednoj komori Jugoslavije, zbog specifičnog položaja, nadležnosti i ovlašćenja mora da nastavi poslovanje pri Privrednoj komori Srbije, sa jasno definisanim odnosima. Zahvaljujem.
...
Građanski savez Srbije

Nataša Mićić

| Predsedava
Da li se još neko od ovlašćenih učesnika u raspravi prijavljuje za reč? (Ne.)
Na član 3. amandman, sa ispravkom, zajedno su podneli narodni poslanici Dragor Hiber i Ivan Andrić.
Vlada prihvata ovaj amandman.
Odbor za razvoj i ekonomske odnose sa inostranstvom predlaže da se ovaj amandman prihvati.
Zakonodavni odbor smatra da je amandman pravno moguć.
Da li se neko prijavljuje za reč o ovom amandmanu? (Ne.)
Na član 4. amandman je podneo narodni poslanik Joca Arsić. Vlada ne prihvata ovaj amandman. Nadležni odbor predlaže, takođe, da se ne prihvati ovaj amandman, a Zakonodavni odbor smatra da je amandman pravno moguć.
Da li ima prijava za reč o ovom amandmanu?
Ima reč narodni poslanik Joca Arsić.

Joca Arsić

Poštovane kolege poslanici, u ime poslaničke grupe Socijalističke partije Srbije podneo sam amandman da se briše član 4, a on govori o tome kad ovaj zakon treba da stupi na snagu.
Ovaj amandman je u skladu sa našom intencijom da se čitav zakon suspenduje, da se povuče iz procedure, kao što sam juče u načelnoj raspravi govorio, da se sačini korektan predlog organizacije komore na nivou savezne države, zajednice Srbije i Crne Gore, i da se posle toga Zakon o Privrednoj komori Jugoslavije suspenduje. Znači, ovaj amandman ide u pravcu prethodnih amandmana, jer ako tražite brisanje prvog, drugog i trećeg člana, normalno je da proizilazi da i član 4. treba da bude brisan, jer predviđa kad ovaj zakon treba da stupa na snagu.
Ovde nema predstavnika Vlade, nema ovlašćenih predlagača. Još jedanput bih zamolio da se učini napor da se u pravcu, u kome je vođena rasprava juče, ovaj zakon povuče iz procedure, pripremi zajednički projekat Privredne komore Srbije i da se na taj način učini nešto da se ovaj privredni prostor objedini u smislu ovoga o čemu govorimo, da želimo, ulaskom u Evropsku uniju, da uđemo kao zajednica država Srbije i Crne Gore. Jedinstven privredni prostor ove države treba da bude predstavljen kroz određeni komorski sistem, odnosno da otvori mogućnost da se udružuju privredna preduzeća jedne i druge države članice. To bi bilo u najkraćem obrazloženje ovog amandmana. Hvala lepo.
...
Građanski savez Srbije

Nataša Mićić

| Predsedava
Da li se još neko prijavljuje za reč o ovom amandmanu? (Ne.)
Pošto smo završili pretres u pojedinostima, predstavnik predlagača nije prisutan da da završnu reč, zaključujem pretres Predloga zakona u pojedinostima.
Prelazimo na 5. tačku dnevnog reda: – IZBOR ČLANA SAVETA REPUBLIČKE RADIODIFUZNE AGENCIJE
Primili ste Predlog kandidata za izbor devetog člana Saveta Republičke radiodifuzne agencije, koji su podneli prethodno izabrani članovi Saveta.
Podsećam vas da je Narodna skupština na Četvrtoj sednici Prvog redovnog zasedanja u 2003. godini, održanoj 11. aprila, izabrala osam članova Saveta Republičke radiodifuzne agencije, na predlog ovlašćenih predlagača, a devetog člana treba da izabere na predlog prethodno izabranih članova Saveta, u skladu sa članom 23. Zakona o radiodifuziji.
Lista za izbor devetog člana Saveta Republičke radiodifuzne agencije, u skladu sa članom 24. stav 2. Zakona o radiodifuziji, sadrži samo jednog kandidata.
Molim poslaničke grupe, ukoliko to već nisu učinile, da predaju liste prijavljenih za reč sa redosledom narodnih poslanika.
Saglasno članu 156. Poslovnika Narodne skupštine, otvaram jedinstveni pretres.
Pitam, da li se predsednici, odnosno predstavnici poslaničkih grupa prijavljuju za reč? (Ne.)
Sačekaćemo da se napravi lista.
Reč ima narodni poslanik Momčilo Trajković.
Sledeći prijavljeni za reč je narodni poslanik Branislav Blažić.