JEDANAESTA SEDNICA, PRVOG REDOVNOG ZASEDANjA, 21.05.2004.

9. dan rada

PRIVREMENE STENOGRAFSKE BELEŠKE
(neredigovane i neautorizovane)

REPUBLIKA SRBIJA
NARODNA SKUPŠTINA

JEDANAESTA SEDNICA, PRVOG REDOVNOG ZASEDANjA

9. dan rada

21.05.2004

Sednicu je otvorio: Predrag Marković

Sednica je trajala od 14:50 do 18:25

OBRAĆANJA

Predrag Marković

G17 Plus | Predsedava
        Poštovane dame i gospodo narodni poslanici, nastavljamo rad Jedanaeste sednice Prvog redovnog zasedanja Narodne skupštine Republike Srbije u 2004. godini.
Radi utvrđivanja kvoruma za rad Narodne skupštine, molim narodne poslanike da ubace svoje identifikacione kartice.
Konstatujem da je primenom elektronskog sistema za glasanje utvrđeno da je u sali prisutno 127 narodnih poslanika i da, prema tome, imamo kvorum za rad Narodne skupštine.
Obaveštavam vas da su sprečeni da prisustvuju sledeći narodni poslanici: Goran Rakovac i Milan Marković.
Po Poslovniku, narodni poslanik Gordana Pop-Lazić.

Gordana Pop-Lazić

Srpska radikalna stranka
Gospodine predsedniče, poštovane kolege, javljam se na osnovu članova 78. i 81. Poslovnika, mislim da nema potrebe da čitam, oduzelo bi mi mnogo vremena. Predsednik zna, a i ostale kolege, na šta se to odnosi. Uostalom, svi imate Poslovnik pred sobom.
Mislim da bi osnovna pravila ponašanja nalagala predsedniku Skupštine da objasni narodnim poslanicima, koji od 10,00 sati čekaju početak ove sednice.
Zarad javnosti koja prati naš rad i koja ima pravo da zna šta njeni predstavnici u parlamentu rade, umesto predsednika Skupštine, reći ću da je ova sednica zakazana za danas - glasanje u 10,00 časova i početak nove sednice, sa dve tačke dnevnog reda, za 12,00 časova, a koju je predsednik zakazao pre dva dana, iako se nalazimo u redovnom zasedanju. Vrlo dobro znate da nijednu sednicu nismo zakazali u poslovničkom roku od sedam dana, već uvek navrat - nanos, tako da poslanici ne mogu da se pripreme onako kako to dnevni red zaslužuje.
Pre pola sata dobijamo papir u kome piše da se ta sednica odlaže za ponedeljak i ubacuje se još jedna tačka dnevnog reda - Predlog zakona o izmenama i dopunama Zakona o krivičnom postupku, koji uopšte nije stigao u parlament. Predsednik može da potvrdi da ni sam nije dobio taj predlog zakona, pa ne znam na osnovu čega je mogao da ga stavi i uvrsti u dnevni red. Poslanici, takođe, nisu dobili predlog zakona, ne znaju da li je u redovnom postupku, da li je po hitnom postupku, kada im ističe rok za podnošenje amandmana.
Mi, poslanici SRS, vrlo dobro znamo zašto ova sednica kasni, a treba da zna i javnost Srbije. Kasni zbog toga što SPO ucenjuje ostale članice Vlade da ova tačka dnevnog reda bude u ponedeljak, da bi danas ušli u salu da glasaju za zakone sa prošle sednice.
Vaše ucene nas ne interesuju, ali nemojte onda da govorite da poslanici SRS opstruiraju rad parlamenta, da izlaze iz parlamenta, da podnose mnogo amandmana, da sednice traju dugo, da to košta državu. Ovo najviše košta državu. Te vaše međusobne ucene najviše će koštati građane Srbije. Mi oštro protestujemo protiv ovakvog nasilja i ovakvog omalovažavanja narodnih predstavnika.
(Predsednik: Vreme.)
Molimo predsednika Skupštine da zaboravi na ovakav način rada, da radi po Poslovniku i da se ne samo deklarativno izjašnjava za poštovanje Poslovnika, nego da to zaista i pokaže u svom delovanju. U suprotnom, obzirom da je nasilje već počelo i proširuje se ...
(Predsednik: Još jednom - vreme je isteklo.)
Nismo u taksi vozilu, neka kuca taj vaš cajger. Gospodine predsedniče, to nasilje se proširilo i na rad pojedinih odbora. Mi vas i ovom prilikom upozoravamo da nećemo tolerisati takav način rada i to nasilje. Imate primer iza sebe. Oni koji su pokušali nasiljem, velikim brojem narodnih poslanika koji su podržavali Vladu, da postignu nešto, postigli su to da se vrlo brzo uruše.
(Predsednik: Gospođo Pop-Lazić, četiri minuta je prošlo, završite.)
Mislim da ćete se vi urušiti mnogo, mnogo pre, zahvaljujući ovakvom načinu ponašanja.

Predrag Marković

G17 Plus | Predsedava
Narodni poslanik Bojan Pajtić, po Poslovniku, pa ću odgovoriti.
...
Demokratska stranka

Bojan Pajtić

Demokratska stranka – Boris Tadić
Poštovani predsedniče, poštovane dame i gospodo narodni poslanici, reklamiram povredu Poslovnika. Od 10,00 sati čekamo da počne sednica, do 15,00 časova. To je možda nekome smešno, ali to ukazuje na flagrantno nepoštovanje Poslovnika i narodnih poslanika u ovoj skupštini. Mislim da je najmanje što doliči u ovom trenutku karnevalska atmosfera u ovoj sali.
Član 80. kaže da je nemoguće da se na ovakav način odloži sednica Narodne skupštine. Član 80. stav 2. kaže da je nemoguće u ovom trenutku odložiti ovu sednicu, osim ukoliko je to neophodno za razmatranje amandmana na nadležnim odborima. Nije to neophodno za razmatranje, pošto su amandmani razmotreni na nadležnim odborima.
Čak i da nisu razmotreni, potpuno je nemoguće odložiti sednicu koja je bila zakazana sa dve tačke dnevnog reda i da osvane sa tri tačke dnevnog reda. To je nova sednica, a ne odlaganje postojeće sednice. Dakle, ovo što je sada učinjeno, ne samo da nije nasilje, nego ne postoji kao akt.
Nemoguće je da Narodna skupština u ponedeljak počne da radi sa ovakvim dnevnim redom. Narodna skupština mora da završi sednicu koja je zakazana za danas u 12,00 sati, po slovu ovog poslovnika.
Reklamiram i povredu člana 157, koji govori o hitnom postupku. Nemoguće je predlagati zakon isključivo po hitnom postupku, jer Poslovnik u članu 157. decidno kaže da se može po hitnom postupku predložiti zakon samo ukoliko je ugroženo zdravlje, odnosno život ljudi, ukoliko je ugrožena bezbednost zemlje i ukoliko to nalaže funkcionisanje organa i organizacija.
Nijedan zakon koji se našao pred ovim parlamentom, a usvojen je u prethodna dva meseca, nije bio takvog karaktera. Svaki put i kod predlaganja svakog zakona povređen je Poslovnik Narodne skupštine Republike Srbije. Ovo što sada činimo jeste potpuno ruiniranje poslovničkih odredbi koje regulišu zakazivanje sednice Narodne skupštine.
Apelujem na vas, mada znam da sila većine može sve, da ne počinjemo sednicu u ponedeljak. Dovoljno je bilo što su narodni poslanici i pozicije i opozicije, bez ikakvog obrazloženja, pet sati sedeli u ovoj sali.
Nas vaše razmirice apsolutno ne interesuju. To čak ne treba da interesuje i poslanike koji čine većinu u ovom parlamentu. Ukoliko postoji problem oko toga koji se zakon predlaže, taj problem treba da se rešava unutar Vlade.
Pravo nas, kao narodnih poslanika, jeste da raspravljamo o određenim tačkama dnevnog reda, da podnosimo amandmane na tačke dnevnog reda, ali isključivo na osnovu odredaba Poslovnika.
(Predsednik: Vreme, gospodine Pajtiću.)
Dakle, ono što je ovaj parlament trebalo da uradi, jeste da počne u 10,00 sati sa glasanjem i da počne u 12,00 sati sednicu, onako kako je definisana dnevnim redom. Odlaganje, sa dopunom dnevnog reda, nešto je što apsolutno Poslovnik ne poznaje.

Predrag Marković

G17 Plus | Predsedava
Zahvaljujem. Po Poslovniku, gospodin Krasić.
Objediniću odgovor, molim vas da konstatujemo, sada je 11. sednica, nema razloga da sada govorimo po Poslovniku o 12. sednici.
Izvolite, gospodine Krasiću.
...
Srpska radikalna stranka

Zoran Krasić

Srpska radikalna stranka
 Mislim da ima razloga da pričamo i o 3, 5, 7, 10, 11, 12. i 13. sednici, jer se ovde u kontinuitetu krši Poslovnik Narodne skupštine Republike Srbije. Da biste imali celovit uvid i nešto što predstavlja logički nastavak prethodnih povreda koje su sa ove govornice navedene, samo ću da podsetim da je SRS poslala, odnosno predala u zvaničnu proceduru Narodnoj skupštini negde oko 15 predloga zakona. Oni su podneti od 2, 3, 4. feburara, pa sve do kraja aprila meseca ove godine. Ističu svi Poslovnikom propisani rokovi u kojima je Narodna skupština ove predloge morala da uvrsti u dnevni red.
Nažalost, i posle nekoliko intervencija, upućenih pre svega Zakonodavnom odboru, da se razmotre ovi predlozi zakona i da Zakonodavni odbor dostavi svoj izvšetaj predsedniku Narodne skupštine, više puta je sa ove govornice ponovljen zahtev poslanika SRS predsedniku Narodne skupštine, gde smo mu ukazali da se nešto čudno dešava.
I sada potenciram tu povredu i kažem da ukoliko odbori ne žele da zakažu sednicu sa ovim tačkama dnevnog reda, onda je predsednik Narodne skupštine dužan da sazove sednice nadležnih odbora, da se ovi predlozi razmotre i uvrste u dnevni red, odnosno da se po redovnom postupku, jer smo u redovnom zasedanju, po hronologiji kako su podneti, uvrste u dnevni red, pa neka Skupština o njima odluči, da li će ih usvojiti ili ne.
Na ovaj način, apsolutni prioritet dobijaju predlozi stranaka koje su na vlasti i predlozi Vlade, a da ne ponavljamo ono što su moji prethodnici rekli, desilo se danas da smo dobili odlaganje današnje sednice i zakazivanje nove sednice za ponedeljak sa tri tačke dnevnog reda. Materijal za 3. tačku dnevnog reda još niko nije ni dobio. To je nešto nedopustivo.
Ako se to tako radi, onda s pravom postavljam pitanje – čemu nam služi ovaj poslovnik? Sada mogu da pitam zašto nova većina koja je formirana u Skupštini nije voljna da se donese novi poslovnik i na jedan kvalitetan način uredi rad poslanika u Narodnoj skupštini.
Pozivam se na odredbe Poslovnika koje se odnose na zakazivanje sednice, to je član 80. i odredbe Poslovnika koje regulišu donošenje zakona, odnosno od člana 131. do 140, gde su propisani i rokovi i obaveze, ko šta treba da uradi.
Obzirom da sam na Zakonodavnom odboru dobio odgovor – videćemo, insistiram da se o ovoj povredi Skupština izjasni.

Predrag Marković

G17 Plus | Predsedava
Zahvaljujem. Da li se još neko javlja za reč? (Ne.)
Izvinjavam se svima, i sebi i vama, što smo morali da sačekamo, prema članu 94, konsultacije poslaničkih grupa. Jedanaeseta sednica u kojoj mi sada učestvujemo kasni od 10,00 do 15,00 časova. Još jednom izvinjenje i molim da se takve stvari više ne dešavaju.
Kada je u pitanju dvanaesta sednica, ne podsećam samo na to da je u prethodnom sazivu više puta dnevni red dopunjavan novim tačkama, ali, molim vas, prema Poslovniku imaćemo prilike da proverimo obrazloženje zbog čega je dnevni red dopunjen i predloženo da se sednica odloži, jer očito nismo završili ni Jedanaestu, i da se izađe u susret poslanicima koji su predložili veliki broj amandamna, a istovremeno da se omogući da stručne službe materijal jednog zakona koji je stigao podele. Očekujem da će biti podeljen već sada vama. Ovde je reč o dosta obimnom zakonu.
Gospodine Krasiću, prihvatam vašu sugestiju. Zahvaljujem. Tokom sledeće nedelje ću zakazati sve odbore koji se nisu izjasnili o stavljanju na dnevni red zakona. To je moja obaveza i naravno da ću da je ispoštujem.
Nastavljamo rad Jedanaeste sednice.
Po Poslovniku, narodni poslanik Gordana Pop-Lazić, izvolite.

Gordana Pop-Lazić

Srpska radikalna stranka
Gospodine predsedniče, ponovo član 80, 81, 82. Hoćete li vi nama da kažete da li ste dobili Predlog ovog zakona koji hoćete da stavite na dnevni red u ponedeljak? Ovde, pred svima nama, recite da li vam je Vlada uputila ovaj predlog.
Vlada još uvek nije donela odluku o tome da uputi ovaj predlog zakona zvanično. Još uvek je on u fazi nacrta zakona. Vi stavljate nešto na dnevni red što niste dobili i dužni ste svima nama da kažete da ste prisiljeni od strane poslaničke grupe SPO da to učinite, ili demantujte. Ali mi ćemo na materijalu videti i imamo načina da saznamo, da li je Vlada zasedala, da li je donela tu odluku, da li je uputila parlamentu ili ne. Na vama je da pokažete koliki ste demokrata.

Predrag Marković

G17 Plus | Predsedava
Zahvaljujem. Gospođo Pop-Lazić, nastojim da govorim razgovetno srpskim jezikom.
Pre nego što ste izašli za govornicu, upravo sam vas obavestio da Stručna služba umnožava zakon koji je Vlada juče donela, koji je jutros prispeo i da ćete ga dobiti tokom zasedanja.
Ako želite lično da se uverite, pošto prihvatam i radoznalost, molim zamenika sekretara Narodne skupštine, gospodina Perišu, doneće vam originalni dokument da pogledate. Nemam razuloga da obmanjujem Skupštinu. Zašto bih izneo netačne podatke na kojima vi insistirate, kad imamo tačne. Tačni su da je Vlada juče usvojila predlog jednog zakona, poslala po hitnom postupku Skupštini i vi ćete ga sada dobiti. Zahvaljujem.
Nastavljamo rad Jedanaeste sednice.
Pošto je Narodna skupština obavila raspravu o svim tačkama dnevnog reda Jedanaeste sednice Prvog redovnog zasedanja u 2004. godini, prezalimo na odlučivanje.
Prelazimo na odlučivanje o 1. tački dnevnog reda: – PREDLOG ZAKONA O NACIONALNOJ KORPORACIJI ZA OSIGURANjE STAMBENIH KREDITA
Pošto je Narodna skupština obavila pretres Predloga zakona u načelu i u pojedinostima, prelazimo na odlučivanje.
Stavljam na glasanje Predlog zakona o Nacionalnoj korporaciji za osiguranje stambenih kredita, u načelu.
Za 140, protiv 74, nisu glasala dva, od ukupno 216 prisutnih narodnih poslanika.
Konstatujem da je Narodna skupština prihvatila Predlog zakona u načelu.
Pošto je Narodna skupština prihvatila Predlog zakona u načelu, prelazimo na odlučivanje o amandmanima.
Podsećam vas da su narodni poslanici Žarko Obradović i Bojan Kekić pisanim putem povukli amandmane koje su podneli na članove 6. i 9. Predloga zakona, kao i da je konstatovano da su sastavni deo Predloga zakona postali amandmani na član 8. narodnih poslanika Žarka Obaradovića i Bojana Kekića i na član 16. narodnog poslanika Bojana Kekića.
Na član 1. amandman je podneo narodni poslanik Veroljub Arsić.
Predstavnik Vlade i Odbor za finansije nisu prihvatili ovaj amandman, a Zakonodavni odbor smatra da je ovaj amandman pravno moguć.
Stavljam na glasanje ovaj amandman.
Za 82, protiv 126, nije glasalo osam, od 216 poslanika.
Konstatujem da Narodna skupština nije prihvatila ovaj amandman.
Na član 4. amandman je podneo narodni poslanik Milorad Mirčić.
Predstavnik Vlade i Odbor za finansije nisu prihvatili ovaj amandman, a Zakonodavni odbor smatra da je ovaj amandman pravno moguć.
Stavljam na glasanje ovaj amandman.
Za 80, protiv 128, nije glasalo osam, od 216 poslanika.
Konstatujem da Narodna skupština nije prihvatila ovaj amandman.
Na član 9. amandman je podnela narodni poslanik Gordana Pop-Lazić.
Predstavnik Vlade i Odbor za finansije nisu prihvatili ovaj amandman, a Zakonodavni odbor smatra da je ovaj amandman pravno moguć.
Stavljam na glasanje ovaj amandman.
Za 78, protiv 129, nije glasalo 10, od 217 narodnih poslanika.
Konstatujem da Narodna skupština nije prihvatila ovaj amandman.
Na član 9. amandman je podneo narodni poslanik Nemanja Šarović.
Predstavnik Vlade i Odbor za finansije nisu prihvatili ovaj amandman, a Zakonodavni odbor smatra da je ovaj amandman pravno moguć.
Stavljam na glasanje ovaj amandman.
Za 78, protiv 127, nije glasalo 12, od 217 narodnih poslanika.
Konstatujem da Narodna skupština nije prihvatila ovaj amandman.
Na član 9. amandman je podneo narodni poslanik Zoran Krasić.
Predstavnik Vlade i Odbor za finansije nisu prihvatili ovaj amandman, a Zakonodavni odbor smatra da je ovaj amandman pravno moguć.
Stavljam na glasanje ovaj amandman.
Za 73, protiv 128, nije glasalo 16, od 217 narodnih poslanika.
Konstatujem da Narodna skupština nije prihvatila ovaj amandman.
Na član 9. amandman je podnela narodni poslanik Nataša Jovanović.
Predstavnik Vlade i Odbor za finansije nisu prihvatili ovaj amandman, a Zakonodavni odbor smatra da je ovaj amandman pravno moguć.
Stavljam na glasanje ovaj amandman.
Za 73, protiv 127, uzdržan jedan, nije glasalo 15, od 216 narodnih poslanika.
Konstatujem da Narodna skupština nije prihvatila ovaj amandman.
Na član 12. amandman je podneo narodni poslanik Bojan Kekić.
Predstavnik Vlade i Odbor za finansije nisu prihvatili ovaj amandman, a Zakonodavni odbor smatra da je ovaj amandman pravno moguć.
Stavljam na glasanje ovaj amandman.
Za 90, protiv 107, uzdržanih osam, nije glasalo 12, od 217 narodnih poslanika.
Konstatujem da Narodna skupština nije prihvatila ovaj amandman.
Na član 14. amandman je podnela narodni poslanik Gordana Čomić.
Predstavnik Vlade i Odbor za finansije nisu prihvatili ovaj amandman, a Zakonodavni odbor smatra da je ovaj amandman pravno moguć.
Stavljam na glasanje ovaj amandman.
Za 89, protiv 121, nije glasalo sedam, od 217 poslanika.
Konstatujem da Narodna skupština nije prihvatila ovaj amandman.
Na član 24. amandman je podneo narodni poslanik Gordana Čomić.
Predstavnik Vlade i Odbor za finansije nisu prihvatili ovaj amandman, a Zakonodavni odbor smatra da je ovaj amandman pravno moguć.
Stavljam na glasanje ovaj amandman.
Za 87, protiv 122, nije glasalo osam, od 217 poslanika.
Konstatujem da Narodna skupština nije prihvatila ovaj amandman.
Pošto smo završili odlučivanje o amandmanima, pristupamo glasanju o Predlogu zakona u celini.
Stavljam na glasanje Predlog zakona o Nacionalnoj korporaciji za osiguranje stambenih kredita, u celini.
Za 140, protiv 74, nisu glasala dva, od 216 poslanika.
Konstatujem da je Narodna skupština prihvatila Predlog zakona o Nacionalnoj korporaciji za osiguranje stambenih kredita.
Prelazimo na odlučivanje o 2. tački dnevnog reda: - PREDLOG ZAKONA O OSIGURANjU
Pošto je Narodna skupština obavila pretres Predloga zakona u načelu i u pojedinostima, prelazimo na odlučivanje.
Stavljam na glasanje Predlog zakona o osiguranju, u načelu.
Za 127, protiv 87, nisu glasala dva, od 216 poslanika.
Konstatujem da je Narodna skupština prihvatila Predlog zakona u načelu.
Pošto je Narodna skupština prihvatila Predlog zakona u načelu, prelazimo na odlučivanje o amandmanima.
Podsećam vas da su pisanim putem amandmane povukli narodni poslanici: Milisav Petronijević na član 14; Miloje Savić na član 39; Žarko Obradović na članove 142. i 237; zajedno Žarko Obradović i Milisav Petronijević na član 243; Igor Mirović na članove 142. do 180, podnete 4. maja 2004. godine, kao i da je sastavni deo Predloga zakona postao amandman na član 151, koji su zajedno podneli narodni poslanici Milisav Petronijević i Miloje Savić, sa pravno-tehničkom redakcijom, i amandman na član 243, koji je podneo narodni poslanik Milko Štimac.
Na član 14. amandman je podneo narodni poslanik Igor Mirović.
Predstavnik Vlade i Odbor za finansije nisu prihvatili ovaj amandman, a Zakonodavni odbor smatra da je ovaj amandman pravno moguć.
Stavljam na glasanje ovaj amandman.
Za 85, protiv 127, nisu glasala dva, od 214 poslanika.
Konstatujem da Narodna skupština nije prihvatila ovaj amandman.
Narodni poslanik Leila Ruždić-Trifunović jednim amandmanom je predložila izmene naslova iznad člana 18, kao i članova 25, 32. stav 1, 34, 35, 37, 39, osim stava 4, 41 do 44, 48, 49, 51 do 54, 57, 59, 73, 76, 78, osim stava 3, 79, 81, 82, osim stava 3, 83, 86, 88, 91, 94, 95, 96, 113, osim stava 6, 115, 118, 119, 122, 124, 132, 142, 144. do 182, 187 do 191, 197 do 201, 209, 210, 212, 213, 214, 216, 217, 221, 222, 225, 226, 229, 230 do 237, 241. i 244.
Odbor za finansije i predstavnik predlagača nisu prihvatili amandman, a Zakonodavni odbor smatra da je ovaj amandman pravno moguć.
Stavljam na glasanje amandman.
Za 83, protiv 125, nije glasalo šest, od 214 poslanika.
Konstatujem da Narodna skupština većinom glasova nije prihvatila ovaj amandman.
Na član 18. amandman je podneo narodni poslanik Igor Mirović.
Odbor za finansije i predstavnik predlagača nisu prihvatili amandman, a Zakonodavni odbor smatra da je ovaj amandman pravno moguć.
Stavljam na glasanje amandman.
Za 84, protiv 128, nisu glasala dva, od 214 poslanika.
Konstatujem da Narodna skupština većinom glasova nije prihvatila ovaj amandman.
Na član 24. amandman je podnela narodni poslanik Leila Ruždić-Trifunović.
Odbor za finansije i predstavnik predlagača nisu prihvatili amandman, a Zakonodavni odbor smatra da je ovaj amandman pravno moguć.
Stavljam na glasanje amandman.
Za 83, protiv 127, nije glasalo četiri, od 214 poslanika.
Konstatujem da Narodna skupština većinom glasova nije prihvatila ovaj amandman.
Na član 28. amandman, sa ispravkom, podneo je narodni poslanik Vladan Vučićević.
Odbor za finansije i predstavnik predlagača nisu prihvatili amandman, a Zakonodavni odbor smatra da je ovaj amandman pravno moguć.
Stavljam na glasanje amandman.
Za 85, protiv 125, uzdržan jedan, nisu glasala tri, od 214 narodnih poslanika.
Konstatujem da Narodna skupština većinom glasova nije prihvatila ovaj amandman.
Na član 32. amandman je podneo narodni poslanik Milan Marković.
Odbor za finansije i predstavnik predlagača nisu prihvatili amandman, a Zakonodavni odbor smatra da je ovaj amandman pravno moguć.
Stavljam na glasanje amandman.
Za 84, protiv 126, nije glasalo četiri, od 214 poslanika.
Konstatujem da Narodna skupština većinom glasova nije prihvatila ovaj amandman.
Na član 39 . amandman je podneo narodni poslanik Milan Marković.
Odbor za finansije i predstavnik predlagača nisu prihvatili amandman, a Zakonodavni odbor smatra da je ovaj amandman pravno moguć.
Stavljam na glasanje amandman.
Za 84, protiv 125, nije glasalo četiri, od 213 poslanika.
Konstatujem da Narodna skupština većinom glasova nije prihvatila ovaj amandman.
Na član 78. amandman je podnela narodni poslanik Gordana Čomić.
Odbor za finansije i predstavnik predlagača nisu prihvatili amandman, a Zakonodavni odbor smatra da je ovaj amandman pravno moguć.
Stavljam na glasanje amandman.
Za 19, protiv 125, uzdržan jedan, nije glasalo 69, od 214 narodnih poslanika.
Konstatujem da Narodna skupština većinom glasova nije prihvatila ovaj amandman.
Na član 82. amandman je podnela narodni poslanik Gordana Čomić.
Odbor za finansije i predstavnik predlagača nisu prihvatili amandman, a Zakonodavni odbor smatra da je ovaj amandman pravno moguć.
Stavljam na glasanje amandman.
Za 13, protiv 125, nije glasalo 69, od 207 narodnih poslanika.
Konstatujem da Narodna skupština većinom glasova nije prihvatila ovaj amandman.
Na član 93. amandman je podnela narodni poslanik Gordana Čomić.
Odbor za finansije i predstavnik predlagača nisu prihvatili amandman, a Zakonodavni odbor smatra da je ovaj amandman pravno moguć.
Stavljam na glasanje amandman.
Za 13, protiv 124, uzdržan jedan, nisu glasala 72, od 210 narodnih poslanika.
Konstatujem da Narodna skupština većinom glasova nije prihvatila ovaj amandman.
Na član 107. amandman je podneo narodni poslanik Miodrag Đidić.
Odbor za finansije i predstavnik predlagača nisu prihvatili amandman, a Zakonodavni odbor smatra da je ovaj amandman pravno moguć.
Stavljam na glasanje amandman.
Za 12, protiv 127, nije glasalo 74, od 213 narodnih poslanika.
Konstatujem da Narodna skupština većinom glasova nije prihvatila ovaj amandman.
Na član 113. amandman je podneo narodni poslanik Milovan Marković.
Odbor za finansije i predstavnik predlagača nisu prihvatili amandman, a Zakonodavni odbor smatra da je ovaj amandman pravno moguć.
Stavljam na glasanje amandman.
Za 11, protiv 125, nije glasalo 78, od 214 narodnih poslanika.
Konstatujem da Narodna skupština većinom glasova nije prihvatila ovaj amandman.
Na član 114. amandman je podneo narodni poslanik Vučković Slobodan.
Odbor za finansije i predstavnik predlagača nisu prihvatili amandman, a Zakonodavni odbor smatra da je ovaj amandman pravno moguć.
Stavljam na glasanje amandman.
Za 12, protiv 125, nije glasalo 76, od ukupno 213 poslanika.
Konstatujem da Narodna skupština većinom glasova nije prihvatila ovaj amandman.
Na član 119. amandman je podneo narodni poslanik Igor Mirović.
Odbor za finansije i predstavnik predlagača nisu prihvatili ovaj amandman, a Zakonodavni odbor smatra da je ovaj amandman pravno moguć.
Stavljam na glasanje.
Za 79, protiv 126, nije glasalo 11, od 216 poslanika.
Konstatujem da Narodna skupština nije prihvatila ovaj amandman.
Na član 134. amandman je podnela narodni poslanik Leila Ruždić-Trifunović.
Odbor za finansije i predstavnik predlagača nisu prihvatili ovaj amandman, a Zakonodavni odbor smatra da je ovaj amandman pravno moguć.
Stavljam na glasanje.
Za 10, protiv 125, nije glasao 81, od 216 narodnih poslanika.
Konstatujem da Narodna skupština nije prihvatila ovaj amandman.
Narodni poslanik Igor Mirović, jednim amandmanom, predložio je izmene u poglavlju 7 i članovima 142. do 180.
Odbor za finansije i predstavnik predlagača nisu prihvatili ovaj amandman, a Zakonodavni odbor smatra da je ovaj amandman pravno moguć.
Stavljam na glasanje.
Za 79, protiv 125, nije glasalo 14, od 218 poslanika.
Konstatujem da Narodna skupština nije prihvatila ovaj amandman.
Narodni poslanik Leila Ruždić-Trifunović jednim amandmanom je predložila da se posle člana 142. doda novih 17 članova (142a, 142b, 142v, 142g, 142d, 142đ, 142e, 142ž, 142z, 142i, 142j, 142k, 142l, 142lj, 142m, 142n, 142nj)
Odbor za finansije i predstavnik predlagača nisu prihvatili ovaj amandman, a Zakonodavni odbor smatra da je ovaj amandman pravno moguć.
Stavljam na glasanje.
Za 14, protiv 127, nije glasalo 77, od 218 poslanika.
Konstatujem da Narodna skupština nije prihvatila ovaj amandman.
Na član 143. amandman je podnela narodni poslanik Leila Ruždić Trifunović.
Odbor za finansije i predstavnik predlagača nisu prihvatili ovaj amandman, a Zakonodavni odbor smatra da je ovaj amandman pravno moguć.
Stavljam na glasanje.
Za 12, protiv 128, nije glasalo 79, od 219 narodnih poslanika.
Konstatujem da Narodna skupština nije prihvatila ovaj amandman.
Na član 151. amandman je podneo narodni poslanik Igor Mirović.
Odbor za finansije i predstavnik predlagača nisu prihvatili ovaj amandman, a Zakonodavni odbor smatra da je ovaj amandman pravno moguć.
Stavljam na glasanje.
Za 78, protiv 123, nije glasalo 17, od 218 narodnih poslanika.
Konstatujem da Narodna skupština nije prihvatila ovaj amandman.
Na član 152. amandman je podneo narodni poslanik Milan Stanimirović.
Odbor za finansije i predstavnik predlagača nisu prihvatili ovaj amandman, a Zakonodavni odbor smatra da je ovaj amandman pravno moguć.
Stavljam na glasanje.
Za 85, protiv 125, nije glasalo 9, od 219 narodnih poslanika.
Konstatujem da Narodna skupština nije prihvatila ovaj amandman.
Narodni poslanik Igor Mirović, jednim amandmanom, sa ispravkom, predložio je izmene u članovima 182, od 187 do 201, 204, od 209 do 214, 216, 217, 221, 222, 225, 226, 228, 229, od 231 do 233, 237, 241. i 244.
Odbor za finansije i predstavnik predlagača nisu prihvatili ovaj amandman, a Zakonodavni odbor smatra da je ovaj amandman pravno moguć.
Stavljam na glasanje.
Za 80, protiv 127, nije glasalo 12, od 219 poslanika.
Konstatujem da Narodna skupština nije prihvatila ovaj amandman.
Na član 196. amandman je podneo narodni poslanik Dragan Vuksanović.
Odbor za finansije i predstavnik predlagača nisu prihvatili ovaj amandman, a Zakonodavni odbor smatra da je ovaj amandman pravno moguć.
Stavljam na glasanje.
Za 13, protiv 124, nije glasalo 80, od 217 poslanika.
Konstatujem da Narodna skupština nije prihvatila ovaj amandman.
Narodni poslanik Dobrica Janković podneo je amandman na naslov iznad člana 228. i član 228.
Odbor za finansije i predstavnik predlagača nisu prihvatili ovaj amandman, a Zakonodavni odbor smatra da je ovaj amandman pravno moguć.
Stavljam na glasanje.
Za 13, protiv 122, nije glasalo 83, od 218 poslanika.
Konstatujem da Narodna skupština nije prihvatila ovaj amandman.
Na član 228. amandman je podneo narodni poslanik Igor Mirović.
Odbor za finansije i predstavnik predlagača nisu prihvatili ovaj amandman, a Zakonodavni odbor smatra da je ovaj amandman pravno moguć.
Stavljam na glasanje.
Za 78, protiv 123, nije glasalo 17, od ukupno 218 narodnih poslanika.
Konstatujem da Narodna skupština nije prihvatila ovaj amandman.
Na član 234. amandman je podneo narodni poslanik Igor Mirović.
Odbor za finansije i predstavnik predlagača nisu prihvatili ovaj amandman, a Zakonodavni odbor smatra da je ovaj amandman pravno moguć.
Stavljam na glasanje.
Za 73, protiv 125, uzdržan jedan, nije glasalo 19, od 218 narodnih poslanika.
Konstatujem da Narodna skupština nije prihvatila ovaj amandman.
Na član 234. amandman je podneo narodni poslanik Milan Marković.
Odbor za finansije i predstavnik predlagača nisu prihvatili amandman, a Zakonodavni odbor smatra da je ovaj amandman pravno moguć.
Stavljam na glasanje ovaj amandman.
Za 76, protiv 108, nije glasalo 35, od 219 narodnih poslanika.
Konstatujem da Narodna skupština nije prihvatila ovaj amandman.
Na član 235. amandman je podneo narodni poslanik Igor Mirović.
Odbor za finansije i predstavnik predlagača nisu prihvatili amandman, a Zakonodavni odbor smatra da je ovaj amandman pravno moguć.
Stavljam na glasanje ovaj amandman.
Za 76, protiv 119, uzdržan jedan, nisu glasala 23, ukupno 219 narodnih poslanika.
Konstatujem da Narodna skupština nije prihvatila ovaj amandman.
Na član 237. amandman je podneo narodni poslanik Aleksandar Vučić.
Odbor za finansije i predstavnik predlagača nisu prihvatili amandman, a Zakonodavni odbor smatra da je ovaj amandman pravno moguć.
Stavljam na glasanje ovaj amandman.
Za 74, protiv 122, nisu glasala 22, od 218 narodnih poslanika.
Konstatujem da Narodna skupština nije prihvatila ovaj amandman.
Na član 243. amandman je podneo narodni poslanik Igor Mirović.
Odbor za finansije i predstavnik predlagača nisu prihvatili amandman, a Zakonodavni odbor smatra da je ovaj amandman pravno moguć.
Stavljam na glasanje ovaj amandman.
Za 76, protiv 119, nisu glasala 24, od 219 narodnih poslanika.
Konstatujem da Narodna skupština nije prihvatila ovaj amandman.
Pošto smo završili odlučivanje o amandmanima, pristupamo glasanju o Predlogu zakona u celini.
Stavljam na glasanje Predlog zakona o osiguranju, u celini.
Za 127, protiv 87, uzdržan jedan, nisu glasala četiri, ukupno 219 narodnih poslanika.
Konstatujem da je Narodna skupština usvojila Predlog zakona o osiguranju, u celini.
Prelazimo na odlučivanje o 3. tački dnevnog reda: - PREDLOG ZAKONA O DOPUNI ZAKONA O NARODNOJ BANCI SRBIJE
Pošto je Narodna skupština obavila pretres Predloga zakona u načelu i u pojedinostima, prelazimo na odlučivanje.
Stavljam na glasanje Predlog zakona o dopuni zakona o Narodnoj banci Srbije, u načelu.
Za 124, protiv 84, nije glasalo 11, od 219 narodnih poslanika.
Konstatujem da je Narodna skupština prihvatila Predlog zakona u načelu.
Pošto je Narodna skupština prihvatila Predlog zakona u načelu, prelazimo na odlučivanje o amandmanima.
Na član 1. amandmane, u istovetnom tekstu, podneli su narodni poslanici Leila Ruždić-Trifunović i Milorad Mirčić.
Predstavnik predlagača i Odbor za finansije nisu prihvatili ovaj amandman, a Zakonodavni odbor smatra da je amandman pravno moguć.
Stavljam na glasanje ovaj amandman.
Za 82, protiv 124, uzdržan jedan, nije glasalo 11, ukupno 218 narodnih poslanika.
Konstatujem da Narodna skupština nije prihvatila ovaj amandman.
Pošto smo završili odlučivanje o amandmanima, pristupamo glasanju o Predlogu zakona u celini.
Stavljam na glasanje Predlog zakona o dopuni Zakona o Narodnoj banci Srbije, u celini.
Za 127, protiv 83, nije glasalo šest, od 216 poslanika.
Konstatujem da je Narodna skupština usvojila Predlog zakona o dopuni Zakona o Narodnoj banci Srbije, u celini.
Prelazimo na odlučivanje o 4. tački dnevnog reda: - PREDLOG ZAKONA O DOPUNI ZAKONA O TRŽIŠTU HARTIJA OD VREDNOSTI I DRUGIH FINANSIJSKIH INSTRUMENATA
Pošto je Narodna skupština obavila pretres Predloga zakona u načelu i u pojedinostima, prelazimo na odlučivanje.
Stavljam na glasanje Predlog zakona o dopuni Zakona o tržištu hartija od vrednosti i drugih finansijskih instrumenata, u načelu.
Za 130, protiv 71, nije glasalo 11, od 212 narodnih poslanika.
Konstatujem da je Narodna skupština prihvatila Predlog zakona u načelu.
Pošto je Narodna skupština prihvatila Predlog zakona u načelu, prelazimo na odlučivanje.
Na član 1. amandman, sa ispravkom, podneo je narodni poslanik Srđo Komazec.
Predstavnik predlagača, Odbor za finansije i Zakonodavni odbor nisu prihvatili ovaj amandman.
Stavljam na glasanje ovaj amandman.
Za 82, protiv 123, nije glasalo sedam, od 212 poslanika.
Konstatujem da Narodna skupština nije prihvatila ovaj amandman.
Pošto smo završili odlučivanje o amandmanima, pristupamo glasanju o Predlogu zakona u celini.
Stavljam na glasanje Predlog zakona o dopuni Zakona o tržištu hartija od vrednosti i drugih finansijskih instrumenata, u celini. Za 122, protiv 72, nije glasalo šest, od 200 poslanika.
Konstatujem da je Narodna skupština usvojila Predlog zakona o dopuni Zakona o tržištu hartija od vrednosti i drugih finansijskih instrumenata u celini.
Prelazimo na odlučivanje o 5. tački dnevnog reda – Predlogu zakona o izmenama i dopunama Zakona o javnim nabavkama.
Pošto je Narodna skupština obavila pretres Predloga zakona u načelu i u pojedinostima, prelazimo na odlučivanje.
Stavljam na glasanje Predlog zakona o izmenama i dopunama Zakona o javnim nabavkama, u načelu.
Pošto elektronski sistem pokazuje da nema kvoruma, da ne možemo da odlučujemo o ovome, dajem pauzu od deset minuta.
(Posle pauze.)

Predrag Marković

G17 Plus | Predsedava
Poštovane dame i gospodo narodni poslanici, nastavljamo rad Jedanaeste sednice.
Stali smo kod pete tačke dnevnog reda, kada smo konstatovali da nije bilo kvoruma.
Molim vas da li sada postoji kvorum, da bismo mogli da pristupimo radu.
Molim narodne poslanike da ubace svoje kartice.
Ne možemo da počnemo dok nema kvoruma, kao što ne može da se obavi glasanje dok nema kvoruma i zato se na početku utvrđuje kvorum.
Primenom elektronskog sistema konstatovali smo da u sali ima 140 poslanika, što znači da možemo da nastavimo rad.
Po Poslovniku, narodni poslanik Nataša Jovanović.