SEDMA SEDNICA, DRUGOG REDOVNOG ZASEDANjA, 21.12.2004.

5. dan rada

OBRAĆANJA

Predrag Marković

G17 Plus | Predsedava
Poštovane dame i gospodo narodni poslanici, otvaram Osmu sednicu Drugog redovnog zasedanja Narodne skupštine Republike Srbije u 2004. godini.

Obaveštavam vas da, prema službenoj evidenciji, današnjoj sednici prisustvuje 149 narodnih poslanika.

Radi utvrđivanja kvoruma za rad Narodne skupštine, molim narodne poslanike da ubace svoje identifikacione kartice u poslaničke jedinice elektronskog sistema za glasanje.

Konstatujem da je, primenom elektronskog sistema za glasanje, utvrđeno da je u sali prisutno 130 narodnih poslanika i da, prema tome, postoji kvorum za rad Narodne skupštine.

Obaveštavam vas da će odsustvovati sledeći narodni poslanici: Goran Svilanović, Nataša Mićić i Milka Silajev.

Saglasno članu 80. stav 2. i članu 81. stav 4. Poslovnika Narodne skupštine Republike Srbije, obaveštavam vas da sam ovu sednicu sazvao u dogovoru sa predsednicima poslaničkih grupa u Narodnoj skupštini, izuzetno za ponedeljak, kao i u roku kraćem od roka utvrđenog u članu 80. stav 1. Poslovnika Narodne skupštine, zbog potrebe da Narodna skupština što pre razmotri predloge zakona iz dnevnog reda ove sednice.

Dostavljen vam je zapisnik Pete sednice Drugog redovnog zasedanja Narodne skupštine Republike Srbije u 2004. godini, održane 18, 19. i 29. novembra 2004. godine.

Pošto današnjoj sednici prisustvuje više od 126 narodnih poslanika, konstatujem da postoji kvorum za usvajanje zapisnika sa prethodne sednice, a shodno članu 82. stav 3. Poslovnika.

Obaveštavam vas da je proverom u službi za poslove Administrativnog odbora utvrđeno da tom odboru niko od narodnih poslanika nije dostavio u pisanom obliku primedbe na zapisnik sa navedene sednice.

Prelazimo na odlučivanje o zapisniku.

Stavljam na glasanje zapisnik Pete sednice Drugog redovnog zasedanja Narodne skupštine Republike Srbije u 2004. godini, održanoj 18, 19. i 29. novembra 2004. godine.

Za 129, nije glasao jedan, od ukupno 130 narodnih poslanika.

Konstatujem da je Narodna skupština usvojila zapisnik Pete sednice Drugog redovnog zasedanja Narodne skupštine Republike Srbije u 2004. godini, održane 18, 19. i 29. novembra 2004. godine.

U sazivu ove sednice, koji je vam je dostavljen, sadržan je predlog dnevnog reda sednice.

Pre utvrđivanja dnevnog reda sednice, saglasno odredbama Poslovnika, potrebno je da odlučimo o predlozima za stavljanje na dnevni red akata po hitnom postupku i o predlogu da se pojedine tačke povuku iz predloga dnevnog reda.

Vlada Republike Srbije predložila je da se, po hitnom postupku, stavi na dnevni red Predlog zakona o preuzimanju nadležnosti vojnih sudova, vojnih tužilaštava i vojnog pravobranilaštva, koji je podnela Narodnoj skupštini 2. decembra 2004. godine.

Stavljam na glasanje ovaj predlog.

Za 128, nije glasao jedan, od ukupno 129 narodnih poslanika.

Narodna skupština je prihvatila ovaj predlog.

Komisija za hartije od vrednosti predložila je da se, po hitnom postupku, stavi na dnevni red finansijski plan Komisije za hartije od vrednosti za 2005. godinu, koji je podnela Narodnoj skupštini 8. decembra 2004. godine.

Stavljam na glasanje ovaj predlog.

Protiv 127, nisu glasala tri, od 130 narodnih poslanika.

Narodna skupština nije prihvatila ovaj predlog.

Vlada Republike Srbije predložila je da se, po hitnom postupku, stavi na dnevni red Predlog zakona o oglašavanju, koji je podnela Narodnoj skupštini 9. decembra 2004. godine.

Stavljam na glasanje ovaj predlog.

Za jedan, protiv 128, nisu glasala dva, od 131 poslanika.

Narodna skupština nije prihvatila ovaj predlog.

Grupa od 13 narodnih poslanika predložila je da se, po hitnom postupku, stavi na dnevni red Predlog zakona o otvaranju dosijea službi bezbednosti u Republici Srbiji, koji je podnela Narodnoj skupštini 10. decembra 2004. godine.

Stavljam na glasanje ovaj predlog.

Za 45, protiv 84, uzdržan jedan, nisu glasala tri, od 133 poslanika.

Narodna skupština nije prihvatila ovaj predlog.

Odbor za kulturu i informisanje Narodne skupštine Republike Srbije predložio je da se, po hitnom postupku, stavi na dnevni red Predlog odluke o izboru poverenika za informacije od javnog značaja, koji je podneo Narodnoj skupštini 10. decembra 2004. godine.

Stavljam na glasanje ovaj predlog.

Za 128, nije glasalo šest, od 134 narodna poslanika.

Narodna skupština je prihvatila ovaj predlog.

Narodni poslanik Veroljub Stevanović, predsednik poslaničke grupe SPO-NS, predložio je da se, po hitnom postupku, stavi na dnevni red Predlog odluke o izmenama Odluke o izboru članova odbora Narodne skupštine Republike Srbije, koji je podneo Narodnoj skupštini 10. decembra 2004. godine.

Stavljam na glasanje ovaj predlog.

Za 130, nije glasalo sedam, od 137 narodnih poslanika.

Narodna skupština je prihvatila ovaj predlog.

Narodni poslanik Tomislav Nikolić, predsednik poslaničke grupe SRS, predložio je da se, po hitnom postupku, stavi na dnevni red Predlog odluke o izmenama Odluke o izboru članova odbora Narodne skupštine Republike Srbije, koji je podneo Narodnoj skupštini 10. decembra 2004. godine.

Stavljam na glasanje ovaj predlog.

Za 165, uzdržana dva, nije glasalo pet, od 172 poslanika.

Narodna skupština je prihvatila ovaj predlog.

Narodni poslanik Miloljub Albijanić, predsednik poslaničke grupe G17 plus, predložio je da se, po hitnom postupku, stavi na dnevni red Predlog odluke o izmenama Odluke o izboru članova odbora Narodne skupštine Republike Srbije, koji je podneo Narodnoj skupštini 17. decembra 2004. godine.

Stavljam na glasanje ovaj predlog.

Za 130, nije glasalo deset, od 140 narodnih poslanika.

Narodna skupština je prihvatila ovaj predlog.

Narodni poslanik Predrag Marković predložio je da se iz predloženog dnevnog reda sednice povuku tačke:

- Predlog zakona o železnici, koji je podnela Vlada Republike Srbije, tačka 2. predloženog dnevnog reda;

- Predlog zakona o poštanskim uslugama, koji je podnela Vlada Republike Srbije, tačka 3. predloženog dnevnog reda;

- Predlog zakona o programu zaštite učesnika u krivičnom postupku, koji je podnela Vlada Republike Srbije, tačka 4. predloženog dnevnog reda;

- Predlog zakona o posredovanju - medijaciji, koji je podnela Vlada Republike Srbije, tačka 5. predloženog dnevnog reda;

- Izveštaj o poslovanju Komisije za hartije od vrednosti za 2003. godinu, sa godišnjim računom i izveštajem ovlašćenog revizora, koji je podnela Komisija za hartije od vrednosti, tačka 7. predloženog dnevnog reda:

- Finansijski plan Komisije za hartije od vrednosti za 2004. godinu, koji je podnela Komisija za hartije od vrednosti, tačka 8. predloženog dnevnog reda, i

- Finansijski plan Komisije za hartije od vrednosti za 2005. godinu, koji je podnela Komisija za hartije od vrednosti, tačka 9. predloženog dnevnog reda.

Pošto narodni poslanik ne želi reč, da li žele reč predstavnici predlagača akata čije se povlačenje predlaže. Ne. Hvala.

Stavljam na glasanje ovaj predlog.

Za 130, nije glasalo šest, od 136 narodnih poslanika.

Narodna skupština je prihvatila ovaj predlog.

Pošto smo se izjasnili o svim predlozima za hitan postupak i o predlogu da se pojedine tačke povuku iz predlog dnevnog reda, stavljam na glasanje predlog dnevnog reda u celini.

Za 133, nisu glasala dva, od 135 narodnih poslanika.

Konstatujem da je Narodna skupština utvrdila dnevni red Osme sednice Drugog redovnog zasedanja Narodne skupštine Republike Srbije u 2004. godine, u celini.

D n e v n i r e d:

1. Predlog zakona o izboru poslanika Skupštine Srbije i Crne Gore, koji je podnela Vlada Republike Srbije;

2. Predlog zakona o preuzimanju nadležnosti vojnih sudova, vojnih tužilaštava i vojnog pravobranilaštva, koji je podnela Vlada Republike Srbije;

3. Izbor člana Republičkog odbora za rešavanje o sukobu interesa sa Liste koju je podnela Srpska akademija nauka i umetnosti;

4. Prestanak funkcije i izbor nosilaca pravosudnih funkcija;

5. Predlog odluke o izboru Poverenika za informacije od javnog značaja, koji je podneo Odbor za kulturu i informisanje Narodne skupštine Republike Srbije;

6. Predlog odluke o izmenama Odluke o izboru članova odbora Narodne skupštine Republike Srbije, koji je podneo narodni poslanik Veroljub Stevanović, predsednik poslaničke grupe Srpski pokret obnove - Nova Srbija;

7. Predlog odluke o izmenama Odluke o izboru članova odbora Narodne skupštine Republike Srbije, koji je podneo narodni poslanik Tomislav Nikolić, predsednik poslaničke grupe Srpske radikalne stranke;

8. Predlog odluke o izmenama i dopuni Odluke o izboru članova odbora Narodne skupštine Republike Srbije, koji je podneo narodni poslanik Miloljub Albijanić, predsednik poslaničke grupe G17 plus.

Pošto su prihvaćeni predlozi za razmatranje akata po hitnom postupku, nadležni odbori, odnosno Vlada Republike Srbije, ukoliko to već nisu učinili, podneće svoje izveštaje, odnosno mišljenja u toku trajanja sednice.

Molim da služba Narodne skupštine pripremi prečišćeni tekst dnevnog reda sednice i da ga uruči narodnim poslanicima.

Rad prema utvrđenom dnevnom redu sednice.

Prelazimo na 1. tačku dnevnog reda: – PREDLOG ZAKONA O IZBORU POSLANIKA SKUPŠTINE SRBIJE I CRNE GORE

Primili ste Predlog zakona, koji je podnela Vlada Republike Srbije. Primili ste amandmane koje su na Predlog zakona podneli narodni poslanici: Zoran Krasić, Vjerica Radeta, Nemanja Šarović, Vojislav Milajić, Gordana Pop-Lazić i Dragor Hiber. Primili ste mišljenje Vlade Republike Srbije o podnetim amandmanima. Primili ste izveštaje Odbora za pravosuđe i upravu i Zakonodavnog odbora.

Zakonodavni odbor je, na osnovu člana 142. stav 4. Poslovnika Narodne skupštine, odbacio kao neblagovremene amandmane narodnog poslanika dr Dragora Hibera na član 8, amandman kojim je predložio da se posle člana 8. doda novi član 8a i na član 22, i narodnog poslanika Zorana Ćirkovića na članove 17. i 18. Predloga zakona. Odbačeni amandmani ne mogu biti predmet rasprave na sednici Narodne skupštine, prema članu 142. stav 5. Poslovnika.

Pre otvaranja načelnog pretresa podsećam vas da, prema članu 90. Poslovnika Narodne skupštine, ukupno vreme rasprave u načelu za poslaničke grupe iznosi 5 časova, kao i da se ovo vreme raspoređuje na poslaničke grupe srazmerno broju narodnih poslanika članova poslaničke grupe.

Pošto ukupno vreme rasprave u načelu za poslaničke grupe iznosi pet časova, konstatujem da je vreme rasprave po poslaničkim grupama sledeće: Srpska radikalna stranka – jedan sat 38 minuta 24 sekunde, Demokratska stranka Srbije – jedan sat tri minuta 36 sekundi, Demokratska stranka – Boris Tadić – 44 minuta 24 sekunde, G17 plus – 37 minuta 12 sekundi, Srpski pokret obnove – Nova Srbija – 26 minuta 24 sekunde, Socijalistička partija Srbije – 26 minuta 24 sekunde i poslanici koji ne pripadaju nijednoj poslaničkoj grupi, a to su tri poslanika Socijaldemokratske partije, po pet minuta, saglasno članu 89. stav 3. Poslovnika Narodne skupštine.

Molim poslaničke grupe, ukoliko to već nisu učinile, da odmah podnesu prijave za reč sa redosledom narodnih poslanika.

Istovremeno vas obaveštavam da je ovlašćeni predstavnik Srpskog pokreta obnove – Nova Srbija za ovu tačku narodni poslanik Slobodan Živkucin.

Saglasno članu 136. stav 1. Poslovnika Narodne skupštine otvaram načelni pretres.

Da li predstavnik predlagača, dr Zoran Lončar, ministar za državnu upravu i lokalnu samoupravu, želi reč? Izvolite.