Poštovane koleginice i kolege, počinjemo danas da radimo, a vidimo da ovde nema ovlašćenog predstavnika Vlade, gospođe ministarke. To je već jedan uobičajen manir koji primenjuju ministri iz G17 plus - da dođu ovde, izvređaju poslanike i Skupštinu, i onda ostave nejač da ih brani. To je jedna kukavička i sramotna pozicija, koju mi već po ko zna koji put doživljavamo u Narodnoj skupštini Srbije.
Vratio bih se na temu, a to je član 2. ovog zakona.
Predstavnik Srpske radikalne stranke, profesor Mašić, predložio je da se u članu 2. stav 1. briše. Kaže da tim stavom, kako je rečeno u obrazloženju, želimo da sprečimo mogućnost ulaska genetski modifikovane hrane na mala vrata. Kako na mala vrata? To znači da se ne dozvoli, ni "kroz eksperimentisanje, ni kroz naučna istraživanja", da ovo seme uđe u našu zemlju i da dođe na naše tle, gde bi navodno bilo ispitivano. To je sasvim jasno.
Uvaženi kolega je rekao malopre da je ova materija regulisana saveznim zakonom. Šta kaže savezni zakon? Savezni zakon iz 2001. godine kaže da je zabranjena proizvodnja i distribucija, kao i promet genetski modifikovane hrane u našoj zemlji. Ako je to tačno, da nije dozvoljena proizvodnja i sađenje genetski modifikovane hrane, zašto uvozimo genetski modifikovanu hranu?
Podsetio bih vas na to da je u toku prošle godine, od januara do septembra, uvezeno 300.000 tona genetski modifikovane hrane. Kako je došlo do toga da se u ovu zemlju nekontrolisano uvozi ova genetski modifikovana hrana, a pozivamo se na savezni zakon?
Ako nećemo proizvoditi i distribuirati tu genetski modifikovanu hranu, zašto je uvozimo?
Famoznim rešenjem potpredsednika ranije Savezne vlade, gospodina Labusa, koje držim sada u ruci, neovlašćeno je na jednoj od sednica Savezne vlade, a članovi Vlade ne znaju da su takvu odluku doneli, odlučeno da se u ovu zemlju može uvoziti genetski modifikovana sojina sačma. Sada imamo poplavu uvoza ove hrane.
Neko će reći da genetski modifikovana hrana nije opasna. Neću ovde elaborirati da li je ili nije opasna genetski modifikovana hrana, štampa je o tome pisala, tu je i mišljenje profesora Ranina, a ne bih nabrajao i druge stručnjake, koji govore o tome da niko ne može da kaže da genetski modifikovana hrana nije opasna.
U ovu zemlju se, zahvaljujući ministarki, slobodno to mogu da kažem, gospođi Ivani Dulić, koja je promoter firme "Monsanto", za šta imamo dokaze i te dokaze možemo da pružimo, na velika vrata uvozi genetski modifikovana hrana.
Šta će biti sa našom decom? Šta će biti sa alergijom koju ta hrana može da izazove, i verovatno izaziva u većem procentu, to ne znamo. U ovoj zemlji se ne rade adekvatni testovi za utvrđivanje alergije in vitro. Taj test u ovoj zemlji ne postoji, a u svim razvijenim zemljama sveta postoji.
Imam listing hrane koja je uvezena u našu zemlju, mislim na tu genetski modifikovanu hranu, koliki je procenat genetske modifikacije. Evropska unija kaže da je do 3% genetske modifikacije dozvoljeno u uvozu, a kod nas nigde niko ne može da vam kaže koliki je procenat te modifikacije ovde uvezene genetski modifikovane sojine sačme.
Prema tome, smatramo da je apsolutno neophodno usvojiti ovaj stav. Želim da kažem da ako se dozvoli da se ovako, na mala vrata, uveze to malo semena, može da nam se dogodi katastrofa.
Navešću primer od pre dve godine, kada smo dobili od FAO-a poklon od 20.000 sadnica jabuka za Srbiju. Sve su bile zaražene bakterijom koja je izazivala truljenje, koja može da uništi ne samo biljku koja je doneta nego i okolne biljke koje se nalaze u zemljištu. Šta se dogodilo? Inspektori su zabranili. Gospođa Ivana Dulić je trčala na granicu da se takvo bilje uveze. Takvo bilje, hvala bogu, nije uvezeno, vraćeno je. Bio je predlog da se to bilje spaljuje u našoj zemlji; ipak, bilje je vraćeno, a odmah posle toga smo dobili 20.000 potpuno zdravih sadnica.
Kada znamo čime se bavi gospođa ministarka i da je ona jedan od promotera multinacionalne kompanije "Monsanto", moramo biti oprezni i apsolutno je neophodno da se i ovaj predlog gospodina Mašića prihvati. Hvala. (Aplauz u sali.)