DEVETO VANREDNO ZASEDANjE, 22.08.2005.

4. dan rada

PRIVREMENE STENOGRAFSKE BELEŠKE
(neredigovane i neautorizovane)

REPUBLIKA SRBIJA
NARODNA SKUPŠTINA

DEVETO VANREDNO ZASEDANjE

4. dan rada

22.08.2005

Sednicu je otvorio: Predrag Marković

Sednica je trajala od 10:10 do 19:20

OBRAĆANJA

Predrag Marković

G17 Plus | Predsedava
Hvala. Reč ima ministar gospodin Radomir Naumov, potom replika, gospodin Aligrudić.

Radomir Naumov

Vrlo kratko. Na ove citate i na ove navode neću odgovarati, jer to nije stvar za parlament – imamo mi tamo i nadzorne i upravne odbore – nego izražavam veliko zadovoljstvo da tu dokumentaciju, što ste mislili meni da predate, predate istražnim organima ili onima čija je to nadležnost.

Predrag Marković

G17 Plus | Predsedava
Hvala. Replika na izlaganje ministra, pretpostavljam prethodno izlaganje, narodni poslanik Momir Marković.
Ali, dozvolite da dam jedno obaveštenje i posledicu toga: 18. sednica Odbora za prosvetu, zakazana za 22. avgust 2005. godine u 10,30 časova, odložena je za 18,00 časova. U skladu sa tim, sednicu koja je zakazana za danas u 12,00 pomeram za sutra u 10,00, a nadam se da ćemo u međuvremenu danas završiti ovu tačku.
Izvolite, gospodine Markoviću.

Momir Marković

Srpska radikalna stranka
Zahvaljujem. Javio sam se za repliku, gospodin ministar me je pogrešno razumeo. Nisam ja, gospodine ministre, rekao da ste vi ove ćerke preduzeća pravili po svetu. Od 2005, od buldožer revolucije ništa napravljeno nije, samo ste rušili.
A da postoje ova predstavništva pročitaću vam podatak iz 1998. godine, gde je čak i plata određena onima koji rade u ovim preduzećima: "NAP-kombik", dva zaposlena, direktor 6.800 ondašnjih maraka, zamenik 2.700 itd, a 1993. "NAP" Moskva, 1992. i 1993. "Novobanis" Solun, 1996. "Ranis" Moskva, drugi su pravili preduzeća. Drugi su pravili i u Angoli zajedničko preduzeće, gde se eksploatisala nafta.
Da li je 49% ili je 7% možda od ukupne proizvodnje NIS-a – pa neka je i jedan litar, gospodine ministre, gde ide kada NIS privatizujete taj jedan litar, ko će sa tim da se obogati. Hoće li opet gospodin Vučurović i ovaj njegov, kako mu se zove, Đuković i hoće li i dalje sve količine ovog mazuta proizvedenog u Rafineriji Novi Sad otkupljivati Novaković i onda trgovati sa tim mazutom ili će NIS prodavati taj mazut?
E, zbog toga je razlika, zbog toga što su se ugrađivali svi usput, između 35 dinara, koliko benzin košta u Americi, i 80 dinara, koliko košta kod nas. Nebitno je, neka i jedan litar proizvedu, ali je bitno gde ide taj jedan litar.

Predrag Marković

G17 Plus | Predsedava
Hvala. Izvolite, gospodine Aligrudiću, po amandmanu.
...
Nova Demokratska stranka Srbije

Miloš Aligrudić

Demokratska stranka Srbije
Amandman na član 1. Predloga zakona glasi da se član 1. Predloga zakona briše; tako glasi i amandman na član 2. pa se po njemu neću ni javljati. Znači, javnosti radi, kao što sam do sada više puta naglašavao, kada je reč o ovakvom podnošenju amandmana, radi se o čisto parlamentarnoj opstrukciji, koja je legitimno pravo narodnih poslanika, što ne osporavamo.
Dakle, još jednom podvlačim, ne osporavamo, ali javnosti radi imam obavezu, kao pripadnik vladajuće koalicije i predsednik poslaničke grupe DSS, da građanima koji slušaju TV prenos skrenem pažnju na smisao podnošenja ovakvih amandmana.
Dakle, kada je reč o narodnim poslanicima koji podnose ovakve amandmane, oni to čine isključivo i samo zbog toga da bi produžili raspravu u načelu o predlogu zakona, a ne bi da bi se ozbiljno raspravljalo o članu čije se brisanje ovde traži.
Naime, brisanje i jednog i drugog člana zakona, koji se sastoji od samo dva člana, javlja se kao pravno nemoguće, pa je tako ove amandmane procenio i Zakonodavni odbor i predložio Narodnoj skupštini da se oni odbiju. Dakle, toliko o samim amandmanima.
Kao što se vidi, sam Predlog zakona ima dva člana i naravno ovaj predlog zakona isključivo i samo stavlja van snage Zakon o NIS-u. To je jedan od osnovnih preduslova da bi se uopšte stvari mogle otkočiti, da bi se moglo krenuti sa mrtve tačke, da bi mogli krenuti u restrukturiranje NIS-a i da bi se mogla sutradan odvijati privatizacija. Po kojem modelu? Mi danas ne raspravljamo o modelu po kome će se odvijati privatizacija. Nema nikakve konfuzije u tom smislu. Jedina konfuzija koja se ovde pravi, pravi se na osnovu žute štampe i onoga što iz nje pročitamo, na osnovu pogrešnih interpretacija pojedinih izjava pojedinih ministara, kada je reč o ovoj temi.
Mi danas, prema onima koji bi na ovaj način hteli da diskutuju, najbolje bi bilo da u skupštinskom materijalu imamo upravo tu žutu štampu, da imamo isečke iz žute štampe, da imamo fonografske materijale sa snimljenim izjavama, izvodima iz izjava pojedinih ministara i komentarima novinara, pa da to bude u skupštinskom materijalu, da bi na osnovu toga raspravljali o onome što je predmet rasprave, a to nije moguće.
Mi danas možemo raspravljati samo i isključivo na osnovu materijala koji smo dobili od Vlade Republike Srbije, a to su predlozi Vlade Republike Srbije, Predlog ovog zakona i možemo raspravljati o tome u kontekstu drugih odluka koje je Vlada Republike Srbije donela kroz svoje uredbe pre toga i kroz zakon koji je ova Narodna skupština donela pre toga, a to je Zakon o energetici.
Dakle, ovde se radi pre svega o usaglašavanju pravnih propisa i nižih pravnih akata sa Zakonom o energetici. Radi se o tri odluke, tri uredbe koje je Vlada Republike Srbije pre ovoga donela i jednoj odluci koja je veoma važna i relevantna za ovu raspravu, koju je Vlada Republike Srbije donela prošle nedelje, a reč je o odluci o raspisivanju tendera za izbor konsultanta, privatizacionog konsultanta.
Šta to praktično znači? To znači, radi javnosti i radi građana, da mi danas ne glasamo ni o kakvom modelu privatizacije NIS-a. Mi se danas uopšte ne opredeljujemo u pogledu toga kako će model privatizacije NIS-a izgledati. Mi danas isključivo činimo jedan tehnički akt da bismo sutradan mogli da se opredelimo za model privatizacije i način restrukturiranja javnog preduzeća, odnosno NIS-a.
Prema tome, ko je danas protiv izglasavanja ovog zakona, on, bez obzira na sve druge argumente koji su ovde izneti, svesno koči dalji postupak reorganizacije, restrukturiranja NIS-a i dalje postupke privatizacije. Tačno je sve što je bilo rečeno u pogledu određenih rokova i određenih obaveza koje imamo prema MMF-u, ali i to treba imati u vidu kada je reč o usporavanju ovog postupka.
Prema tome, mi danas isključivo raspravljamo o zakonu kojim se ukida Zakon o NIS-u, a ne o privatizaciji, načinu privatizacije, modelu privatizacije. O tome će se raspravljati kasnije, kada se utvrdi model na osnovu odluke Vlade Republike Srbije, na osnovu onoga što se predloži od strane privatizacionog konsultanta. Dakle, sve rasprave s tim u vezi i sve ono što smo danas čuli ili počiva na pretpostavkama, na čistim spekulacijama, ili smo čuli delove rasprava koje pre svega proističu iz novinskih napisa u žutoj štampi.
Dakle, nas interesuje samo ono što je u skupštinskoj proceduri i značenje akta koji se danas usvaja, te vas ja najlepše molim da ne glasate za ovaj amandman, kao ni za sledeći amandman na član 2. ovog predloga zakona, već, kada se bude glasalo u danu za glasanje, da se glasa tako što će se ovaj zakon usvojiti.

Predrag Marković

G17 Plus | Predsedava
Da li još neko želi po amandmanu? Po Poslovniku. Izvolite, gospodine Vlahoviću. Gospodine Petroviću, replika.
...
Demokratska stranka

Aleksandar Vlahović

Demokratska stranka – Boris Tadić
Reagujem na izlaganje gospodina poslanika Miloša Aligrudića i navodim član 101. stav 1. u kome se kaže: "Ukoliko se narodni poslanik u svom izlaganju na sednici Narodne skupštine uvredljivo izrazi o narodnom poslaniku", što nije slučaj, "odnosno pogrešno protumači njegovo izlaganje", što je slučaj, dakle, pogrešno tumačenje izlaganja, pre svega, onoga o čemu sam ja govorio.
Dakle, ne radi se ovde, dame i gospodo, prioritetno o privatizaciji NIS-a. Ovde se radi o restrukturiranju NIS-a. Privatizacija je samo jedna od strategija restrukturiranja. Ja ne razumem, gospodine Aligrudiću, zašto vi uporno govorite da mi danas pričamo o privatizaciji. Ne pričamo. Vi očigledno ili niste slušali kada sam ja govorio ili niste tu lekciju savladali na vreme, ali šta ja tu mogu da radim. Ja ne mogu tu da vam pomognem.
Ja sam vrlo taksativno rekao koje su strategije koje se primenjuju da bi se definisao jedan strategijski cilj.
Mi želimo da imamo jedno uspešno javno preduzeće NIS. Primenjuju se mere statusne reorganizacije, mere organizacione konsolidacije, finansijskog restrukturiranja i to je čitav set mera, gde privatizacija predstavlja deo finansijskog restrukturiranja.
Prva od mera za realizaciju strategije jeste statusno restrukturiranje. Ovo o čemu danas govorimo jeste statusno restruktuiranje NIS-a, ali nedostaje nam ključna stvar, a to je strategija. Strategija restrukturiranja NIS-a. Šta želimo? Da mi znamo danas, o kej, u realizaciji strategije mi ćemo najpre izvršiti podelu NIS-a na tri preduzeća, od čega će jedno biti akcionarsko, dva javna. Šta sa "Petrohemijom"? Kada startujemo sa početkom privatizacije, pre svega, onoga što nije kor biznis, pa sve ostalo? Šta sa dugovima? Na primer, NIS ima neke dugove i mene interesuje kako će teći finansijsko restrukturiranje NIS-a i tako dalje.
Dakle, ono što je ključna primedba Demokratske stranke, ja bih molio, ovo govorim zbog javnosti, ne želim da se pogrešno imputira nešto što nije stav DS-a, jeste da ne možemo govoriti o pojedinačnim merama dok ne vidimo jasnu strategiju restrukturiranja NIS-a, a nakon restrukturiranja, između ostalog, kao jedna od mera sledi privatizacija. Mi danas o privatizaciji uopšte ne pričamo.
Zašto mi delimo NIS na tri preduzeća, koji je to detalj u jednom sveopštem mozaiku koji se zove strategija? Ako nam to objasnite glasaćemo bez problema za zakon, ali dajte prvo strategiju da o njoj raspravljamo, da bismo onda mogli da raspravljamo o pojedinačnim merama, između ostalog o merama statusne kompozicije, odnosno statusnim merama statusne reorganizacije.
Vi ne možete sada da kažete za amandmane koje je predložila Demokratska stranka, i tu bih već mogao da citiram ovaj prvi deo stava 1. člana 101 – uvredljivo odnošenje prema jednoj poslaničkoj grupi, da je to sračunato da bi se samo produžilo vreme. To nije tačno. Mislite da sam ja srećan što danas sedim ovde i pokušavam da elementarne stvari većinskoj vladajućoj grupi pokušam da objasnim na jedan plastični način, zašto nije dobro ući u pojedinačne mere, a pri tome nemati jasnu stratešku viziju.
Da iskoristim, pošto sam se javio po Poslovniku, samo da kažem jednu stvar koju sam propustio u prethodnom izlaganju. Nikada prethodna Vlada nije potpisala nijedan dokument koji se odnosio na privatizaciju ne NIS-a, ne EPS-a, nego bilo kog javnog preduzeća. Tačno je da smo započeli restrukturiranje svih javnih preduzeća osnivanjem posebne komisije za restrukturiranje i tačno je da smo sve uradili na smanjenju troškova, ali privatizacija je nešto što je odloženo za sledeću fazu.
Prema tome, ne može se imputirati prethodnoj Vladi da je ona ta koja je preuzela obavezu prema MMF-u. Molim vas, hajde da pričamo elementarnu istinu.

Predrag Marković

G17 Plus | Predsedava
Prvo replika, gospodin Petrović, na izlaganje po amandmanu gospodina Aligrudića, a potom gospodin Aligrudić na izlaganje po Poslovniku gospodina Vlahovića.
...
Demokratska stranka

Dušan Petrović

Demokratska stranka – Boris Tadić
Gospodine predsedniče, naravno da gospodin Aligrudić ima pravo da kaže svoj stav i svoje mišljenje o tome da li su amandmani dobri ili nisu, da li su potrebni ili ne i ja to njemu ne zameram, ali je vrlo važno da svaki stav ima svoju dobru premisu i logično utemeljenje.
Ako ništa drugo, ova rasprava u pojedinostima traje duže nego rasprava u načelu. Ovde prisutni ministar gospodin Naumov je potrošio, po mojoj slobodnoj proceni, 10 puta više vremena danas kada raspravljamo o dva amandmana, nego što je upotrebio vreme da poslanike ubedi da treba da glasaju za ovaj zakon, kada je to bilo vreme i mesto, u ekspozeu pred početak rasprave ili na početku rasprave u načelu o zakonu o stavljanju van snage Zakona o NIS-u.
Ovih mesec dana Naftna industrija Srbije je postala tema u našem društvu, i to je dobro zbog toga što su mnoga pitanja otvorena. Nažalost, na vrlo mali broj pitanja smo dobili odgovor, ali taj odgovor treba ovde da bude dat. Nije ga, nažalost, ministar Naumov dao i, iskren da budem, ja sumnjam, iako je ovde njegov zamenik ili pomoćnik gospodin Sokolović, koji je više od ministra upućen u ova naftna pitanja, ali nismo dobili odgovore na pitanja koja smo tražili.
Gospodin Vlahović je ovde rekao šta je u stvari suština stvari. Suština je da ukoliko ovaj zakon dobije većinu, to je poslednji trenutak kada mi kao poslanici imamo priliku da kontrolišemo proces restrukturiranja i privatizacije Naftne industrije Srbije. To nije dobro zbog toga što mi u ovom trenutku ne znamo šta Vlada Republike Srbije ima nameru da učini.
Kada gospodin Aligrudić kaže da postoje rokovi, da je MMF postavio našoj zemlji rokove koje smo čak i prekoračili, onda pitam pre svega većinu i pitam ministra gospodina Naumova šta je to smetalo Vladi Republike Srbije da tender za angažovanje privatizacionog savetnika u Naftnoj industriji Srbiji raspiše prošle godine u ovo doba. Od kada je formirana Vlada Republike Srbije Demokratska stranka svakom prilikom skreće pažnju i poziva na to da se uđe ozbiljno u restrukturiranje javnih preduzeća i naravno da je Vlada Republike Srbije kriva zbog toga što mi do danas nemamo mišljenje kompetentne osobe ili institucije šta bi trebalo uraditi sa Naftnom industrijom Srbije.
Naravno da onda Vlada nema svoje mišljenje i to je razlog zašto ministri daju kontradiktorne i konfuzne izjave i to je najbolji dokaz da Vladi ne treba prepustiti u ruke dalji proces privatizacije NIS-a bez kontrole ove skupštine. Zato treba glasati protiv zakona o NIS-u.

Whoops, looks like something went wrong.