PRVA SEDNICA, PRVOG REDOVNOG ZASEDANjA, 03.04.2006.

4. dan rada

OBRAĆANJA

Predrag Marković

G17 Plus | Predsedava
Poštovane dame i gospodo narodni poslanici, otvaram Drugu sednicu Prvog redovnog zasedanja Narodne skupštine Republike Srbije u 2006. godini.
Na osnovu službene evidencije o prisutnosti narodnih poslanika, konstatujem da sednici prisustvuje 130 narodnih poslanika.
Molim vas da na početku sednice, samo trenutak, molim vas da utvrdimo koliko je poslanika u sali.
Konstatujem da je primenom elektronskog sistema za glasanje utvrđeno da je u sali prisutno 127 narodnih poslanika i da imamo uslove da počnemo novu sednicu.
Niko nije prijavio sprečenost da prisustvuje današnjoj sednici. Podsećam vas, saglasno članu 85. stav 4. Poslovnika Narodne skupštine, ovu sednicu sam izuzetno sazvao za ponedeljak u 10,00 časova, dakle mimo dana i vremena utvrđenog u stavu 1. pomenutog člana Poslovnika, zbog potrebe da Narodna skupština što pre razmotri predloge zakona iz predloženog dnevnog reda.
Takođe, znate da sam ovu sednicu i njen početak, koji je bio zakazan za 25. mart, odložio, s tim da sednica počne po završetku Prve sednice, što se malopre i dogodilo.
U sazivu ove sednice, koji vam je dostavljen, sadržan je predlog dnevnog reda sednice.
Pre utvrđivanja dnevnog reda sednice, saglasno odredbama Poslovnika, potrebno je da odlučimo o predlozima za stavljanje na dnevni red akata po hitnom postupku i predlogu za spajanje rasprave.
Vlada Republike Srbije predložila je da se po hitnom postupku stavi na dnevni red Predlog zakona o davanju kontragarancije Republike Srbije Srbiji i Crnoj Gori po kreditu Međunarodnog udruženja za razvoj (Projekat revitalizacije sistema za navodnjavanje i odvodnjavanje Srbije), koji je podnela Narodnoj skupštini 24. februara 2006. godine.
Stavljam na glasanje ovaj predlog.
Za 125, uzdržan jedan, nisu glasala 33, od 159 poslanika.
Konstatujem da je Narodna skupština prihvatila ovaj predlog.
Vlada Republike Srbije predložila je da se po hitnom postupku stavi na dnevni red Predlog zakona o davanju kontragarancije Republike Srbije Srbiji i Crnoj Gori po kreditu Međunarodnog udruženja za razvoj (Komponenta Srbija i Crna Gora - Projekat za Srbiju, koji je podnela Narodnoj skupštini 24. februara 2006. godine.
Stavljam na glasanje ovaj predlog.
Za 126, nije glasao 31, od 157 prisutnih poslanika.
Konstatujem da je Narodna skupština prihvatila ovaj predlog.
Vlada Republike Srbije predložila je da se po hitnom postupku stavi na dnevni red Predlog zakona o davanju kontragarancije Republike Srbije Srbiji i Crnoj Gori po kreditu Međunarodnog udruženja za razvoj (Projekat konsolidacije naplate i reforme penzijske administracije u Srbiji, koji je podnela Narodnoj skupštini 24. februara 2006. godine.
Stavljam na glasanje ovaj predlog.
Za 125, nisu glasala 34, od 159 prisutnih poslanika.
Konstatujem da je Narodna skupština prihvatila ovaj predlog.
Vlada Republike Srbije predložila je da se po hitnom postupku stavi na dnevni red Predlog zakona o ratifikaciji sporazuma između Vlade Republike Srbije i Vlade Republike Hrvatske o uzajamnoj pomoći u carinskim pitanjima, koji je podnela Narodnoj skupštini 8. marta 2006. godine.
Stavljam na glasanje ovaj predlog.
Za 127, nisu glasala 33, od 160 prisutnih poslanika.
Konstatujem da je Narodna skupština prihvatila ovaj predlog.
Vlada Republike Srbije predložila je da se po hitnom postupku stavi na dnevni red Predlog zakona o davanju kontragarancije Republike Srbije Srbiji i Crnoj Gori po kreditu Međunarodnog udruženja za razvoj (Strukturno prilagođavanje privrede Republike Srbije), koji je podnela Narodnoj skupštini 10. marta 2006. godine.
Stavljam na glasanje ovaj predlog.
Za 123, nije glasalo 45, od 168 prisutnih poslanika.
Konstatujem da je Narodna skupština prihvatila ovaj predlog.
Vlada Republike Srbije predložila je da se, po hitnom postupku, stavi na dnevni red Predlog zakona o davanju kontragarancije Republike Srbije Srbiji i Crnoj gori po kreditu Međunarodnog udruženja za razvoj (Drugi kredit za strukturno prilagođavanje - Republika Srbija), koji je podnela Narodnoj skupštini 10. marta 2006. godine.
Stavljam na glasanje ovaj predlog.
Za 124, nisu glasala 53, od ukupno 157 narodnih poslanika.
Konstatujem da je Narodna skupština prihvatila ovaj predlog.
Vlada Republike Srbije predložila je da se, po hitnom postupku, stavi na dnevni red Predlog zakona o davanju kontragarancije Republike Srbije Srbiji i Crnoj gori po kreditu Međunarodnog udruženja za razvoj (Kredit za razvoj privatnog i finansijskog sektora), koji je podnela Narodnoj skupštini 10. marta 2006. godine.
Stavljam na glasanje ovaj predlog.
Za 126, nisu glasala tri, od ukupno 129 narodnih poslanika.
Konstatujem da je Narodna skupština prihvatila ovaj predlog.
Vlada Republike Srbije predložila je da se, po hitnom postupku, stavi na dnevni red Predlog zakona o davanju kontragarancije Republike Srbije Srbiji i Crnoj gori po kreditu Međunarodnog udruženja za razvoj (Prvi kredit za programski razvoj politike u privatnom i finansijskom sektoru), koji je podnela Narodnoj skupštini 17. marta 2006. godine.
Stavljam na glasanje ovaj predlog.
Za 123, nije glasalo 36, od ukupno 159 narodnih poslanika.
Konstatujem da je Narodna skupština prihvatila ovaj predlog.
Grupa od 80 narodnih poslanika poslaničke grupe SRS predložila je da se, po hitnom postupku, stavi na dnevni red Predlog rezolucije o drastičnom kršenju ljudskih prava građana Srbije koji su optuženi pred Međunarodnim krivičnim sudom za bivšu Jugoslaviju, koji je podnela Narodnoj skupštini 22. marta 2006. godine.
Biće izjašnjavanje o dnevnom redu, tačka 16a, ne brinite.
Stavljam na glasanje ovaj predlog.
Za 85, protiv 105, nisu glasala dva, od 192 narodna poslanika.
Konstatujem da Narodna skupština nije prihvatila predlog za hitan postupak. Biće izjašnjavanja tek, reći ću.
Vlada Republike Srbije predložila je da se, po hitnom postupku, stavi na dnevni red Predlog zakona o davanju kontragarancije Republike Srbije Nemačkoj finansijskoj organizaciji KFW po zaduženju JP "Elektroprivreda Srbije" za finansiranje Projekta za nabavku rudarske opreme za potrebe površinskog kopa "Tamnava - Zapadno Polje", koji je podnela Narodnoj skupštini 24. marta 2006. godine.
Stavljam na glasanje ovaj predlog.
Za 119, protiv 6, uzdržan jedan, nije glasalo 66, od 192 poslanika.
Konstatujem da je Narodna skupština prihvatila ovaj predlog.
Vlada Republike Srbije predložila je da se, po hitnom postupku, stavi na dnevni red Predlog zakona o dopunama Zakona o zadrugama, koji je podnela Narodnoj skupštini 24. marta 2006. godine.
Stavljam na glasanje ovaj predlog.
Za 118, protiv jedan, nisu glasala 73, od 192 narodna poslanika.
Konstatujem da je Narodna skupština prihvatila ovaj predlog.
Narodni poslanik Zoran Krasić, na osnovu člana 90. Poslovnika Narodne skupštine, predložio je da se dnevni red sednice proširi tačkom Predlog rezolucije o drastičnom kršenju ljudskih prava građana Srbije koji su optuženi pred Međunarodnim krivičnim sudom za bivšu Jugoslaviju, koji je podnela grupa od 80 narodnih poslanika poslaničke grupe SRS.
Kako se prema članu 90. Poslovnika Narodne skupštine proširenje dnevnog reda može tražiti za predloge akata koji su po odredbama Poslovnika ispunili uslove da se uvrste u dnevni red sednice, po članu 138. stav 1. Poslovnika u dnevni red sednice ne može se uvrstiti predlog akta pre isteka roka od 15 dana od dana podnošenja.
Predlog rezolucije, o kome se Narodna skupština izjasnila u okviru predloga za stavljanje na dnevni red po hitnom postupku, podnet je 22. marta 2006. godine, što znači da nije proteklo 15 dana od dana podnošenja, odnosno nije ispunjen uslov da se Predlog rezolucije uvrsti u dnevni red ove sednice na osnovu predloga za proširenje dnevnog reda.
Izvolite, gospodine Krasiću, po Poslovniku, predlagač.
...
Srpska radikalna stranka

Zoran Krasić

Srpska radikalna stranka
Moram na početku da kažem da su ispunjeni svi uslovi, jer ako čekamo ove rokove koje je pročitao predsednik Narodne skupštine, onda bi to značilo, možete vi u Hagu slobodno da ubijate naše građane, mi čekamo 15 dana da prođe, pa ćemo onda da razmišljamo o tome ko je sledeći.
Upravo zato da se to ne bi desilo, a izražavajući stav i predsednika Vlade i predsednika Republike Srbije, koji su već 11. marta ove godine uputili oštre kritike na ono što se dešava u Haškom tribunalu, a kada su u pitanju optuženi Srbi.
Samo da vas podsetim, šest naših je tragično okončalo postupak u Hagu. Milošević je otrovan, zato što pretresno veće nije moglo da donese oslobađajuću presudu, ali nije moglo da donese ni presudu kojom bi ga osudilo, pa je onda formula pronađena u konstantnom trovanju i okončan je postupak.
Verovatno ste i vi imali prilike da čujete da mnoge međunarodne organizacije traže da se preispita rad Haškog tribunala. Uostalom, ruska Duma se prva javila sa jednom izjavom, koja je u rangu deklaracije, kojom je tražila zatvaranje Haškog tribunala, jer ovakav kakav je nikom nije potreban. Tamo nema pravde.
Nadam se da vam nije potrebno da vam obrazlažem antisrpski stav tog nelegalnog suda. Nadam se da ne treba posebno da vam obrazlažem da malo ko može reći da je moralno lice ukoliko poziva neke da se dobrovoljno predaju Haškom tribunalu, a svesno je ove činjenice šta se dešava tamo.
Đorđe Đukić je pušten iz Tribunala da bude na slobodi do početka suđenja, a pustili su ga zbog toga što je bio teško bolestan, da bi umro van suda. Milan Kovačević je umro. Dokmanović je izvršio samoubistvo. Milan Babić je izvršio samoubistvo i ostavio oproštajno pismo u kome je opisao pod kojim pritiscima je pristao na onu nečasnu saradnju sa Haškim tribunalom.
Znači, bez obzira na minut ćutanja, imali ste prilike da čujete šta o Haškom tribunalu misle naši građani. Verovatno preko 80% naših građana traži da i ova država podigne glas, pa makar i ovakvom jednom rezolucijom, da izrazi nezadovoljstvo što se na tako brutalan način krše ljudska prava naših ljudi u Haškom tribunalu. Smrtna posledica je nešto što je najočiglednije.
Za ovih nekoliko sekundi ću samo da vam ukažem da u Haškom tribunalu postoji jedan pritvorenik, jedini na kugli zemaljskoj, kome se ne priznaje nijedno ljudsko pravo, a to je Vojislav Šešelj. To je vaš kolega, koji je iz ove sale dobrovoljno otišao u Hag da brani srpske interese i da rasturi Haški tribunal.
Verovatno ako sledite ono što misle vaši birači koji su vas poslali u ovu skupštinu, nadam se da ćete da prihvatite da se ova tačka uvrsti u dnevni red, da otvorimo raspravu, da na konkretnim primerima pokažemo sve oblike i vidove kršenja ljudskih prava u jednom nazovi međunarodnom sudu.
Pozivam sve poslanike da podrže uvršćivanje u dnevni red ove tačke.
Ne želim da utičem na vas kako ćete da glasate ukoliko to uđe u dnevni red. Moguće je da se ne složite sa nama u pogledu ocene, ali dajte da otvorimo raspravu, jer mi ovde već godinama nismo imali jednu otvorenu raspravu o tome šta je Haški tribunal sa gledišta ljudskih prava.

Predrag Marković

G17 Plus | Predsedava
Hvala vam još jednom, gospodine Krasiću. Mislio sam da je bilo jako važno, mada se Skupština izjasnila o hitnom postupku i uvršćivanju tačke danas u dnevni red, mislim da je vrlo važno da čujemo jasno obrazloženje po članu 90. Poslovnika, jer je reč o temi koja svakako zaslužuje dužnu pažnju razmatranja u ovoj skupštini. Još jednom se zahvaljujem svima koji su podržali moj razlog da čujemo obrazloženje, da se ne bismo zapetljali u one poslovničke termine koliko je dana tačno prošlo.
Narodni poslanik Miloljub Albijanić, na osnovu člana 90. i člana 140. Poslovnika Narodne skupštine, predložio je da se obavi zajednički načelni pretres o:
- Predlogu zakona o ratifikaciji Sporazuma između Vlade Republike Srbije i Vlade Republike Crne Gore i Vlade Islamske Republike Irana o uzajamnoj pomoći i saradnji u carinskim pitanjima,
- Predlogu zakona o davanju kontragarancije Republike Srbije Srbiji i Crnoj Gori po zajmu Evropske banke za obnovu i razvoj za finansiranje obnove deonice autoputa Beograd - Novi Sad,
- Predlogu zakona o davanju kontragarancije Republike Srbije Srbiji i Crnoj Gori po zajmu Evropske investicione banke za finansiranje projekta za poboljšanje stanja škola - Srbija i Crna Gora,
- Predlogu zakona o davanju kontragarancije Republike Srbije Srbiji i Crnoj Gori po kreditu Međunarodnog udruženja za razvoj (Projekat revitalizacije sistema za navodnjavanje i odvodnjavanje Srbije),
- Predlogu zakona o davanju kontragarancije Republike Srbije Srbiji i Crnoj Gori po kreditu Međunarodnog udruženja za razvoj (Komponenta Srbija i Crna Gora - Projekat za Srbiju),
- Predlogu zakona o davanju kontragarancije Republike Srbije Srbiji i Crnoj Gori po kreditu Međunarodnog udruženja za razvoj (Projekat konsolidacije naplate i reforme penzijske administracije u Srbiji) (tačke 6, 7, 8, 9, 10. i 11. dnevnog reda), kao i:
- Predlogu zakona o ratifikaciji sporazuma između Vlade Republike Srbije i Vlade Republike Hrvatske u uzajamnoj pomoći u carinskim pitanjima,
- Predlogu zakona o davanju kontragarancije Republike Srbije Srbiji i Crnoj Gori po kreditu Međunarodnog udruženja za razvoj (Strukturno prilagođavanje privrede Republike Srbije),
- Predlogu zakona o davanju kontragarancije Republike Srbije Srbiji i Crnoj Gori po kreditu Međunarodnog udruženja za razvoj (Drugi kredit za strukturno prilagođavanje - Republika Srbija),
- Predlogu zakona o davanju kontragarancije Republike Srbije Srbiji i Crnoj Gori po kreditu Međunarodnog udruženja za razvoj (Kredit za razvoj privatnog i finansijskog sektora),
- Predlogu zakona o davanju kontragarancije Republike Srbije Srbiji i Crnoj Gori po kreditu Međunarodnog udruženja za razvoj (Prvi kredit za programski razvoj politike u privatnom i finansijskom sektoru),
- Predlogu zakona o davanju kontragarancije Republike Srbije Nemačkoj finansijskog organizaciji KFW po zaduženju JP "Elektroprivreda Srbije" za finansiranje Projekta za nabavku rudarske opreme za potrebe površinskog kopa "Tamnava - Zapadno Polje", ukoliko Narodna skupština prihvatila predlog da se ovi predlozi zakona po hitnom postupku (što se dogodilo) stave na dnevni red sednice kao tačke 12, 13, 14, 15, 16. i 17. dnevnog reda.
Da li narodni poslanik Miloljub Albijanić želi reč? Ne. Hvala. Pre nego što stavim na glasanje ovaj predlog, prvo po Poslovniku narodni poslanik Tomislav Nikolić, izvolite.
...
Srpska radikalna stranka

Tomislav Nikolić

Srpska radikalna stranka
Gospodine predsedniče, dame i gospodo narodni poslanici, znam da ste vi jedva navatali kvorum za ovu sednicu. Čekajte prvo da kažem meritum da biste mogli da reagujete. To što ste jedva navatali, to je notorna činjenica, ali to ne znači da sad treba da rešimo sve srpske probleme. Sada kada vas ima 126 u sali, pakuj.
Izvinite, gospodine Albijaniću, kako da se složim sa tim da ovih 15 tačaka dnevnog reda raspravljamo kao o jednoj tački dnevnog reda. Šta tu njih povezuje? Sama reč kredit. Pa nije svaki kredit isti. Ne možemo valjda za svaki zakon u kome se pomene reč kredit da kažemo - e, to sve ide u zajedničku raspravu.
Ili možda vi znate šta to povezuje Iran i Hrvatsku? Možda je to vama nešto povezano, meni nije. Meni ovde postoje sporazumi za koje bih drage volje glasao, postoje sporazumi koje želim da napadnem sa stanovišta i političkog iz programa Srpske radikalne stranke, a i sa stanovišta ekonomskog programa, pa vas zato molim, gospodine predsedniče, da ovo ne radite. Pre četiri meseca smo se rastali, kao da se ništa nije desilo, kao da smo se sinoć rastali, jutros ušli u salu, svi problemi su ponovo tu pred nama.
Problem kvoruma stvara probleme u radu Narodne skupštine Republike Srbije. Nikome ne bi palo na pamet da 15 tačaka dnevnog reda sastavlja u jednu, apsolutno nepovezanih, izuzev bojazan da neće biti kvoruma sledeći put kada ta sednica bude zakazana.
Građani Srbije vide o čemu se radi, apsolutno su ubeđeni da ne zaslužujete da budete većina u ovoj Narodnoj skupštini.
Apsolutno su ubeđeni da vas osim straha od izbora više ništa ovde ne sastavlja, samo panični strah od izbora, i vas sa leve strane i vas u vrhu sale gore. Strah od toga što će građani imati priliku da pokažu svoju volju. Pa to nije opravdani strah, to je nepoštovanje građana i nemojte da mi pominjete rezultate lokalnih izbora... Pa evo zašto, zato što vas i tu pobeđujemo.
A kada bi meni Koštunica dao pare koje Velji daje da ide da namiruje birače po lokalnoj samoupravi, ne znam da li bi se neko od vas još pojavio da osvoji neki glas. Kad bih imao pola budžeta na raspolaganju za kampanju za Kraljevo ne bih bio toliko blesav da obećam aerodrom u selu Čukojevac.
Onda vas pitam: otkud vam toliki cinizam prema opštinama u kojima nema izbora? Otkud to da u razvoj ulažete samo u opštine koje trenutno imaju dopunske izbore i da li je problem drugih opština u tome što nemaju izbore? A treći je problem drugih opština u tome što je neko drugi na vlasti. Pa vi ste gori od Slobodana Miloševića.
Pokoj mu duši, u odnosu na vas on je bio veliki demokrata, u odnosu na vas ono malo sirotinje što smo imali pravilnije je raspoređivao. Ali, kad neće da vam otkažu podršku oni koji bi trebalo, pa neće da uguraju žute u ovu salu, tu dalje ništa ne mogu. Samo vam jednu stvar kažem - kako god da sastavljate ove tačke dnevnog reda, ako budemo želeli da ova sednica traje dugo, trajaće dugo, jer vi niste dovoljno pametni da smislite način da onemogućite radikalima da diskutuju u ovoj sali.
Vi niste dovoljno vešti da sprečite građane Srbije da učestvuju u radu Narodne skupštine Republike Srbije. A vama, gospodine Markoviću, da izjavim čestitke što ste smogli hrabrosti da uđete u salu i da sednicu Narodne skupštine Srbije vodite protiv svoje volje, a u skladu sa voljom svoje partije.

Predrag Marković

G17 Plus | Predsedava
Zahvaljujem se na čestitkama, ali kao što znate, gospodine Nikoliću, ne radim nikada protiv svoje volje, a moja volja je da poštujem odluke Narodne skupštine, a u odnosu na to ...
Samo da proverim, gospodine Nikoliću, da li sam shvatio, vi niste tražili povredu Poslovnika, nego ste ukazali, javljajući se po Poslovniku, da je ovaj predlog, koji je strogo poslovnički u redu, na izvestan način, molim vas tu nema razloga, to nije politika, on je ispunio poslovničke uslove, ali vi naprosto kažete da narodni poslanik koji je predložio spajanje ovoliko velikog broja na taj način dovodi u sumnju smislenost suštinski rasprave u samo pet sati 15 zakonskih predloga.
Dakle, da li vi ostajete pri svom predlogu; u redu je, onda stavljamo na glasanje. Hoćete sada da otvaramo raspravu po Poslovniku?
Izvolite onda, gospodin Anđelković, po Poslovniku, kako se javio, pa gospodin Krasić, pa gospodin Perić. Izvolite, gospodine Anđelkoviću.

Zoran Anđelković

Socijalistička partija Srbije
Ne znam da li će se javiti još neko po Poslovniku ili ne, mene to stvarno ne zanima, ali dve stvari moram da kažem. Prvo, da je gospodin Albijanić predložio spajanje samo dve tačke bio bih protiv. To sam javno rekao i mi ćemo glasati protiv i kad predloži spajanje dve tačke.
Možda ovo nije kršenje Poslovnika, ali jeste zloupotreba Poslovnika. Spajanje 15 tačaka u jednu, gde su kontragarancije, s jedne strane, a sa druge strane sporazumi, jeste zloupotreba tačke Poslovnika koja omogućuje spajanje tačaka. Ako prihvatimo danas da 15 tačaka spojimo, jednog dana očekujem da, ako je na dnevnom redu 30 tačaka, da ćemo svih 30 tačaka dobiti kao predlog gospodina Albijanića, da spojimo i da raspravljamo pet sati.
Nije ovde reč o tome da li će rasprava trajati pet sati po svakoj tački. Ne mislim da svih 15 treba da budu spojene, a ne mislim ni da svaka posebno treba da bude, ali kad predložite, gospodine Albijaniću, predložite racionalan predlog. Nezavisno od toga, čak i kad tako predložite, biću protiv.

Predrag Marković

G17 Plus | Predsedava
Po Poslovniku, gospodin Krasić, pa potom Hranislav Perić.
...
Srpska radikalna stranka

Zoran Krasić

Srpska radikalna stranka
Gospodine Markoviću, vi ste meni dali pravo da obrazložim za tri minuta naš predlog da se proširi dnevni red, ali taj predlog niste stavili na glasanje, a istovremeno ste predlog gospodina Albijanića za spajanje pokušali da stavite na glasanje i da progurate tih 15 tačaka u okviru jednog načelnog pretresa od pet sati, a pri tome ste pročitali gde taj predlagač konstatuje da, ukoliko neke tačke dnevnog reda prođu, on predlaže spajanje.
Znači, on je unapred znao šta će da prođe. Valjda njegov predlog ne ispunjava elementarne uslove iz Poslovnika. On može da traži spajanje, jedinstvenu raspravu za one tačke koje dobije u pozivu. Ne može da traži za one tačke za koje je zamislio da će možda da dođu. Odakle je on znao kako ćete vi da odlučite ovde?
Samo bih vas upozorio, gospodine Markoviću, već ste izvršili zloupotrebu, to moram da vam kažem, jer ste stavili da se glasa o tome da li naš predlog rezolucije da uđe po hitnom postupku, iskoristili ste ovo preglasavanje, pa ste onda našli za shodno da kažete da nisu ispunjeni uslovi, a ja vam kažem da su svi uslovi ispunjeni, da rasprava može da teče po rezoluciji.
Šta se sve ovde radilo većinom, odavde su ljudi iznošeni zbog te većine dok je bila Mićićka, neki ovde nisu smeli ni da uđu zbog njenog hira, a nisu bili većina.
Ukoliko se ova tačka dnevnog reda koju je predložila SRS ne uvrsti u dnevni red, imaćete povodom pet zakona raspravu o Haškom tribunalu, zato što to traže građani Republike Srbije, a onda vi razmislite ko ovde zastupa građane, a ko zastupa virtuelni kvorum.
Smatram da nisu ispunjeni uslovi za ovaj Albijanićev predlog i da ne treba uopšte da se glasa o tome, a pozivam vas da omogućite poslanicima da glasaju o predlogu SRS da se proširi dnevni red.

Predrag Marković

G17 Plus | Predsedava
Gospodine Krasiću, striktno moram da poštujem Poslovnik, koji kaže da prvo ide izjašnjavanje o hitnom postupku, potom o proširenju dnevnog reda, pa spajanje tačaka. Tako je i napravljen Poslovnik.
Pošto hitan postupak nije izglasan, na ovoj sednici nije bilo moguće proširiti dnevni red, ali sam smatrao, to sam i rekao, da je vrlo važno da čujemo obrazloženje, baš zbog toga što je Poslovnik predvideo taj redosled, a na taj način bi moglo da se dogodi da mi uopšte ne čujemo obrazloženje koje sam vam pročitao, da ne čitamo ponovo. Zbog toga je bilo važno da svi zajedno još jednom čujemo razloge zbog kojih je predlagač tražio da se nešto stavi kao prošireni dnevni red.
Gospodine Periću, izvolite.

Hranislav Perić

Socijalistička partija Srbije
Gospodine predsedniče, mnogo ranije sam tražio po Poslovniku, a vi ste mi dali trećem po redu reč. Svejedno.
Vi kažete da su ispunjeni poslovnički uslovi da spajate tačke, ali moram da vas zamolim da vodite računa ko vam daje te predloge, morate da razmislite ko vam je to predložio. Predložio vam je čovek koji ne zna ni šta se spaja ni šta se ne spaja, nema veze čovek sa životom. Čovek koji vam je predložio ovo jedino što zna je da pušta balone i da se veseli kad neko umre. Da li od takvog primate predloge ovde?