PRVA SEDNICA, PRVOG REDOVNOG ZASEDANjA, 03.04.2006.

4. dan rada

OBRAĆANJA

Predrag Marković

G17 Plus | Predsedava
Poštovane dame i gospodo narodni poslanici, nastavljamo rad Prve sednice Prvog redovnog zasedanja Narodne skupštine Republike Srbije u 2006. godini.

Na osnovu službene evidencije o prisutnosti narodnih poslanika, konstatujem da sednici prisustvuje 130 narodnih poslanika.

Radi utvrđivanja broja narodnih poslanika prisutnih u sali molim narodne poslanike da ubace svoje identifikacione kartice u poslaničke jedinice elektronskog sistema za glasanje.

Konstatujem da je primenom elektronskog sistema za glasanje utvrđeno da je u sali prisutno 107 narodnih poslanika i da imamo uslove da otpočnemo radni dan.

Niko nije prijavio sprečenost da prisustvuje današnjoj sednici.

Pošto je Narodna skupština obavila raspravu o svim tačkama dnevnog reda ove sednice, preći ćemo u nastavku na odlučivanje i to u 11,00 časova.

Zakazujem sednicu Odbora za ustavna pitanja u 10,45 časova u sali na prvom spratu.

Nastavak u 11,00 časova.

(Posle pauze – 11,20)

Predrag Marković

G17 Plus | Predsedava
Dame i gospodo narodni poslanici, još jednom dobar dan. Molim vas da u nastavku današnjeg radnog dana, pošto smo stigli do glasanja prvo utvrdimo da li postoji dovoljan broj za glasanje. Molim da utvrdimo kvorum.

Konstatujem da je u sali prisutno 129 narodnih poslanika i da, shodno tome, glasanje može da počne.

Prelazimo na 1. tačku dnevnog reda: – IZBOR NOSILACA PRAVOSUDNIH FUNKCIJA

Pošto je Narodna skupština obavila jedinstveni pretres o predlozima odluka, prelazimo na odlučivanje.

Odlučivanje o osporenom predlogu iz Predloga odluke o izboru predsednika suda broj 119-119/06.

Pošto je narodni poslanik osporio predlog Visokog saveta pravosuđa iz Predloga odluke o izboru predsednika suda, broj 119-119/06, podsećam vas da Narodna skupština, saglasno članu 179. stav 4. Poslovnika, o predlogu za izbor svakog od osporenih kandidata odlučuje pojedinačno, a o predlogu za izbor kandidata koji nisu osporeni odlučuje u celini, javnim glasanjem.

Saglasno navedenom, prelazimo na odlučivanje.

Stavljam na glasanje Predlog Visokog saveta pravosuđa da se za predsednika Trgovinskog suda u Kragujevcu izabere Marijana Đorđević, čiju je kandidaturu osporila narodni poslanik Vjerica Radeta.

Za 110, protiv 9, uzdržanih 9, nije glasao jedan, od 129 narodnih poslanika.

Konstatujem da je Narodna skupština izabrala Marijanu Đorđević za predsednika Trgovinskog suda u Kragujevcu.

Pošto smo se izjasnili o osporenom predlogu iz Predloga odluke, prelazimo na odlučivanje o Predlogu odluke, u celini.

Stavljam na glasanje Predlog odluke o izboru predsednika suda, broj 119-119/06, bez osporenog predloga o kome se Narodna skupština prethodno izjasnila.

Za 126, nije glasalo tri, od 129 narodnih poslanika.

Konstatujem da je Narodna skupština usvojila Predlog odluke o izboru predsednika suda, broj 119-119/06, bez osporenog predloga o kome se Narodna skupština prethodno izjasnila.

Pošto su narodni poslanici osporili jedan broj predloga Visokog saveta pravosuđa iz Predloga odluke o izboru sudija, broj 119-118/06, podsećam vas da Narodna skupština, saglasno članu 179. stav 4. Poslovnika, o predlogu za izbor svakog od osporenih kandidata odlučuje pojedinačno, a o predlogu za izbor kandidata koji nisu osporeni odlučuje u celini, javnim glasanjem.

Saglasno navedenom prelazimo na odlučivanje.

Stavljam na glasanje Predlog Visokog saveta pravosuđa da se za sudiju Opštinskog suda u Novoj Varoši izabere Dragana Marinković, čiju je kandidaturu osporio narodni poslanik Žarko Obradović.

Za 124, protiv dva, uzdržan jedan, nisu glasala dva, od 129 narodnih poslanika.

Konstatujem da je Narodna skupština izabrala Draganu Marinković za sudiju Opštinskog suda u Novoj Varoši.

Stavljam na glasanje Predlog Visokog saveta pravosuđa da se za sudiju Trgovinskog suda u Požarevcu izabere Radmila Radisavljević, čiju je kandidaturu osporio narodni poslanik Veroljub Arsić.

Za 122, protiv dva, nije glasalo pet, od 129 poslanika.

Konstatujem da je Narodna skupština izabrala Radmilu Radisavljević za sudiju Trgovinskog suda u Požarevcu.

Pošto smo se izjasnili o osporenim predlozima iz Predloga odluke, prelazimo na odlučivanje o Predlogu odluke, u celini.

Stavljam na glasanje Predlog odluke o izboru sudija, broj 119-118/06, bez osporenih predloga o kojima se Narodna skupština prethodno izjasnila.

Za 128, nije glasao jedan, od 129 narodnih poslanika.

Konstatujem da je Narodna skupština usvojila Predlog odluke o izboru sudija, broj 119-118/06, bez osporenih predloga o kojima se Narodna skupština prethodno izjasnila.

Pošto su narodni poslanici osporili jedan broj predloga Visokog saveta pravosuđa iz Predloga odluke o izboru predsednika sudova broj 119-184/06, sa ispravkom, podsećam vas da Narodna skupština, saglasno članu 179. stav 4. Poslovnika, o predlogu za izbor svakog od osporenih kandidata odlučuje pojedinačno, a o predlogu za izbor kandidata koji nisu osporeni odlučuje u celini, javnim glasanjem.

Saglasno navedenom prelazimo na odlučivanje.

Stavljam na glasanje Predlog Visokog saveta pravosuđa da se za predsednika Opštinskog suda u Požarevcu izabere Vujoš Tošić, čiju je kandidaturu osporio narodni poslanik Veroljub Arsić.

Za 125, nije glasalo četiri, od 129 narodnih poslanika.

Konstatujem da je Narodna skupština izabrala Vujoša Tošića za predsednika Opštinskog suda u Požarevcu.

Stavljam na glasanje Predlog Visokog saveta pravosuđa da se za predsednika Opštinskog suda u Kuršumliji izabere Radiša Jović, čiju je kandidaturu osporio narodni poslanik Petar Jojić.

Za 126, nisu glasala tri, od 129 narodnih poslanika.

Konstatujem da je Narodna skupština izabrala Radišu Jovića za predsednika Opštinskog suda u Kuršumliji.

Stavljam na glasanje Predlog Visokog saveta pravosuđa da se za predsednika Opštinskog suda u Kuli izabere Gordana Suknović-Bojadžija, čiju je kandidaturu osporio narodni poslanik Žarko Obradović.

Za 122, protiv tri, nisu glasala četiri, od 129 poslanika.

Konstatujem da je Narodna skupština izabrala Gordanu Suknović-Bojadžiju za predsednika Opštinskog suda u Kuli.

Stavljam na glasanje Predlog Visokog saveta pravosuđa da se za predsednika Opštinskog suda u Staroj Pazovi izabere Ružica Nikolić, čiju je kandidaturu osporio narodni poslanik Marko Krstin.

Za 101, protiv jedan, uzdržanih 7, nije glasalo 20, od 129 narodnih poslanika.

Konstatujem da je Narodna skupština izabrala Ružicu Nikolić za predsednika Opštinskog suda u Staroj Pazovi.

Pošto smo se izjasnili o osporenim predlozima iz Predloga odluke, prelazimo na odlučivanje o Predlogu odluke, u celini.

Stavljam na glasanje Predlog odluke o izboru predsednika sudova, broj 119-184/06, sa ispravkom, bez osporenih predloga o kojima se Narodna skupština prethodno izjasnila.

Za 124, protiv dva, nisu glasala tri, od 129 poslanika.

Konstatujem da je Narodna skupština usvojila Predlog odluke o izboru predsednika sudova, broj 119-184/06, sa ispravkom, bez osporenih predloga o kojima se Narodna skupština prethodno izjasnila.

Pošto je narodni poslanik osporio jedan broj predloga Visokog saveta pravosuđa iz Predloga odluke o izboru sudija, broj 119-185/06, sa ispravkom, podsećam vas da Narodna skupština, saglasno članu 179. stav 4. Poslovnika, o predlogu za izbor svakog od osporenih kandidata odlučuje pojedinačno, a o predlogu za izbor kandidata koji nisu osporeni odlučuje u celini, javnim glasanjem.

Saglasno navedenom prelazimo na odlučivanje.

Stavljam na glasanje Predlog Visokog saveta pravosuđa da se za sudiju Okružnog suda u Leskovcu, izabere Zoran Stojanović, čiju je kandidaturu osporio narodni poslanik Žarko Obradović.

Za 37, protiv 22, uzdržana dva, nije glasalo 68, od 129 narodnih poslanika.

Konstatujem da Narodna skupština nije izabrala Zorana Stojanovića za sudiju Okružnog suda u Leskovcu.

Pošto smo se izjasnili o osporenom predlogu iz Predloga odluke, prelazimo na odlučivanje o Predlogu odluke, u celini.

Stavljam na glasanje Predlog odluke o izboru sudija, broj 119-185/06, sa ispravkom, bez osporenog predloga o kome se Narodna skupština prethodno izjasnila.

Za 126, nisu glasala dva, od 128 narodnih poslanika.

Konstatujem da je Narodna skupština usvojila Predlog odluke o izboru sudija, broj 119-185/06, sa ispravkom, bez osporenog predloga o kome se Narodna skupština prethodno izjasnila.

Pošto su narodni poslanici osporili jedan broj predloga Visokog saveta pravosuđa iz Predloga odluke o izboru sudija, broj 119-441/06, podsećam vas da Narodna skupština, saglasno članu 179. stav 4. Poslovnika, o predlogu za izbor svakog od osporenih kandidata odlučuje pojedinačno, a o predlogu za izbor kandidata koji nisu osporeni odlučuje u celini, javnim glasanjem.

Saglasno navedenom, prelazimo na odlučivanje.

Stavljam na glasanje Predlog Visokog saveta pravosuđa da se za sudiju Okružnog suda u Beogradu izabere Aleksandar Ivanović, čiju je kandidaturu osporio narodni poslanik Petar Cvetković.

Za 125, protiv jedan, nisu glasala tri, od 129 poslanika.

Konstatujem da je Narodna skupština izabrala Aleksandra Ivanovića za sudiju Okružnog suda u Beogradu.

Stavljam na glasanje Predlog Visokog saveta pravosuđa da se za sudiju Okružnog suda u Šapcu izabere Saša Knežević, čiju je kandidaturu osporio narodni poslanik Žarko Obradović.

Za 104, protiv 21, nije glasalo četiri, od 129 poslanika.

Konstatujem da je Narodna skupština izabrala Sašu Kneževića za sudiju Okružnog suda u Šapcu.

Stavljam na glasanje Predlog Visokog saveta pravosuđa da se za sudiju Opštinskog suda u Požarevcu izabere Jasmina Kuzmić, čiju je kandidaturu osporio narodni poslanik Veroljub Arsić.

Za 126, nisu glasala tri, od 129 narodnih poslanika.

Konstatujem da je Narodna skupština izabrala Jasminu Kuzmić za sudiju Opštinskog suda u Požarevcu.

Pošto smo se izjasnili o osporenim predlozima iz Predloga odluke, prelazimo na odlučivanje o Predlogu odluke, u celini.

Stavljam na glasanje Predlog odluke o izboru sudija, broj 119-441/06, bez osporenih predloga o kojima se Narodna skupština prethodno izjasnila.

Za 128, nije glasao jedan, od 129 narodnih poslanika.

Konstatujem da je Narodna skupština usvojila Predlog odluke o izboru sudija, broj 119-441/06, bez osporenih predloga o kojima se Narodna skupština prethodno izjasnila.

Pošto je narodni poslanik osporio predlog Visokog saveta pravosuđa iz Predloga odluke o izboru predsednika sudova, broj 119-644/06, podsećam vas da Narodna skupština, saglasno članu 179. stav 4. Poslovnika, o predlogu za izbor svakog od osporenih kandidata odlučuje pojedinačno, a o predlogu za izbor kandidata koji nisu osporeni odlučuje u celini, javnim glasanjem.

Saglasno navedenom prelazimo na odlučivanje.

Stavljam na glasanje Predlog Visokog saveta pravosuđa da se za predsednika Opštinskog suda u Ljigu izabare Dragan Radojević, čiju je kandidaturu osporio narodni poslanik Zoran Tanasijević.

Za 122, nije glasalo pet, od 127 narodnih poslanika.

Konstatujem da je Narodna skupština izabrala Dragana Radojevića za predsednika Opštinskog suda u Ljigu.

Pošto smo se izjasnili o osporenom predlogu iz Predloga odluke, prelazimo na odlučivanje o Predlogu odluke, u celini.

Stavljam na glasanje Predlog odluke o izboru predsednika sudova, broj 119-644/06, bez osporenog predloga o kome se Narodna skupština prethodno izjasnila.

Za 126, nisu glasala tri, od 129 narodnih poslanika.

Konstatujem da je Narodna skupština usvojila Predlog odluke o izboru predsednika sudova, broj 119-644/06, bez osporenog predloga o kome se Narodna skupština prethodno izjasnila.

Pošto smo se izjasnili o predlozima odluka o izboru predsednika sudova, broj 119-119/06, 119-184/06, sa ispravkom i 119-644/06 i o osporenim predlozima iz tih predloga, pitam da li ste saglasni da se svi usvojeni predlozi objave u "Službenom glasniku Republike Srbije", kao pravno-tehnički objedinjeni akt – Odluka o izboru predsednika sudova?

Stavljam na glasanje ovaj predlog.

Za 126, nisu glasala tri, od 129 narodnih poslanika.

Konstatujem da je Narodna skupština usvojila ovaj predlog.

Pošto smo se izjasnili o predlozima odluka o izboru sudija, broj 119-118/06, 119-185/06, sa ispravkom i 119-441/06 i o osporenim predlozima iz tih predloga, pitam da li ste saglasni da se svi usvojeni predlozi objave u "Službenom glasniku Republike Srbije" kao pravno-tehnički objedinjeni akt – Odluka o izboru sudija?

Stavljam na glasanje ovaj predlog.

Za 125, nisu glasala četiri, od 129 narodnih poslanika.

Konstatujem da je Narodna skupština usvojila ovaj predlog.

S obzirom da smo se izjasnili o svim predlozima, dozvolite mi da u vaše i u svoje ime, čestitam nosiocima pravosudnih funkcija na izboru i poželim uspeh u radu.

Prelazimo na 2. tačku dnevnog reda: – IZBOR ČLANOVA NACIONALNOG SAVETA ZA VISOKO OBRAZOVANjE

Pošto je Narodna skupština obavila jedinstveni pretres a pre nego što pređemo na glasanje, podsećam vas na odredbe Zakona o visokom obrazovanju koje se odnose na izbor članova Nacionalnog saveta za visoko obrazovanje:

- prema članu 10. stav 1. Zakona, Nacionalni savet za visoko obrazovanje ima 16 članova, koje bira Narodna skupština Republike Srbije i to:

1. deset članova iz reda redovnih profesora, vrhunskih naučnika, odnosno umetnika sa međunarodno priznatim radovima ili osvedočenim doprinosom nacionalnoj kulturi, vodeći računa o zastupljenosti obrazovno-naučnih, odnosno obrazovno-umetničkih polja, na predlog Konferencije univerziteta Srbije;

2. dva člana iz reda profesora strukovnih studija na predlog Konferencije akademija strukovnih studija, s tim što je članom 112. Zakona utvrđeno da će do njenog obrazovanja poslove iz njene nadležnosti obavljati telo koje čine direktori viših škola koje su dobile rešenje o ispunjenosti uslova za početak rada i obavljanje delatnosti do stupanja na snagu ovog zakona;

3. četiri člana iz reda istaknutih ličnosti iz oblasti nauke, kulture, prosvete, umetnosti, odnosno privrede, od kojih tri člana na predlog Vlade, od kojih je jedan predstavnik Kosova i Metohije sa Univerziteta u Prištini, sa sedištem u Kosovskoj Mitrovici, a jednog člana na predlog nadležnog organa AP Vojvodine.

- prema članu 10. stav 6. Zakona, Konferencija univerziteta Srbije, odnosno Konferencija akademija strukovnih studija, predlaže najviše 15, odnosno najviše tri kandidata.

Ovlašćeni predlagači predložili su liste kandidata sa onolikim brojem kandidata koliko se članova i bira.

Prema članu 10. stav 8. Zakona, mandat članova Nacionalnog saveta za visoko obrazovanje traje četiri godine i isto lice može biti izabrano za člana Nacionalnog saveta najviše dva puta.

Prema članu 10. stav 10. Zakona, Nacionalni savet za visoko obrazovanje bira predsednika iz reda svojih članova.

Pristupamo glasanju o kandidatima za izbor 10 članova Nacionalnog saveta za visoko obrazovanje sa liste kandidata koju je podnela Konferencija univerziteta Srbije.

Stavljam na glasanje predlog da se za člana Nacionalnog saveta za visoko obrazovanje izabere dr Teodor Atanacković, redovni profesor Fakulteta tehničkih nauka Univerziteta u Novom Sadu.

Za 126, nisu glasala tri, od 129 narodnih poslanika.

Konstatujem da je Narodna skupština izabrala dr Teodora Atanackovića, redovnog profesora Fakulteta tehničkih nauka Univerziteta u Novom Sadu.

Stavljam na glasanje predlog da se za člana Nacionalnog saveta za visoko obrazovanje izabere dr Mikloš Biro, redovni profesor Filozofskog fakulteta Univerziteta u Novom Sadu.

Za 122, nije glasalo 7, od 129 narodnih poslanika.

Konstatujem da je Narodna skupština izabrala dr Mikloša Bira, redovnog profesora Filozofskog fakulteta Univerziteta u Novom Sadu.

Stavljam na glasanje predlog da se za člana Nacionalnog saveta za visoko obrazovanje izabere dr Živadin Bugarčić, redovni profesor Prirodno-matematičkog fakulteta Univerziteta u Kragujevcu.

Za 126, nisu glasala tri, od 129 narodnih poslanika.

Konstatujem da je Narodna skupština izabrala dr Živadina Bugarčića, redovnog profesora Prirodno-matematičkog fakulteta Univerziteta u Kragujevcu.

Stavljam na glasanje predlog da se za člana Nacionalnog saveta za visoko obrazovanje izabere dr Milan Damnjanović, redovni profesor Fizičkog fakulteta Univerziteta u Beogradu.

Za 127, nisu glasala dva, od 129 narodnih poslanika.

Konstatujem da je Narodna skupština izabrala dr Milana Damnjanovića, redovnog profesora Fizičkog fakulteta Univerziteta u Beogradu.

Stavljam na glasanje predlog da se za člana Nacionalnog saveta za visoko obrazovanje izabere dr Slobodan Dušanić, redovni profesor Filozofskog fakulteta Univerziteta u Beogradu.

Za 128, nije glasao jedan, od 129 narodnih poslanika.

Konstatujem da je Narodna skupština izabrala dr Slobodana Dušanića, redovnog profesora Filozofskog fakulteta Univerziteta u Beogradu.

Stavljam na glasanje predlog da se za člana Nacionalnog saveta za visoko obrazovanje izabere dr Antonije Đorđević, redovni profesor Elektrotehničkog fakuleta Univerziteta u Beogradu.

Za 124, nije glasalo pet, od 129 narodnih poslanika.

Konstatujem da je Narodna skupština izabrala dr Antonija Đorđevića, redovnog profesora Eelektrotehničkog fakulteta Univerziteta u Beogradu.

Stavljam na glasanje predlog da se za člana Nacionalnog saveta za visoko obrazovanje izabere Darinka Matić-Marović, redovni profesor u penziji, Fakultet muzičke umetnosti Univerziteta umetnosti.

Za 113, protiv tri, uzdržan jedan, nije glasalo 12, od 129 narodnih poslanika.

Konstatujem da je Narodna skupština izabrala Darinku Matić-Marović, redovnog profesora u penziji, Fakulteta muzičke umetnosti Univerziteta umetnosti.

Stavljam na glasanje predlog da se za člana Nacionalnog saveta za visoko obrazovanje izabere dr Ljubomir Madžar, redovni profesor Instituta za strategijske studije Univerziteta "Braća Karić".

Za jedan, protiv 68, uzdržana 2, nije glasalo 58, od 129 narodnih poslanika.

Konstatujem da Narodna skupština nije izabrala dr Ljubomira Madžara, redovnog profesora Instituta za strategijske studije Univerziteta "Braća Karić.

Stavljam na glasanje predlog da se za člana Nacionalnog saveta za visoko obrazovanje izabere dr Srđan Stanković, redovni profesor Eelektrotehničkog fakulteta Univerziteta u Beogradu.

Za 127, nisu glasala dva, od 129 narodnih poslanika.

Konstatujem da je Narodna skupština izabrala dr Srđana Stankovića, redovnog profesora Elektrotehničkog fakulteta Univerziteta u Beogradu.

Stavljam na glasanje predlog da se za člana Nacionalnog saveta za visoko obrazovanje izabere dr Vladisav Stefanović, redovni profesor Medicinskog fakulteta Univerziteta u Nišu.

Za 126, nisu glasala tri, od 129 narodnih poslanika.

Konstatujem da je Narodna skupština izabrala dr Vladisava Stefanovića, redovnog profesora Medicinskog fakulteta Univerziteta u Nišu.

Pristupamo glasanju o kandidatima za izbor dva člana Nacionalnog saveta za visoko obrazovanje sa liste kandidata koju je podnela Konferencija direktora viših škola Srbije.

Stavljam na glasanje predlog da se za člana Nacionalnog saveta za visoko obrazovanje izabere Miroljub Milivojčević, profesor Više građevinsko-geodetske škole u Beogradu, doktor matematike.

Za 127, nisu glasala dva, od 129 narodnih poslanika.

Konstatujem da je Narodna skupština izabrala Miroljuba Milivojčevića, profesora Više građevinsko-geodetske škole u Beogradu, doktora matematike.

Stavljam na glasanje predlog da se za člana Nacionalnog saveta za visoko obrazovanje izabere Đorđe Čomić, profesor Više hotelijerske škole u Beogradu, doktor turizmologije.

Za 125, nije glasalo četiri, od 129 narodnih poslanika.

Konstatujem da je Narodna skupština izabrala Đorđa Čomića, profesora Više hotelijerske škole u Beogradu, doktora turizmologije.

Pristupamo glasanju o kandidatima za izbor tri člana Nacionalnog saveta za visoko obrazovanje sa liste kandidata koju je podnela Vlada.

Stavljam na glasanje predlog da se za člana Nacionalnog saveta za visoko obrazovanje izabere profesor dr Obrad Stanojević, redovni profesor Pravnog fakulteta Univerziteta u Beogradu.

Za 123, nije glasalo 6, od 129 narodnih poslanika.

Konstatujem da je Narodna skupština izabrala prof. dr Obrada Stanojevića, redovnog profesora u penziji Pravnog fakulteta Univerziteta u Beogradu.

Stavljam na glasanje predlog da se za člana Nacionalnog saveta za visoko obrazovanje izabere akademik prof. dr Aleksandar Ivić, redovni profesor Rudarsko-geološkog fakulteta Univerziteta u Beogradu.

Za 123, nije glasalo 6, od 129 narodnih poslanika.

Konstatujem da je Narodna skupština izabrala akademika prof. dr Aleksandra Ivića, redovnog profesora Rudarsko-geološkog fakulteta Univerziteta u Beogradu.

Stavljam na glasanje predlog da se za člana Nacionalnog saveta za visoko obrazovanje izabere prof. dr Ćemal Dolićanin, prorektor Univerziteta u Prištini, sa sedištem u Kosovskoj Mitrovici.

Za 124, nije glasalo pet, od 129 narodnih poslanika.

Konstatujem da je Narodna skupština izabrala prof. dr Ćemala Dolićanina, prorektora Univerziteta u Prištini, sa sedištem u Kosovskoj Mitrovici.

Pristupamo glasanju o kandidatu za izbor jednog člana Nacionalnog saveta za visoko obrazovanje sa liste kandidata koju je podnelo Izvršno veće AP Vojvodine.

Stavljam na glasanje predlog da se za člana Nacionalnog saveta za visoko obrazovanje izabere dr Milan Matavulj, redovni profesor Univerziteta u Novom Sadu.

Za 143, nisu glasala četiri, od 128 narodnih poslanika.

Konstatujem da je Narodna skupština izabrala dr Milana Matavulja, redovnog profesora Univerziteta u Novom Sadu.

Dozvolite mi da, u vaše i svoje ime, čestitam izabranim članovima Nacionalnog saveta za visoko obrazovanje na izboru i da im poželim uspeh u radu.

Prelazimo na 3. tačku dnevnog reda: – RAZREŠENjE I IZBOR PREDSEDNIKA NACIONALNOG PROSVETNOG SAVETA

Pošto je Narodna skupština obavila jedinstveni pretres, a pre nego što pređemo na odlučivanje, podsećam vas da je Odbor za prosvetu Narodne skupštine Republike Srbije, na sednici održanoj 1. marta 2006. godine razmatrao informaciju Ministarstva prosvete i sporta, od 24. februara 2006. godine o radu Nacionalnog prosvetnog saveta.

Odbor je, na osnovu navoda iz informacije Ministarstva, u svom izveštaju, sa ispravkom, konstatovao da je od dana donošenja Odluke o izboru članova i predsednika Nacionalnog prosvetnog saveta do 24. februara 2006. godine održana samo jedna sednica Nacionalnog prosvetnog saveta kojom je predsedavao ministar prosvete i sporta.

Usled odsustva predsednika, Savet nije bio u mogućnosti da donese Poslovnik o svom radu, kao i da inicijative Ministarstva prosvete i sporta usmerene na pokretanje rada Saveta nisu dale rezultate, jer predsednik Saveta iz zdravstvenih razloga nije bio u mogućnosti da obavlja svoju funkciju.

Odbor je tim povodom zaključio da su se stekli zakonski uslovi za razrešenje akademika Mihaila Đurića sa funkcije predsednika Nacionalnog prosvetnog saveta i predlaže Narodnoj skupštini da, shodno članu 11. stav 10. Zakona o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja, akademika Mihaila Đurića razreši funkcije predsednika i da, umesto njega, izabere novog predsednika Nacionalnog prosvetnog saveta.

Najpre ćemo glasati, na osnovu ovih konstatacija, o razrešenju predsednika Nacionalnog prosvetnog saveta.

Stavljam na glasanje predlog da se akademik Mihailo Đurić razreši funkcije predsednika Nacionalnog prosvetnog saveta.

Za 126, nisu glasala tri, od 129 poslanika.

Konstatujem da je Narodna skupština razrešila akademika Mihaila Đurića funkcije predsednika Nacionalnog prosvetnog saveta.

Pre prelaska na izbor predsednika Nacionalnog prosvetnog saveta, podsećam vas da je Narodna skupština Republike Srbije, na Trećoj sednici Prvog redovnog zasedanja u 2005. godini, održanoj 23. maja 2005. godine, donela Odluku o izboru članova i predsednika Nacionalnog prosvetnog saveta.

Za članove Nacionalnog prosvetnog saveta izabrani su:

1) iz reda akademika – redovnih profesora univerziteta:

- dopisni član SANU Ljubomir Maksimović,

- akademik Milosav Marjanović;

2) iz reda članova Matice srpske – redovnih profesora univerziteta:

- prof. dr Predrag Piper;

3) iz reda nastavnika univerziteta u Beogradu:

- prof. dr Aleksandar Lipkovski,

- prof. dr Branka Stevanović,

- prof. dr Andrija Veselinović,

- prof. dr Ratko Jankov;

4) iz reda nastavnika drugih univerziteta čiji je osnivač Republika, odnosno Autonomna pokrajina, i to:

- Univerziteta u Nišu – prof. dr Tomislav Pavlović,

- Univerziteta u Kragujevcu – prof. dr Nebojša Arsenijević,

- Univerziteta u Novom Sadu – dr Milan Tripković,

- Univerziteta u Prištini, sa sedištem u Kosovskoj Mitrovici – prof. dr Radenko Krulj,

- Univerziteta umetnosti u Beogradu – dr Vesna Đukić-Dojčinović;

5) iz reda nastavnika učiteljskih fakulteta:

- dr Aleksandar Jovanović;

6) iz reda stručnih udruženja nastavnika, vaspitača i stručnih saradnika, i to:

- Zajednice vaspitača predškolskih ustanova – Ranka Marinković,

- Saveza učitelja Srbije – Staniša Kostadinović,

- Društva za srpski jezik Srbije – prof. dr Ljubomir Popović,

- Društva za strane jezike Srbije – prof. dr Smiljka Stojanović,

- Društva matematičara Srbije – dr Zoran Kadelburg,

- Saveza društava istoričara Srbije – Nebojša Jovanović,

- Srpskog geografskog društva – dr Milan Bursać,

- Društva fizičara Srbije – Divna Jovanović,

- Srpskog hemijskog društva – prof. dr Sofija Sovilj,

- Srpskog biološkog društva – Vesna Marković,

- Srpskog filozofskog društva – akademik Mihailo Đurić,

- Saveza društava muzičkih i baletskih pedagoga Srbije – mr Bodin Starčević,

- Društva likovnih pedagoga Srbije – Branislav Todorkov,

- Saveza pedagoga za fizičku kulturu – prof. dr Jaroslava Radojević,

- Društva psihologa Srbije – prof. dr Aleksandar Milojević,

- Pedagoškog društva Srbije – Nataša Stojanović,

- Društva defektologa Srbije – prof. dr Dragan Rapajić;

7) iz reda zajednica srednjih stručnih škola:

- Slobodan Pavlović, Nela Vukosavljević-Sodomka, prof. Zoran Milojević i Gordana Mijatović;

8) iz reda Zajednice gimnazija:

- mr Radivoj Stojković;

9) iz reda SPC:

- prof. dr Irinej Bulović;

10) iz reda tradicionalnih crkava i verskih zajednica, osim SPC:

- dr Andrija Kopilović;

11) iz reda nacionalnih manjina:

- doc. dr Sefedin Šehović;

12) iz reda Nacionalne organizacije za zapošljavanje:

- Jadranka Dimov;

13) iz reda reprezentativnih sindikata:

- Miodrag Sokić;

14) iz reda udruženja poslodavaca:

- Dragomir Petković;

Pre nego što pristupimo glasanju, podsećam vas da je Narodna skupština Republike Srbije, prilikom izbora članova Nacionalnog prosvetnog saveta, prihvatila predlog Odbora za prosvetu da u slučaju da lista kandidata sadrži veći broj kandidata od broja članova koji se biraju, bude izabran kandidat koji dobije najviše glasova.

S obzirom da ćemo predsednika Nacionalnog prosvetnog saveta birati između članova Saveta, osim akademika Mihaila Đurića, člana Saveta, predlažem da za predsednika Saveta bude izabran kandidat koji dobije najveći broj glasova, s tim da svaki narodni poslanik može da glasa samo za jednog kandidata.

Stavljam na glasanje ovaj predlog

Za 123, nije glasalo 6, od 129 narodnih poslanika.

Narodna skupština je prihvatila ovaj predlog.

S obzirom da je Narodna skupština prihvatila ovaj predlog, prelazimo na izbor predsednika Nacionalnog prosvetnog saveta.

Stavljam na glasanje Predlog da se za predsednika Saveta izabere dopisni član SANU, Ljubomir Maksimović.

Protiv dva, uzdržan jedan, nije glasalo 126, od 129 poslanika.

Stavljam na glasanje Predlog da se za predsednika Saveta izabere akademik Milosav Marjanović.

Za šest, protiv jedan, uzdržan jedan, nije glasao 121, od 129 narodnih poslanika.

Stavljam na glasanje Predlog da se za predsednika Saveta izabere prof. dr Predrag Piper.

Za jedan, nije glasalo 128, od 129 narodnih poslanika.

Stavljam na glasanje Predlog da se za predsednika Saveta izabere prof. dr Aleksandar Lipkovski.

Protiv jedan, nije glasalo 128, od 129 narodnih poslanika.

Stavljam na glasanje Predlog da se za predsednika Saveta izabere prof. dr Branka Stevanović.

Za četiri, nije glasalo 124, od 128 narodnih poslanika.

Stavljam na glasanje Predlog da se za predsednika Saveta izabere prof. dr Andrija Veselinović.

Za jedan, nije glasalo 127, od 128 narodnih poslanika.

Stavljam na glasanje Predlog da se za predsednika Saveta izabere prof. dr Ratko Jankov.

Za jedan, nije glasalo 127, od 128 narodnih poslanika.

Stavljam na glasanje Predlog da se za predsednika Saveta izabere prof. dr Tomislav Pavlović.

Za jedan, nije glasalo 127, od 128 narodnih poslanika.

Stavljam na glasanje Predlog da se za predsednika Saveta izabere prof. dr Nebojša Arsenijević.

Za dva, nije glasalo 126, od 128 narodnih poslanika.

Stavljam na glasanje Predlog da se za predsednika Saveta izabere prof. dr Milan Tripković.

Za jedan, uzdržan jedan, nije glasalo 126, od 128 poslanika.

Stavljam na glasanje Predlog da se za predsednika Saveta izabere prof. dr Radenko Krulj.

Za jedan, uzdržan jedan, nije glasalo 126, od 128 poslanika.

Stavljam na glasanje Predlog da se za predsednika Saveta izabere dr Vesna Đukić-Dojčinović.

Za dva, nije glasalo 126, od 128 narodnih poslanika.

Stavljam na glasanje Predlog da se za predsednika Saveta izabere dr Aleksandar Jovanović.

Za 115, protiv jedan, uzdržan jedan, nije glasalo 12, od 129 narodnih poslanika.

Stavljam na glasanje Predlog da se za predsednika Saveta izabere Ranka Marinković.

Za jedan, uzdržana dva, nije glasalo 126, od 129 poslanika.

Stavljam na glasanje Predlog da se za predsednika Saveta izabere Staniša Kostadinović.

Za jedan, nije glasalo 127, od 128 narodnih poslanika.

Stavljam na glasanje Predlog da se za predsednika Saveta izabere prof. dr Ljubomir Popović.

Za jedan, nije glasalo 127, od 128 narodnih poslanika.

Stavljam na glasanje Predlog da se za predsednika Saveta izabere prof. dr Smiljka Stojanović.

Za dva, nije glasalo 126, od 128 narodnih poslanika.

Stavljam na glasanje Predlog da se za predsednika Saveta izabere dr Zoran Kadelburg.

Za jedan, nije glasalo 127, od 128 narodnih poslanika.

Stavljam na glasanje Predlog da se za predsednika Saveta izabere Nebojša Jovanović.

Za jedan, nije glasalo 127, od 128 narodnih poslanika.

Stavljam na glasanje Predlog da se za predsednika Saveta izabere dr Milan Bursać.

Nije glasalo 128, od 128 narodnih poslanika.

Stavljam na glasanje Predlog da se za predsednika Saveta izabere Divna Jovanović.

Protiv jedan, nije glasalo 127, od 128 narodnih poslanika.

Stavljam na glasanje predlog da se za predsednika Saveta izabere prof. dr Sofija Sovilj.

Za jedan, nije glasalo 127, od 128 narodnih poslanika.

Stavljam na glasanje predlog da se za predsednika Saveta izabere Vesna Marković.

Nije glasalo 128, od 128 narodnih poslanika.

Stavljam na glasanje predlog da se za predsednika Saveta izabere mr Bodin Starčević.

Za jedan, nije glasalo 127, od 128 narodnih poslanika.

Stavljam na glasanje predlog da se za predsednika Saveta izabere Branislav Todorkov.

Za jedan, nije glasalo 127, od 128 narodnih poslanika.

Stavljam na glasanje predlog da se za predsednika Saveta izabere prof. dr Jaroslava Radojević.

Uzdržan jedan, nije glasalo 127, od 128 narodnih poslanika.

Stavljam na glasanje predlog da se za predsednika Saveta izabere prof. dr Aleksandar Milojević.

Nije glasalo 128, od 128 narodnih poslanika.

Stavljam na glasanje predlog da se za predsednika Saveta izabere Nataša Stojanović.

Nije glasalo 128, od 128 narodnih poslanika.

Stavljam na glasanje predlog da se za predsednika Saveta izabere prof. dr Dragan Rapajić.

Nije glasalo 127, od 127 narodnih poslanika.

Stavljam na glasanje predlog da se za predsednika Saveta izabere Slobodan Pavlović.

Nije glasalo 127, od 127 narodnih poslanika.

Stavljam na glasanje predlog da se za predsednika Saveta izabere Nela Vukosavljević-Sodomka.

Nije glasalo 129, od 129 narodnih poslanika.

Stavljam na glasanje predlog da se za predsednika Saveta izabere prof. Zoran Milojević.

Uzdržan jedan, nije glasalo 128, od 129 narodnih poslanika.

Stavljam na glasanje predlog da se za predsednika Saveta izabere Gordana Mijatović.

Uzdržan jedan, nije glasalo 128, od 129 narodnih poslanika.

Stavljam na glasanje predlog da se za predsednika Saveta izabere mr Radivoj Stojković.

Nije glasalo 129, od 129 narodnih poslanika.

Stavljam na glasanje predlog da se za predsednika Saveta izabere prof. dr Irinej Bulović.

Nije glasalo 129, od 129 narodnih poslanika.

Stavljam na glasanje predlog da se za predsednika Saveta izabere dr Andrija Kopilović.

Za jedan, nije glasalo 128, od 129 narodnih poslanika.

Stavljam na glasanje predlog da se za predsednika Saveta izabere doc. dr Sefedin Šehović.

Nije glasalo 129, od 129 narodnih poslanika.

Stavljam na glasanje predlog da se za predsednika Saveta izabere Jadranka Dimov.

Nije glasalo 129, od 129 narodnih poslanika.

Stavljam na glasanje predlog da se za predsednika Saveta izabere Miodrag Sokić.

Nije glasalo 129, od 129 narodnih poslanika.

Stavljam na glasanje predlog da se za predsednika Saveta izabere Dragomir Petković.

Nije glasalo 129, od 129 narodnih poslanika.

Polazeći od rezultata glasanja, kandidat dr Aleksandar Jovanović iz reda nastavnika učiteljskih fakulteta dobio je većinu glasova narodnih poslanika i istovremeno najveći broj glasova i izabran je za predsednika Nacionalnog prosvetnog saveta.

Dozvolite mi da u vaše i u svoje ime čestitam Aleksandru Jovanoviću, predsedniku Saveta, na izboru i poželim uspeh u radu.

Prelazimo na 4. tačku dnevnog reda: – IZBOR ČLANOVA SAVETA KOMISIJE ZA ZAŠTITU KONKURENCIJE

Pošto je Narodna skupština obavila jedinstveni pretres, a pre nego što pređemo na glasanje, dozvolite mi da vas podsetim na odredbe Zakona o zaštiti konkurencije koje se odnose na izbor članova Saveta Komisije za zaštitu konkurencije.

Prema članu 36. Zakona, Savet ima pet članova koje bira Narodna skupština na predlog ovlašćenih predlagača.

Prema članu 37. Zakona, svaki ovlašćeni predlagač podnosi predlog sa najmanje dva kandidata, od kojih Narodna skupština bira jednog iz svakog predloga.

Prema stavu 2. člana 75. Zakona, ukoliko neki od ovlašćenih predlagača ne podnese predlog kandidata u zakonom predviđenom roku, predlog će umesto ovlašćenog predlagača podneti Vlada, što se i desilo kod ovlašćenog predlagača Advokatske komore Srbije, umesto koje je predlog podnela Vlada.

Prema članu 40. Zakona, članovi Saveta biraju se na pet godina, ali izuzetno prilikom prvog izbora članova Saveta dva člana biraju se na period od tri godine, dva člana na period od četiri godine, a jedan član na period od pet godina. Pri tome, prilikom izbora za prvi sastav Saveta, predsednik Narodne skupštine žrebom određuje ovlašćene predlagače čiji je kandidati biraju na tri, odnosno četiri godine.

Sada ću pročitati nazive svih ovlašćenih predlagača sa pet cedulja, koje ću potom presaviti, staviti u posudu za žreb i zatim obaviti žrebanje.

Pristupamo žrebu i prvo izvlačim cedulje sa nazivima ovlašćenih predlagača čiji se kandidati biraju na tri godine:

1. Vlada Republike Srbije;

2. Privredna komora Srbije.

Sada izvlačim cedulje sa nazivima ovlašćenih predlagača čiji se kandidati biraju na četiri godine:

1. Naučno društvo ekonomista Srbije;

2. Udruženje pravnika Srbije.

Konstatujem da se kandidat preostalog ovlašćenog predlagača bira na pet godina i to: Vlada Republike Srbije, umesto Advokatske komore Srbije.

Prelazimo na glasanje o predloženim kandidatima, uz podsećanje da je, prema odredbi člana 119. stav 4. Poslovnika Narodne skupštine, izabran onaj kandidat za koga glasa više od polovine identifikovanih narodnih poslanika.

Pristupamo glasanju o kandidatima sa liste kandidata koju je podneo ovlašćeni predlagač: Udruženje pravnika Srbije.

Podsećam vas da su kandidati: Ratomir Slijepčević i dr Dijana Marković-Bajalović.

1. Stavljam na glasanje predlog da se za člana Saveta Komisije za zaštitu konkurencije izabere Ratomir Slijepčević.

Za tri, uzdržan jedan, nije glasalo 125, od 129 poslanika.

2. Stavljam na glasanje predlog da se za člana Saveta Komisije za zaštitu konkurencije izabere dr Dijana Marković-Bajalović.

Za 119, protiv jedan, uzdržan jedan, nije glasalo 8, od 129 narodnih poslanika.

Konstatujem da je Narodna skupština za člana Saveta Komisije za zaštitu konkurencije, sa liste koju je predložilo Udruženje pravnika Srbije, izabrala dr Dijanu Marković-Bajalović, koja je dobila glasove više od polovine identifikovanih narodnih poslanika.

Pristupamo glasanju o kandidatima sa liste kandidata koju je podneo ovlašćeni predlagač – Naučno društvo ekonomista Srbije.

Podsećam vas da su kandidati: prof. dr Milić Milovanović, i prof. dr Petar Đukić.

1. Stavljam na glasanje predlog da se za člana Saveta Komisije za zaštitu konkurencije izabere prof. dr Milić Milovanović.

Za jedan, nije glasalo 128, od 129 narodnih poslanika.

2. Stavljam na glasanje predlog da se za člana Saveta Komisije za zaštitu konkurencije izabere prof. dr Petar Đukić.

Za 115, protiv jedan, uzdržan jedan, nije glasalo 12, od 129 narodnih poslanika.

Konstatujem da je Narodna skupština za člana Saveta Komisije za zaštitu konkurencije, sa liste koju je predložilo Naučno društvo ekonomista Srbije, izabrala prof. dr Petra Đukića, koji je dobio glasove više od polovine identifikovanih narodnih poslanika.

Pristupamo glasanju o kandidatima sa liste kandidata koju je podneo ovlašćeni predlagač – Vlada Republike Srbije, umesto Advokatske komore Srbije.

Podsećam vas da su kandidati: Miroslav Stanković i Petar Trojanović.

1. Stavljam na glasanje predlog da se za člana Saveta Komisije za zaštitu konkurencije izabere Miroslav Stanković.

Za 123, nije glasalo 6, od 129 narodnih poslanika.

2. Stavljam na glasanje predlog da se za člana Saveta Komisije za zaštitu konkurencije izabere Petar Trojanović.

Za jedan, nije glasalo 128, od 129 narodnih poslanika.

Konstatujem da je Narodna skupština za člana Saveta Komisije za zaštitu konkurencije, sa liste koju je predložila Vlada Republike Srbije, umesto Advokatske komore Srbije, izabrala Miroslava Stankovića, koji je dobio glasove više od polovine identifikovanih narodnih poslanika.

Pristupamo glasanju o kandidatima sa liste kandidata koju je podneo ovlašćeni predlagač – Privredna komora Srbije.

Podsećam vas da su kandidati: prof. dr Radovan Vukadinović i prof. dr Branislav Pelević.

1. Stavljam na glasanje predlog da se za člana Saveta Komisije za zaštitu konkurencije izabere prof. dr Radovan Vukadinović.

Za 125, nisu glasala četiri, od 129 narodnih poslanika.

2. Stavljam na glasanje predlog da se za člana Saveta Komisije za zaštitu konkurencije izabere prof. dr Branislav Pelević.

Za dva, nije glasalo 127, od 129 narodnih poslanika.

Konstatujem da je Narodna skupština za člana Saveta Komisije za zaštitu konkurencije, sa liste koju je predložila Privredna komora Srbije, izabrala prof. dr Radovana Vukadinovića, koji je dobio glasove više od polovine identifikovanih narodnih poslanika.

Pristupamo glasanju o kandidatima sa liste kandidata koju je podneo ovlašćeni predlagač – Vlada Republike Srbije.

Podsećam vas da su kandidati: Čedomir Radojčić i dr Nebojša Jovanović.

1. Stavljam na glasanje predlog da se za člana Saveta Komisije za zaštitu konkurencije izabere Čedomir Radojčić.

Za 118, nije glasalo 11, od 129 narodnih poslanika.

2. Stavljam na glasanje predlog da se za člana Saveta Komisije za zaštitu konkurencije izabere dr Nebojša Jovanović.

Za jedan, nije glasalo 128, od 129 narodnih poslanika.

Konstatujem da je Narodna skupština za člana Saveta Komisije za zaštitu konkurencije, sa liste koju je predložila Vlada Republike Srbije, izabrala Čedomira Radojčića, koji je dobio glasove više od polovine identifikovanih narodnih poslanika.

Pošto smo obavili glasanje o predlozima kandidata za izbor članova Saveta Komisije za zaštitu konkurencije, dozvolite mi da, u vaše i svoje ime, čestitam izabranim članovima i poželim puno uspeha u radu.

Prelazimo na 5. tačku dnevnog reda: – PREDLOG ODLUKE O IZBORU ČLANA SAVETA NARODNE BANKE SRBIJE

Pošto je Narodna skupština obavila jedinstveni pretres o Predlogu odluke, prelazimo na odlučivanje.

Stavljam na glasanje Predlog odluke o izboru člana Saveta Narodne banke Srbije.

Za 96, uzdržan jedan, nije glasalo 32, od 129 poslanika.

Konstatujem da je Narodna skupština usvojila ovaj predlog.

Prelazimo na 6. tačku dnevnog reda: – PREDLOG ZA IZBOR ZAMENIKA POVERENIKA ZA INFORMACIJE OD JAVNOG ZNAČAJA

Pošto je Narodna skupština obavila jedinstveni pretres o Predlogu za izbor zamenika Poverenika za informacije od javnog značaja, prelazimo na odlučivanje.

Stavljam na glasanje Predlog da se za zamenika Poverenika za informacije od javnog značaja izabere Stanojla Mandić.

Za 105, nije glasalo 24, od 129 narodnih poslanika.

Konstatujem da je Narodna skupština donela odluku da se za zamenika Poverenika za informacije od javnog značaja izabere Stanojla Mandić.

Pošto je Narodna skupština obavila razmatranje svih tačaka dnevnog reda i odlučivanje o njima, saglasno članu 99. Poslovnika, zaključujem Prvu sednicu Prvog redovnog zasedanja Narodne skupštine Republike Srbije, u 2006. godini.

(Sednica je završena u 12,35 časova.)

Uvodna Reč

 

DRUGA SEDNICA

PRVOG REDOVNOG ZASEDANjA

3. april 2006. godine

(Prvi dan rada)

(Sednica je počela u 12,35 časova. Predsedava Predrag Marković, predsednik Narodne skupštine.)

Predrag Marković

G17 Plus | Predsedava
Poštovane dame i gospodo narodni poslanici, otvaram Drugu sednicu Prvog redovnog zasedanja Narodne skupštine Republike Srbije u 2006. godini.
Na osnovu službene evidencije o prisutnosti narodnih poslanika, konstatujem da sednici prisustvuje 130 narodnih poslanika.
Molim vas da na početku sednice, samo trenutak, molim vas da utvrdimo koliko je poslanika u sali.
Konstatujem da je primenom elektronskog sistema za glasanje utvrđeno da je u sali prisutno 127 narodnih poslanika i da imamo uslove da počnemo novu sednicu.
Niko nije prijavio sprečenost da prisustvuje današnjoj sednici. Podsećam vas, saglasno članu 85. stav 4. Poslovnika Narodne skupštine, ovu sednicu sam izuzetno sazvao za ponedeljak u 10,00 časova, dakle mimo dana i vremena utvrđenog u stavu 1. pomenutog člana Poslovnika, zbog potrebe da Narodna skupština što pre razmotri predloge zakona iz predloženog dnevnog reda.
Takođe, znate da sam ovu sednicu i njen početak, koji je bio zakazan za 25. mart, odložio, s tim da sednica počne po završetku Prve sednice, što se malopre i dogodilo.
U sazivu ove sednice, koji vam je dostavljen, sadržan je predlog dnevnog reda sednice.
Pre utvrđivanja dnevnog reda sednice, saglasno odredbama Poslovnika, potrebno je da odlučimo o predlozima za stavljanje na dnevni red akata po hitnom postupku i predlogu za spajanje rasprave.
Vlada Republike Srbije predložila je da se po hitnom postupku stavi na dnevni red Predlog zakona o davanju kontragarancije Republike Srbije Srbiji i Crnoj Gori po kreditu Međunarodnog udruženja za razvoj (Projekat revitalizacije sistema za navodnjavanje i odvodnjavanje Srbije), koji je podnela Narodnoj skupštini 24. februara 2006. godine.
Stavljam na glasanje ovaj predlog.
Za 125, uzdržan jedan, nisu glasala 33, od 159 poslanika.
Konstatujem da je Narodna skupština prihvatila ovaj predlog.
Vlada Republike Srbije predložila je da se po hitnom postupku stavi na dnevni red Predlog zakona o davanju kontragarancije Republike Srbije Srbiji i Crnoj Gori po kreditu Međunarodnog udruženja za razvoj (Komponenta Srbija i Crna Gora - Projekat za Srbiju, koji je podnela Narodnoj skupštini 24. februara 2006. godine.
Stavljam na glasanje ovaj predlog.
Za 126, nije glasao 31, od 157 prisutnih poslanika.
Konstatujem da je Narodna skupština prihvatila ovaj predlog.
Vlada Republike Srbije predložila je da se po hitnom postupku stavi na dnevni red Predlog zakona o davanju kontragarancije Republike Srbije Srbiji i Crnoj Gori po kreditu Međunarodnog udruženja za razvoj (Projekat konsolidacije naplate i reforme penzijske administracije u Srbiji, koji je podnela Narodnoj skupštini 24. februara 2006. godine.
Stavljam na glasanje ovaj predlog.
Za 125, nisu glasala 34, od 159 prisutnih poslanika.
Konstatujem da je Narodna skupština prihvatila ovaj predlog.
Vlada Republike Srbije predložila je da se po hitnom postupku stavi na dnevni red Predlog zakona o ratifikaciji sporazuma između Vlade Republike Srbije i Vlade Republike Hrvatske o uzajamnoj pomoći u carinskim pitanjima, koji je podnela Narodnoj skupštini 8. marta 2006. godine.
Stavljam na glasanje ovaj predlog.
Za 127, nisu glasala 33, od 160 prisutnih poslanika.
Konstatujem da je Narodna skupština prihvatila ovaj predlog.
Vlada Republike Srbije predložila je da se po hitnom postupku stavi na dnevni red Predlog zakona o davanju kontragarancije Republike Srbije Srbiji i Crnoj Gori po kreditu Međunarodnog udruženja za razvoj (Strukturno prilagođavanje privrede Republike Srbije), koji je podnela Narodnoj skupštini 10. marta 2006. godine.
Stavljam na glasanje ovaj predlog.
Za 123, nije glasalo 45, od 168 prisutnih poslanika.
Konstatujem da je Narodna skupština prihvatila ovaj predlog.
Vlada Republike Srbije predložila je da se, po hitnom postupku, stavi na dnevni red Predlog zakona o davanju kontragarancije Republike Srbije Srbiji i Crnoj gori po kreditu Međunarodnog udruženja za razvoj (Drugi kredit za strukturno prilagođavanje - Republika Srbija), koji je podnela Narodnoj skupštini 10. marta 2006. godine.
Stavljam na glasanje ovaj predlog.
Za 124, nisu glasala 53, od ukupno 157 narodnih poslanika.
Konstatujem da je Narodna skupština prihvatila ovaj predlog.
Vlada Republike Srbije predložila je da se, po hitnom postupku, stavi na dnevni red Predlog zakona o davanju kontragarancije Republike Srbije Srbiji i Crnoj gori po kreditu Međunarodnog udruženja za razvoj (Kredit za razvoj privatnog i finansijskog sektora), koji je podnela Narodnoj skupštini 10. marta 2006. godine.
Stavljam na glasanje ovaj predlog.
Za 126, nisu glasala tri, od ukupno 129 narodnih poslanika.
Konstatujem da je Narodna skupština prihvatila ovaj predlog.
Vlada Republike Srbije predložila je da se, po hitnom postupku, stavi na dnevni red Predlog zakona o davanju kontragarancije Republike Srbije Srbiji i Crnoj gori po kreditu Međunarodnog udruženja za razvoj (Prvi kredit za programski razvoj politike u privatnom i finansijskom sektoru), koji je podnela Narodnoj skupštini 17. marta 2006. godine.
Stavljam na glasanje ovaj predlog.
Za 123, nije glasalo 36, od ukupno 159 narodnih poslanika.
Konstatujem da je Narodna skupština prihvatila ovaj predlog.
Grupa od 80 narodnih poslanika poslaničke grupe SRS predložila je da se, po hitnom postupku, stavi na dnevni red Predlog rezolucije o drastičnom kršenju ljudskih prava građana Srbije koji su optuženi pred Međunarodnim krivičnim sudom za bivšu Jugoslaviju, koji je podnela Narodnoj skupštini 22. marta 2006. godine.
Biće izjašnjavanje o dnevnom redu, tačka 16a, ne brinite.
Stavljam na glasanje ovaj predlog.
Za 85, protiv 105, nisu glasala dva, od 192 narodna poslanika.
Konstatujem da Narodna skupština nije prihvatila predlog za hitan postupak. Biće izjašnjavanja tek, reći ću.
Vlada Republike Srbije predložila je da se, po hitnom postupku, stavi na dnevni red Predlog zakona o davanju kontragarancije Republike Srbije Nemačkoj finansijskoj organizaciji KFW po zaduženju JP "Elektroprivreda Srbije" za finansiranje Projekta za nabavku rudarske opreme za potrebe površinskog kopa "Tamnava - Zapadno Polje", koji je podnela Narodnoj skupštini 24. marta 2006. godine.
Stavljam na glasanje ovaj predlog.
Za 119, protiv 6, uzdržan jedan, nije glasalo 66, od 192 poslanika.
Konstatujem da je Narodna skupština prihvatila ovaj predlog.
Vlada Republike Srbije predložila je da se, po hitnom postupku, stavi na dnevni red Predlog zakona o dopunama Zakona o zadrugama, koji je podnela Narodnoj skupštini 24. marta 2006. godine.
Stavljam na glasanje ovaj predlog.
Za 118, protiv jedan, nisu glasala 73, od 192 narodna poslanika.
Konstatujem da je Narodna skupština prihvatila ovaj predlog.
Narodni poslanik Zoran Krasić, na osnovu člana 90. Poslovnika Narodne skupštine, predložio je da se dnevni red sednice proširi tačkom Predlog rezolucije o drastičnom kršenju ljudskih prava građana Srbije koji su optuženi pred Međunarodnim krivičnim sudom za bivšu Jugoslaviju, koji je podnela grupa od 80 narodnih poslanika poslaničke grupe SRS.
Kako se prema članu 90. Poslovnika Narodne skupštine proširenje dnevnog reda može tražiti za predloge akata koji su po odredbama Poslovnika ispunili uslove da se uvrste u dnevni red sednice, po članu 138. stav 1. Poslovnika u dnevni red sednice ne može se uvrstiti predlog akta pre isteka roka od 15 dana od dana podnošenja.
Predlog rezolucije, o kome se Narodna skupština izjasnila u okviru predloga za stavljanje na dnevni red po hitnom postupku, podnet je 22. marta 2006. godine, što znači da nije proteklo 15 dana od dana podnošenja, odnosno nije ispunjen uslov da se Predlog rezolucije uvrsti u dnevni red ove sednice na osnovu predloga za proširenje dnevnog reda.
Izvolite, gospodine Krasiću, po Poslovniku, predlagač.
...
Srpska radikalna stranka

Zoran Krasić

Srpska radikalna stranka
Moram na početku da kažem da su ispunjeni svi uslovi, jer ako čekamo ove rokove koje je pročitao predsednik Narodne skupštine, onda bi to značilo, možete vi u Hagu slobodno da ubijate naše građane, mi čekamo 15 dana da prođe, pa ćemo onda da razmišljamo o tome ko je sledeći.
Upravo zato da se to ne bi desilo, a izražavajući stav i predsednika Vlade i predsednika Republike Srbije, koji su već 11. marta ove godine uputili oštre kritike na ono što se dešava u Haškom tribunalu, a kada su u pitanju optuženi Srbi.
Samo da vas podsetim, šest naših je tragično okončalo postupak u Hagu. Milošević je otrovan, zato što pretresno veće nije moglo da donese oslobađajuću presudu, ali nije moglo da donese ni presudu kojom bi ga osudilo, pa je onda formula pronađena u konstantnom trovanju i okončan je postupak.
Verovatno ste i vi imali prilike da čujete da mnoge međunarodne organizacije traže da se preispita rad Haškog tribunala. Uostalom, ruska Duma se prva javila sa jednom izjavom, koja je u rangu deklaracije, kojom je tražila zatvaranje Haškog tribunala, jer ovakav kakav je nikom nije potreban. Tamo nema pravde.
Nadam se da vam nije potrebno da vam obrazlažem antisrpski stav tog nelegalnog suda. Nadam se da ne treba posebno da vam obrazlažem da malo ko može reći da je moralno lice ukoliko poziva neke da se dobrovoljno predaju Haškom tribunalu, a svesno je ove činjenice šta se dešava tamo.
Đorđe Đukić je pušten iz Tribunala da bude na slobodi do početka suđenja, a pustili su ga zbog toga što je bio teško bolestan, da bi umro van suda. Milan Kovačević je umro. Dokmanović je izvršio samoubistvo. Milan Babić je izvršio samoubistvo i ostavio oproštajno pismo u kome je opisao pod kojim pritiscima je pristao na onu nečasnu saradnju sa Haškim tribunalom.
Znači, bez obzira na minut ćutanja, imali ste prilike da čujete šta o Haškom tribunalu misle naši građani. Verovatno preko 80% naših građana traži da i ova država podigne glas, pa makar i ovakvom jednom rezolucijom, da izrazi nezadovoljstvo što se na tako brutalan način krše ljudska prava naših ljudi u Haškom tribunalu. Smrtna posledica je nešto što je najočiglednije.
Za ovih nekoliko sekundi ću samo da vam ukažem da u Haškom tribunalu postoji jedan pritvorenik, jedini na kugli zemaljskoj, kome se ne priznaje nijedno ljudsko pravo, a to je Vojislav Šešelj. To je vaš kolega, koji je iz ove sale dobrovoljno otišao u Hag da brani srpske interese i da rasturi Haški tribunal.
Verovatno ako sledite ono što misle vaši birači koji su vas poslali u ovu skupštinu, nadam se da ćete da prihvatite da se ova tačka uvrsti u dnevni red, da otvorimo raspravu, da na konkretnim primerima pokažemo sve oblike i vidove kršenja ljudskih prava u jednom nazovi međunarodnom sudu.
Pozivam sve poslanike da podrže uvršćivanje u dnevni red ove tačke.
Ne želim da utičem na vas kako ćete da glasate ukoliko to uđe u dnevni red. Moguće je da se ne složite sa nama u pogledu ocene, ali dajte da otvorimo raspravu, jer mi ovde već godinama nismo imali jednu otvorenu raspravu o tome šta je Haški tribunal sa gledišta ljudskih prava.

Predrag Marković

G17 Plus | Predsedava
Hvala vam još jednom, gospodine Krasiću. Mislio sam da je bilo jako važno, mada se Skupština izjasnila o hitnom postupku i uvršćivanju tačke danas u dnevni red, mislim da je vrlo važno da čujemo jasno obrazloženje po članu 90. Poslovnika, jer je reč o temi koja svakako zaslužuje dužnu pažnju razmatranja u ovoj skupštini. Još jednom se zahvaljujem svima koji su podržali moj razlog da čujemo obrazloženje, da se ne bismo zapetljali u one poslovničke termine koliko je dana tačno prošlo.
Narodni poslanik Miloljub Albijanić, na osnovu člana 90. i člana 140. Poslovnika Narodne skupštine, predložio je da se obavi zajednički načelni pretres o:
- Predlogu zakona o ratifikaciji Sporazuma između Vlade Republike Srbije i Vlade Republike Crne Gore i Vlade Islamske Republike Irana o uzajamnoj pomoći i saradnji u carinskim pitanjima,
- Predlogu zakona o davanju kontragarancije Republike Srbije Srbiji i Crnoj Gori po zajmu Evropske banke za obnovu i razvoj za finansiranje obnove deonice autoputa Beograd - Novi Sad,
- Predlogu zakona o davanju kontragarancije Republike Srbije Srbiji i Crnoj Gori po zajmu Evropske investicione banke za finansiranje projekta za poboljšanje stanja škola - Srbija i Crna Gora,
- Predlogu zakona o davanju kontragarancije Republike Srbije Srbiji i Crnoj Gori po kreditu Međunarodnog udruženja za razvoj (Projekat revitalizacije sistema za navodnjavanje i odvodnjavanje Srbije),
- Predlogu zakona o davanju kontragarancije Republike Srbije Srbiji i Crnoj Gori po kreditu Međunarodnog udruženja za razvoj (Komponenta Srbija i Crna Gora - Projekat za Srbiju),
- Predlogu zakona o davanju kontragarancije Republike Srbije Srbiji i Crnoj Gori po kreditu Međunarodnog udruženja za razvoj (Projekat konsolidacije naplate i reforme penzijske administracije u Srbiji) (tačke 6, 7, 8, 9, 10. i 11. dnevnog reda), kao i:
- Predlogu zakona o ratifikaciji sporazuma između Vlade Republike Srbije i Vlade Republike Hrvatske u uzajamnoj pomoći u carinskim pitanjima,
- Predlogu zakona o davanju kontragarancije Republike Srbije Srbiji i Crnoj Gori po kreditu Međunarodnog udruženja za razvoj (Strukturno prilagođavanje privrede Republike Srbije),
- Predlogu zakona o davanju kontragarancije Republike Srbije Srbiji i Crnoj Gori po kreditu Međunarodnog udruženja za razvoj (Drugi kredit za strukturno prilagođavanje - Republika Srbija),
- Predlogu zakona o davanju kontragarancije Republike Srbije Srbiji i Crnoj Gori po kreditu Međunarodnog udruženja za razvoj (Kredit za razvoj privatnog i finansijskog sektora),
- Predlogu zakona o davanju kontragarancije Republike Srbije Srbiji i Crnoj Gori po kreditu Međunarodnog udruženja za razvoj (Prvi kredit za programski razvoj politike u privatnom i finansijskom sektoru),
- Predlogu zakona o davanju kontragarancije Republike Srbije Nemačkoj finansijskog organizaciji KFW po zaduženju JP "Elektroprivreda Srbije" za finansiranje Projekta za nabavku rudarske opreme za potrebe površinskog kopa "Tamnava - Zapadno Polje", ukoliko Narodna skupština prihvatila predlog da se ovi predlozi zakona po hitnom postupku (što se dogodilo) stave na dnevni red sednice kao tačke 12, 13, 14, 15, 16. i 17. dnevnog reda.
Da li narodni poslanik Miloljub Albijanić želi reč? Ne. Hvala. Pre nego što stavim na glasanje ovaj predlog, prvo po Poslovniku narodni poslanik Tomislav Nikolić, izvolite.
...
Srpska radikalna stranka

Tomislav Nikolić

Srpska radikalna stranka
Gospodine predsedniče, dame i gospodo narodni poslanici, znam da ste vi jedva navatali kvorum za ovu sednicu. Čekajte prvo da kažem meritum da biste mogli da reagujete. To što ste jedva navatali, to je notorna činjenica, ali to ne znači da sad treba da rešimo sve srpske probleme. Sada kada vas ima 126 u sali, pakuj.
Izvinite, gospodine Albijaniću, kako da se složim sa tim da ovih 15 tačaka dnevnog reda raspravljamo kao o jednoj tački dnevnog reda. Šta tu njih povezuje? Sama reč kredit. Pa nije svaki kredit isti. Ne možemo valjda za svaki zakon u kome se pomene reč kredit da kažemo - e, to sve ide u zajedničku raspravu.
Ili možda vi znate šta to povezuje Iran i Hrvatsku? Možda je to vama nešto povezano, meni nije. Meni ovde postoje sporazumi za koje bih drage volje glasao, postoje sporazumi koje želim da napadnem sa stanovišta i političkog iz programa Srpske radikalne stranke, a i sa stanovišta ekonomskog programa, pa vas zato molim, gospodine predsedniče, da ovo ne radite. Pre četiri meseca smo se rastali, kao da se ništa nije desilo, kao da smo se sinoć rastali, jutros ušli u salu, svi problemi su ponovo tu pred nama.
Problem kvoruma stvara probleme u radu Narodne skupštine Republike Srbije. Nikome ne bi palo na pamet da 15 tačaka dnevnog reda sastavlja u jednu, apsolutno nepovezanih, izuzev bojazan da neće biti kvoruma sledeći put kada ta sednica bude zakazana.
Građani Srbije vide o čemu se radi, apsolutno su ubeđeni da ne zaslužujete da budete većina u ovoj Narodnoj skupštini.
Apsolutno su ubeđeni da vas osim straha od izbora više ništa ovde ne sastavlja, samo panični strah od izbora, i vas sa leve strane i vas u vrhu sale gore. Strah od toga što će građani imati priliku da pokažu svoju volju. Pa to nije opravdani strah, to je nepoštovanje građana i nemojte da mi pominjete rezultate lokalnih izbora... Pa evo zašto, zato što vas i tu pobeđujemo.
A kada bi meni Koštunica dao pare koje Velji daje da ide da namiruje birače po lokalnoj samoupravi, ne znam da li bi se neko od vas još pojavio da osvoji neki glas. Kad bih imao pola budžeta na raspolaganju za kampanju za Kraljevo ne bih bio toliko blesav da obećam aerodrom u selu Čukojevac.
Onda vas pitam: otkud vam toliki cinizam prema opštinama u kojima nema izbora? Otkud to da u razvoj ulažete samo u opštine koje trenutno imaju dopunske izbore i da li je problem drugih opština u tome što nemaju izbore? A treći je problem drugih opština u tome što je neko drugi na vlasti. Pa vi ste gori od Slobodana Miloševića.
Pokoj mu duši, u odnosu na vas on je bio veliki demokrata, u odnosu na vas ono malo sirotinje što smo imali pravilnije je raspoređivao. Ali, kad neće da vam otkažu podršku oni koji bi trebalo, pa neće da uguraju žute u ovu salu, tu dalje ništa ne mogu. Samo vam jednu stvar kažem - kako god da sastavljate ove tačke dnevnog reda, ako budemo želeli da ova sednica traje dugo, trajaće dugo, jer vi niste dovoljno pametni da smislite način da onemogućite radikalima da diskutuju u ovoj sali.
Vi niste dovoljno vešti da sprečite građane Srbije da učestvuju u radu Narodne skupštine Republike Srbije. A vama, gospodine Markoviću, da izjavim čestitke što ste smogli hrabrosti da uđete u salu i da sednicu Narodne skupštine Srbije vodite protiv svoje volje, a u skladu sa voljom svoje partije.

Predrag Marković

G17 Plus | Predsedava
Zahvaljujem se na čestitkama, ali kao što znate, gospodine Nikoliću, ne radim nikada protiv svoje volje, a moja volja je da poštujem odluke Narodne skupštine, a u odnosu na to ...
Samo da proverim, gospodine Nikoliću, da li sam shvatio, vi niste tražili povredu Poslovnika, nego ste ukazali, javljajući se po Poslovniku, da je ovaj predlog, koji je strogo poslovnički u redu, na izvestan način, molim vas tu nema razloga, to nije politika, on je ispunio poslovničke uslove, ali vi naprosto kažete da narodni poslanik koji je predložio spajanje ovoliko velikog broja na taj način dovodi u sumnju smislenost suštinski rasprave u samo pet sati 15 zakonskih predloga.
Dakle, da li vi ostajete pri svom predlogu; u redu je, onda stavljamo na glasanje. Hoćete sada da otvaramo raspravu po Poslovniku?
Izvolite onda, gospodin Anđelković, po Poslovniku, kako se javio, pa gospodin Krasić, pa gospodin Perić. Izvolite, gospodine Anđelkoviću.

Zoran Anđelković

Socijalistička partija Srbije
Ne znam da li će se javiti još neko po Poslovniku ili ne, mene to stvarno ne zanima, ali dve stvari moram da kažem. Prvo, da je gospodin Albijanić predložio spajanje samo dve tačke bio bih protiv. To sam javno rekao i mi ćemo glasati protiv i kad predloži spajanje dve tačke.
Možda ovo nije kršenje Poslovnika, ali jeste zloupotreba Poslovnika. Spajanje 15 tačaka u jednu, gde su kontragarancije, s jedne strane, a sa druge strane sporazumi, jeste zloupotreba tačke Poslovnika koja omogućuje spajanje tačaka. Ako prihvatimo danas da 15 tačaka spojimo, jednog dana očekujem da, ako je na dnevnom redu 30 tačaka, da ćemo svih 30 tačaka dobiti kao predlog gospodina Albijanića, da spojimo i da raspravljamo pet sati.
Nije ovde reč o tome da li će rasprava trajati pet sati po svakoj tački. Ne mislim da svih 15 treba da budu spojene, a ne mislim ni da svaka posebno treba da bude, ali kad predložite, gospodine Albijaniću, predložite racionalan predlog. Nezavisno od toga, čak i kad tako predložite, biću protiv.

Predrag Marković

G17 Plus | Predsedava
Po Poslovniku, gospodin Krasić, pa potom Hranislav Perić.