Dame i gospodo narodni poslanici, SRS je u donošenje novog Ustava Republike Srbije uložila mnogo truda, znanja i u najboljoj veri ušla u veliki posao za Srbiju.
Dužan sam da kažem, zbog različitih izjava pojedinaca u medijima, zbog nekada namerno pogrešnog interpretiranja i naših političkih stavova, ali i onoga što se zaista u prethodnom periodu događalo, da smo u taj posao ušli ne zbog naših partikularnih partijskih interesa, već zbog interesa države Srbije, zbog interesa građana Srbije i zbog budućnosti naše dece.
Ušli smo u taj posao kao opoziciona politička stranka, rekao bih jedina opoziciona politička stranka suštinski na političkoj pozornici Srbije, da pokažemo da opozicija može da se ponaša primereno, časno, pošteno, odgovorno i ozbiljno, u skladu sa teškim istorijskim trenutkom u kojem se naša država danas nalazi.
Sve naše birače pozvali smo da izađu na referendum, da glasaju za novi Ustav Republike Srbije, u koji smo ugradili mnoga rešenja i ideje SRS, od nekih morali da odustanemo, zato što je postojao ili je morao da postoji nekakav kompromis sa predstavnicima drugih političkih stranaka i sve to nam nije bilo nimalo teško.
Maksimalni napor učinili smo 28. i 29. oktobra pozivajući sve naše članove, simpatizere i aktiviste da izađu na referendum da se potvrdi Ustav Republike Srbije. Čak smo u nedelju, kada smo videli da ne postoji dovoljna motivisanost naših građana, menjali poruku i mislimo da je ta izmena poruke doprinela da Ustav na referendumu bude potvrđen, gde smo ljudima jasno stavili do znanja sa kakvim ćemo se posledicama suočiti i šta će da rade oni koji žele rastakanje države Srbije, pre svega otimanje naše teritorije, otimanje Kosova i Metohije.
I danas smo pristajali ponovo na kompromise, iako mislimo da je razumno i racionalno u tekstu ustavnog zakona prihvaćen najveći deo onoga za šta su se zalagali srpski radikali, upravo zbog toga što je ponovo teško ranjen Srbin, a država Srbija jedino što može da kaže to je ''mi oštro protestujemo zbog toga'', ali će se opet većina političara u Srbiji baviti time - kako da napakostimo SRS, kako sutra na naslovnoj strani nekih novina da piše nešto protiv radikala, kako na B92, u udarnoj informativnoj emisiji, samo da nešto ide protiv SRS.
Našim ponašanjem u prethodnom periodu, našim ponašanjem danas pokazali smo, i zato sam ponosan što sam član SRS, kako mogu da se štite državni interesi i kako država, srpski narod i građani Srbije mogu i moraju da budu ispred bilo kakvih političkih ili uskostranačkih interesa.
Mi smo danas, ne zbog nas, po svim istraživanjima javnog mnjenja, onih ljudi dakle koji nisu bliski SRS, najjača politička snaga u Srbiji. Da li ćete imati 2, 3, 1 ili 5 manje ili više poslanika za nas nije važno u poređenju sa onim kako će izgledati država Srbija, hoćemo li imati našu zemlju ili nećemo.
Za nas je politički prioritet i cilj Srbija, njena budućnost i budućnost naše dece. Zato smo to danas uradili i prihvatili.
Mi smo rekli da interes Srbije nije da izbori budu u decembru. Mnogi su insistirali samo na tome, ali po svaku cenu. Postavljalo se pitanje građanima Srbije - a zašto je to nekome toliko važno, zašto je baš tako strašno da bude u januaru? A oni su rešili po svaku cenu da to teraju u decembru, i od ministara, i od predsednika Srbije, i od mnogih drugih čuli smo takve tvrdnje.
Šta se to krije od građana Srbije? Da li se to kriju nekakva negativna rešenja o Kosovu i Metohiji za koja ne žele da upoznaju građane Srbije, da li se to krije naduvanost i napumpanost tzv. Nacionalnog investicionog plana? Pa sad, sve smo uspeli nekako da uguramo, pokrićemo sve rupe na mišiće tamo do 15.-20. decembra, a posle toga potop, važno je samo da se pređe cenzus, za neke da ponovo na ovaj ili onaj volšeban način učestvuju u nekoj vlasti, za druge da izbegnu zatvor, za treće neki treći razlog, ko zna već koji.
Za nas nije bio nijedan od tih razloga. Mi smo hteli da vam kažemo, našim ponašanjem u postupku donošenja svih normi u ustavnom zakonu za sprovođenje Ustava Republike Srbije, da mi želimo da se ovakav Ustav koji je plod kompromisa, verovatno i uvek takav koji je plod kompromisa i najbolji za Srbiju i njene građane, sprovede u delo.
Ali nam je od toga da umesto 82 mandata dobijemo ovog trenutka 100 važnije da vidimo kako ćemo da zaštitimo gospodina Šopića i svakog drugog. A da vidimo kako ćemo da odgovorimo Martiju Ahtisariju na njegovo pismeno koje je, pretpostavljamo, vidimo vi to bolje pretpostavljate nego mi, neće biti dobro za Srbiju.
Da vidimo da kažemo šta je ono što je za našu zemlju u ovom trenutku najbitnije. Meni se čini da se predstavnici nekih drugih stranaka nisu tim ciljem rukovodili. Zato smo bili ucenjivani, zato su vršeni pritisci, ucenjivani kao deo političke javnosti, ne mislim da neko na nas može da vrši tog tipa pritiske i da ucenjuje za bilo šta, jer je poznato da se ne plašimo ničega i da izlazimo sa onim što mislimo i sa onim što smatramo da je najbolje za srpski narod i građane Srbije.
Zbog čega svi ti pritisci? Da bi neko seo u fotelju? Pa mi smo imali poruke od predsednika Republike i predsednika Vlade, posebno od predsednika Republike - idem na sastanak sa Olijem Renom i njemu saopštavam da je za nas najvažnije da imamo izbore pre kosovskometohijskog rešenja. Kakva je to poruka građanima Srbije, šta je time rečeno građanima Srbije?
Njima se kaže, svima nama se time kaže – ej, građani Srbije, vama ovim poručujem da će rešenje za Kosovo i Metohiju biti veoma loše, da znam kakvo će to rešenje biti.
Time vam poručujem takođe da me ne interesuje naročito šta će sa tim da bude, nego da me samo interesuje da zasednem u svoju fotelju, da je debelo osiguram sa obe ručke sa strane, da i dalje budem neki predsednik ili nekakav funkcioner u budućoj vladi, a posle toga šta će biti sa Kosovom i Metohijom baš nas briga.
To je bila poruka vlasti, poruka koja nije mogla da se tumači ni na jedan drugačiji način od ovoga. I za divno čudo, u domaćim medijima to nije naišlo na osudu, nije naišlo na osudu, a posebno kod onih koji iz sveg srca i iz sve snage podržavaju i otimanje Kosova i Metohije, i delimično ili potpunu okupaciju Srbije itd.
I to možemo da razumemo, ali ne možemo da razumemo da narodni poslanici, oni koje su građani izabrali, ne dignu glas protiv toga. E za nas ni jedan fotelja na kugli zemaljskoj, ni fotelja narodnog poslanika, ni fotelja predsednika Republike, nije važnija od glave ijednog jedinog Srbina na Kosovu i Metohiji, ijednog jedinog čoveka koji živi na Kosovu i Metohiji.
Za nas je njihov interes neuporedivo važniji. To nije samo njihov interes, to je intetres cele države. Znam da će neki da kažu, da idu sa nekom porukom, šta vas briga, hajde da živimo jedan život. Šta to znači? Hajde da živim jedan život, mazni, opljačkaj šta stigneš, uradi gde ti šta padne na pamet, baš te briga za Kosovo i Metohiju. Da li je u tome stvar? Nisam razumeo na drugačiji način.
Ta vrsta politike, i to ne govorim o političkoj stranci koja se u tome prepoznala, govorim o pojedinim istaknutim javnim ličnostima i njihovim medijskim promoterima, koji nam to svaki dan govore, pripremajući teren za otcepljenje Kosova i Metohije, koji hoće da kažu, e pa nije važno, sve je to u redu, nastavlja se život. Ne, mi smo svi mislili da ćemo svi da skočimo u bunar.
Pa, naravno da se život nastavlja, ali država postoji i države ima dok imate narod, suverenu vlast i teritoriju. To su tri osnovna elementa svake države. Ali, mi nemamo teritoriju, nemate državu, ljudi, nemamo državu. Onda neka to kažu. Ali, to nije realnost. Realnost je nešto drugo. Hajde onda da ukinemo izbore, kažite nam da više nemamo državne organe, da nemamo izbore, da postavimo okupacione gaulajtere, i oni će neku vlast da sprovode. Umesto vozačkih dozvola davaće nekakve ausvajse ili ne znam šta sve i da završimo priču. To nije rešenje.
Zato smo mi zadovoljni, bez obzira na to što smo učinili neku vrstu kompromisa, a to moram danas da kažem, kada su razgovori zapali u ćorsokak, jer smo mi tražili nešto što smo mislili da nam pripada, nešto što smo mislili da pripada građanima Srbije, ne SRS, ne bilo kome od nas lično. Tražili smo samo da se omeđi nekim širim rokom, čak ne datumom, vreme održavanja predsedničkih izbora.
Rekli smo, možemo u martu da idemo na sve izbore. Rekli smo, u redu je da zbog situacije na Kosovu i Metohiji, a vi znate šta mi mislimo o Borisu Tadiću, naravno, sve najgore, i o njegovoj politici, hajde da za to vreme imamo predsedničke izbore, jer čim se završe ti parlamentarni izbori i čim se formira vlada da odmah idemo na izbore za predsednika Republike. Da ne bude te praznine, da ne bude tog vakuuma bez značajnih državnih institucija koje bi bile u stanju da odgovore na teško stanje na Kosovu i Metohiji.
Nismo mogli da postignemo konsenzus sa političkim strankama. Ostavili su mogućnost, formalnu, nadam se, samo formalno, nadam se, da se ti izbori održe bilo kad u toku naredne godine. Ovo - formalno nadam se zato što je predsednik Vlade Vojislav Koštunica dao garancije i dao svoju reč zameniku predsednika SRS, Tomislavu Nikoliću, da će izbori za predsednika Republike biti održani do 31. maja naredne godine.
Nama pre toga predstoji veliki posao, to je zakon o predsedniku Republike, zakon o vojsci, zakon o odbrani, predstoji nam iz različitih sfera društvenog života da donesemo zakone, koji se tiču pre svega izbora, i zakon o izboru narodnih poslanika, zakon o uređenju sudova, zakon o izboru sudija, zakon o kasacionom sudu, zakon o lokalnoj samoupravi, o gradu, o gradu Beogradu i mnoge druge. Taj posao je pred budućim sazivom Narodne skupštine Republike Srbije.
Pred nama je da večeras usvojimo ovakav ustavni zakon, bez obzira što niko od nas nije presrećan ovim normama, bez obzira što niko ne može da kaže da je pobedio. Možda je to najpravičnije i najbolje, zato što građani Srbije znaju da su time dobili nešto što je između interesa svih političkih struktura.
Mislim da SRS nije dozvolila ultimatum i predstavnicima pojedinih ambasada – danas sam se iznenadio kada sam video da je to uradio američki ambasador Majkl Polt, prosto ne mogu da verujem da čovek ne zna da nije pristojno mešati se u unutrašnje stvari drugih zemalja i određivati im datume izbora – pa su neki u popodnevnim satima promenili odluku iz dogovora, pa rekli, nismo se tako dogovorili, ajde opet da skraćujemo rokove, pa onda opet odustali od toga.
U ovoj zemlji poštujemo sve. Niko nam ne smeta. Mi svoju zemlju volimo. U ovoj zemlji moraju da odlučuju građani Srbije i niko više. Ambasadori, dobrodošli ste u našu zemlju, dragi ste nam gosti, zastupajte interese svojih zemalja, ali dok postojimo kao država, hoćemo da odlučujemo o svojoj sudbini, o sudbini naše dece odlučuje Srbija i njeni građani.
Oni koji to ne razumeju, koji su uvek zadovoljni i slatko se osmehuju i kažu, videćemo kako će biti posle kampanje. Znate na šta računaju? Znaju oni da su slabiji od srpskih radikala.
Računaju, pa tući ćemo ih na jednoj, dve nacionalne frekvencije, B92 i RTS, ako bude moglo malo i preko treće. Tući ćemo ih preko toliko i toliko prljavih novina koje imamo, izmislićemo šta nam treba i kako nam zatreba, pa će da nam se pojavi i onaj čuveni stelt-most, nevidljivi, u Beogradu.
Kaže, mi radimo od 2004. do 2006. godine, nacrtali most koji je kao slikovnica, ko Golden Gejt, a građani Beograda svakog dana se guraju po ulicama, nigde ne vide taj most, nigde ga nisu videli. Samo ga je Bogdanović video, vizionar čovek, a šest godina tog mosta nema, ljudi se i dalje guraju, gužve su na ulicama Beograda, a samo se radi i diže se nešto gde može još malo para da se otme, i provizija, kao ono na autokomandi, gde menadžeri imaju po 20 lokacija za svoje zgrade ili ne znam šta. Ali, završio sam sa tim, da ne kažu da se u svečanom trenutku govori na regionalnom ili gradskom nivou.
SRS podržaće ovakav ustavni zakon za sprovođenje Ustava Republike Srbije, u najboljoj nameri da Srbija dobije dobar ustav. Mi ne mislimo da on treba da bude menjan svake godine ili svake četiri godine, kada se vlast u Srbiji bude menjala.
Želim, pre svega, da se zahvalim građanima Srbije, koji su nama kao narodnim poslanicima dali mandat u prethodne tri godine. Što se tiče SRS, radili smo sve što smo mogli i znali da zaštitimo interese države i građana Srbije. Uveren sam da će ljudi u Srbiji to umeti da cene i da će pored ovih 80 biti bar još 46 poslanika srpskih radikala u narednom mandatu. Hvala vam i živela Srbija.