ŠESTO VANREDNO ZASEDANjE, 23.07.2007.

5. dan rada

OBRAĆANJA

Oliver Dulić

| Predsedava
Poštovane dame i gospodo narodni poslanici, nastavljamo Šesto vanredno zasedanje Narodne skupštine Republike Srbije u 2007. godini.
Na osnovu službene evidencije o prisutnosti narodnih poslanika, konstatujem da sednici prisustvuje 155 narodnih poslanika.
Radi utvrđivanja broja narodnih poslanika prisutnih u sali, molim narodne poslanike da ubace svoje identifikacione kartice u poslaničke jedinice elektronskog sistema za glasanje.
Konstatujem da je, primenom elektronskog sistema za glasanje, utvrđeno da je u sali prisutno 114 narodnih poslanika, odnosno više od jedne trećine narodnih poslanika i da postoje uslovi za rad Narodne skupštine.
Obaveštavam vas da je sprečen da sednici prisustvuje narodni poslanik Nenad Bogdanović.
Nastavljamo rad prema predloženom dnevnom redu.
Prelazimo na 5. tačku dnevnog reda: – PREDLOG ZAKONA O POTVRĐIVANjU PROTOKOLA O IZMENAMA I DOPUNAMA MEĐUNARODNE KONVENCIJE O UPROŠĆAVANjU I USKLAĐIVANjU CARINSKIH POSTUPAKA
Primili ste Predlog zakona, koji je podnela Vlada.
Primili ste Izveštaj Zakonodavnog odbora.
Podsećam vas da, prema članu 149a. stav 3, a shodno članu 94. Poslovnika Narodne skupštine, ukupno vreme rasprave za poslaničke grupe iznosi pet časova, kao i da se ovo vreme raspoređuje na poslaničke grupe srazmerno broju narodnih poslanika članova poslaničke grupe.
Pošto je ukupno vreme rasprave za poslaničke grupe pet časova, konstatujem da je vreme rasprave po poslaničkim grupama sledeće: Poslanička grupa SRS - jedan sat, 37 minuta; Poslanička grupa Demokratska stranka - jedan sat, 16 minuta; Poslanička grupa Demokratska stranka Srbije - Nova Srbija - dr Vojislav Koštunica - 56 minuta; Poslanička grupa G17 plus - 22 minuta; Poslanička grupa SPS-a - 19 minuta; Poslanička grupa Liberalno-demokratska partija - 13 minuta; Poslanička grupa manjina - Savez vojvođanskih Mađara - Lista za Sandžak - Unija Roma Srbije - Koalicija Albanaca Preševske doline - sedam minuta; Poslanička grupa Vojvođanski poslanici - LSV, SVM - šest minuta.
Molim poslaničke grupe, ukoliko to već nisu učinile, da odmah podnesu prijave za reč, sa redosledom narodnih poslanika.
Obaveštavam da je ovlašćeni predstavnik Srpske radikalne stranke o ovoj tački dnevnog reda narodni poslanik Vlado Sekulić.
Saglasno članu 149a. stav 3. Poslovnika Narodne skupštine, otvaram jedinstveni pretres o Predlogu zakona.
Da li predstavnik Ministarstva želi reč? (Da)
Reč ima ministar finansija dr Mirko Cvetković. Izvolite.

Mirko Cvetković

Dame i gospodo, pred vama se nalazi Predlog zakona o ratifikaciji Međunarodne konvencije o uprošćavanju i usklađivanju carinskih postupaka.
Carinska služba Srbije primenjuje sedam međunarodnih konvencija, među kojima je jedna upravo ova koja se nalazi pred nama. Ova konvencija je stupila na snagu 1974. godine, a tadašnja Jugoslavija joj je pristupila 1982. godine.
Od 1974. godine do danas primenjivala se Konvencija i došlo se do zaključaka da su moguća njena poboljšanja i osavremenjivanja, tako da je napravljena revidovana Kjoto konvencija, koja je stupila na snagu 3. februara 2006. godine.
Srbija je u situaciji da sada razmatra revidovanu Konvenciju i da, praktično, njenom ratifikacijom supstituiše ovu osnovnu konvenciju koja je doneta 1974. godine, tako da se, u celini, ovde radi o jednom više tehničkom, nego suštinskom poslu.
Dakle, imamo međunarodnu konvenciju koja se promenila i mi sada treba da je ratifikujemo da bismo nastavili da je koristimo u tom novom revidovanom obliku.

Oliver Dulić

| Predsedava
Zahvaljujem.
Da li izvestilac Zakonodavnog odbora želi reč? (Ne)
Izvolite. Ima reč narodni poslanik Ninoslav Dimitrijević.

Ninoslav Dimitrijević

Poštovano predsedništvo, poštovane kolege narodni poslanici, želeo sam da se javim po Poslovniku pre nego što počne ova rasprava, po članu 226. Poslovnika.
Želim da obavestim vas i građane Srbije da se ovih dana u Srbiji sprovodi akcija dobrovoljnog davanja krvi, u saradnji Instituta za transfuziju krvi Beograd, Televizije B 92 i Crvenog krsta Srbije.
Smatram da o ovakvim akcijama i ne treba govoriti, da su to najplemenitije akcije koje čovečanstvo 21. veka može sprovesti. Smatram da je davalaštvo krvi jedna od najplemenitijih ljudskih osobina, da je dati svoj deo tela, svoje tkivo drugom, i time pomoći, više od ljubavi prema čoveku. Smatram da ova akcija ne treba da ima niti političke, niti bilo koje druge konotacije; treba da prevaziđe sve podele ljudi, da svi ljudi jedni drugima pomognu.
Ono što me je zaista neprijatno iznenadilo, kao promotera ove akcije i dobrovoljnog davaoca krvi u Negotinu, to je da se na akcijama ovakvog tipa deli političko štivo. Naime, radi se o knjizi ''Atentat na dr Zorana Đinđića''. Zaista nemam ništa protiv ličnosti, ali smatram da jednu ovakvu, političku akciju ne treba mešati s akcijama ovakvog tipa.

Oliver Dulić

| Predsedava
Zahvaljujem.
Po Poslovniku, ima reč narodni poslanik Čedomir Jovanović. Izvolite.
...
Liberalno demokratska partija

Čedomir Jovanović

Gospodine predsedniče, poštovano predsedništvo, dame i gospodo narodni poslanici, u okviru ove tačke dnevnog reda, želim da kažem da će naša poslanička grupa podržati predlog Ministarstva finansija. Nemam ništa protiv te inicijative, ali, gospodine ministre, molimo vas da nam odgovorite na jedno veoma važno pitanje, s obzirom na to da je reč o instituciji koja se nalazi u okviru nadležnosti vašeg ministarstva.
Čime ste bili rukovođeni kada ste na sednici Vlade u četvrtak izvršili imenovanje novog direktora Republičke carine? Koje su to profesionalne reference koje su i vas i Vladu rukovodile pri izboru baš te ličnosti za novog direktora Republičke carine?
Molim vas da nam odgovorite da li je, tokom svoje profesionalne karijere, današnji direktor Carine ugrozio pravila koja su nama kao LDP-u veoma važna, kršeći zakone tokom obavljanja prethodnog posla.
Naime, mi raspolažemo informacijama da je novoimenovani direktor Carine jedno od lica koja su izvršila otmicu novinara spoljnopolitičke redakcije lista ''Vreme'', tokom 1992. godine, Dušana Reljića, nezakonito ga držala u izolaciji dva dana, sprovodeći nezakonitu istragu, da bi ga potom, skidajući mu džak sa glave, nakon dva dana ostavili na ulici. Od tog trenutka novinar Dušan Reljić ne živi u Srbiji. To je jedan od događaja koji je dramatično uticao na našu svakodnevicu u tom vremenu i posebno je ukazao na ono što će se potom dešavati.
Čime ste bili rukovođeni kada ste kadrove Jovice Stanišića imenovali na tako visoke funkcije?
Molim vas da nam na to odgovorite. To je veoma važno ako uvodimo tako bitne međunarodne standarde. Hajde da kažemo da oni počinju da se poštuju kroz personalnu politiku, na kojoj Vlada i vi insistirate. Molim vas da na to pitanje odgovorite.
Ako nije reč o toj osobi, ja ću se javno izviniti, ali mi raspolažemo činjenicama da je direktor Carine Petronijević jedna od osoba koja je izvršila otmicu novinara Dušana Reljića 1992. godine, kidnapujući ga na ulici i zadržavajući ga nezakonito i protivpravno u ilagelnom pritvoru više od dva dana.

Oliver Dulić

| Predsedava
Zahvaljujem.
Po Poslovniku se javio narodni poslanik Srđan Šajn. Izvolite.
...
Romska partija

Srđan Šajn

Poštovani poslanici, jednostavno, moram da vas obavestim o jednoj situaciji, a to je da, iako je Vlada imala obavezu, odnosno Ministarstvo za upravu, da raspiše izbore za vanrednu skupštinu Romskog nacionalnog saveta u roku od 45 dana od kada je izglasan zakon koji određuje te nadležnosti, do današnjeg dana to još uvek nije urađeno, iako smo mi iz Romske partije predlagali resornom ministru da mu pomognemo u tom procesu. On nije prihvatio takve stvari.
Nije nam jasno zbog čega Ministarstvo, umesto da raspiše vanredne izbore, pokušava da nas ubedi da će, evo, za nekoliko nedelja da budu redovni izbori, pa ajde, idite opet na redovne izbore, jer, navodno, to nam je bolje. To je izuzetno veliki problem. To je stvar koja je nezakonita. Na taj način Ministarstvo za upravu direktno utiče na ostvarivanje prava na samoupravu u oblasti kulture i drugim oblastima koje su u nadležnosti nacionalnih saveta.
To je nedopustivo. To može da ima izuzetno velike negativne posledice i na pitanje procesa readmisije, jer jedan broj pripadnika romske nacionalne zajednice želi da kaže da Srbija, time što krši prava Romskog nacionalnog saveta, nije spremna da prihvati ljude iz readmisije koji treba da se vrate u Srbiju, da nije spremna da integriše romsku nacionalnu zajednicu, a da smo mi sve uradili u tom pravcu.
Reći ću vam da smo pre jedno 40 dana, poslaničkim pitanjem, tražili odgovor na to. Umesto da nam kažu da će da to zakažu, oni su nam održali lekciju u Odboru, svi ste to dobili, kako se to radi na osnovu zakona. Kada smo ih upozorili da smo skupili dovoljan broj potpisa, oni su rekli da će da pronađu to. Sada ne znaju gde je. Onda ne znam da li je Ministarstvo sposobno, kada ne može da nađe dokumentaciju. Zašto onda ne prihvati našu pomoć?
Sve je to ova situacija, ili je nešto drugo po sredi. Možda je to zato što su neki predsednici Romskog nacionalnog saveta podržali određene stvari u kampanji. Ja to cenim i poštujem, međutim, to je nedopustivo.
Ne možemo nacionalne savete da mešamo u politička prepucavanja. Jednostavno, pravo na izbor je ustavno pravo i mi moramo da raspišemo izbore.
U tom pravcu, molim predsednika Odbora za međunacionalne odnose da najhitnije sazove sednicu Odbora i da pozove resornog ministra da nam da kvalitetan odgovor.
Ovde sam 20 sekundi, a pošto je aktuelni ministar za finansije tu, zamolio bih ga sledeće. Iako smo predlagali, iako ste vi bili dobronamerni, iako ste prihvatili da se odvoji 12 miliona za sistematizaciju određenih radnih mesta itd, direktor Službe za ljudska i manjinska prava, jednostavno, to neće da uradi. On nam govori da ne postoji mogućnost da nam podnese zahtev da 5% te aproprijacije odredite da se sistematizuju nova radna mesta.
Hvala vam.

Oliver Dulić

| Predsedava
Hvala. Povodom Poslovnika, narodni poslanik Slobodan Maraš.

Slobodan Maraš

Poštovani predsedniče, predsedništvo, dame i gospodo, poštovani ministre, po članu 226, želeo bih odgovor na jedno pitanje. Znači, još jednom moram da naglasim ono što je naglasio predsednik Poslaničke grupe LDP-a, da ćemo podržati vaš predlog, ali, isto tako, moram da vas pitam šta vas je rukovodilo prilikom imenovanja gospodina Petronijevića na mesto direktora Republičke carine.
Molim vas da nam odgovorite na to pitanje, a ako ne, da nam bar kažete u kom roku ćete nam dati odgovor na to pitanje. Da li će to biti danas, da li će to biti za sedam ili 77 dana, mi kao poslanička grupa želimo od vas da dobijemo taj odgovor. Ukoliko grešimo, mi ćemo se javno izviniti.