PRVA SEDNICA, DRUGOG REDOVNOG ZASEDANjA, 11.10.2007.

8. dan rada

OBRAĆANJA

Oliver Dulić

| Predsedava
Zahvaljujem. Da vam dam, u skladu sa članom 100. stav 3. Poslovnika, objašnjenje, odnosno izvinjenje zbog činjenice da je predsedavajući tog trenutka prečuo član Poslovnika. Dobio sam objašnjenje da je u tom trenutku bila velika buka u sali i da se nije dobro čulo koji je član Poslovnika. Dajem vam obećanje da se to više neće ponoviti.
Po Poslovniku se javila narodni poslanik Vjerica Radeta.
(Dragan Todorović, sa mesta: Nisam zadovoljan.)
Sada, po članu 100, ja vas pitam - da li ste zadovoljni odgovorom?
(Dragan Todorović, sa mesta: Nisam.)
Zahvaljujem. Da li želite da se Skupština u danu za glasanje izjasni o povredi Poslovnika? (Da.)
Po Poslovniku, narodni poslanik Vjerica Radeta.
...
Srpska radikalna stranka

Vjerica Radeta

Gospodine Duliću, ne znam od kog člana da počnem citiranje i kako ćete vi, poštujući član 100, da pratite ovo što imam nameru da kažem. Najpre moram da vam kažem da ste prekršili član 104. i to ste sada pre minut učinili. Sada moram da nađem član 104, pa da vam pročitam: "Narodni poslanici su dužni da poštuju dostojanstvo Narodne skupštine."
Vi ste narodni poslanik i morate da poštujete dostojanstvo Narodne skupštine. Morali ste gospodinu Draganu Todoroviću da dozvolite, odnosno da ga pozovete da sa ovog mesta, radi stenograma, radi javnosti, radi svih poslanika... Pa, pitajte poslanike u poslednjim redovima da li su čuli kakva je bila komunikacija između vas i gospodina Dragana Todorovića, niko nije čuo.
Dakle, nema te vrste komunikacije u Poslovniku, gospodine Duliću. Kada poslanik kaže da nije zadovoljan, da vam znak iz klupe, sa mesta da nije zadovoljan, vi morate da ga pozovete da sa govornice objasni zbog čega nije zadovoljan. Da ste to dozvolili gospodinu Todoroviću, on bi vam rekao da ste vi dobili dezinformaciju i da je bila takva tišina u sali u momentu kada je poslanik govorio po tom nepostojećem članu da je to bilo zaprepašćujuće. Dakle, uopšte nije bilo buke. Vi ste dezinformisani i to je sada problem.
Sledeće, sada ponovo citiram član 225. stav 1: "Narodni poslanik ima pravo da bude obavešten o svim pitanjima potrebnim za vršenje funkcije narodnog poslanika."
Zatim citiram član 226: "Narodni poslanik ima pravo da traži obaveštenja i objašnjenja od predsednika Narodne skupštine, predsednika odbora Narodne skupštine, ministara i funkcionera u drugim republičkim organima i organizacijama, o pitanjima iz okvira prava i dužnosti svih funkcionera, iz nadležnosti organa na čijem čelu se nalaze, a koja su mu potrebna za ostvarivanje funkcije narodnog poslanika."
Vidite kako vi, gospodine Duliću, produžavate rad po Poslovniku, zato što nas terate da citiramo nešto što svaki poslanik ima ispred sebe. Sasvim je dovoljno da se navede član Poslovnika, ali dobro, mi poštujemo ovo što ste vi od nas tražili.

Oliver Dulić

| Predsedava
Gospođo Radeta, samo jedan sekund, imaćete tri minuta.
Dakle, nijedan drugi poslanik nije imao obavezu da pročita ceo član i ja sam i rekao da nema potrebe za tim, samo je bitno da se jasno izjasni na koji se član poziva kada reklamira Poslovnik. To je važilo i za vas.
Hvala vam što ste pročitali te članove, ali ubuduće neće biti potrebe za tim.
Što se tiče ovoga na čemu ste insistirali, i do sada je bio običaj da ukoliko narodni poslanik ostaje pri tvrdnji da je Poslovnik povređen, Narodna skupština bez pretresa odlučuje o tom pitanju.
Dakle, nije do sada bio običaj da narodni poslanik ponovo izlazi za govornicu da bi rekao da je zadovoljan odgovorom ili ne, tako da nemojte insistirati na tome, to ne stoji u ovom poslovniku.
Da li reklamirate još neki član Poslovnika? Izvolite.
...
Srpska radikalna stranka

Vjerica Radeta

Dakle, nije tačno ovo što ste rekli. Nikada nisam dozvolila da vam iz klupe kažem da li sam zadovoljna ili nisam, svaki put sam insistirala da izađem. Da li ste tu sedeli vi ili neko od potpredsednika, svaki put sam izašla i rekla zbog čega nisam zadovoljna, da bi narodni poslanici u danu za glasanje znali da se opredele koje dugme će da pritisnu.
Drugo, uzećemo stenogram ili uzmite sami stenogram, kada ste započeli današnju sednicu rekli ste da ćete striktno poštovati član 100. i tražiti od svakog narodnog poslanika da pročita član na koji se poziva. Jasno ste to rekli.
Vezano za član 225. i 226, vi ste to pokušali da pretvorite u poslaničko pitanje. To nisu poslanička pitanja. Ima i toga, gospodine Duliću, ali ovo što se desilo, ovaj kriminal u Skupštini grada Beograda, pa neustavno stanje u zemlji, zahvaljujući Koštunici i Tadiću, pa juče zabrana da osam hiljada radnika Robnih kuća dođe pred Skupštinu Srbije, to nisu poslanička pitanja i ne mogu da čekaju odgovor na poslaničko pitanje.
Nemojte slučajno da se poigrate da ovo izbrišete iz ovog novog poslovnika. Mi moramo u momentu da reagujemo.
Član 199. stav 1: "Poslanička pitanja postavljaju se, po pravilu, pošto Narodna skupština okonča rad po svim tačkama dnevnog reda Narodne skupštine. Pored toga, može bez pretresa odrediti drugo vreme za postavljanje poslaničkih pitanja."
Dakle, po pravilu, pošto Narodna skupština okonča rad po svim tačkama dnevnog reda.
Pitanje za vas, gospodine Duliću, od kada ste predsednik Narodne skupštine, koliko puta smo na dnevnom redu imali, po završetku svih tačaka, tačku - poslaničko pitanje? Tvrdim, nijedanput.

Oliver Dulić

| Predsedava
U pravu ste i to ćemo da ispravimo na sledećoj sednici. Nadam se da ćemo onda poštovati činjenicu da imamo tačku dnevnog reda - poslanička pitanja i da će se poslanička pitanja postavljati kada je ta tačka na dnevnom redu.
Takođe, poslaničke grupe imaju pravo da traže od predsednika Skupštine da zakaže posebnu sednicu sa poslaničkim pitanjima, na koju bi pozivali ministre.
Pozivam vas da iskoristimo to pravo i da zajednički organizujemo sednice koje će se direktno prenositi, gde ćete imati priliku da postavite direktno poslanička pitanja ministrima.
Da li ste zadovoljni odgovorom? (Ne.)
U danu za glasanje ćemo se izjasniti o kršenju ovih tačaka Poslovnika.
Po Poslovniku su se javili narodni poslanik Milena Stanković, a potom narodni poslanik Miša Petronijević.

Milena Stanković

Dame i gospodo poslanici, uvaženo predsedništvo, gospodine predsedniče, član 225: "Narodni poslanik ima pravo da bude obavešten o svim pitanjima potrebnim za vršenje funkcije narodnog poslanika".
Javljam se povodom onoga što je rekla gospođa Slobodanka Mladenović. Mi, poslanici LDP-a, zaista smatramo da je događaj koji se desio u Kniću skandalozan. Moram da vas obavestim o tome da smo na Odboru za ravnopravnost polova, čija nisam članica, ali zbog događaja koji su se prošle nedelje dešavali, a tiču se, ako se sećate, onog skandaloznog izdanja emisije "48 sati svadba", razgovarali i o ovom problemu.
Upravo na sednici Odbora, koja je bila prošlog četvrtka, pre nedelju dana, dogovoreno je da se uputi pismo ministru kojim će se tražiti da on odreaguje i da ovakvo ponašanje bude sankcionisano, a prava naše koleginice zaštićena.
Dakle, niste u pravu, trebalo je da se informišete pre nego što ste izašli da govorite.
Ono što se tada desilo, a što je jako važno, jeste da ste vi i vaše koleginice iz Nove Srbije i DSS-a napustile sednicu Odbora, sa obrazloženjem da ne želite da prisustvujete zato što ste promenile mišljenje koje je dan pre toga bilo usvojeno, a to je da se osudi ponašanje gospodina Tijanića. Razlog zašto ovo ne znate je upravo taj.
Ono što je jako važno, a što bih htela ovom prilikom da naglasim, jeste da kada već govorite o materinstvu tako potresno, vi danas, a koleginica juče, trebalo bi da znate da je u Srbiji položaj žene i majke u ovom trenutku jako loš, u smislu da žena koja se usudi da rodi, koja se odluči na tako hrabar potez u ovoj zemlji, kada održava trudnoću prima samo 65% naknade zarade.
Lekovi za održavanje trudnoće se nalaze na pozitivnoj listi lekova, ali ih, nažalost, u prodaji nema. Vi ste stručnjak i znate da lekari preporučuju da se kupuju neki lekovi, za koje kasnije žene ne mogu da refundiraju troškove ni u periodu od dve godine.
Dakle, kada govorite o položaju žene u Srbiji, kao neko ko to poznaje, trebalo bi da malo ozbiljnije i dublje ulazite u sve to.
Što se tiče ovoga što ste sada govorili, a reakcija je Odbora za ravnopravnost polova, vi bi to trebalo da znate... Uostalom, ministar je, koliko mi je poznato, čovek sa kojim vi vladate u koaliciji, tako da ste mogli i tako da reagujete. Ovako ste reagovali vrlo ishitreno i neprofesionalno.

Oliver Dulić

| Predsedava
Po Poslovniku se javio narodni poslanik dr Miša Petronijević, a potom narodni poslanik Aleksandra Jerkov.
...
Socijaldemokratska partija Srbije

Milisav Petronijević

Dame i gospodo narodni poslanici, samo jedan kratak komentar pre nego što postavim pitanje, a pozivam se na član 226, da ne trošim vreme na citiranje.
Mislim da je razlog za bujicu ovih događanja u Skupštini poslednjih dana upravo u tome što Skupština radi i ide drumom, a život šumom.
Prema tome, imajući u vidu kakvi se zakoni nalaze na dnevnom redu Skupštine, da ključnih zakona još uvek nema u proceduri i da za to vreme izuzetno teška socijalna situacija, od dece do penzionera, izlazi na površinu, velike zloupotrebe u privatizaciji, otimanje imovine itd, logično je, a uz to, Skupština, pored zakonodavne, ima i kontrolnu funkciju, logično je da se ova pitanja postavljaju.
Tražim sledeće obaveštenje. Svedoci smo ovih dana da radnici često dolaze u Narodnu skupštinu, oni i treba tu da dođu, to je njihova Narodna skupština – juče "Magnohrom", gde se radnici bore da prežive, mali akcionari "Centromarketa", koji upozoravaju državu da je "Centromarket" opljačkan, da je privatizovan za izuzetno male pare, upozoravaju i tužilaštvo da ne vrši svoju funkciju, radnici RK "Beograd" koji, nažalost, od države čuvaju ogromnu imovinu, pored svojih prava.
Evo još jednog primera gde državni organi najnovijim odlukama Šećeranu Beograd guraju iz redovne privatizacije u stečaj, a sve radi kupovine velike imovine ovog preduzeća u bescenje.
Agencija za privatizaciju je 2006. godine donela zaključak o prekidu postupka privatizacije, jer nisu postojali organi upravljanja u preduzeću, koji su neophodni za vođenje i usvajanje privatizacionih dokumenata.
S obzirom na to da je restrukturiranje počelo 2002. godine, nije bilo moguće sprovesti to zbog nepostojanja organa, ali zato Vlada i resorno ministarstvo formiraju odbor u Šećerani Beograd juna 2006. godine, a vršioca direktora postavljaju februara meseca 2007. godine. Za samo par meseci ti organi su uspeli da formulišu potrebnu privatizacionu dokumentaciju i spremili su preduzeće za privatizaciju. U međuvremenu, Vlada menja svoju odluku i nameru u vezi sa ovim preduzećem, predviđajući stečaj za ovu kuću.
Dakle, samo od marta do jula meseca.
Zbog čega je to interesantno pitanje? Iz prostog razloga što je očigledno opet neko od tajkuna bacio oko na 10 hektara zemljišta na najatraktivnijoj lokaciji, na Čukarici, u Beogradu i 110 hektara u Padinskoj skeli.
Iz tih razloga guraju ovo preduzeće u stečaj da bi deo ove imovine neko dobio badava. Zbog toga tražim obaveštenje od Vlade, a imajući u vidu da su ugroženi i imovina i prava radnika, zbog čega to Vlada radi i zašto ne pruži šansu ovom preduzeću i novoizabranim organima uprave da sprovedu regularan postupak privatizacije. Hvala lepo.

Oliver Dulić

| Predsedava
Zahvaljujem. Po Poslovniku se javila narodna poslanica Aleksandra Jerkov, a potom narodna poslanica Slobodanka Mladenović.
...
Liga socijaldemokrata Vojvodine

Aleksandra Jerkov

Poslanički klub nacionalnih manjina
Dame i gospodo narodni poslanici i narodne poslanice, gospodine predsedniče i predsedništvo, reklamiram povredu člana 104. Poslovnika stav 3 - nije dozvoljeno korišćenje uvredljivih izraza. Smatram, gospodine predsedniče, da ste morali reagovati kada je kolega Žutić Ligu socijaldemokrata Vojvodine nazvao separatističkom strankom. Za mene je uvreda da mi neko kaže da sam separatista.
Međutim, pre toga samo bih prokomentarisala izlaganje koleginice iz NS koja je govorila o ženskim pravima. Zaista je za svaku osudu to što se dešava u opštini Knić, međutim, vi koleginice, to očigledno zloupotrebljavate i to je još za veću osudu, što borbu za ženska prava zloupotrebljavate za stranačku promociju. To radite tako što očigledno ne razumete srž borbe za ženska prava, pošto koleginice u ovoj skupštini nazivate majkama ili budućim majkama. Mada je to vama neverovatno, neka žena ne mora da bude majka, možda ne može, možda ne želi i to je suština borbe za ženska prava. Žena nije majka, tako da nemojte govoriti o ženskim pravima dok to ne shvatite. To je izbor, i to je osnovno žensko pravo, pravo na izbor. Prosto nemojte govoriti o ženskim pravima dok to ne uradite.
Druga stvar, da ste usvojili amandman koji je svojevremeno Liga socijaldemokrata Vojvodine predlagala, da se napravi ministarstvo za rodnu ravnopravnost, tada bi u Vladi bilo nekoga ko bi hteo da sasluša. S obzirom na to da ste tada odbili taj amandman i da ste odbili da se napravi ministarstvo koje bi se bavilo rodnom ravnopravnošću, koje bi se bavilo ženskim pravima, mislim da nemate prava da govorite o ženskim pravima sada.
Gospodine Žutiću, što se tiče toga što ste vi rekli, mislim da te optužbe o separatizmu zaista više ne vredi komentarisati. Njih slušamo 17 godina. Pre svega, reći ću da je ta zastava, koju vi ističete kao dokaz separatizma Lige socijaldemokrata Vojvodine, ustavna kategorija.
Ona je definisana Ustavom koji je vaša stranka podržala, tako da molim sada da ga poštujete i dozvolite regionima da imaju svoje zastave.
Predsednik Skupštine Vojvodine Bojan Kostreš ni u jednoj svojoj izjavi, ni u jednom svom nastupu nije pozivao na državu, kako vi to kažete, ili bilo šta. Uostalom, zna se za vreme čije vlasti se država sve više cepala i sve više smanjivala, tako da ni to ne treba komentarisati.
Što se tiče izjednačavanja fašista i antifašista, o tome smo već imali prilike ovde da slušamo. Što se tiče izjednačavanja osoba, odnosno Firera koji slavi Himlerov rođendan u Novom Sadu, osoba koje ''zig hail'' viču legalno, osoba koje gađaju kamenjem građane Novog Sada koji idu da stave cveće na spomenik žrtvama racije u Novom Sadu i tih građana koji su to radili, jeste jasno stavljanje na stranu fašista... Završavam. Hvala.