DRUGA SEDNICA, DRUGOG REDOVNOG ZASEDANjA, 06.11.2007.

2. dan rada

PRIVREMENE STENOGRAFSKE BELEŠKE
(neredigovane i neautorizovane)

REPUBLIKA SRBIJA
NARODNA SKUPŠTINA

DRUGA SEDNICA, DRUGOG REDOVNOG ZASEDANjA

2. dan rada

06.11.2007

Sednicu je otvorio: Oliver Dulić

Sednica je trajala od 10:05 do 18:10

OBRAĆANJA

Oliver Dulić

| Predsedava
Izvinjavam se, vi ste se javili po Poslovniku i raspravljate temu, odnosno nešto što nije na dnevnom redu. Zašto se prosto ne javite za reč, pa govorite o tome? Molim vas, isteklo vam je vreme, žao mi je.
Po Poslovniku se javio narodni poslanik Zoran Krasić, a pre njega Laslo Varga.
...
Savez vojvođanskih Mađara

Laslo Varga

Poslanički klub nacionalnih manjina
Gospodine predsedniče, dame i gospodo narodni poslanici, mislim da je došlo do nesporazuma između nas dvojice, gospodine predsedniče.
Juče i danas sam reklamirao povredu člana 91. stav 1. Poslovnika. Predložio sam da se dnevni red proširi sa Predlogom zakona o izmenama i dopunama Zakona o radiodifuziji i prema stavu 1. člana 91. o predloženim izmenama i dopunama dnevnog reda obavlja se pretres u kome mogu učestvovati, i to stoji u Poslovniku.
Posle sednice sam došao do zamenika sekretara Skupštine i pitao da li sam po njegovom mišljenju bio u pravu, i on je potvrdio da sam, nažalost, bio u pravu. Ovo inače nije prva prilika da vi, gospodine predsedniče, vređate poslanike sa mesta predsedavajućeg, a ako imate nešto da nam kažete, onda izađite i recite nam vaše argumente.
Nisam imao nameru da vas učim kulturi, samo sam rekao da je nekulturno kada se ja vama obraćam i reklamiram povredu Poslovnika, koju ste vi načinili, da vi, jednostavno, ustanete i izađete iz sale.
Nažalost, ako se ovo ovako nastavi, vi ćete biti jedan od predsednika Narodne skupštine koji će ući u istoriju po tome što se retko koje vaše obećanje ispunjava i sa druge strane, retko koja vaša prognoza se obistinjuje.
Želim da citiram vaše reči, ne iz razloga što smatram da ste veliki klasik, nego da bih vam dokazao ono što sam tvrdio. Prošle srede ste rekli da nas jedino zanima da prikažemo da se država ne brine za informisanje na manjinskim jezicima, a da je vama stalo da država nađe zakonski način da svoje manjine informiše.
Vi ste obećali da ćete se lično potruditi da se nađe način da se zakonski reši problem koji muči sve nacionalne zajednice, a to je informisanje na jezicima nacionalnih manjina, ali da se to uradi na način kako treba, a ne onako kako ne treba.
Molim vas, gospodine predsedniče, da mi date informaciju kako mislite da rešite problem koji je nastao privatizacijom ''Radio Sombora'', ''Radio Srbobrana'' i ''Informativnog centra u Kuli'', ali vas molim, nemojte ponovo obmanjivati javnost, kako ste to više godina činili kada ste tvrdili da opštinski mediji, odnosno da ih nema i da mi tražimo nešto nemoguće. Hvala vam.

Oliver Dulić

| Predsedava
Gospodine Varga, član 162. stav 4. kaže – ''O svakom predlogu za stavljanje na dnevnim red akata po hitnom postupku, Narodna skupština prethodno odlučuje, bez pretresa, prilikom utvrđivanja dnevnog reda, odnosno u toku sednice, odmah po prijemu predloga pod uslovom da sednici prisustvuje najmanje 126 narodnih poslanika''.
Dakle, taj član Poslovnika je primenjen juče, a ukoliko niste zadovoljni odgovorom, predlažem da se u danu za glasanje o tome izjasnimo.
Po Poslovniku se javila narodni poslanik Milena Stanković, a potom Srđan Šajn. Izvolite. Ja, zaista, molim narodne poslanike da se vratimo na dnevni red.

Milena Stanković

Dame i gospodo narodni poslanici, uvaženo predsedništvo, gospodine Duliću, reklamiram povredu člana 104. koji kaže da su narodni poslanici dužni da poštuju dostojanstvo Narodne skupštine, narodni poslanici su dužni da se jedni drugima obraćaju sa uvažavanjem.
Gospodine Duliću, vi ste prvi među jednakima, dakle, i vi ste narodni poslanik, pa i vas član 104. obavezuje. Ovo što smo mi sada videli bila je uvreda poslanika Varge, zato što ste rekli, nemojte vi da me učite kako da se ponašam. Šta to znači? To znači da postoji neko ko može da vas uči i da neko drugi ne može.
Svi poslanici bi, bar pred vama, trebalo da budu jednaki i trebalo bi da uvažavate kritike svih poslanika ovog parlamenta. Ono što moram da primetim jeste da nečije kritike uvažavate, trpite i ćutite, a opet na neke druge kritike odgovarate ovako kako ste sada odgovorili.
Činjenica je, gospodine Duliću, da ste juče u kritičnom trenutku izašli i činjenica je da je to vaš manir. Dakle, kada stvari ovde postanu ozbiljne i kada nemate odgovore, onda se ili, pod jedan, povlačite i izađete ili, pod dva, druga varijanta je da se ponašate ovako kako ste se ponašali sada prema gospodinu Vargi. To je vaš manir i ne samo vaš, to povlačenje je i manir vaše stranke. Mislim da je vi reprezentujete na pravi način. Uvrede padaju, gospodine Duliću, onda kada argumenti ćute i ja tražim da se Parlament o ovoj povredi Poslovnika izjasni u danu za glasanje.

Oliver Dulić

| Predsedava
Hvala. Po Poslovniku se javio narodni poslanik Srđan Šajn.
...
Romska partija

Srđan Šajn

Poštovani predsedniče, zaista cenim i poštujem da se govori o dnevnom redu i ja se ne bih javio, kao što sam puno puta i odustao, da nije kolega iz vašeg poslaničkog kluba ustao i upravo uradio nešto što nije primereno. Moram kolegi iz Sandžačke demokratske partije, Rasima Ljajića, da kažem samo jednu stvar – nije vaša obaveza u Parlamentu samo da govorite o Pazaru. Vaša obaveza u Parlamentu je da govorite o svim Muslimanima, Romima.
Pre neki dan ste bili u Nišu, i artikulišete to biračko telo, idete po Vojvodini, idete po Beogradu, idete po Srbiji, predstavljate se kao njihovi legitimni predstavnici i vi morate da znate podatak...

Oliver Dulić

| Predsedava
Gospodine Šajn, koji član Poslovnika je prekršen?
...
Romska partija

Srđan Šajn

Član 225. i 226, u tom smislu da morate da dobijete informaciju, jer vi kao predsednik i vaš kolega iz poslaničke klupe, znači o kojim informacijama treba da govori. U prevodu, ako niste njega zaustavili, mislim da nije korektno ni mene.
Sledeće, dozvolite mi da kažem još nešto, vaš kolega mora da zna da se u Srbiju vraća oko 100 hiljada građana Srbije, od toga, oko 50 hiljada pripadnika Romske nacionalne zajednice i da to nisu samo Romi iz Sandžaka, već Romi iz cele Srbije.
To su građani Srbije, iz svih delova Srbije. On mora vrlo jasno ovde da kaže da li je za ovaj zakon i da se na taj način deklariše pred svojim biračkim telom, koje pokušava da ubedi da je on njihov predstavnik, ili je protiv ovih zakona, a ne da, mimo vremena DS kao poslaničkog kluba, govori i iznosi određenu tezu, a onda pritisne zeleno dugme i kaže – ja sam ipak za taj zakon, ali ja sam, znate, ostavio utisak da ja vas predstavljam, vama nisu potrebni predstavnici vaše nacionalne manjine, jer ja ću najbolje da vas predstavim.
Ovo je način kako vi predstavljate 30 hiljada Roma čije ste glasove uzeli, od kojih se desetak hiljada vratilo azilu, ljude koji su ostali bez hleba, kuća, doma, čije ste pragove obilazili u vreme kampanje. Mislim da je korektno u odnosu na te birače da, kada se bude glasalo o zakonu o readmisiji, upravo vi, predstavnici Sandžačke demokratske partije Rasima Ljajića, pritisnite crveno dugme i odužite se tim biračima. Hvala.

Oliver Dulić

| Predsedava
Po Poslovniku se javio narodni poslanik Stojanka Petković. Izvolite.

Stojanka Petković

Poštovani predsedniče, dame i gospodo narodni poslanici, javljam se po Poslovniku član 225. i 226. Postaviću dva pitanja resornim ministarstvima, a na osnovu zahteva Saveza penzionera Kosova i Metohije, po pitanju pokretanja inicijative za izmenu i dopunu Zakona o PIO i uvođenju kosovskog dodatka.
Naime, više od 20.000 penzionera koji žive na Kosovu i Metohiji penzionisali su se po zakonu od 1. januara 1992. godine čime je napravljena velika šteta i nepravda. Time su dovedeni u situaciju da imaju za 50% nižu penziju od penzionera koji su se penzionisali po novom Zakonu Srbije, nadalje od 1. januara 1992. godine, kada je prestao da važi Zakon o penzionisanju na Kosovu.
Tako je prema ovoj grupi penzionera učinjena teška nepravda koja se godinama provlači i disproporcije se sve više uvećavaju, jer se ovo pitanje godinama ne rešava, a njihovi zahtevi se ignorišu i od Vlade RS i od nadležnih resornih ministarstava.
Radi vašeg saznanja, u vremenu od 1975. do 1988. godine najveći broj radnika ''Trepče'' u pogonima širom Kosova – Zvečan, Leposavić, Priština, Peć, Đakovica, Gnjilane, Novo Brdo, proizveden je u penzionere, uglavnom zbog politike koja se vodila na Kosovu za poboljšanje nacionalne strukture zaposlenih, u odnosu pet na jedan u korist Albanaca, navodno, zbog teških uslova rada, a isto se odnosilo na ostala društvena preduzeća i ustanove na Kosovu, i u zdravstvu, prosveti, sudstvu i organima lokalne samouprave.
Na taj način stvoren je presedan kod velikog broja penzionera, čak oko 50% ukupnog broja penzionera na Kosovu, od kojih u pojedinim opštinama i preko 70% čine radnici i invalidi ''Trepče''.
Dakle, moje prvo pitanje, koje su penzioneri tražili da postavim, jeste, a s obzirom na to da se sada prave izmene i dopune Zakona o PIO u Srbiji – da li postoji mogućnost da se nivelišu penzije penzionera koji su se penzionisali po starom Zakonu koji je važio do 1. januara 1992. godine, sa penzijama penzionera koji su se penzionisali nakon 1. januara 1992. godine i time se poboljšao status penzionera na Kosovu.
Drugo pitanje, koje su penzioneri tražili da postavim, jeste to što se u zaključku Vlade RS, kojim je rešen status državnih organa, organizacija, javnih službi, status lokalnih jedinica i svih zaposlenih u tim organima, regulisao na taj način što imaju lični dohodak plus 100% kosovski dodatak, dakle, u prosveti, zdravstvu, lokalnoj samoupravi i socijalnoj zaštiti i sve ostale kategorije su time zaštićene, osim penzionera koji se nalaze na KiM.
S obzirom na to da penzioneri na Kosovu čine jednu trećinu populacije i s obzirom na to da se nalaze u teškoj životnoj situaciji, da su u nemogućnosti korišćenja poljoprivrednog zemljišta...
(Predsednik: Vreme.)
...završavam, da je njima život ugrožen, tražim i postavljam pitanje, takođe, nadležnom ministarstvu, da se iznađe mogućnost da se svim penzionerima, iz radnog odnosa, porodičnim penzionerima, zemljoradničkim penzionerima, dodeli naknada u vidu od kosovskog dodatka od 100% u odnosu na njihove penzije koje primaju. Hvala.