TREĆA SEDNICA, DRUGOG REDOVNOG ZASEDANjA, 23.11.2007.

13. dan rada

PRIVREMENE STENOGRAFSKE BELEŠKE
(neredigovane i neautorizovane)

REPUBLIKA SRBIJA
NARODNA SKUPŠTINA

TREĆA SEDNICA, DRUGOG REDOVNOG ZASEDANjA

13. dan rada

23.11.2007

Sednicu je otvorio: Oliver Dulić

Sednica je trajala od 10:15 do 21:10

OBRAĆANJA

Oliver Dulić

| Predsedava
Dame i gospodo narodni poslanici, nastavljamo rad Treće sednice Drugog redovnog zasedanja Narodne skupštine Republike Srbije u 2007. godini.
Na osnovu službene evidencije o prisutnosti narodnih poslanika, konstatujem da sednici prisustvuju 183 narodna poslanika.
Radi utvrđivanja broja narodnih poslanika prisutnih u sali, molim poslanike da ubace svoje identifikacione kartice u poslaničke jedinice elektronskog sistema za glasanje.
Konstatujem da je, primenom elektronskog sistema za glasanje, utvrđeno da je u sali prisutno 119 narodnih poslanika, odnosno više od jedne trećine narodnih poslanika i da postoje uslovi za rad Narodne skupštine.
Obaveštavam vas da su sprečeni sednici da prisustvuju sledeći narodni poslanici: Vesna Pešić, Žarko Obradović, Nataša Vučković i Riza Halimi.
Prelazimo na 6. tačku dnevnog reda: − POSLANIČKA PITANjA.
Pre nego što pređemo na postavljanje poslaničkih pitanja, dozvolite mi da vas podsetim na odredbe Poslovnika koje se odnose na način postavljanja poslaničkih pitanja:
''Narodni poslanik ima pravo da postavi poslaničko pitanje pojedinom ministru ili Vladi, iz njihove nadležnosti'', kao što je to definisano članom 198. stav 1. Poslovnika.
''Poslaničko pitanje mora biti jasno formulisano'', kao što je to definisano članom 198. stav 2. Poslovnika.
''Poslaničko pitanje postavlja se u pisanom obliku ili usmeno, s tim da izlaganje poslanika koji postavlja pitanja ne može da traje duže od tri minuta'', kako to definiše član 198. stav 4. Poslovnika.
''Predsednik Narodne skupštine upozoriće narodnog poslanika koji postavlja poslaničko pitanje ako pitanje nije postavljeno u skladu sa odredbama ovog poslovnika, odnosno ako nije upućeno nadležnom organu'', kako to definiše član 198. stav 6. Poslovnika.
Takođe, prema članu 201. Poslovnika, ''posle datog odgovora na poslaničko pitanje, narodni poslanik koji je postavio pitanje ima pravo da, u trajanju od najviše pet minuta, komentariše odgovor na svoje pitanje ili da postavi dopunsko pitanje. Po dobijanju odgovora na dopunsko pitanje, narodni poslanik ima pravo da se izjasni o odgovoru u trajanju od najviše pet minuta''.
Prelazimo na postavljanje poslaničkih pitanja.
U skladu sa dogovorom šefova poslaničkih grupa, redosled postavljanja poslaničkih pitanja će biti isti kao redosled u diskusiji u raspravi u načelu. Polazimo od najmanje ka najvećoj poslaničkoj grupi.
Zato pitam poslanika koji ne pripada nijednoj poslaničkoj grupi da li želi da postavi poslaničko pitanje.
Izvinjavam se, gospodine Šajn. Po Poslovniku, gospodin Todorović.
...
Srpska radikalna stranka

Dragan Todorović

Dame i gospodo narodni poslanici, gospodo ministri, ovo je prva sednica, mislim, posle sedam godina da poslanici Narodne Skupštine Republike Srbije imaju priliku da postavljaju pitanja ministrima Vlade Republike Srbije.
Mi smo očekivali, iskreno govoreći, da će Vlada na odgovarajući način staviti do znanja svim građanima i poslanicima da je Parlament institucija koja je zadužena za kontrolu izvršne vlasti. Uvažavajući sve prisutne ministre, na čelu bi trebalo da bude predsednik Vlade.
Ne bih hteo ni na koji način da pravim poređenje između ministarstava, ali ćete i na današnjoj sednici imati priliku da, na osnovu broja postavljenih pitanja određenim ministrima, zaključite da je neophodno njihovo prisustvo i, posebno, prisustvo predsednika Vlade.
Pretpostavljam da je svaki građanin u Srbiji zabrinut zbog situacije u kojoj se naša država nalazi, da je zainteresovan za sve ono što se dešava vezano za Kosovo i Metohiju, za pregovore koje vodi naš tim i da će, verovatno, jedan veći broj pitanja biti upućen baš iz te oblasti.
Ali, nažalost, ovde se ne nalaze ni predsednik Vlade ni ministri koji bi bili u mogućnosti da daju odgovor, jer po članu 200. na usmeno postavljeno poslaničko pitanje ministar je dužan da odmah usmeno odgovori, sem, ako nije u stanju odmah, zbog težine pitanja, može to da uradi pismenim putem.
Nadam se da će posle ove sednice situacija biti mnogo drugačija i da će Vlada Republike Srbije pokazati malo više uvažavanja prema parlamentu Srbije.

Oliver Dulić

| Predsedava
Narodni poslanik Srđan Šajn. Izvolite.
...
Romska partija

Srđan Šajn

Poštovani poslanici, poštovani ministri, pokušaću u tri minuta da definišem tri pitanja koja su bitna za realizaciju i ostvarivanje procesa integracije Roma i Dekade Roma u ovom momentu.
Jedno pitanje postavljam potpredsedniku Vlade: Da li Vlada Republike Srbije u ovom trenutku planira formiranje interministarskog tela za unapređivanje položaja Roma?
Jer, nemoguće je racionalno sprovoditi proces unapređivanja Roma i realizaciju Dekade u različitim ministarstvima bez odgovarajuće koordinacije. Iks primera postoji, i u prošloj vladi i u sadašnjoj, da mi na različite načine pokušavamo iz različitih ministarstava da unapredimo položaj ove nacionalne zajednice, međutim bezuspešno. Tipičan primer za to su romska naselja gde različita ministarstva sprovode različite aktivnosti, koje nisu dovoljno koordinisane. Nema dovoljno saglasnosti u Vladi oko određenih stvari i na jedan određeni način se oseća različit pristup različitih ministarstava tom pitanju. To je jedno pitanje.
Drugo pitanje je za gospodina ministra kulture. Mi pokušavamo već šest-sedam meseci kod njega da prezentujemo jednu ideju, međutim, nikako ne dobijamo od njega odgovor − govorim za Romsku partiju − da sedne sa nama da razgovara oko toga.
Pitanje glasi: Da li će u 2008. godini da se stvore uslovi za finansiranje jedne profesionalne pozorišno-scenske trupe koja će da radi na unapređivanju kulture Roma, na autentičnom romskom jeziku, i da to bude doprinos stvaranju jedne multikulturalne Srbije?
Sledeće pitanje je za ministra finansija: Zbog čega su u predlogu budžeta za 2008. godinu izgubljena sredstva koja su bila u budžetu za 2007. godinu? Odnosi se na onih dvanaest miliona dinara.
Mi smo sada formirali jednu radnu grupu, predložili smo to, Služba za ljudska i manjinska prava je to napravila i, taman kada ta grupa treba da počne da pruža organizovanu podršku različitim ministarstvima i eventualno ovoj interministarskoj grupi, koja treba da definiše proces unapređivanja položaja Roma, sada odjednom tih sredstava nema.
Moje pitanje je: Da li su ta sredstva izostavljena zato što nema para u budžetu ili zato što Služba za ljudska i manjinska prava nije ponovo tražila sredstva, u novom budžetu?
Jednostavno, želimo da znamo ko je odgovoran za to što ćemo u 2008. godini da dođemo u takvu situaciju. Najlepše hvala.

Oliver Dulić

| Predsedava
Želeo bih samo da pročitam član 200. da bi ministri bili upoznati sa Poslovnikom Narodne skupštine:
"Na usmeno postavljeno poslaničko pitanje Vlada, odnosno ministar, moraju odmah usmeno odgovoriti. Ako je za davanje odgovora potrebna određena priprema, oni to moraju odmah obrazložiti, a odgovor narodnom poslaniku dostaviti u pisanom obliku, u roku od osam dana od dana kada je pitanje postavljeno.
Pisani odgovor Vlade, odnosno nadležnog ministra, dostavlja se narodnim poslanicima.
Izuzetno, ako je u pripremi odgovora na poslaničko pitanje potrebno utvrditi određene činjenice, čije utvrđivanje zahteva duže vreme ili složeniju analizu, rok za davanje odgovora na poslaničko pitanje može se produžiti, ali ne više od 30 dana".
Da li ministri kojima je postavljeno poslaničko pitanje žele usmeno da odgovore?
Reč ima potpredsednik Vlade Božidar Đelić.

Božidar Đelić

Poštovani gospodine predsedniče, poštovani narodni poslanici, osećam veliku čast što danas, posle toliko godina, imamo mogućnost da ponovo uspostavimo veoma važan institut parlamentarnog života i demokratije koji izražava, čini mi se, najvidljivije za naše građane, kontrolnu funkciju Parlamenta.        Odgovarajući na vaša pitanja danas, potrudićemo se da pokažemo ono što je urađeno, ali, naravno, iskoristićemo vaša pitanja i da unapredimo rad naše branše vlasti. Što se tiče Vlade, ja neću iskoristiti ovo da vam kažem šta je urađeno u prvih šest meseci. Mislim da ćemo, odgovarajući na razna pitanja, imati mogućnosti za to.
Na prvu primedbu moram da kažem da smo za vreme sednice Vlade juče razmotrili ovo pitanje. Svi članovi Vlade su pozvani na ovu sednicu i samo oni koji su imali neodložne obaveze nisu došli. Kao što znate, premijer je danas bio sprečen. Ministar spoljnih poslova je u Moskvi, ministar odbrane, kao i ministar za KiM nisu u Beogradu.
Što se tiče pitanja Kosova i Metohije, koje je gospodin Todorović postavio, trudićemo se da odgovorimo jer je to pitanje državne politike.
Oko pitanja prethodnog govornika, koordinaciono telo je uspostavljeno pre nekoliko godina, kada se radilo o sprovođenju programa u okviru Dekade Roma. Ukoliko mislite da taj koordinacioni mehanizam nije dovoljno delotvoran, hajde da ga unapredimo.
Postavićemo pitanje i za osam dana, u skladu sa članom 200. Poslovnika ovog doma, odgovorićemo i na pitanje šta je Služba za zaštitu manjinskih prava uradila ovim povodom.
Što mogu da kažem, to je da, ako pogledamo konkretne slučajeve raseljavanja određenih naselja Roma, ako pogledamo pitanje onog naselja oko Gazele, vidite i sami da se tu pristupa krajnje humano, na jedan način koji je demokratski. To je jedan veliki projekat, tu moramo doći do rešenja. Grad Beograd je odredio u budžetu za ovu i za sledeću godinu i odgovarajuća sredstva za potrebe naših sugrađana koji ne mogu ostati tamo gde će kroz koji mesec biti jedno veliko gradilište.
Isto tako želim da kažem da je naša Vlada u poslednjih šest meseci ojačala veze sa Bankom Saveta Evrope, koja je formirana posle Drugog svetskog rata da se bavi pitanjima izbeglica i problemima manjina. U tome imamo mnogobrojne mogućnosti.
Želim da kažem da je pre dve nedelje Vlada Republike Srbije usvojila okvir za potpisivanje zajma od deset miliona evra pod izuzetno povoljnim uslovima, gde je predviđeno izgrađivanje 400 stambenih jedinica za izbeglice, ali i dodatnih 100 stambenih jedinica za građane iz naročito osetljivih slojeva. Tako da to može biti iskorišćeno i za taj povod. Hvala puno na pažnji.

Oliver Dulić

| Predsedava
Zahvaljujem.
Izvolite. Samo da dobijete odgovor od ministra kulture.

Vojislav Brajović

Poštovane dame i gospodo narodni poslanici, osećam se veoma počastvovano što sam prvi put za ovom govornicom, pred vama.
Gospodinu Srđanu Šajnu će biti poslat odgovor u određeno dogovoreno vreme.
Hoću samo da vas obavestim da je jedan od prioriteta Ministarstva kulture upravo negovanje kulture nacionalnih manjina i opšte multikulturalnosti kod nas. Mi ne možemo biti deo Evrope i sveta ukoliko ne shvatimo da su za nas najznačajnije ravnopravnost i multikulturalna politika koja se upravo i prepoznaje u tome što niko u ovoj državi nije zapostavljen.
Pre neki dan smo imali sastanak sa 14 nacionalnih saveta u Srbiji. Gospodin Esad Džudžević, kao predsednik, predložio je nešto što još unapređuje ovo što ste vi, gospodine Srđane Šajn, predložili. Dakle, predložio je nešto što je vrlo zrelo za ovu državu i za ovu situaciju, a to je da postoji centar za kulturu Roma, jedan kulturni centar.
Mi se ponosimo time što imamo već jedno pozorište Roma, koje ćemo negovati onako kao što negujemo sva pozorišta u ovoj zemlji, bez obzira da li su pod lokalnom samoupravom ili pod nadzorom države.
Hoću da kažem da su ova pitanja neobično važna, ne samo za nacionalne manjine u Srbiji, nego je važno i kako se mi osvrćemo na naše manjine, našu dijasporu u regionu. I po tom pitanju je Ministarstvo kulture veoma aktivno. Hvala vam.

Oliver Dulić

| Predsedava
Zahvaljujem. Što se tiče odgovora ministra Cvetkovića, želite usmeno da odgovorite? Izvolite.

Mirko Cvetković

U vezi sa pitanjem sredstava koja su planirana u razdelu 3.8 Služba za ljudska i manjinska prava, želim da kažem da je, uprkos želji da se nađu uštede na raznim stavkama unutar budžeta, ova pozicija koja se odnosi na manjinska prava projektovana na način da ona dobije mnogo više sredstava nego što je to bilo u prethodnoj godini.
Ilustracije radi, u ovoj godini smo predvideli iznos od 150.000.000 dinara u okviru dotacija, i to su sredstva koja su namenjena za finansiranje nacionalnih saveta, a takođe i iznos od 5.338.000 dinara koji je namenjen za predsedavanje Dekadom Roma. Ukupno posmatrano, ova aproprijacija ima oko 253.000.000 dinara, što je značajno povećanje u odnosu na prethodnu godinu.
Nije mi potpuno jasno na kojih dvanaest miliona se ovde misli, da li je to u okviru ovoga vezano za savete, ali želim da vam kažem da su stavovi po pitanju zahteva i odobrenih sredstava usaglašeni, tako da mi smatramo da je ponuđena dobra osnova za podsticaj nacionalnih manjina. Ukoliko su potrebni detaljniji podaci, to bih mogao samo preko svojih službi pošto je to ipak jedan detalj koji nije čak ni ušao u ove pozicije. Hvala.