TREĆE VANREDNO ZASEDANJE, 02.07.2008.

3. dan rada

PRIVREMENE STENOGRAFSKE BELEŠKE
(neredigovane i neautorizovane)

REPUBLIKA SRBIJA
NARODNA SKUPŠTINA

TREĆE VANREDNO ZASEDANJE

3. dan rada

02.07.2008

Sednicu je otvorila: Slavica Đukić-Dejanović

Sednica je trajala od 13:00 do 22:40

OBRAĆANJA

...
Socijalistička partija Srbije

Slavica Đukić-Dejanović

Socijalistička partija Srbije - Jedinstvena Srbija | Predsedava
Uvaženi poslanici, kako je sednica Zakonodavnog odbora u toku i procena je da će trajati još 30 minuta, odložićemo početak današnjeg rada za pola sata.

 
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju | Predsedava
(Obaveštenje potpredsednice Gordane Čomić u 12,30)

Zakonodavni odbor je završio razmatranje zakona u pojedinostima, materijal se trenutno umnožava i u 13,00 časova će biti dostavljen svim narodnim poslanicima, te ćemo u 13,00 časova započeti rad.

 
...
Socijalistička partija Srbije

Slavica Đukić-Dejanović

Socijalistička partija Srbije - Jedinstvena Srbija | Predsedava
(Sednica je počela u 13,00 časova. Predsedava Slavica Đukić - Dejanović, predsednik Skupštine.)

Poštovane dame i gospodo narodni poslanici, nastavljamo sednicu Trećeg vanrednog zasedanja Narodne skupštine Republike Srbije u 2008. godini.

Po Poslovniku, gospodin Aligrudić.
...
Nova Demokratska stranka Srbije

Miloš Aligrudić

Demokratska stranka Srbije - Vojislav Koštunica
Poštovane dame i gospodo, danas smo nešto pre 12,00 sati, za kada je bila zakazana današnja sednica, dobili papir koji je obaveštenje narodnog poslanika Marka Đurišića da povlači amandmane od 1 do 5, pod brojem 011-1268/08, na Predlog zakona o ministarstvima, koje je podneo 1. jula 2008. godine.

Da pojasnim, tu je reč o onim amandmanima čiji je smisao da se u Predlogu zakona o ministarstvima ukine Ministarstvo za ljudska i manjinska prava i poslovi pripoje Ministarstvu pravde. Na kraju krajeva, to je juče i bio razlog zbog čega su poslanici DSS i NS izlazili za govornicu i pokušali poslanike vladajuće koalicije, a pre svega ovlašćenog predstavnika predlagača, gospodina Vlatka Ratkovića, da pitaju da li vladajuća koalicija ima stav o tome šta je njihov predlog zapravo, da li imaju 23 ili 24 ministarstva u Predlogu, da li u njihovom predlogu, onome kako ga oni vide, postoji ministarstvo za ljudska i manjinska prava ili to ministarstvo ne postoji?

Ovo nismo džabe pitali, jer narodni poslanik Marko Đurišić, koji je potpisao te amandmane, istovremeno je i predsednik Izvršnog odbora DS, bio je šef kampanje izbornog štaba te političke stranke na izborima. To je neko ko je očigledno eminentan član DS i sigurno nije fri-lanser koji podnosi amandmane ovog tipa sam po sebi, po svom nahođenju. Premda je juče neko ko nam je celo popodne izgledao kao mandatar nove vlade, a ne neko koga će Boris Tadić predložiti, ovde za govornicom prvo tvrdio da nije ni bio obavešten o ovom amandmanu, pa smo posle toga utvrdili da je ovaj amandman Marka Đurišića negde oko sedam sati putovao od pisarnice do nas, a vidimo da ovo obaveštenje, koje smo dobili, putovalo je nekih 20-ak minuta.

Verovatno juče fotokopiri nisu radili, verovano s njima nešto nije bilo u redu, a danas su naglo proradili, pošto vidimo da su naši stolovi puni papira. Kako je moguće da amandman juče putuje sedam sati, tj. od 9,55 ujutru do popodne, da bi mi saznali za amandman gospodina Marka Đurišića, a da je jutros bilo dovoljno od 11,13 do 11,45 da saznamo da su ti amandmani povučeni?

Ono što je glavni cilj svega ovoga bilo je pitanje - da li vladajuća koalicija ima stav o tome da li postoji ministarstvo za ljudska i manjinska prava ili ne postoji kao posebno ministarstvo? Znači, iz ovoga smo zaključili sledeće: u jednom trenutku je to ministarstvo postojalo, pa je u jednom trenutku bio stav da ono ne postoji, o čemu ovlašćeni predstavnik predlagača nije smeo da kaže jedno jedino slovo, iako smo ga toliko puta pitali, da bi se na kraju dogodilo to da izgleda to ministarstvo ipak postoji.

Jedino što sada ne možemo sa sigurnošću znati, to je da li je možda u toku proteklih 7, 8 ili 10 sati na putu ka narodnim poslanicima možda još neki amandman koji će promeniti strukturu zakona, jer ovo nije pitanje za raspravu u pojedinostima.

Ovo je, zapravo, bilo pitanje za raspravu u načelu, jer kako ćete se odnositi prema Predlogu zakona na bilo koji način, ako ne znate da li struktura vladajuće koalicije ima ikakvu ideju o tome da li ima 23, 24, 18 ili 25 ministarstava?

Ako je to irelevantno, onda, gospodo, ne znam šta da vam kažem na sve to.
...
Socijalistička partija Srbije

Slavica Đukić-Dejanović

Socijalistička partija Srbije - Jedinstvena Srbija | Predsedava
Pravo poslanika je da u regularnom vremenskom periodu podnese amandman i da ga povuče. Poslanik je to učinio.

Izvolite, po Poslovniku. Gospodine Petkoviću, recite samo koji je član povređen.

Miroslav Petković

Demokratska stranka Srbije - Vojislav Koštunica
Poštovano predsedništvo, dame i gospodo narodni poslanici, povreda Poslovnika, član 225. Pre toga samo da sugerišem predsedavajućem, mi se danas, praktično, nismo ni verifikovali, nismo ubacili naše kartice. Prema tome, ne znam po kom osnovu mi sedimo i raspravljamo sada. To je još jedna povreda Poslovnika, ali vratiću se na suštinu.

Juče smo od mandatara za sastav nove vlade gospodina Vlatka Ratkovića čuli da u svom kabinetu predviđa ministarstvo za ljudska i manjinska prava.

Nakon toga, visoki funkcioner DS, predsednik izvršnog odbora DS i šef izborne kampanje DS je podneo amandman kojim se ovo ministarstvo spaja sa Ministarstvom pravde.

Nije čudo što je taj materijal i taj amandman putovao do nas sedam časova. Očigledno da nisu postojale konsultacije između predsednika Izvršnog odbora DS i novog mandatara. Zato ne čudi što je danas za 20-ak minuta već stigao papir kojim je gospodin Đurišić povukao svoj amandman. Mi smo juče ukazivali na to. Sutra ćemo imati priliku, kada bude rasprava o zakonu o ministarstvima, posebno da se osvrnemo i na ova i na mnoga druga pitanja.

Samo želim da postavim pitanje: da li je ovoj zemlji potrebno ministarstvo za ljudska i manjinska prava ili nije?

Gospodo, odlučite se i prestanite da vređate nacionalna osećanja manjinskih zajednica.
...
Socijalistička partija Srbije

Slavica Đukić-Dejanović

Socijalistička partija Srbije - Jedinstvena Srbija | Predsedava
Objašnjenja su data, a rasprava o ovom amandmanu biće sutra.
Na osnovu službene evidencije, konstatujem da sednici prisustvuju 172 narodna poslanika.
Radi utvrđivanja broja narodnih poslanika prisutnih u sali, molim narodne poslanike da ubace svoje identifikacione kartice u poslaničke jedinice elektronskog sistema za glasanje.
Konstatujem da je, primenom elektronskog sistema za glasanje, utvrđeno da je u sali prisutno 115 narodnih poslanika, odnosno da imamo uslove za rad.
Obaveštavam vas da su sprečeni da sednici prisustvuju sledeći narodni poslanici: dr Jovan Krkobabić, Ivica Dačić i Milutin Mrkonjić. Nastavljamo rad.
Prelazimo na 1. tačku dnevnog reda: – PREDLOG ZAKONA O IZMENAMA I DOPUNAMA ZAKONA O VLADI (pojedinosti)
Po Poslovniku se javila gospođa Vjerica Radeta. Izvolite.
...
Srpska radikalna stranka

Vjerica Radeta

Srpska radikalna stranka
Dame i gospodo poslanici, hoću da govorim o članu 45, koji se odnosi na rad Zakonodavnog odbora. Naime, predsednik Zakonodavnog odbora, gospodin Vlatko Ratković, zakazao je sednicu Zakonodavnog odbora za danas u 11,30 časova.
Poslanici SRS, članovi tog odbora, bili su, naravno nismo hteli da uđemo u tu salu da činimo kvorum, kao što to ne radimo ni ovde, jer nikada ne ubacujemo identifikacione kartice dok ono što se zove skupštinska većina ne obezbedi kvorum.
Zakonodavni odbor do 12,00 sati, znači pola sata smo čekali, nije imao kvorum, s obzirom da je sednica zakazana za 12,00 sati, mi smo otišli ispred sale u kojoj je zakazana sednica Zakonodavnog odbora da bismo prisustvovali sednici Narodne skupštine. Ovde smo saznali da se sednica pomera za 30 minuta. U međuvremenu niko nas nije obavestio da je sednica Zakonodavnog odbora pomerena, da je zakazana u neko drugo vreme. Sada na stolu nađoh papir, odnosno nešto što je valjda izveštaj Zakonodavnog odbora, potpisao je gospodin Vlatko Ratković, koga sada ovde ne vidim, a ne znam ko drugi može da odgovori na to pitanje.
Dakle, hoću da nam gospodin Vlatko Ratković kaže zašto poslanici SRS nisu pozvani na sednicu Zakonodavnog odbora, to prvo. Drugo, insistiram da na ovom mestu pročita imena narodnih poslanika, članova Zakonodavnog odbora, koji su prisustvovali ovoj sednici i koji su ovaj izveštaj usvojili.
Dakle, izražavam sumnju da li je bilo kvoruma u vreme kada je Zakonodavni odbor zasedao. Ako je zaista bilo kvoruma, to će kolega, sigurna sam, sada da nam kaže, jer moraće. Ako to ne bude rekao, sigurna sam da će i druge moje kolege intervenisati sve dotle dok ne budemo saznali istinu.
Da li je sednica Zakonodavnog odbora, ne mogu da kažem ni pomerena, jer mi smo se razišli da bismo došli na sednicu. Ponovo odbor nije zakazan. Ponovo sednica nije zakazana. Nije nam rečeno, dođite u toliko i toliko sati, imaćemo sednicu Zakonodavnog odbora.
Ne možete da diskriminišete poslanike opozicije. Želimo da učestvujemo u radu, kao što ste videli, učestvovali smo u radu Odbora za pravosuđe i upravu. Namera nam je bila da to isto radimo i u ovom odboru, ali nažalost nama je to pravo uskraćeno. Ovo je najgrublji mogući način kršenja prava narodnih poslanika.
Insistiram da vidimo i da nam kažete te vaše trange-frange kombinacije, sada imate amandman, pa nemate amandman, pa kada imate amandman nemate većinu, pa kada povučete amandman dobijete većinu itd.
To moraju, pre svega, građani Srbije da čuju i od vas, od nas će i te kako mnogo toga da čuju. Kolega Vlatko Ratkoviću, vama se obraćam i tražim gospođo Đukić-Dejanović da pozovete predsednika Zakonodavnog odbora da odgovori na ova dva pitanja.
Dakle, prvo pitanje - zašto poslanici SRS nisu pozvani na sednicu Zakonodavnog odbora i drugo pitanje - da pročita imenom i prezimenom sve članove Zakonodavnog odbora koji su prisustvovali sednici, da bismo bili sigurni da je za ovaj izveštaj postojao kvorum koji je predviđen Poslovnikom Narodne skupštine. Hvala.
...
Socijalistička partija Srbije

Slavica Đukić-Dejanović

Socijalistička partija Srbije - Jedinstvena Srbija | Predsedava
Zahvaljujem. Gospodin Vlatko Ratković želi da da odgovor. Izvolite.

Vlatko Ratković

Za evropsku Srbiju
Gospođo predsednice, dame i gospodo narodni poslanici, evo odgovor uvaženoj koleginici Vjerici Radeti, koja je postavila pitanje vezano za današnju sednicu Zakonodavnog odbora Narodne skupštine Republike Srbije.
Sednicu sam zakazao za 11,30 časova, a o čemu su od strane stručnih službi Skupštine Srbije obavešteni svi članovi odbora. U 11,30 časova smo bili u plavom salonu, znači u sali gde je predviđeno održavanje sednice odbora. Tu su bili prisutni, tu su svi članovi odbora koji su bili prisutni tamo.
Jednostavno, čekali smo, s obzirom da pojedini poslanici nisu želeli da daju kvorum radu odbora, mi smo jednostavno čekali da jedan od poslanika, a član je Zakonodavnog odbora, koji je javio da će kasniti nekoliko minuta na odbor, kasnije je pristupio i počeli smo sa radom. Tako da je sednica odbora održana.