DRUGA SEDNICA, DRUGOG REDOVNOG ZASEDANjA, 03.11.2008.

7. dan rada

PRIVREMENE STENOGRAFSKE BELEŠKE
(neredigovane i neautorizovane)

REPUBLIKA SRBIJA
NARODNA SKUPŠTINA

DRUGA SEDNICA, DRUGOG REDOVNOG ZASEDANjA

7. dan rada

03.11.2008

Sednicu je otvorila: Gordana Čomić

Sednica je trajala od 10:10 do 00:10

OBRAĆANJA

...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju | Predsedava
Poštovane dame i gospodo narodni poslanici, nastavljamo rad Druge sednice Drugog redovnog zasedanja Narodne skupštine Republike Srbije u 2008. godini.
Na osnovu službene evidencije o prisutnosti narodnih poslanika konstatujem da sednici prisustvuje 105 narodnih poslanika.
Radi utvrđivanja broja narodnih poslanika prisutnih u sali, molim narodne poslanike da ubace svoje identifikacione kartice u poslaničke jedinice elektronskog sistema za glasanje.
Konstatujem da je primenom elektronskog sistema za glasanje utvrđeno da su u sali prisutna 93 narodna poslanika, odnosno da je prisutno više od jedne trećine narodnih poslanika i da postoje uslovi za rad Narodne skupštine.
Obaveštavam vas da su sprečeni da prisustvuju sednici narodni poslanici Munir Poturak i Radojko Obradović.
Obaveštavam vas da je predsednica Narodne skupštine Slavica Đukić-Dejanović, saglasno članu 88. stav 1. Poslovnika Narodne skupštine, pozvala da sednici prisustvuju gospodin Janko Guzijan, državni sekretar u Ministarstvu finansija, i gospođa Ružica Stojiljković, pomoćnik direktora Uprave za trezor.
Prelazimo na 1. tačku dnevnog reda: – PREDLOG ZAKONA O IZMENAMA ZAKONA O BUDžETU SRBIJE ZA 2008. GODINU I IZMENE FINANSIJSKIH PLANOVA REPUBLIČKOG FONDA ZA PENZIJSKO I INVALIDSKO OSIGURANjE, NACIONALNE SLUŽBE ZA ZAPOŠLjAVANjE I REPUBLIČKOG ZAVODA ZA ZDRAVSTVENO OSIGURANjE (nastavak u pojedinostima)
Pre nego što nastavimo raspravu o pojedinostima podsećam vas da smo zastali kod amandmana na član 5. razdeli 9, 15 i 54. Amandman je podneo narodni poslanik Dragan Šormaz, ali pre njega narodni poslanik Miroslav Petković želi da govori o povredi Poslovnika i dobija reč na osnovu člana 100. stav 1.

Miroslav Petković

Demokratska stranka Srbije - Vojislav Koštunica
Poštovano predsedništvo, dame i gospodo narodni poslanici, pozivam se na član 226.  Poslovnika Narodne skupštine Republike Srbije. Imam pitanje za predsednicu Narodne skupštine, ali nadam se da će gospođa potpredsednik moći da mi da odgovor na to.
Naime, ministarka finansija gospođa Diana Dragutinović je u svom uvodnom izlaganju u 15.30 rekla: "Uvek pravite kompromis, najvažnije je da stavite granicu dokle taj kompromis možete praviti. Mislim da je ovaj kompromis razuman, u datim političkim okolnostima. Ocenjujem ga kao ministar finansija razumnim zato što nisam prekršila nijedno pravilo uvođenja fiskalne politike. Dakle, postoje neka pravila, kao pravila lepog ponašanja. Ta pravila važe za fiskalnu politiku; ako ih ne pređete, vi vodite odgovornu fiskalnu politiku. Sva pravila sam poštovala."
Mi smo u načelnoj raspravi i u raspravi o amandmanima dokazali da sva pravila nisu poštovana. Činjenica koju niko ne može osporiti jeste da ministarka finansija nije poštovala zakon. Naime, Zakon o budžetskom sistemu Republike Srbije u članu 14. jasno kaže koji su rokovi za preduzimanje određenih radnji. Trebalo je da ministarka na vreme uputi Predlog budžeta za 2009. godinu Vladi Republike Srbije; Vlada Republike Srbije je do 1. novembra trebalo da uputi taj predlog Narodnoj skupštini Republike Srbije. Poslednji stav ovog člana Zakona glasi – ovi rokovi se moraju poštovati. Znači, trebalo je da 1. novembra dobijemo Predlog budžeta za 2009. godinu. To se očigledno još uvek nije dogodilo.
Dame i gospodo narodni poslanici, građani Srbije, ministarka finansija gospođa Dijana Dragutinović je ovim na najgrublji mogući način prekršila Zakon o budžetskom sistemu i tu nema kompromisa - kada se zakon prekrši postoji samo jedna mogućnost, a to je da ministarka finansija podnese ostavku. Meni je žao što ona danas nije tu, tu je gospodin Milosavljević, tako da se nadam da ćete preneti vašoj koleginici u Vladi šta treba da uradi.
Pitanje za predsednika Skupštine jeste - šta je učinila predsednica Skupštine da do ovoga ne dođe? Ona je imala mogućnost da od Vlade traži, s obzirom na to da zna da je 1. novembar rok do kada Predlog budžeta za 2009. godinu treba da stigne u Narodnu skupštinu, objašnjenje zbog čega to nije učinjeno. Nadam se da ćemo dobiti taj odgovor.
Poslanici Demokratske stranke Srbije su u četvrtak i u petak, potpredsednik Skupštine gospodin Rade Obradović i mnogo poslanika DSS-a, ukazivali na ovaj propust i do ponoći smo bili strpljivi i čekali da Predlog budžeta za 2009. godinu stigne. Činjenica je ta se to nije dogodilo. Nekima je očigledno najpreči Poslovnik, da se uradi novi poslovnik, da se ne krši poslovnik, a to što se krše Ustav i zakon, to se u ovom parlamentu, izgleda, smatra sasvim normalnim.
Činjenica je da je Vlada potpuno neodgovorna i da je nesposobna da reši finansijsku krizu, koja je zahvatila čitav region, došla do Mađarske, Grčke, Bugarske, Rumunije i ako neko misli da će zaobići Srbiju, da će to biti samo mali talasi, mislim da se grdno prevario.
Poslanička grupa DSS je u petak predala jedan predlog da Skupština Srbije donese odluku o formiranju komisije za praćenje svetske ekonomske krize i preduzimanje mera u cilju ublažavanja negativnih uticaja na ekonomiju i privredu Republike Srbije.
(Predsedavajuća: Tri minuta i 30 sekundi.)
Završavam. Mislimo da sastav ove komisije potpuno odgovora problemima koje možemo očekivati u narednom periodu, s obzirom na to da članovi komisije treba da budu i predsednik Skupštine, i predsednik Vlade, guverner Narodne banke, predsednik Komisije za hartije od vrednosti i predstavnici svih poslaničkih grupa u republičkom parlamentu.
Nadamo se da ćete usvojiti ovaj naš predlog, kao što ste reagovali na predlog DSS-a, još 8. oktobra, da se usvoji zakon o osiguranju depozita. Nažalost, tek posle mesec dana, 5. novembra, imaćemo priliku o tome da raspravljamo. Koliko je to hitno govori i činjenica da je od tada proteklo mesec dana. Hvala vam.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju | Predsedava
Molim službu Narodne skupštine da Ministarstvu finansija i Vladi Republike Srbije uputi zahtev da daju objašnjenje zašto se ne poštuje budžetski kalendar po zakonu, kako je narodni poslanik Miroslav Petković zahtevao.
Što se tiče Skupštine, Skupština ima drugačiji kalendar nego Vlada, ali narodni poslanik je potpuno u pravu što želi da dobije objašnjenje zašto Vlada ne poštuje svoj budžetski kalendar.
Reč ima narodni poslanik Arsen Đurić. Želi da govori o povredi Poslovnika i dobija reč na osnovu člana 100. stav 1.
...
Nova Demokratska stranka Srbije

Arsen Đurić

Demokratska stranka Srbije - Vojislav Koštunica
Poštovano predsedništvo, dame i gospodo narodni poslanici, javljam se po članovima 225. i 226. i tražim objašnjenje i obaveštenje od Vlade Republike Srbije, od ministra finansija, koja danas nije tu. Pretpostavljam da nije tu iz razloga što je prekršila Zakon o budžetskom sistemu.
Naime, u članu 14. Zakona o budžetskom sistemu, to je budžetski kalendar, stoji: "15. oktobar - ministar finansija dostavlja Vladi nacrt budžeta Republike Srbije i finansijske planove organizacija obaveznog socijalnog osiguranja; 1. novembar - Vlada usvaja predlog budžeta Republike Srbije i dostavlja ga, zajedno sa memorandumom o budžetu i finansijskim planovima organizacija obaveznog socijalnog osiguranja, Narodnoj skupštini". Danas je 3. novembar, mi Predlog zakona o budžetu Republike Srbije još uvek nismo dobili, pa tražim objašnjenje zašto je Vlada prekršila Zakon o budžetskom sistemu i nije dostavila to obaveštenje. Hvala.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju | Predsedava
Molim službu da stenogram izlaganja narodnog poslanika Arsena Đurića takođe uputi Ministarstvu finansija, Vladi Republike Srbije i da mu se dostavi zahtevano obaveštenje.
Reč ima narodni poslanik Zoran Nikolić. Želi da govori o povredi Poslovnika i dobija reč na osnovu člana 100. stav 1.

Zoran Nikolić

Demokratska stranka Srbije - Vojislav Koštunica
Poštovani narodni poslanici, zahvaljujem se predsedavajućoj, saznali smo da postoje dva kalendara: kalendar po kome radi Vlada Republike Srbije i drugi kalendar, po kome radi ova skupština.
U Evropsku uniju se ne ide sa gregorijanskim kalendarom, nego sa julijanskim. Danas je 3. novembar, a po Zakonu o budžetu Vlada je bila u obavezi da zaključno sa 1. novembrom podnese Predlog budžeta za 2009. godinu. Naravno da je to nemoguće, jer mi još uvek raspravljamo o rebalansu budžeta. Vlada je, imam utisak, naročito ministarka finansija, u jednoj neprijatnoj poziciji, s obzirom na to da mora da napravi budžet dijametralno suprotan ovom rebalansu o kome danas raspravljamo. Nije njoj tako jednostavno. Imate gospodina Mlađana Dinkića koji najavljuje privredni rast, privredno čudo, mi i Kina rašćemo 10 - 15% godišnje. Imate gospodina Krkobabića koji kaže da drugi moraju da štede, a da penzije moraju biti 70% od zagarantovanog ličnog dohotka.
Mislim da dovodite ministarku finansija u vrlo neprijatnu situaciju, jer ako budete tako dosledno i načelno insistirali na tom principu, s obzirom na to da postoje pritisci da ovaj budžet bude restriktivan i da se smanji javna potrošnja, mislim da jedini način kako možete da se dogovorite sa ministarkom finansija što se tiče penzija i iznosa od 70% jeste da skinete plate za jedno 30%. S obzirom na to šta ste sve obećavali a da nijedno obećanje niste ispunili, možda nam se dogodi, možda se građanima dogodi ta nesreća da se skinu plate, pa da jednostavno onda ispunite jedino i isključivo svoje predizborno obećanje.
Neverovatno je da se ova vlada ponaša kao noj, da drži glavu u pesku kada se, sasvim sigurno, efekti svetske finansijske i ekonomske krize već osećaju u našoj državi.
Vlada po tom pitanju ništa ne preduzima i sada opet to povezujem sa budžetom – nije slučajno što tog budžeta nema, jer je Vlada u proteklih mesec dana pokazala da ne vodi nikakvu konzistentnu politiku.
Poslanička grupa DSS je predložila zakon o osiguranju depozita od 20.000 evra. Bili smo napadnuti od strane državnog sekretara, gospodina Ilića, ako se ne varam, da je to glupost, da je to nepotrebno, da su devizni depoziti apsolutno sigurni u bankama.
Suočavamo se sa situacijom da Vlada sedam ili deset dana kasnije predlaže taj isti zakon gde se radi o osiguranju depozita u iznosu od 50.000 evra, sa najavom da će to biti i 100.000 evra. U samo tih sedam dana oprečna razmišljanja...
(Predsedavajuća: Narodni poslaniče, tri minuta. Na koji se član pozivate da je povređen?)
Dobro, dakle još jednom insistiram, apelujem na poslaničku većinu...
(Predsedavajuća: Narodni poslaniče, isteklo je vreme predviđeno Poslovnikom za isticanje člana koji je povređen.)
Dakle, završiću, ali vam još jednom skrećem pažnju...
(Predsedavajuća: Zahvaljujem, narodni poslaniče.)
Čuju me poslanici. Bez ikakve dileme, prekršili ste Poslovnik u petak; da imate iole ličnog dostojanstva, podneli biste ostavku.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju | Predsedava
Zahvaljujem, narodni poslaniče. Pošto niste uputili nikakav zahtev, niti se pozvali na član, mogu samo da vam odgovorim na primedbu o različitim kalendarima. Dakle, Vlada ima obavezu na koju poslanici upozoravaju, a rokovi koji su predviđeni za Skupštinu drugačiji su nego što to Zakon o budžetskom sistemu predviđa za Vladu.
Pre nego što nastavimo, reč su povodom povrede Poslovnika redom zatražili: narodna poslanica Milica Vojić-Marković, narodni poslanik Velimir Ilić. Pre nego što dam reč narodnoj poslanici, dozvolite da vas obavestim o potvrđivanju mandata narodnom poslaniku u Narodnoj skupštini Republike Srbije.
Pošto su se stekli uslovi, predlažem da konstatujemo potvrđivanje mandata narodnom poslaniku u Narodnoj skupštini kako bismo omogućili njegovo učešće u radu.
Uručen vam je izveštaj Republičke izborne komisije o dodeli mandata narodnom poslaniku. Takođe, uručen vam je izveštaj Administrativnog odbora koji je utvrdio da su se stekli uslovi za potvrđivanje mandata narodnom poslaniku, sa predlogom da Narodna skupština, shodno članu 27. stav 5. Zakona o izboru narodnih poslanika, konstatuje potvrđivanje mandata narodnom poslaniku.
Na osnovu izveštaja Republičke izborne komisije i izveštaja i predloga Administrativnog odbora, a shodno članu 27. stav 5. Zakona o izboru narodnih poslanika, konstatujem potvrđivanje mandata narodnom poslaniku Miroslavi Pejica izabranoj sa izborne liste Za evropsku Srbiju - Boris Tadić. Čestitam narodnom poslaniku na izboru i pozivam je da uđe u salu da učestvuje u radu sednice Narodne skupštine.
Još jedno obaveštenje o ostavci narodnog poslanika: primili ste ostavku Miodraga Miljkovića na funkciju narodnog poslanika u Narodnoj skupštini Republike Srbije i izveštaj Administrativnog odbora Narodne skupštine Republike Srbije povodom razmatranja ove ostavke koji je utvrdio da je podnošenjem ostavke nastupio slučaj iz člana 88. stav 1. tačka 2. Zakona o izboru narodnih poslanika i predlaže da Narodna skupština, u smislu člana 88. stavovi 2. i 3. istog zakona, konstatuju prestanak mandata ovom narodnom poslaniku.
Saglasno članu 88. stav 1. tačka 2) i st. 2. i 3. Zakona o izboru narodnih poslanika, Narodna skupština, na predlog Administrativnog odbora, konstatuje da je prestao mandat pre isteka vremena na koje je izabran narodnom poslaniku Miodragu Miljkoviću izabranom sa izborne liste Za evropsku Srbiju - Boris Tadić.
Saglasno Zakonu o izboru narodnih poslanika, izvršiće se popunjavanje upražnjenog poslaničkog mesta u Narodnoj skupštini Republike Srbije.
Reč sada ima narodna poslanica Milica Vojić-Marković.

Milica Vojić-Marković

Demokratska stranka Srbije - Vojislav Koštunica
Gospođo predsedavajuća, poštovani gospodine ministre, dame i gospodo poslanici, pozivam se na čl. 225. i 226. Poslovnika. Tražim obaveštenje koje je izuzetno važno za rad ove skupštine i za sve građane ove zemlje.
Naravno da nam je već poznato da pred sobom imamo potpuno neodgovornu Vladu, potpuno nesposobnu Vladu koja se ne snalazi i koja kao noj zabija glavu u pesak i apsolutno ne reaguje na sve ono što donosi svetska kriza koja očigledno drma celim svetom, a naravno ne može zaobići Srbiju koja je i te kako siromašna zemlja i još zemlja u tranziciji.
Unutar Vlade imamo realizaciju političkih stranačkih nagodbi i zbog toga je nemoguće da dođemo do nečeg boljeg nego što je ona poznata situaciju iz devedesetih godina kada smo imali inflaciju, kada smo devalvirali dinar i doveli zemlju do stanja iz koga ju je teško danas vaditi.
Umesto da nam Vlada, a danas je 3. novembar, 1. novembra donese u Skupštinu predlog novog budžeta za 2009. godinu, mi se zamajavamo rebalansom budžeta koji je potpuno nepotreban ili je tu samo zato da pokrije ono što je već potrošeno.
Podsetiću, pošto imamo priču da su ovde u pitanju neki vladini rokovi, ovde su u pitanju zakonski rokovi da se 1. novembra pred nama nađe budžet. Reći ću ovako: 1. oktobra Vlada, na predlog ministra, usvaja revidirani memorandum o budžetu, uzimajući u obzir posle 30. aprila ažurirani makroekonomski okvir; 15. oktobra ministar dostavlja Vladi nacrt budžeta Republike; 1. novembra Vlada usvaja predlog budžeta Republike i dostavlja ga, zajedno sa memorandumom o budžetu, Narodnoj skupštini; 15. decembra Narodna skupština donosi budžet Republike.
Dakle, rokovi iz stava 1, dakle, 1. novembar, predstavljaju krajnji rok u budžetskom kalendaru i oni ne zavise od dobre volje ovoga ili onoga, nego su zakonski rokovi. Zbog toga je moje pitanje: ako se ne poštuju zakonski rokovi, kako je moguće da se štiti nezavisnost Narodne skupštine?
Hoću da kažem da ono što ne radi Vlada rade poslanici DSS-a, koji su početkom novembra predali Predlog zakona o osiguranju depozita. Vidimo da će se na najavljenoj sednici on naći ispred nas. Ovog momenta, odnosno u petak, poslanička grupa DSS je predala Predlog odluke o obrazovanju komisije za praćenje svetske ekonomske krize i preduzimanje mera u cilju ublažavanja negativnih uticaja na ekonomiju i privredu Republike Srbije. Najvažnija stvar u svemu ovome jeste da smo mi sagledali problem i predložili u ovu komisiju guvernera, predsednika Vlade, predsednika Skupštine, predstavnika Komisije za hartije od vrednosti i predstavnike poslaničkih grupa koji se bave ekonomijom. Dakle, ono što ne radi Vlada rade poslanici opozicije, ovog momenta DSS daje na uvid, ovo je već treći predlog zakona koji smo mi doneli za ovih 100 dana Vlade koja nam je do sada davala samo zakone iz domena prošle vlade.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju | Predsedava
Poslanik Velimir Ilić želi da govori o povredi Poslovnika i dobija reč na osnovu člana 100. stav 1. Molim službu da izlaganje narodne poslanice uputi Ministarstvu finansija, sa zahtevom za objašnjenje zašto Vlada ne poštuje rokove iz zakona.

Velimir Ilić

Nova Srbija
Poštovana predsedavajuća, poštovani narodni poslanici, gospodine ministre, želeo sam da govorim o tome da smo mi narodni poslanici u ovom parlamentu izuzetno uvređeni, povređeni, poniženi, potcenjeni. Nas uvek, posebno poslanike opozicije, napadaju zašto govorimo, zašto nekome kažemo da vara građane Srbije. To je istina. Želim samo da podsetim na par stvari. Pre sto dana, kada je formirana Vlada, guverner Narodne banke Srbije obratio se građanima Srbije i rekao - dinar će biti stabilan, ja vam to garantujem, prevedite svoje devizne štednje u dinarske, bićete izuzetno zadovoljni i zaradićete mnogo više.
Dogodilo se za ovih sto dana da je svako ko je to uradio izgubio 14%, a 14%, to je dvogodišnja kamata.
Prema tome, guverner je prevario građane Srbije, po ko zna koji put, i oni koji su to uradili oštećeni su za dvogodišnje kamate na svoje dinarske uloge, a naravno, za narednu godinu sigurno će biti totalno bez ikakvih sredstava i mogućnosti da budu obeštećeni.
Drugo, predsednik Srbije je obećao 200.000 novih radnih mesta. To je bilo dobro. Rečeno je - bolji život, Evropa. Sve je to bilo dobro. Međutim, evo, samo jedna firma, Tehničko-remontni zavod u Čačku, ostala je bez 400 radnika, dobili su otkaze. Zašto u firmi koja je bila najbolja u onoj velikoj Jugoslaviji, koja je bila vodeća u vojnoj industriji, odjednom otkaz za 400 radnika? Da ne pričam o vojnoj industriji koja je u kolapsu, da ne pričam o "Petoletki", Boru, Majdanpeku, istočnoj Srbiji, da ne pričam o "Jumku", "Koštani" itd. Ali, dokoni ministar privrede priča o železnicama. Zato sam ja proši put ovde diskutovao. On je sve probleme rešio, evo sad je došao da malo rešava i što se tiče železnica.
Prema tome, nema novih radnih mesta, gospodo, slede novi otkazi. Evo, ovde je ministar Milosavljević, drago mi je da ga vidim, ne znam da li zna zašto je poskupeo dva i po puta telefonski priključak, zašto je impuls poskupeo 100%, gas 60%, a najavljuje se još 30%. Pa da li ste vi normalni? Ne znam bolji izraz.
Vi koji ste obećavali bolji život građanima Srbije, je li to bolji život, gospodo? Ako je to za vas bolji život, ubedite nas. Obećali ste akcije od hiljadu evra, postrojili pet miliona ljudi i od toga do danas ništa. Dulić priča svaki dan o koncesiji, gas i koncesija... Ljudi, sve razumem, ali ovaj parlament je doneo odluku da se radi koncesija i sad jedan ortoped iz Subotice dođe i objasni nam da ne treba to da se radi, da smo mi nevažni, naše odluke, i gasni sporazum i sve nije toliko bitno...
(Predsedavajuća: Molim vas da kažete koja vam je informacija, od kog organa ili organizacije, potrebna)
Gospodo, ako nema parlamenta, hajde da krunišemo nekoga, ako parlament niko ne poštuje, njegove odluke, onda dolazi krunisanje....
(Predsedavajuća: Tri minuta i 30 sekundi.)
... imate li vi cara, kralja, imate li nešto, hajde izađite i to nam recite, da i to pitanje rešimo. Molim vas, nemojte se igrati Euleksom, nemojte pričati; mora proći rezolucija u parlamentu, mora ovaj parlament o tome da raspravlja, nemojte raditi na mala vrata.