DRUGA SEDNICA, PRVOG REDOVNOG ZASEDANjA, 19.03.2009.

2. dan rada

PRIVREMENE STENOGRAFSKE BELEŠKE
(neredigovane i neautorizovane)

REPUBLIKA SRBIJA
NARODNA SKUPŠTINA

DRUGA SEDNICA, PRVOG REDOVNOG ZASEDANjA

2. dan rada

19.03.2009

Sednicu je otvorila: Slavica Đukić-Dejanović

Sednica je trajala od 10:05 do 18:35

OBRAĆANJA

...
Socijalistička partija Srbije

Slavica Đukić-Dejanović

Socijalistička partija Srbije - Jedinstvena Srbija | Predsedava
Poštovane dame i gospodo narodni poslanici, nastavljamo rad Druge sednice Prvog redovnog zasedanja Narodne skupštine Republike Srbije u 2009. godini.
Na osnovu službene evidencije o prisutnosti narodnih poslanika, konstatujem da sednici prisustvuju 132 narodna poslanika.
Radi utvrđivanja broja narodnih poslanika prisutnih u sali, molim narodne poslanike da ubace svoje identifikacione kartice.
Konstatujem da je primenom elektronskog sistema za glasanje, utvrđeno da su u sali prisutna 94 narodna poslanika, odnosno da je prisutno više od jedne trećine narodnih poslanika, pa postoje uslovi za rad Narodne skupštine.
Obaveštavam vas da je sprečen da sednici prisustvuje narodni poslanik Velimir Ilić, Milica Radović i Jelena Travar-Miljević.
Gospodin Markićević se najpre javio.
...
Nova Srbija

Miroslav Markićević

Nova Srbija
Poštovana predsednice, gospodine ministre, kolege narodni poslanici, poštovani građani Srbije, koristim svoje pravo iz člana 235. Poslovnika, pošto je danas četvrtak, da tražim jedno obaveštenje.
Poštovana predsednice, čini mi se da sam još pre nekoliko meseci postavio jedno pitanje jednom ministru i do dana današnjeg nisam dobio odgovor. Dakle iz sredstava informisanja, svi građani Srbije i narodni poslanici su dobili podatak da je Ministarstvo kulture za sajt jedne organizacije koja se zove "Kvirija" uplatilo 350.000 dinara. U vezi toga postavio sam pitanje i do dana današnjeg, iako ste vi obećali da ćete izvršiti hitnu urgenciju, nisam dobio odgovor.
Svi građani Srbije koji su sinoć gledali u 22.05 časova emisiju na javnom servisu, mogli su da vide u stvari ko predstavlja to udruženje "Kvirija". Dakle, sama gospođica ili gospođa je rekla da su se oni skupili tako iz zezanja, njih troje-četvoro, i dobili su 350.000 dinara iz budžeta Republike Srbije, kako to mi volimo da kažemo, od narodnih para. S obzirom da smo videli sinoć na šta to liči i kakve stavove zastupa ta grupa, troje-četvoro, kako su sami rekli, jasno je kao dan zašto ministar kulture izbegava odgovor na moje poslaničko pitanje.
Nekoliko pitanja na kraju sinoćne sednice postavio sam gospodinu ministru za ljudska i manjinska prava, koji ovde sedi. Čini mi se da je nešto zapisivao. Danas očekujem odgovore na pitanja koja sam juče u svojoj, tako da kažem, redovnoj diskusiji postavio.
Takođe, u sinoćnoj emisiji na javnom servisu videli smo jednog gospodina, građanina, koji je invalid, gospodin Vasiljković, šta su njegove želje i minimalne potrebe. Postavljam pitanje svima nama ovde, a pogotovo ministru za manjinska i ljudska prava - da li je on diskriminisan odlukom ministra kulture da se pomaže jedna organizacija koja kaže da ima tri-četiri člana sa 350.000 narodnih para iz budžeta Republike Srbije, a da jedan gospodin invalid, koji je očigledno tražio minimalne uslove za život, kupatilo, ako smo dobro razumeli i dobro svi čuli, da li je to diskriminacija invalida i da li je to jedini slučaj u Srbiji?
Ovih dana, u gradu iz koga dolazim, u Čačku, jedan mladi čovek, učenik Ekonomske škole u Čačku, vodi najvažniju bitku u svom životu. Svi mu pomažu, njegove kolege i koleginice. Šta će oni da zaključe iz sinoćne emisije - šta su prioriteti ove vlade, da neko dobije 350.000 dinara, kako kažu "za zezanje", a neko najosnovnije potrebe i lekove da spase život, za njih nema para?
Da ne pominjem Beogradsku filharmoniju, koja je zahvaljujući svome direktoru postala brend i klasičnu muziku – razumeo se neko u nju ili ne, voleo je ili ne – približio širim slojevima građanstva, tako da su najpoznatiji umetnici sveta intervenisali, čini mi se, u pismu predsedniku Republike.
Za njih nema novca, ali za "Kviriju" ima. Insistiram da mi se odgovori na pitanje - da li je ministar kulture gospodin Bradić bio u sukobu interesa kada je ovoj organizaciji, nazoviorganizaciji, jer oni sami kažu da ih ima troje-četvoro, uplatio novac iz budžeta Republike Srbije?
Očekujem danas, gospodine ministre, da i vi u ime Vlade Republike odgovorite. Ako ne odgovorite na ovo pitanje, zaista ću poverovati u jedan pridev koji ovih dana kruži među građanima Srbije i taj pridev će biti prilepljen uz ime Vlade Republike Srbije. Nadam se da svi razumeju koji je taj pridev. Hvala lepo.
...
Socijalistička partija Srbije

Slavica Đukić-Dejanović

Socijalistička partija Srbije - Jedinstvena Srbija | Predsedava
Zahvaljujem, gospodine Markićeviću.
Vaše učešće u raspravi je bilo u skladu sa članom 235. Poslovnika.
Dakle, utorkom i četvrtkom, predstavnici, odnosno šefovi poslaničkih grupa, od najmanje ka većima, po tom se redosledu javljaju. To je ujedno obrazloženje gospodinu Aligrudiću, zašto je ovakav redosled.
Ima reč gospodin Maraš u ime poslaničke grupe LDP, kao ovlašćeni predstavnik - dakle po redosledu, od manjih ka većim.

Slobodan Maraš

Poštovano predsedništvo, dame i gospodo narodni poslanici, gospodine ministre...
(Predsednik: Izvinite, gospodine Maraš. Kolege poslanici, zaista bih vas zamolila da budemo tiši i da omogućimo da čujemo gospodina Maraša.)
Hteo sam da postavim dva pitanja u ime LDP. Prvo pitanje se odnosi na slučaj Kovačević. LDP je uputila pitanje Vladi, odnosno Ministarstvu inostranih poslova da li i na koji način su učestvovali u donošenju odluke Vlade da se, kad je u pitanju slučaj Kovačević, stavi oznaka tajnosti, odnosno na koji način je Ministarstvo inostranih poslova učestvovalo u ovoj aferi. Naravno, znate da je reč o aferi da se sto miliona dolara plati da bi se gospodin Kovačević mogao procesuirati u Srbiji.
Zakonski rok je istekao kada je trebalo da stigne odgovor koji smo u ime LDP postavili i nas samo jedna stvar interesuje - da li se iza ovog kršenja zakona krije želja Ministarstva inostranih poslova da sve ono što su učinili sakriju i da li će Vlada izvršiti pritisak na Ministarstvo inostranih poslova da nam da odgovor?
Drugo pitanje koje sam hteo da postavim se tiče Naftne industrije Srbije, tačnije, priče oko završnog računa. Moram da vas podsetim da je 30.06.2008. godine NIS, po rečima generalnog direktora, konstatovao da imaju dobit u prvih šest meseci preko sto miliona evra.
Gospođo predsedavajuća, molim vas, ako možete malo da utišate.
(Predsednik: Gospodo poslanici, još jednom molim za tišinu i molim da omogućite da parlament radi.)
U toku decembra 2008. godine, kada smo raspravljali o budžetu za 2009. godinu, ministarska finansija, a to je ponovila ovde i prošle nedelje, rekla je da računa na dobit koju je ostvario NIS. U martu 2009. godine NIS predaje završni račun u kome iskazuje dobit. Po rečima ministarke, koja je to ovde izgovorila pre nekoliko dana, tačnije u petak, novi vlasnik je tražio rok od 15 dana da se ispravi završni račun i tada su iskazali gubitak.
LDP, pre svega, interesuje ko je odgovoran što je NIS sa 20. mesta, među 500 najuspešnijih firmi u Evropi, postao gubitaš?
Ko je toliko nesposoban da za tri meseca firmu sa 20. mesta po uspešnosti u Evropi sroza na poziciju gubitaša? Ko je doneo odluku da se neraspoređena dobit iz 2007. godine od devet milijardi dinara ne slije u budžet Republike Srbije da bi se izgradile ili obnovile škole, bolnice itd, nego je doneo odluku da se gubitaši koji su dužni Naftnoj industriji Srbije za gorivo, poput Srbijagasa, Puteva Srbije, JAT-a, prebiju dugovi i da se faktički dobit koju je država Srbija trebalo da koristi, odnosno budžet Republike Srbije prebije na ove gubitaše?
Po čijem nalogu je Upravni odbor NIS-a doneo ovakvu odluku? Takvu odluku može da donese samo Vlada. Šta je radio Nadzorni odbor u NIS-u? Zašto nije kontrolisao šta rade vlasnici tj. država koja je stoprocentni vlasnik bila još uvek u 2008. godini? Šta radi rukovodstvo NIS?
Ko je odgovoran što će novi vlasnik, tačnije ruska strana, tužiti Upravni odbor Naftne industrije Srbije, pa zatim Srbijagas, pa Puteve Srbije, pa JAT? Ko je odgovoran što NIS kao gubitaš više nema rejting kod banaka, pa neće moći da dobija povoljne kredite, ili će možda Rusi doneti svoje pare, pa će na taj način smanjiti ulog države u strukturi imovine i možda postati stopostotni vlasnici NIS-a? Kako je ministar energetike, gospodin Škundrić, mogao da dozvoli da se preda završni račun bez Skupštine NIS?
Zbog toga LDP traži da Državna revizorska institucija, koja je osnovana i koja je plaćena da kontroliše između ostalog i rad javnih preduzeća, ne zaboravite prošle godine je NIS bio stoprocentno u rukama Republike Srbije, uđe u NIS, uradi kontrolu poslovanja, ispita opravdanost svih finansijskih aranžmana, obavesti o tome Skupštinu i kaže ko je toliko nesposoban da za tri meseca od NIS-a napravi gubitaša. Ko je odgovoran što je budžet Republike Srbije oštećen za više od 100 miliona evra? Hvala.
...
Socijalistička partija Srbije

Slavica Đukić-Dejanović

Socijalistička partija Srbije - Jedinstvena Srbija | Predsedava
Zahvaljujem, gospodine Maraš.
Gospodin Miloš Aligrudić. Izvolite.
...
Nova Demokratska stranka Srbije

Miloš Aligrudić

Demokratska stranka Srbije - Vojislav Koštunica
Imam dva pitanja, jedno je za Vladu, tj. premijera Cvetkovića, a drugo je za vas, predsednice Narodne skupštine.
Prvo pitanje za Vladu je sledeće. U toku su razgovori sa MMF koji imaju za cilj sklapanje novog aranžmana radi obezbeđenja sredstava za jačanje deviznih rezervi i kako bi se sprovela dopuna seta antikriznih, antirecesionih mera. Mi sistem celovitih mera do sada nismo videli, Narodna skupština ga nije videla.
Zvaničnici Vlade tvrdoglavo brane svoje projekcije, koje su promenljive iz meseca u mesec i nekonzistentne su. Tako npr. rast društvenog bruto proizvoda se procenjivao na različite načine u poslednjih nekoliko meseci.
U revidiranom memorandumu za budžet i ekonomsko fiskalnu politiku za 2008. godinu projektovan je na 6,5%, da bi zatim u memorandumu Vlade za 2009. godinu bio projektovan na 3,5%. Pazite, to je od oktobra do decembra.
Zatim, u januara i februaru 2009. godine, to je, znači, samo mesec dana kasnije, Vladini zvaničnici najavljuju revidiranje društvenog bruto proizvoda na 1,5%. Ugledni stručnjaci, ekonomisti tvrde da on ne može biti više od 0,5% za ovu godinu, a čak postoje i oni, u čiji kredibilitet ne treba sumnjati, koji smatraju da on može biti i minus jedan.
Pošto se ovde daju informacije vezane za osnovne makroekonomske agregate na jedan krajnje nekompetentan način i ti podaci se ne mogu smatrati kredibilnim, smatramo da je neophodno da Vlada Republike Srbije inicira održavanje sednice Narodne skupštine na kojoj bi se raspravljalo o dve stvari, kao što smo i do sada molili više puta.
Prva stvar je da vidimo na osnovu koje platforme Vlada Republike Srbije razgovara sa MMF, kako izgleda ta platforma Vlade Republike Srbije za razgovor sa MMF, jer ako postoji jedno telo u ovoj zemlji, to je telo koje je biralo Vladu Republike Srbije, da Vlada Republike Srbije to telo izvesti o toj platformi. Molim vas da to prenesete gospodinu Cvetkoviću.
Pod dva, da li jednom može Vlada da nas udostoji informacije kroz izveštaj o kojem bi glasala ova Narodna skupština, o celovitom paketu mera? Očigledno je da ne može, jer na osnovu ovoga što sam do sada izrekao, ovo su gole činjenice, Vlada nema efikasan i celovit paket mera, pa ne može ni da podnese izveštaj Narodnoj skupštini, i to je verovatno razlog zbog čega to ne rade.
Voleo bih da demantuju, a to ću uraditi na vrlo prost način, tako što bi Narodna skupština, tj. vi, predsednice parlamenta, dobili od Vlade Republike Srbije zahtev za održavanje sednice Narodne skupštine na kojoj bi se bar ova dva izveštaja podnela i o njima se raspravljalo.
Drugo pitanje koje je vezano za vas, gospođo predsednice, jeste sledeće. Tražio sam i od stručnih službi dobio zahtev za listing glasanja za 18.03. za izbor Sonje Liht za člana Saveta za borbu protiv korupcije. Na osnovu listinga koji sam video utvrđuje se da su bila dva glasanja, da je prvo glasanje okončano tako što je 125 poslanika glasalo za, što je bilo nedovoljno za izbor ovog člana Saveta, da nije bilo poslanika koji su glasali protiv, da nije bilo poslanika koji su bili uzdržani i da nije bilo poslanika koji nisu glasali, odnosno da nije bilo uzdržanih, nije bilo protiv i da nije glasalo 18.
U drugom slučaju, kada ste ponovili glasanje, oni koji nisu glasali sveli su se na broj 12, poslanici koji su bili "uzdržani" nije bilo, "protiv" nije bilo, 127 je bilo "za".
Gledajući listing, koji je zapravo jedini merodavni trag o onome što se desilo tog dana, ne da se utvrditi na osnovu ovog listinga da je prvo glasanje bilo neregularno.
Vi ste mogli ponoviti glasanje samo iz razloga da ste utvrdili određenu neregularnost, kao što ste učinili par puta tokom jučerašnjeg dana za glasanje, u slučaju glasanja kada su pojedini poslanici vladajuće koalicije dva puta glasali o dva različita kandidata, kada je bilo moguće opredeliti se samo za jednog. Tada ste utvrdili neregularnost i u par slučajeva ste ponovili glasanje, iako to niste uradili u nekoliko slučajeva gde je glasanje ostalo neregularno.
Dakle, interesuje me da li možete makar sada, ako se juče niste snašli, da nam objasnite u čemu se sastojala neregularnost prvog glasanja za izbor Sonje Liht, gde je bila ta neregularnost, u čemu se ona sastojala? Ako je reč o elektronskom sistemu, postoji izveštaj, iz izveštaja se ne može videti da je postojala bilo kakva greška.
Prema tome, pravo je narodnog poslanika i da ne ubaci karticu, a nemate pravo da to ispravljate time što ćete ponoviti glasanje. Nikoga nismo čuli da je zatražio ponavljanje glasanja juče. Nikoga, ama baš nikoga.
...
Socijalistička partija Srbije

Slavica Đukić-Dejanović

Socijalistička partija Srbije - Jedinstvena Srbija | Predsedava
Vreme. Zahvaljujem. Reč ima gospodin Tomislav Nikolić.
(Miloš Aligrudić, sa mesta: A odgovor?)
Juče ste dobili odgovor.
(Miloš Aligrudić, sa mesta: Tražim reč po Poslovniku.)
Izvolite.
...
Nova Demokratska stranka Srbije

Miloš Aligrudić

Demokratska stranka Srbije - Vojislav Koštunica
Povredili ste Poslovnik zato što ste svojim komentarom maločas izazvali moju reakciju i potrebu da reagujem. Pravo mi niste dali. Mislim da ste time povredili Poslovnik. Rekli ste da smo juče dobili odgovor, a postavio sam konkretno pitanje. Iz stenograma se može videti, odgovor ne postoji, niste ga ni jednog trenutka dali. Hvala vam na strpljenju.
...
Socijalistička partija Srbije

Slavica Đukić-Dejanović

Socijalistička partija Srbije - Jedinstvena Srbija | Predsedava
Zbog poslanika i javnosti ponoviću, u elektronskom sistemu je registrovana greška o kojoj me je obavestila potpredsednik gospođa Gordana Čomić, zbog čega sam ponovila glasanje. To je bilo i juče objašnjenje, i danas. Da li ima argumenata u elektronskom sistemu i tragova o tome u formi dokaza, za slučaj potrebe da se sprovodi takva vrsta istrage ustanoviće stručnjaci.
Gospodine Nikoliću, izvolite.
Upozoravam poslaničku grupu SRS i zamenika predsednika poslaničke grupe da zvuci koji ometaju govornika biće razlog za izricanje određenih sankcija. Molim vas da se organizujete tako da ne ometate govornika.
Zahvaljujem. Izvolite, gospodine Nikoliću.
...
Srpska napredna stranka

Tomislav Nikolić

Napred Srbijo
Dame i gospodo narodni poslanici, koristim ovu priliku koliko da usta ne budu pusta, a inače deluje primamljivo da postavite pitanje nekome ko nije tu i ko nikada neće da vam odgovori, i znam da će sudbina odgovora na moja pitanja biti ista, pošto nikada nisam ni dobio pravi odgovor i pošto ova vlada, a i ljudi koji vode Skupštinu, uopšte nemaju odgovore na naša pitanja. Ali, valjda će građani Srbije da imaju još neku temu za razmišljanje.
Najpre bih hteo da pitam u vezi pregovora sa MMF, koji deluju primamljivo, govori se o nekoj infuziji koja bi ušla u naš krvotok, da nam čuva kurs dinara, pitam da li će ikada iko da pozove na odgovornost guvernera NBS zbog toga što je tobož čuvao kurs dinara trošeći naše devizne rezerve, stečene privatizacijom, donacijama, doznakama naših građana iz inostranstva, koji je potrošio i bacio u vatru više od milijardu evra deviznih rezervi i, kako kažu ekonomisti, od toga je građanima bilo gore, državi je bilo gore, izvoznicima je bilo gore, a bankama je bilo bolje?
U čijem interesu guverner Narodne banke vodi Narodnu banku i našu monetarnu politiku i da li ćemo jednoga dana da dočekamo samo da njega tu više ne bude, da se uhvatimo za glavu, pošto Narodnu banku vodi čovek koji ni na koji način nije vezan za Srbiju, izuzev kuće na Dedinju, koju će da proda, baš kao i što je i kupio?
Interesuje me da li je tačna informacija da Vlada Republike Srbije vrši pripreme za masovno otvaranje narodnih kuhinja i šta to predstavlja za građane Srbije? Da li nam predviđate masovno otpuštanje s posla, masovnu bedu i siromaštvo? Da li mislite da ćemo da vas trpimo kao vlast samo zato što otvarate narodnu kuhinju, mi kojima je ideal da Srbija bude država bez narodnih kuhinja, da niko ne mora da se ponižava za jedan obrok dnevno da stane u red, da dobije koru hleba i jedan tanjir nečeg kuvanog što mu vi kao ponudite?
Po kom osnovu ste finansirali projekat "Sveti Georgije ubiva aždahu", u kome se iskrivljuje najsvetlija tačka srpske istorije, baca u blato viteštvo, podvig i ono čime se nadahnjuju generacije građana Srbije, Srba posebno? Čime je taj projekat zaslužio više novca nego sva privreda za svoj oporavak, da li samo time što su svi akteri uglavnom pripadnici žute stranke, da li samo zato što je u velikoj meri taj projekat antisrpski, pa se pred nekim ljudima iz Evrope predstavljate kao pokajnici koji su se usudili da u Prvom svetskom ratu viteštvom odbrane svoju zemlju protiv nadmoćnijeg neprijatelja?
Naravno, večito pitanje za vas sve dok ne padnete ili dok nam ne kažete istinu - šta se to u Kragujevcu montira ako se zove "punto", "srpski punto", gde se proizvode delovi, čiju to industriju pomažemo, nagovarajući građane Srbije da, u vreme kada im spremamo narodne kuhinje, kupuju nov automobil?
Da li je tačno da je većina delova proizvedena u Hrvatskoj i zar nije pametnije, dame i gospodo, da nam finansirate proizvodnju traktora, motokultivatora, nečega čime ćemo konačno da oživimo selo, pošto bez sela ova naša država najverovatnije više neće moći da postoji. Hvala vam.
(Tokom ovog govora poslanici SRS lupali o klupe.)