ČETVRTA SEDNICA PRVOG REDOVNOG ZASEDANjA, 21.04.2009.

13. dan rada

OBRAĆANJA

...
Socijalistička partija Srbije

Slavica Đukić Dejanović

Socijalistička partija Srbije - Jedinstvena Srbija | Predsedava
Zahvaljujem. Vaše pitanje će biti prosleđeno predsedniku Vlade, ministru unutrašnjih poslova, pretpostavljam i ministru pravde, u vezi s odgovorom koji očekujete još od novembra, a ministru odbrane će ići u sklopu već postavljenog pitanja.

Pošto se više niko do predsednika, odnosno ovlašćenih predstavnika poslaničkih grupa nije javio za reč, nastavljamo rad.

Obaveštavam vas da su sprečeni da sednici prisustvuju narodni poslanici: Jelena Travar-Miljević, Miroslav Petković i Vladan Batić.

Takođe vas obaveštavam da sam, saglasno članu 88. stav 1. Poslovnika Narodne skupštine, pozvala da sednici, pored predstavnika predlagača, Milana Markovića, ministra za državnu upravu i lokalnu samoupravu, i Olivera Dulića, ministra životne sredine i prostornog planiranja, prisustvuju i Gradimir Nenadović, direktor Republičkog sekretarijata za zakonodavstvo i Darko Radojčić, pomoćnik direktora.

Prelazimo na 1. tačku dnevnog reda – PREDLOG ZAKONA O IZGLEDU I UPOTREBI GRBA, ZASTAVE I HIMNE REPUBLIKE SRBIJE (pojedinosti)

Primili ste amandmane koje su na Predlog zakona podneli narodni poslanici: Zlata Đerić, Božidar Delić, Zoran Antić, Saša Maksimović, Mićo Rogović, Borislav Pelević, Gojko Radić, Miroslav Markićević, Dragan Todorović, Branimir Đokić, Vesna Marić, Vladan Jeremić, Ljubiša Petković, Dušanka Plećević, Dragan Stevanović, Gordana Paunović-Milosavljević, Srboljub Živanović, Marina Toman, Paja Momčilov, Vitomir Plužarević, Milovan Radovanović, Dušan Marić, Radica Jocić, Marko Milenković, Dragan Živkov, Sreto Perić, Nikola Žutić, Dobrislav Prelić, Vlada Milojković, Dragan Aćimović, Milorad Buha, Tomislav Ljubenović, Milan Škrbić, Vjerica Radeta, Ljubomir Kragović, Nikola Savić, Petar Jojić, Radiša Ilić, Momir Marković, Milorad Krstin, Elena Božić-Talijan, Goran Mihajlović, Filip Stojanović, Nataša Jovanović, Ognjen Mihajlović, Sulejman Spaho, Dejan Mirović, Bojan Mladenović, Mirko Munjić, Gordana Pop-Lazić, Zoran Popović, Slađan Mijaljević, Slobodan Vuković, Momčilo Duvnjak, Lidija Vukićević, Marina Raguš, Jadranko Vuković, Milan Veselinović, Boris Aleksić, Milan Avramović, Lidija Dimitrijević, Aleksandar Martinović, Milan M. Nikolić, Zoran Krasić i Jovan Damjanović, kao i amandman Odbora za pravosuđe i upravu.

Primili ste mišljenje Vlade o podnetim amandmanima.

Primili ste izveštaje Odbora za pravosuđe i upravu i Zakonodavnog odbora.

Pošto je Narodna skupština obavila načelni pretres, saglasno članu 142. stav 3. Poslovnika Narodne skupštine, otvaram pretres Predloga zakona u pojedinostima.

Na član 1, amandmane, koji su, prema oceni Zakonodavnog odbora, po svojoj sadržini istovetni, podneli su narodni poslanici: Marina Raguš, Vjerica Radeta, Branimir Đokić, Milorad Buha, Tomislav Ljubenović, Lidija Vukićević, Nikola Savić, Milan Škrbić, Filip Stojanović, Sulejaman Spaho, Dragan Živkov, Nikola Žutić, Vesna Marić, Vitomir Plužarević, Ljubomir Kragović, Gordana Pop-Lazić, Milan Nikolić, Mirko Munjić, Dragan Stevanović, Marina Toman, Dušanka Plećević, Sreto Perić, Elena Božić-Talijan, Lidija Dimitrijević, Boris Aleksić i Aleksandar Martinović.

Prema članu 143. st. 5. i 6. Poslovnika Narodne skupštine, ukoliko više narodnih poslanika iz iste poslaničke grupe podnese amandmane koji su po svojoj sadržini istovetni, smatraće se da se radi o jednom istom amandmanu koji je podnelo više narodnih poslanika i u tom slučaju pravo da obrazloži taj amandman u ime podnosilaca ima samo jedan od potpisanih narodnih poslanika, i to u trajanju do dva minuta.

Vlada nije prihvatila ove amandmane.

Odbor za pravosuđe i upravu predlaže da se ovi amandmani odbiju, a Zakonodavni odbor smatra da su amandmani pravno mogući.

Da li neko želi reč? Reč ima narodni poslanik Marina Raguš.
...
Srpska napredna stranka

Marina Raguš

Srpska radikalna stranka
Ono što bi trebalo sada srpskoj javnosti, nadam se da je to ispisano i na ekranima u prenosu, da bude potpuno transparentno, jeste koliko je poslanika u mogućnosti, na prvom mestu, da za dva minuta obrazloži amandman.
Trudiću se da ostanem u okvirima ta dva minuta, a nadam se da će argumenti koji bi trebalo da budu obrazloženje ovih amandmana biti na temeljan način prezentovani.
Ovo govorim s namerom, ne bih li tako izvršila određeni pritisak na vladajuću koaliciju da tu predviđenu normu Poslovnika, u smislu samo dva minuta za obrazlaganje amandmana, izmeni u korist, primera radi, pet minuta. Ako je 15 minuta mnogo, pet minuta je, čini mi se, primereno vreme.
Možda bi tada broj amandmana bio manji, ali bi, samim tim, svi mi imali veće šanse da na detaljniji i argumentovan način obrazložimo svaki amandman.
Poslanička grupa SRS-a ima vreme koje joj dozvoljava da, čak, i vreme predviđeno za poslaničku grupu koristi u obrazlaganju amandmana, ali imate poslaničke grupe koje nemaju toliko vreme na raspolaganju, imaju izvestan broj amandmana i problem da za dva minuta obrazlože amandmane, koji, čini nam se, mogu na izvestan način da unaprede predložena zakonska rešenja.
To je doprinos Poslaničkog kluba SRS-a u cilju pravljenja konstruktivne političke atmosfere i dogovora koji bi trebalo da omogući svim strankama da obavljaju svoju dužnost.
Amandmane koje su podneli članovi SRS-a, a koje ste vi grupisali, zapravo, ono što bi sada trebalo da kažem jeste da smo mi hteli da se član 1. Predloga zakona o izgledu i upotrebi grba, zastava i himne Republike Srbije menja …
(Predsednik: Vreme.)
To je to. Ovo je upravo demonstracija onoga o čemu pričam.
Sada vam samo najavljujem da ću koristiti vreme koje je predviđeno za Poslaničku grupu.
Da li mi dopuštate to?
...
Socijalistička partija Srbije

Slavica Đukić Dejanović

Socijalistička partija Srbije - Jedinstvena Srbija | Predsedava
Ne. Vreme Poslaničke grupe jeste 15 minuta, ali o ovom amandmanu ne.

Na član 1, amandmane koji su, prema oceni Zakonodavnog odbora, po svojoj sadržini istovetni, podneli su narodni poslanici: Nataša Jovanović, Zoran Krasić, Vlada Milojković, Momčilo Duvnjak, Slobodan Vuković, Dragan Todorović, Paja Momčilov, Petar Jojić, Ognjen Mihajlović, Vladan Jeremić, Marko Milenković, Dušan Marić, Milovan Radovanović, Goran Mihajlović, Momir Marković, Milan Veselinović, Radiša Ilić, Dobrislav Prelić, Zoran Popović, Ljubiša Petković, Gordana Paunović-Milosavljević, Srboljub Živanović, Milorad Krstin, Milan Avramović, Jadranko Vuković, Bojan Mladenović, Radica Jocić, Dejan Mirović, Slađan Mijaljević i Dragan Aćimović.

Prema članu 143. st. 5. i 6. Poslovnika Narodne skupštine, ukoliko više narodnih poslanika iz iste poslaničke grupe podnese amandmane koji su po svojoj sadržini istovetni, smatraće se da se radi o jednom istom amandmanu koji je podnelo više narodnih poslanika i, u tom slučaju, pravo da obrazloži taj amandman u ime podnosilaca ima samo jedan od potpisanih narodnih poslanika, i to u trajanju do dva minuta.

Vlada nije prihvatila ove amandmane.

Odbor za pravosuđe i upravu predlaže da se ovi amandmani odbiju.

Zakonodavni odbor smatra da ovi amandmani nisu u skladu sa članom 1. Ustava Republike Srbije.

Da li neko želi reč?

Izvolite, gospođo Raguš.
...
Srpska napredna stranka

Marina Raguš

Srpska radikalna stranka
Sada bih samo volela da mi kažete koliko Poslanička grupa i ja, kao ovlašćeni predstavnik, imamo ukupno vremena na raspolaganju?
...
Socijalistička partija Srbije

Slavica Đukić Dejanović

Socijalistička partija Srbije - Jedinstvena Srbija | Predsedava
Poslanička grupa – 68 minuta, a vi – 15 minuta, kao ovlašćeni predstavnik Poslaničke grupe.
...
Srpska napredna stranka

Marina Raguš

Srpska radikalna stranka
Što znači da pri obrazlaganju amandmana mogu da koristim celokupno to vreme.
...
Socijalistička partija Srbije

Slavica Đukić Dejanović

Socijalistička partija Srbije - Jedinstvena Srbija | Predsedava
Možete, ali ne o konkretnom amandmanu. Javite se i recite unapred da želite da koristite to vreme. Nije sporno. Najpre želite o ovom amandmanu? Izvolite.
...
Srpska napredna stranka

Marina Raguš

Srpska radikalna stranka
Zapravo, hoću da nastavim tamo gde sam stala malopre, a vreme mi nije dozvolilo da na argumentovan način obrazložim taj amandman. Trudiću se da javnosti u Srbiji bude jasno šta SRS smatra da treba da se ispravi ovim predlogom zakona o izgledu i upotrebi grba, zastave i himne Republike Srbije, tj. naša intervencija je da se ovim zakonom definišu izgled i upotreba političkih, istorijskih, heraldičkih i muzičkih simbola teritorijalne celokupnosti, državnog suvereniteta i slobode Republike Srbije, odnosno grba, zastave i himne.
Mi pričamo o Predlogu zakona o izgledu i upotrebi grba, dakle, nacionalnih simbola, za koji smatramo da je izuzetno značajan, ali pričamo u kontekstu istorijskih i političkih događaja, da je nama suvereni deo teritorije, Kosovo i Metohija, uzurpiran, dakle, pod okupacijom, da se na tom delu teritorije sprovodi plan Martija Ahtisarija, da se na tom delu teritorije, to sam u raspravi u načelu i pokazala celokupnoj srpskoj javnosti, koja mi je, dozvolićete, ipak, najznačajnija za ovu temu, sprovodi zakon o upotrebi državnih simbola Kosova. Taj zakon je donet vrlo brzo posle proglašenja nezavisnosti tzv. države Kosovo.
Ono što je osnovno pitanje za SRS i pokušaj da se to ovim amandmanima vrlo jasno stavi do znanja, jeste pitanje, a nismo dobili taj odgovor od predstavnika resornog ministarstva – da li će se ovaj predlog zakona, kada se usvoji i postane zakon, sprovoditi na teritoriji Kosova i Metohije? To znači da se na svim institucijama vijori srpska zastava, da u svim institucijama postoji dvoglavi nemanjićki orao i da se na celoj teritoriji Kosova i Metohije, na svim manifestacijama, čuje himna "Bože pravde".
To je ono što, takođe, želimo, i insistiramo na konkretnom odgovoru – da li će i kada će? Ukoliko ne dobijemo taj odgovor, znači da smo mi u pravu i onda je bespredmetna rasprava o ovome, kao i o svakom drugom predlogu zakona. Međutim, mi učestvujemo, upravo da bismo pokazali srpskoj javnosti u kom vremenu i na koji način država Srbija koristi svoje prerogative na celoj svojoj teritoriji i da bismo dokazali, na kraju ili na početku, da ono što radi administracija i Vašingtona i Brisela nije ništa drugo nego, pravim jezikom rečeno, napad na ustavni poredak države Srbije. Hvala.
...
Socijalistička partija Srbije

Slavica Đukić Dejanović

Socijalistička partija Srbije - Jedinstvena Srbija | Predsedava
Dakle, vi ste u ovom slučaju potrošili tri minuta od vremena koje predviđeno za vaše nastupanje kao predstavnika Poslaničke grupe, s obzirom na to da niste bili podnosilac amandman.

Na član 2, amandmane, koji su, prema oceni Zakonodavnog odbora, po svojoj sadržini istovetni, podneli su narodni poslanici: Aleksandar Martinović, Ljubomir Kragović, Dragan Aćimović, Elena Božić-Talijan, Srboljub Živanović, Marina Toman, Milorad Buha, Zoran Krasić, Ognjen Mihajlović, Marina Raguš, Sulejman Spaho, Sreto Perić, Vitomir Plužarević, Dragan Stevanović, Vesna Marić, Filip Stojanović, Mirko Munjić, Gordana Paunović-Milosavljević, Milan Veselinović, Marko Milenković, Vladan Jeremić, Slobodan Vuković, Dušan Marić, Radiša Ilić, Jadranko Vuković, Milorad Krstin, Milan Avramović i Bojan Mladenović.

Prema članu 143. st. 5. i 6. Poslovnika Narodne skupštine, ukoliko više narodnih poslanika iz iste poslaničke grupe podnese amandmane koji su po svojoj sadržini istovetni, smatraće se da se radi o jednom istom amandmanu koji je podnelo više narodnih poslanika i, u tom slučaju, pravo da obrazloži taj amandman u ime podnosilaca ima samo jedan od potpisanih narodnih poslanika, i to u trajanju do dva minuta.

Vlada nije prihvatila ove amandmane.

Odbor za pravosuđe i upravu predlaže da se ovi amandmani odbiju.

Zakonodavni odbor smatra da su ovi amandmani pravno mogući.

Da li neko želi reč?

Izvolite, gospođo Raguš.
...
Srpska napredna stranka

Marina Raguš

Srpska radikalna stranka
Prijavljena sam. Pretpostavljam da niste svesni činjenice da ostane mikrofon, pa kad pokušam da izvučem karticu, isključim i vas. Nadam se da će ti tehnički problemi biti rešeni.
Mi znamo da je Skupština Srbije u prethodnom sazivu poništila akte koji su doneti odmah posle proglašenja nezavisnosti Kosova i Metohije, ali možda bi trebalo sada malo detaljnije da se pozabavimo, pošto u raspravi u načelu nismo imali prilike, sada je prilika, kada govorimo u pojedinostima, i da čujemo i od predstavnika, pretpostavljam, resornog ministarstva – kakvo je određenje u odnosu na zakon o upotrebi državnih simbola Kosova?
Samo da podsetim, on u prvom poglavlju, u opštim odredbama, odnosno u članu 2, kaže da su državni simboli republike Kosovo zastava, grb i himna, kojom se predstavlja republika Kosovo, identitet republike Kosovo. Zastava, grb i himna republike Kosovo upotrebljavaju se u skladu sa zakonima i dotičnim podzakonskim aktima koji se donose u sprovođenju istog zakona, pa onda nije jasno na koji način će da funkcioniše naš zakon o upotrebi grba, zastave i himne s ovim zakonom, nepostojećim za nas, države Kosovo, koja je postala isključivo na šiptarskom terorizmu. U članu 3, oni govore o formi, sastavu državnih simbola republike Kosovo, o upotrebljavanju, postavljanju i poređenju zastave republike Kosovo. Takođe, govore o načinu upotrebe državne zastave republike Kosovo od strane građana itd.
Ono što bi trebalo da dobijemo makar kao objašnjenje, makar kao zvanični protest Republike Srbije, u odnosu na potpuno protivpravnu situaciju na teritoriji KiM-a, mi nismo dobili do dana današnjeg. Imamo situaciju da se na tom delu teritorije sprovodi plan Martija Ahtisarija. Imamo objašnjenje zvaničnih državnih institucija da to nije tako.
Imamo potpuno maglovitu situaciju, ili da mi to pojednostavimo na radikalan način, prepoznatljiv za sve nas – mi mislimo da su država Srbija, tj. zvanični organi, na izvestan način, s obzirom na to da nema zvaničnog protesta u ovom kontekstu, niti objašnjenja, niti zvaničnog odgovora, jednostavno, prihvatili činjenicu da teritorija KiM-a sprovodi zakone Martija Ahtisarija i ima svoje nacionalne simbole, koji su u potpunoj suprotnosti sa simbolima države Srbije.
Ono što je SRS, srpska javnost to mora da zna, tražila svojim amandmanima, jeste da srpska zastava ne sme da se vijori pored zastava svih onih koji su priznali nezavisno Kosovo, bez obzira na to o kakvoj pronacionalnoj instituciji je reč. To bi za nas značilo da srpska država upućuje zvaničnu poruku svima u svetu da za njih KiM nikad neće biti činjenica, u smislu da su šiptarskim teroristima, koji su oslobođeni svojih užasnih zločina, američka i briselska administracija napravile državu, ulažu tamo izvesna sredstva i svakodnevno lupaju šamare zvaničnim institucijama države Srbije, koje, de fakto i de jure, ne postoje na delu teritorije KiM-a.
Ono što bi srpska javnost treba da zna jeste i da smo mi, opet u iščekivanju odgovora od strane predstavnika zvanične vlasti u Srbiji, očekivali, takođe, izvestan protest, a to bi opet bila slika zaštite dostojanstva Srbije. Svaki put kada se u susednim republikama pali ili na određene grube načine tretira bilo koji nacionalni simbol Srbije , od zastave, pa nadalje, mi taj odgovor nismo dobili i nikakvu notu Srbija nije uputila Hrvatskoj tokom sprovođenja rukometnog prvenstva, a imali smo mnogobrojne primere o kojima ću kasnije da pričam.
Kada budemo dobili, konkretno, zvaničan stav izvršne vlasti u Srbiji, u smislu da se vrlo dostojanstveno zaštiti sve ono što Srbija predstavlja na bilo kom koraku, koliko unutar same države Srbije, toliko i spolja, onda ćemo imati prilike da govorimo o državi koja stoji iza ustavom garantovanog sistema.
Mi za sada imamo zaista užasnu situaciju flagrantnog kršenja svih ustavnih načela, udara na ustavni poredak Srbije. Svaka normalna država u svetu bi na određen način reagovala kada je reč o ovakvom protivpravnom divljanju.
SRS je više puta tražila objašnjenja, postavljala pitanja, pokušala amandmanima da skrene pažnju na to šta bi u ovom predlogu zakona trebalo da se promeni, ne bi li ovaj predlog zakona izgledao bolji, a prvo, i osnovno, nismo dobili odgovor da li će ovaj predlog zakona, odnosno zakon, kada se usvoji, važiti za deo teritorije koji je suvereni deo srpske teritorije, tj. za Kosovo i Metohiju.