Deseto vanredno zasedanje, 15.07.2009.

3. dan rada

OBRAĆANJA

...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju | Predsedava
Zaključujem pretres Predloga zakona o izmenama i dopunama Zakona o republičkim administrativnim taksama, u pojedinostima.
Pošto smo obavili pretres Predloga zakona u načelu i u pojedinostima, Narodna skupština će u danu za glasanje odlučivati o predlogu zakona u načelu, pojedinostima i u celini.
Prelazimo na 3. tačku dnevnog reda: – PREDLOG ZAKONA O DAVANjU GARANCIJE REPUBLIKE SRBIJE U KORIST "MARFIN BANK" A.D. BEOGRAD PO ZADUŽENjU JP "PUTEVI SRBIJE"
Zakonodavni odbor je, na osnovu člana 148. stav 2. Poslovnika, odbacio kao nepotpune amandmane poslanika Vladana Batića, na članove 1, 2, 3, 4. i 5. Predloga zakona, a prema članu 148. stav 3. Poslovnika, odbačeni amandmani ne mogu biti predmet rasprave i o njima se ne glasa.
Pošto na Predlog ovog zakona više nema podnetih amandmana, a pre nego što zaključim pretres Predloga zakona u pojedinostima, da li predstavnica predlagača Diana Dragutinović, ministarka finansija želi da završnu reč? (Ne.)
Zaključujem pretres Predloga zakona u pojedinostima.
Pošto smo obavili pretres Predloga zakona u načelu i u pojedinostima, Narodna skupština će u danu za glasanje odlučivati o Predlogu zakona u načelu i u celini.
Prelazimo na 4. tačku dnevnog reda: – PREDLOG ZAKONA O DOPUNI ZAKONA O RADU (pojedinosti)
Primili ste amandmane koje su na Predlog zakona zajedno podneli narodni poslanici: Milorad Buha, Zoran Krasić, Lidija Dimitrijević, Dragan Stevanović, Vladan Jeremić, Dejan Mirović, Milan Avramović, Boris Aleksić, Vjerica Radeta, Sreto Perić, Mirko Munjić, Gordana Pop-Lazić, Aleksandar Martinović i Momir Marković, narodni poslanik Nikola Krpić, narodni poslanik Zoran Kasalović, Saša Dujović, Đorđe Milićević i Milisav Petronijević.
Primili ste izveštaj Odbora za rad, boračka i socijalna pitanja i izveštaj Zakonodavnog odbora, kao i mišljenje Vlade o podnetim amandmanima. Narodni poslanici Đorđe Milićević, Zoran Kasalović i Saša Dujović, pisanim putem, povukli su amandmane koje su podneli na član 1. Predloga zakona.
Zakonodavni odbor je, kao nepotpune, odbacio amandmane na član 1. i član 2. Predloga zakona koje su zajedno podneli narodni poslanici Milorad Buha, Zoran Krasić, Lidija Dimitrijević, Dragan Stevanović, Vladan Jeremić, Dejan Mirović, Milan Avramović, Boris Aleksić, Vjerica Radeta, Sreto Perić, Mirko Munjić, Gordana Pop-Lazić, Aleksandar Martinović i Momir Marković, pa oni, u skladu sa članom 148. stav 3. Poslovnika, ne mogu biti predmet rasprave i o njima se ne glasa.
Pošto je Narodna skupština obavila načelni pretres, saglasno članu 142. stav 3. Poslovnika Narodne skupštine, otvaram pretres Predloga zakona u pojedinostima.
Na član 1. amandman je podneo poslanik Nikola Krpić.
Da li neko želi reč? (Da.)
Narodna poslanica Vjerica Radeta želi reč. Vreme na raspolaganju poslaničke grupe je četiri minuta.
...
Srpska radikalna stranka

Vjerica Radeta

Srpska radikalna stranka
Bilo bi dobro da zaista predstavnik Vlade, naravno, gospođa Dragutinović to ne može, s obzirom na to da nema ingerencije, kada je ovaj zakon u pitanju, da bar ovaj amandman bude prihvaćen, s obzirom na to da je Zakonodavni odbor apsolutno protivposlovnički, protivzakonito, protivustavno, tiranski, nedemokratski, diktatorski, siledžijski, ne znam kako još, odbacio amandmane Poslanika poslaničke grupe SRS i to samo iz jednog jedinog razloga, što niste želeli da se čuje šta to predstavlja izmena člana 116. Zakona o radu.
Predstavlja to da će zaposleni građani Srbije, od danas, odnosno od sutra kada budete usvojili ovaj predlog zakona, biti apsolutno prepušteni na nemilost poslodavcima, koji će ih na neodređeno vreme puštati na prinudne odmore. Za taj period, davaće im 60% od ionako mizerne i bedne zarade i dovešće ih u situaciju da će biti zaposleni, što bi rekao Tadić – sačuvaće radno mesto, ali neće moći da žive od toga što će dobiti na ime toga što će ostati kao zaposleni, a na prinudnom odmoru.
Najgore od svega je to, što je ovaj prinudni odmor na neodređeno vreme, što znači da mogu do penzije slobodno da računaju da ih poslodavci neće vraćati na posao, i nije tačno ono što je izneo ovde ministar Ljajić i što pokušavaju predstavnici Vlade da predstave u medijima. Nije tačno da je ova izmena Zakona u interesu zaposlenih, predlog ove dopune Zakona je apsolutno i isključivo u interesu poslodavaca.
S obzirom na način kako ne želite da se o tome govori, čak smo sve više u ubeđenju da je ovo jedan jedini član Zakona o radu dopunjen upravo po nalogu nekih tajkuna koji imaju desetine hiljada zaposlenih, govorila sam to i u načelnoj raspravi, koji rade za zaradu od 14-15 ili 16.000 dinara, i oni će sad lepo na osnovu ovog zakona da idu na prinudne odmore, zato što će ti tajkuni, čiji su oni robovi zahvaljujući neodgovornoj Vladi Republike Srbije, da ispadnu fini, neće da daju otkaze, oni će svoje poslovne prostore da izdaju za neki trenutno profitabilniji biznis, s obzirom na kupovnu moć građana Srbije, koja je iz minuta u minut, a ne iz dana u dan, sve slabija i sve lošija.
I govorila sam to i u načelnoj raspravi, jedan, pored korupcije i kriminala koji krase Vladu Republike Srbije, koji krase državni vrh Republike Srbije, loša kriminalna i neodgovorna privatizacija, loši zakoni o radu od 2000. godine do danas, osnovni su razlozi zašto sve veći broj građana Srbije i na ovako već veliki, iz dana u dan …
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju | Predsedava
Narodna poslanice, vreme koje vam je na raspolaganju kao poslaničkoj grupi iskorišćeno je. Zahvaljujem.       
Evo, završavam, pa valjda mogu još jednu rečenicu da kažem...(isključen mikrofon)
Narodna poslanica je na početku svog izlaganja, i s tim u vezi je upozoravam, iznela neistinu, da ministarka Diana Dragutinović nije ovlašćena da prihvata, odbacuje, komentariše ili bilo šta drugo čini kada je u pitanju Predlog zakona o dopuni Zakona o radu.
Svim narodnim poslanicima dostavljeno je pismo koje je uputila Vlada Republike Srbije i dostavila Narodnoj skupštini, sa obaveštenjem, da je za predstavnika Vlade u Narodnoj skupštini, prilikom razmatranja navedenog Predloga zakona, radi se o Predlogu zakona o radu, određena i doktor Diana Dragutinović, ministarka finansija.
Molim vas da, bez obzira na politički stav, sa pažnjom izričemo tvrdnje i da ne dovodimo u zabludu javnost, da ne iznosimo neistine i da time ne omalovažavamo rad sednice Narodne skupštine.
Da li se još neko javlja za reč? (Ne.)
Na član 1. amandman je podneo narodni poslanik Milisav Petronijević.
Vlada i Odbor za rad, boračka i socijalna pitanja prihvatili su amandman, a Zakonodavni odbor smatra da je amandman pravno moguć, pa konstatujem da je ovaj amandman postao sastavni deo Predloga zakona.
Pošto smo završili pretres Predloga zakona u pojedinostima, da li predstavnica predlagača želi da završnu reč? (Ne.)
(Vjerica Radeta, s mesta: Kako ne, kada je kompetentna.)
Narodna poslanica dobacuje, što je zabranjeno članom 104. Poslovnika Narodne skupštine. Drugi put vas upozoravam, vas, da ne činite nasilje nad procedurom i da kršenjem Poslovnika ne dovodite predsedavajuću u poziciju da primenjuje odredbe kojima se izriču kaznene mere.
Molim i druge narodne poslanike da ne dobacuju.
Zaključujem pretres Predloga zakona u pojedinostima.
Narodna skupština će u danu za glasanje odlučivati o Predlogu zakona u načelu, pojedinostima i u celini.
Poštovani narodni poslanici, pošto je Narodna skupština završila raspravu o svim tačkama dnevnog reda, saglasno članu 85. stav 3. Poslovnika Narodne skupštine, određen je dan za glasanje, četvrtak, 16. jul 2009. godine, sa početkom u 13.30 minuta, kao dan za glasanje o svim tačkama dnevnog reda sednice Desetog Vanrednog zasedanja Narodne skupštine Republike Srbije u 2009. godini. Hvala vam.