DAN ZA ODGOVARANjE NA POSLANIČKA, PITANjA U VEZI S AKTUELNOM TEMOM, 29.10.2009.

PRIVREMENE STENOGRAFSKE BELEŠKE
(neredigovane i neautorizovane)

REPUBLIKA SRBIJA
NARODNA SKUPŠTINA

DAN ZA ODGOVARANjE NA POSLANIČKA, PITANjA U VEZI S AKTUELNOM TEMOM

29.10.2009

Sednicu je otvorila: Slavica Đukić-Dejanović

Sednica je trajala od 10:10 do 19:00

OBRAĆANJA

...
Socijalistička partija Srbije

Slavica Đukić-Dejanović

Socijalistička partija Srbije - Jedinstvena Srbija | Predsedava
Zahvaljujem. Gospodin premijer ima reč.

Mirko Cvetković

Vezano za prvo pitanje, o Agenciji za privatizaciju i kontroli njenog rada, postoje odgovarajući organi, pre svega budžetska inspekcija, koja će sigurno izvršiti kontrolu. Međutim, u vašem pitanju ste istakli jedan realni i veoma ozbiljan problem sa kojim se suočavamo. Taj problem jeste što su određene privatizacije, iako sa stanovišta prodavca urađene po zakonu, u suštini kasnije počele da generišu neke negativne posledice i po privredu, a posebno po zaposlene.  
U tom kontekstu Vlada je, naročito kod mene u kabinetu mi smo vrlo ozbiljno razmatrali to pitanje kako da pomognemo, pre svega, zaposlenima, a u krajnjoj liniji i privredi, pa i celoj državi, i kako da se suočimo i da sprečimo takvo ponašanje. Tu smo identifikovali dve situacije. Obe se odnose na neuspešne privatizacije.
U jednoj situaciji imate slučaj da je kupac u privatizaciji učinio sve da firmu podigne na noge. Uglavnom se radilo o firmama koje nisu baš najblistavije stajale. Dakle, uložio je i novac i fizički napor i sve što je mogao, a na kraju ipak firma nije uspela, otišla je u stečaj i on sam je pretrpeo velike finansijske gubitke. To je situacija koju generiše slobodno tržište i tu se ništa ne može učiniti.
Međutim, mi smo mnogo više zainteresovani za situaciju u kojoj je neko kupio preduzeće ne zato da bi od njega napravio uspešan privredni subjekat, već prosto iz razloga da izvuče realitete, da praktično za sebe lično proda određenu imovinu koju preduzeće ima ili da na neki način izvuče sve ono što je korisno iz preduzeća. Na kraju pusti preduzeće u stečaj, a on sam je privatno odlično finansijski prošao. Pošto se radi o preduzećima sa tzv. ograničenom odgovornošću, on kaže - šta mogu, neka ide pod stečaj, i radnici ostanu sami na ulici.
To je situacija koja je posebno analizirana kod mene u kabinetu. Još to nije došlo na Vladu. Tu se spremamo da preduzimamo vrlo ozbiljne mere. Razmatraju se tzv. pobojne radnje i razgovara se sa pravnim ekspertima na tu temu.
Šta su to pobojne radnje? To su radnje koje će omogućiti da se nakon što preduzeće dođe u teškoće utvrdi da li je ono došlo u teškoće zbog toga što je njegov vlasnik nesavesno upotrebljavao ta sredstva, povlašćivao jedne nasuprot drugim poveriocima, i zakonom daje mogućnost da se uz primenu tih pobojnih radnji vratimo unazad, da čak i do pet godina unazad posmatramo šta je rađeno i da te stvari osporimo, pa u nekim situacijama da uvedemo i krivičnu odgovornost za one koji su izvlačili novac iz preduzeća u cilju svoje lične koristi.
Dakle, to je stvar na kojoj se ozbiljno radi. Kada budemo imali zatvoreni model, a očekujem da će to biti relativno skoro, mi ćemo to primeniti. Ja unapred želim da upoznam javnost da je to aktivnost koja je vrlo u toku.
Što se tiče kredita Ruske Federacije i uslova pod kojima se on dobija, želeo bih da kažem da smo razgovarali sa Ruskom Federacijom o dve vrste kredita. Jedna vrsta je kredit od tih 200 miliona, koji se daje kao budžetska podrška. Druga vrsta kredita su tzv. projektni zajmovi, koji se daju za konkretne projekte.
Ono što mogu da kažem sada u ovom ograničenom vremenu su dve stvari. Prvo, da su razgovori i dalje u toku i da se ne može govoriti o tome kakvi su uslovi. Ali drugo, što je još važnije, i tu želim da pošaljem poruku i vama i javnosti, jeste da mi sigurno nećemo prihvatiti kredite pod uslovima koji su manje povoljni od odgovarajućih uslova koje inače možemo da dobijemo iz paralelnih izvora.
Što se tiče pitanja vezanog za gas, zamolio bih ministra Škundrića da odgovori.
...
Socijalistička partija Srbije

Slavica Đukić-Dejanović

Socijalistička partija Srbije - Jedinstvena Srbija | Predsedava
Zahvaljujem.
Reč ima gospodin Petar Škundrić.
...
Socijalistička partija Srbije

Petar Škundrić

Što se tiče projekta Južni tok, znate da je reč o magistralnom evropskom projektu. Sve istražne radnje vezane za pripremu fizibiliti studija u dobrom delu su završene.
Pravni okvir između zemalja učesnica u realizaciji ovog projekta je sačinjen. Postoje čvrste garancije da će u dinamici koja je planirana ovaj projekat biti realizovan.
On predstavlja strateško povezivanje nekoliko značajnih zemalja u Evropi. Predstavlja strateško partnerstvo Ruske Federacije i Italije, u prvom redu, ali isto tako predstavlja u delu energetike i strateško partnerstvo Srbije sa Ruskom Federacijom, ali i sa zemljama Evropske unije.
To je jedan od najboljih projekata strateškog i razvojnog karaktera koji će se graditi i izgraditi u narednih nekoliko godina, a efekti će biti dalekosežni u narednih 30 do 50 godina, sigurno.
Nije reč samo o obezbeđivanju pouzdanog i sigurnog snabdevanja jednim od najkvalitetnijih energenata naše zemlje. Reč je o povećanju ukupne bezbednosti zemlje kroz koju treba da protiče gas za deo EU.
Što se tiče cene gasa, želim da podsetim, stalno se prenebregava da su, kada je 15. oktobra prošle godine utvrđena nova cena gasa, industrijski potrošači tada dobili za desetinu procenata nižu cenu gasa nego što su je imali u tom trenutku.
Nažalost, zbog dispariteta u kursu dolara i dinara, a i zbog načina naplate gasa, proizvedeni su gubici u Javnom preduzeću "Srbijagas" i nije bilo moguće korigovati cenu gasa na niže u ovom vremenskom periodu.
Do Nove godine cena gasa će ostati nepromenjena. Kvalifikovani potrošači i sada imaju nižu cenu nego što je bila utvrđena 15. oktobra, a procenjujemo da od Nove godine postoji mogućnost da dođe do sniženja cene gasa za sve potrošače u Srbiji.
...
Socijalistička partija Srbije

Slavica Đukić-Dejanović

Socijalistička partija Srbije - Jedinstvena Srbija | Predsedava
Zahvaljujem.
Gospodin Vladan Batić ima potpitanja. Izvolite.

Vladan Batić

Gospodin Škundrić je upotrebio izraz ''istražne radnje''. Nadam se da tu neće trebati istražne radnje, jer je to termin iz krivičnog postupka, ali bi istražne radnje trebalo da se sprovedu u Agenciji za privatizaciju, jer oni su počinili krivična dela.
Živim u Obrenovcu. Tamo su privatizovane tri firme: Trgovinsko preduzeće "Posavina" - novi vlasnik u pritvoru, Drvna industrija "Bora Marković" - novi vlasnik u pritvoru, razni sektori "Prve iskre" - pojedini novi vlasnici osuđeni pravosnažno na dugogodišnje kazne zatvora.
Pitam vas, gospodine premijeru – kako to da Agencija za privatizaciju prodaje firme kriminalcima, pa se onda godinama ukazuje da nisu ispunili nijednu obavezu iz ugovora, da nisu pokrenuli proizvodnju, da nisu isplatili zaposlene, a Agencija za privatizaciju ne čini ništa?
Da ne bude nedoumica, to se odnosi, pre svega, na privatizacije koje su izvršene u vreme prethodne Vlade.
...
Socijalistička partija Srbije

Slavica Đukić-Dejanović

Socijalistička partija Srbije - Jedinstvena Srbija | Predsedava
Gospodine Cvetkoviću, imate reč.

Mirko Cvetković

Želeo bih da izvučem zaključak iz ovoga što ste rekli.
...
Socijalistička partija Srbije

Slavica Đukić-Dejanović

Socijalistička partija Srbije - Jedinstvena Srbija | Predsedava
Gospodin Batić ima još jedno potpitanje. Hoćete li sada i to da iskoristite? (Da.)
Izvolite.

Vladan Batić

U vezi sa kreditom koji treba da dobijemo od Ruske Federacije – da li je izgradnja nekakve misteriozne baze za vanredne situacije u okolini Niša sastavni deo tog projekta i da li možete da nam kažete šta to podrazumeva?
Građanima nije dovoljno jasno šta će predstavljati ta baza - čemu služi, ko će u njoj raditi, za koje potrebe, za koje slučajeve, hoće li tu biti naoružani ljudi, koja vrsta naoružanja, koji kapacitet, koji potencijali. O čemu se tu zapravo radi?