Treća sednica, Drugog redovnog zasedanja, 30.10.2009.

1. dan rada

OBRAĆANJA

...
Socijalistička partija Srbije

Slavica Đukić-Dejanović

Socijalistička partija Srbije - Jedinstvena Srbija | Predsedava
Poštovane dame i gospodo narodni poslanici, otvaram Treću sednicu Druge sednice Drugog redovnog zasedanja Narodne skupštine Republike Srbije u 2009. godini.

Na osnovu službene evidencije o prisutnosti narodnih poslanika, konstatujem da sednici prisustvuje 126 narodna poslanika.

Podsećam vas da je, članom 86. stav 5. Poslovnika Narodne skupštine, predviđeno da kvorum za rad Narodne skupštine prilikom utvrđivanja dnevnog reda postoji ako na sednici prisustvuje najmanje 126 narodnih poslanika, pa radi utvrđivanja broja poslanika prisutnih u sali, molim da ubacite svoje identifikacione kartice u poslaničke jedinice elektronskog sistema.

Konstatujem da je, primenom elektronskog sistema za glasanje, utvrđeno da je u sali prisutno 126 narodnih poslanika, 128 u ovom momentu, i da postoje uslovi za rad.

Obaveštavam da su sprečeni da sednici prisustvuju narodni poslanici: Nikola Lazić, Milica Vojić-Marković, Željko Tomić, Milica Radović i gospođa Biljana Korać-Hasanović.

Htela bih, takođe, da vas obavestim da je narodni poslanik Biljana Korać-Hasanović u Urgentnom centru zbog povreda koje je zadobila prilikom fizičkog napada na nju. Ovo je prilika da njoj poželimo brz oporavak, a da osudimo svaki oblik nasilja, i verbalnog i fizičkog, kao poslanici. (Aplauz.)

Obaveštavam da sam, saglasno članu 88. stav 1. Poslovnika Narodne skupštine, pored predstavnika predlagača, dr Diane Dragutinović, ministra finansija, gospodina Milutina Mrkonjića, ministra za infrastrukturu, Mlađana Dinkića, potpredsednika Vlade i ministra ekonomije i regionalnog razvoja, kao i Olivera Dulića, ministra životne sredine i prostornog planiranja, pozvala da sednici prisustvuju i: gospodin Dejan Kovačević, savetnik ministra za infrastrukturu, Vesna Arsić, državni sekretar u Ministarstvu ekonomije i regionalnog razvoja, Jelena Marjanović, pomoćnik ministra u Ministarstvu ekonomije i regionalnog razvoja, Slavica Višnjić, šef Odseka u Ministarstvu ekonomije i regionalnog razvoja, Milana Dacić, direktor Republičkog hidrometeorološkog zavoda Srbije, Momčilo Živković, direktor Agencije za zaštitu životne sredine, Periša Šunderić, načelnik računsko-telekomunikacionog odeljenja u Republičkom hidrometeorološkom zavodu Srbije, Milenko Gecić, samostalni savetnik u Ministarstvu ekonomije i regionalnog razvoja, kao i Aleksandra Popović, koji je mlađi savetnik u Ministarstvu finansija

Saglasno članu 84. stav 2. i članu 85. stav 4. Poslovnika Narodne skupštine, obaveštavam da sam ovu sednicu sazvala izuzetno za petak, 30. oktobra 2009. godine, u roku kraćem od roka predviđenog članom 84. stav 1. i mimo dnevnog reda utvrđenog u članu 85. stav 1. Poslovnika Narodne skupštine, zbog potrebe da Narodna skupština što pre razmotri predloge akata iz predloženog dnevnog rada.

U sazivu ove sednice, koji vam je dostavljen, sadržan je

predlog dnevnog reda sednice, a pre utvrđivanja dnevnog reda sednice, saglasno članu 90. stav 5. i članu 92. Poslovnika Narodne skupštine, potrebno je da Narodna skupština odluči o predlozima za stavljanje na dnevni red akata po hitnom postupku, predlogu za proširenje dnevnog reda i o predlogu za spajanje rasprave.

Vlada je predložila da se, po hitnom postupku, stavi na dnevni red Predlog zakona o potvrđivanju Sporazuma o zajmu (Projekat autoput Koridor 10) između Republike Srbije i Međunarodne banke za obnovu i razvoj, koji je podnela Narodnoj skupštini 27. oktobra 2009. godine (tačka 1. predloženog dnevnog reda).

Stavljam na glasanje ovaj predlog.

Od 132 poslanika, 125 je glasalo za.

Konstatujem da je Narodna skupština prihvatila ovaj predlog.

Vlada je predložila da se, po hitnom postupku, stavi na dnevni red Predlog zakona o potvrđivanju Sporazuma o ekonomskoj i tehničkoj saradnji u oblasti infrastrukture između Vlade Republike Srbije i Vlade Narodne Republike Kine, koji je podnela Narodnoj skupštini 27. oktobra 2009. godine (tačka 2. predloženog dnevnog reda).

Stavljam na glasanje ovaj predlog.

Prisutno je u ovom momentu 127.

Zahvaljujem na pomoći u vođenju sednice.

Od 127 poslanika, svih 127 je glasalo za.

Konstatujem da je Narodna skupština prihvatila ovaj predlog.

Grupa od 21 narodnog poslanika Poslaničke grupe DSS- Vojislav Koštunica i Poslaničke grupe Nova Srbija, na osnovu člana 90. Poslovnika Narodne skupštine, predložila je da se dnevni red ove sednice proširi tačkom – Predlog zakona o utvrđivanju nadležnosti Autonomne pokrajine Vojvodine, od 23. aprila 2009. godine, koji je podnela Narodnoj skupštini pod brojem 022-1584/09.

Da li predstavnik predlagača, narodni poslanik Slobodan Samardžić, želi reč?

Molim vas, samo se prijavite, gospodine Samardžiću.

Izvolite, imate reč.

Slobodan Samardžić

Demokratska stranka Srbije - Vojislav Koštunica
Poštovani narodni poslanici, poštovana predsedavajuća Skupštine, donošenje zakona o utvrđivanju nadležnosti AP Vojvodine je ustavna obaveza ove skupštine, to je obaveza iz Ustavnog zakona o sprovođenju Ustava i obaveza iz člana 183. Ustava Srbije.

Prošli su svi rokovi, što smo više puta utvrdili u ovoj skupštini, a taj zakon nije donet. Štaviše, pre nego što je donet taj zakon, Skupština AP Vojvodine je utvrdila statut Vojvodine, potom je pravljena jedna verzija ovog zakona u vidu nacrta od strane Vlade Republike Srbije, po kojoj se vidi da je ta verzija zakona usaglašavana sa statutom Vojvodine ili Predlogom statuta Vojvodine. Dakle, postupilo se obratnim postupkom.

Naime, statut Vojvodine može da utvrdi nadležnosti Vojvodine samo na osnovu Ustava Srbije i na osnovu Zakona o utvrđivanju nadležnosti. Pošto su prošli meseci i godine, DSS je dala inicijativu za donošenje ovog zakona u aprilu ove godine, i ti su rokovi svi prošli, najpre da se Vlada izjasni o ovoj inicijativi, jer je bila dužna, a do dana današnjeg to nije učinila.

Dakle, DSS i njen poslanički klub ima pravo da ovo stavi na dnevni red bez obzira što se Vlada nije izjasnila, budući da su njeni rokovi za izjašnjenje prošli.

Jedna stvar nas je još više učvrstila u uverenju da je ovo potrebno staviti na dnevni red Skupštine, pored ustavnih obaveza. To je, dakle, jedna politička atmosfera i jedna politička smutnja koja se stvorila i u Beogradu i u Novom Sadu, i u celoj Srbiji oko ovog zakona i oko ovog statuta.

Potrebno je zaista da Skupština povede raspravu o zakonu, o Predlogu zakona, da utvrdi nadležnosti, a potom da donese još jedan zakon o tome, to je zakon o finansiranju Vojvodine, o kojem se uopšte ne govori.

Najzad, jučerašnja sednica, kada smo postavili pitanje predsedniku Vlade u vezi sa ovom stvari, još više nas je učvrstila da je ovo potrebno. Na pitanje zašto Vlada nije do sada dala predlog zakona o utvrđivanju nadležnosti Vojvodine, predsednik Vlade je doslovno odgovorio na sledeći način: ''Diskusija o zakonu o prenosu nadležnosti otprilike je privedena kraju, a ja se nadam'' (on se nada) ''da će u narednom bliskom periodu predlog biti stavljen na razmatranje.'' Dakle, ''otprilike'' se privodi kraju, predsednik se nada i u bliskom periodu. Znači, vrlo konkretne kategorije u vezi sa donošenjem zakona.

Koliko vidimo, na osnovu izjave predsednika Vlade, ovaj zakon se neće nikada doneti u ovaj parlament i zbog toga ovu inicijativu danas stavljamo na dnevni red. Hvala. (Aplauz.)
...
Socijalistička partija Srbije

Slavica Đukić-Dejanović

Socijalistička partija Srbije - Jedinstvena Srbija | Predsedava
Zahvaljujem.

Stavljam na glasanje ovaj predlog.

Od 151 narodnog poslanika, 24 su glasala za.

Narodna skupština nije prihvatila ovaj predlog.

Narodni poslanik Vlatko Ratković, na osnovu člana 90. stav 3, člana 142. stav 2. i člana 152. stav 3. Poslovnika Narodne skupštine, predložio je da se obavi zajednički jedinstveni pretres o Predlogu zakona o potvrđivanju Sporazuma o zajmu između Republike Srbije i Međunarodne banke za obnovu i razvoj, Predlogu zakona o potvrđivanju Sporazuma o ekonomskoj i tehničkoj saradnji u oblasti infrastrukture između Vlade Republike Srbije i Vlade Narodne Republike Kine i Predlogu zakona o potvrđivanju ugovora o saradnji između Savezne vlade Savezne Republike Jugoslavije i Evropske organizacije za eksploataciju meteoroloških satelita i amandmana na Ugovor o saradnji između Evropske organizacije za eksploataciju meteoroloških satelita i Savezne vlade Savezne Republike Jugoslavije.

Da li narodni poslanik Vlatko Ratković želi reč? (Ne.)

Stavljam na glasanje ovaj predlog.

Glasamo o predlogu za spajanje rasprave.

Od 128 narodnih poslanika, 127 je glasalo za.

Narodna skupština je prihvatila ovaj predlog.

Prelazimo na utvrđivanje dnevnog reda sednice u celini.

Pošto smo se izjasnili o predlozima za stavljanje na dnevni red akata po hitnom postupku, predlogu za proširenje dnevnog reda i o predlogu za spajanje rasprave, na osnovu člana 92. stav 3. Poslovnika Narodne skupštine, stavljam na glasanje predlog dnevnog reda u celini.

Od 128 narodnih poslanika, 122 se izjasnilo za dnevni red.

Konstatujem da je Narodna skupština utvrdila dnevni red Treće sednice Drugog redovnog zasedanja Narodne skupštine Republike Srbije u 2009. godini, u celini.

D n e v n i r e d:

1. Predlog zakona o potvrđivanju Sporazuma o zajmu (Projekat autoput Koridor 10) između Republike Srbije i Međunarodne banke za obnovu i razvoj;

2. Predlog zakona o potvrđivanju Sporazuma o ekonomskoj i tehničkoj saradnji u oblasti infrastrukture između Vlade Republike Srbije i Vlade Narodne Republike Kine;

3. Predlog zakona o potvrđivanju Ugovora o saradnji između Savezne Vlade Savezne Republike Jugoslavije i Evropske organizacije za eksploataciju meteoroloških satelita (EUMETSAT) i amandmana na Ugovor o saradnji između Evropske organizacije za eksploataciju meteoroloških satelita (EUMETSAT) i Savezne Vlade Savezne Republike Jugoslavije.

Prelazimo na 1-3. tačku dnevnog reda: – PREDLOZI ZAKONA O POTVRĐIVANjU SPORAZUMA O ZAJMU IZMEĐU REPUBLIKE SRBIJE I MEĐUNARODNE BANKE ZA OBNOVU I RAZVOJ, O EKONOMSKOJ I TEHNIČKOJ SARADNjI U OBLASTI INFRASTRUKTURE IZMEĐU VLADE REPUBLIKE SRBIJE I VLADE NARODNE REPUBLIKE KINE I PREDLOGU ZAKONA O POTVRĐIVANjU UGOVORA O SARADNjI IZMEĐU SAVEZNE VLADE SAVEZNE REPUBLIKE JUGOSLAVIJE I EVROPSKE ORGANIZACIJE ZA EKSPLOATACIJU METEOROLOŠKIH SATELITA I AMANDMANA NA UGOVOR O SARADNjI IZMEĐU EVROPSKE ORGANIZACIJE ZA EKSPLOATACIJU METEOROLOŠKIH SATELITA I SAVEZNE VLADE SAVEZNE REPUBLIKE JUGOSLAVIJE (zajednički jedinstveni pretres)

Saglasno odluci Narodne skupštine da se obavi zajednički jedinstveni pretres o predlozima zakona iz dnevnog reda po tačkama 1, 2. i 3, a pre otvaranja zajedničkog jedinstvenog pretresa, podsećam vas da, prema članu 152. stav 3, a shodno članu 94. Poslovnika Narodne skupštine, ukupno vreme rasprave za poslaničke grupe iznosi pet časova, i to: Poslanička grupa Za evropsku Srbiju – jedan sat, 33 minuta i 36 sekundi; Poslanička grupa SRS – jedan sat, četiri minuta i 12 sekundi; Poslanička grupa G17 plus – 28 minuta i 48 sekundi; Poslanička grupa DSS-Vojislav Koštunica – 25 minuta 12 sekundi; Poslanička grupa Napred Srbijo – 25 minuta i 12 sekundi; Poslanička grupa SPS-JS – 18 minuta; Poslanička grupa LDP – 14 minuta i 24 sekunde; Poslanička grupa Nova Srbija – 10 minuta i 48 sekundi; Poslanička grupa manjina –osam minuta i 24 sekunde i Poslanička grupa PUPS – šest minuta.

Saglasno članu 93. stav 3. Poslovnika Narodne skupštine, narodni poslanici koji nisu članovi nijedne poslaničke grupe imaju pravo da govore jednom, do pet minuta.

Molim poslaničke grupe, ako to do sada nisu učinile, da podnesu prijave za reč sa redosledom narodnih poslanika.

Obaveštavam da su poslaničke grupe ovlastile da ih po ovim tačkama dnevnog reda predstavljaju: narodni poslanik Jovan Nešović – Poslaničku grupu G17 plus, Vladan Jeremić – Poslaničku grupu SRS, Milan Lapčević – Poslaničku grupu DSS - Vojislav Koštunica.

Saglasno članu 152. stav 3. i članu 142. stav 2. Poslovnika Narodne skupštine, otvaram zajednički jedinstveni pretres o Predlogu zakona o potvrđivanju Sporazuma o zajmu između Republike Srbije i Međunarodne banke za obnovu i razvoj, Predlogu zakona o potvrđivanju Sporazuma o ekonomskoj i tehničkoj saradnji u oblasti infrastrukture između Vlade Republike Srbije i Vlade Narodne Republike Kine i Predlogu zakona o potvrđivanju Ugovora o saradnji između Savezne vlade Savezne Republike Jugoslavije i Evropske organizacije za eksploataciju meteoroloških satelita i amandmana na Ugovor o saradnji između Evropske organizacije za eksploataciju meteoroloških satelita i Savezne vlade Savezne Republike Jugoslavije.

Da li predstavnici predlagača žele reč? (Da.)

Reč ima gospodin Mrkonjić.

Whoops, looks like something went wrong.