Nije povređen član 100. u stavovima koje ste naveli. Da bih dokazala, stav 1. člana 100: „Narodni poslanik ima pravo da usmeno ukaže na povredu u postupanju predsednika Narodne skupštine, odnosno predsedavajućeg, ukoliko smatra da ono nije u skladu sa odredbama ovog poslovnika, a učinjeno je na sednici Narodne skupštine koja je u toku i to neposredno po učinjenoj povredi.“ To je osnov po kojem se dobija reč.
Osnov za izricanje kaznenih mera je u stavu 7. člana 100: „Predsednik Narodne skupštine, odnosno predsedavajući, dužan je da narodnom poslaniku koji se ne pridržava odredaba iz stavova 1, 2, 4. i 6. ovog člana ili na drugi očigledan način zloupotrebljava prava predviđena ovim članom, izrekne mere predviđene članovima 105, 106, 107. i 108. ovog poslovnika.“
(Dragan Todorović, s mesta: Nisam se pozvao na to, molim vas.)
Mislim da vaše obrazloženje da je u pitanju diskreciono pravo ne stoji zbog toga što ne može jasnije biti rečeno.
Da ste rekli da predsedavajući, bez obzira na vrlo očiglednu učinjenu povredu, ne izriču mere, imali biste pravo i ja bih branila i taj stav, jer se tiče atmosfere rada i izgradnje poverenja na sednici Narodne skupštine. Što se tiče vaših primedaba o radu radnih tela, podsećam vas da kako za predsednika Narodne skupštine, predsednicu Narodne skupštine, predsedavajućeg Narodne skupštine, tako i za predsednike radnih tela važi i može da se primenjuje član 27, koji podrazumeva staranje o urednom obavljanju poslova za koje su kao predsednici radnih tela zaduženi.
Dakle, ne smatram da su iscrpljene sve mogućnosti da se sednica Odbora kojim predsedavate održi i upućujem vas na odredbe po kojima možete da se obratite predsednici Narodne skupštine, koja će zakazati sednicu Odbora, ali vas istovremeno podsećam da je svaki predsednik svakog radnog tela, kao i svaki predsedavajući, dužan da obezbedi uslove za rad tog tela. To je ne samo praksa, nego i obaveza po odredbama Poslovnika Narodne skupštine, i ta se odgovornost ne može prebacivati ni na koga.
Smatrati političkim stavom odluku da se ne prisustvuje sednicama radnih tela je politički stav i ne može biti predmet Poslovnika Narodne skupštine. Kada to kažem ne mislim na to da li poslanik koji odlučuje da svoj politički stav izrazi neprisustvom, odnosno bojkotom radnog tela ili bojkotom nekih obaveza, na osnovu Poslovnika Narodne skupštine, bez obzira na to da li pripada opozicionim poslaničkim grupama ili vladajućim poslaničkim grupama...
Dakle, upućujem vas da se obratite predsednici Narodne skupštine, sa ciljem da vam pomogne u normalnom radu sa radnim telom, odnosno odborom kojim predsedavate. Ili, ukoliko smatrate da ne možete, da, opet u dogovoru sa njom, nađete rešenje koje je dobro za radno telo i za Skupštinu u celini.
Narodnog poslanika koji dobacuje: „Može još jednom“ podsećam na član koji zabranjuje dobacivanje. Podsećam vas na dvostrukost morala i dvostrukost kredibiliteta nekoga ko smatra da može da traži povrede Poslovnika, po bilo kojoj osnovi, i da mu je u isto vreme dozvoljeno da krši taj poslovnik kad mu se sviđa i kako mu izgleda da je politički zgodno. To neće biti dozvoljeno i to će biti striktnim pridržavanjem člana 100. stav 6...
Molim narodnog poslanika Milorada Krstina da nepristojnim gestovima ne komunicira sa predsedavajućim. To kako komunicirate gestovima može na drugim mestima, ali u sali Narodne skupštine ne može. Molim vas da se suzdržite i da se ponašate pristojno u sali za sednice Narodne skupštine.
Narodni poslanik Dragan Todorović želi da govori i dobija reč na osnovu člana 100. stav 1.