DRUGA SEDNICA, PRVOG REDOVNOG ZASEDANjA, 13.04.2010.

6. dan rada

OBRAĆANJA

...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju | Predsedava
Ministar Milan Marković. Izvolite.
...
Demokratska stranka

Milan Marković

Nema potrebe da se nervirate. Opet pokušavam da vam kažem – zakon je godinu i nešto dana u proceduri. Zakone donosi Skupština Srbije, ne donosi ih Vlada. To su elementarne stvari. Ako zakon nije godinu i nešto dana usvojen, ne mogu biti kriv ni na koji način.
U materiji o kojoj govorite, jako tanki rezultati. Da li uopšte znate delokrug rada Ministarstva državne uprave i lokalne samouprave? Da li znate da zakon o državnim službenicima i nameštenicima na koji se pozivate i za koje sam rekao da je dobra polazna osnova je u stvari u to vreme bio delokrug rada Sekretarijata za zakonodavstvo? Nisam želeo da posebno apostrofiram da to nije radio gospodin Zoran Lončar.
Da li je možda ZUP promenio gospodin Lončar? Da li je možda birački spisak doneo gospodin Lončar? Da li je možda matične knjige usvojio gospodin Lončar? Da li je možda zakone o nevladinim organizacijama usvojio gospodin Zoran Lončar? Da li je možda set izbornih zakona pripremio gospodin Zoran Lončar?
Koji je zakon vaš ministar gospodin Zoran Lončar ovde predložio? Šta ste to vi u oblasti državne uprave uradili za vreme dok ste bili na vlasti, izuzev što je Sekretarijat za zakonodavstvo Vlade uradio Zakon o državnim službenicima i nameštenicima koji i dan-danas ne može da se primeni, toliko je dobar da ne može da se primeni.
Ne znam na šta mislite da sam hvalio prethodno ministarstvo? Mogu da hvalim da nije povećavan broj zaposlenih preko mere. Mogu da kažem dosta dobrih stvari. Mnogo više lepih i dobrih stvari može moj prethodnih, gospodin Lončar, da kaže o meni. Ne mislim da ovde to koristim da, recimo, pričam šta on misli o mom radu. Pitajte ga šta on misli o mom radu.
Njega ste vi koristili kao Vlada za poslove koji su jako teški, a koji su se odnosili na saradnju Srbije sa Hagom. Ministarstvo za državnu upravu i lokalnu samoupravu u to vreme je praktično bilo jedva živo. Mnogi ljudi nisu čuli da postoji.
Gospodin Lončar je 90% svojih izjava, naći ćete u "pres kliping" aktivnostima, bavio se Hagom, što je jako težak posao. Nije on kriv zbog toga što mu je to bio zadatak u Vladi. Ali, budite svesni da zbog toga što je on morao da radi te stvari, on nije mogao da radi na čelu ministarstva za koji je izabran, tako da je vaša vlada poslednja koja može uopšte da priča o tome šta je rađeno u Ministarstvu za državnu upravu i lokalnu samoupravu.
Da li je možda u vaše vreme ratifikovana Evropska povelja o lokalnoj samoupravi? Možda je u vaše vreme zaključen sporazum sa Asocijacijom gradova i opština o daljoj saradnji? Dajte nešto, pokušajte da se setite iz delokruga rada Ministarstva državne uprave i lokalne samouprave što ste uradili dok ste vi držali to ministarstvo. Setite se jedne stvari.
Doneta je Strategija u kojoj je tako slagano, ne mogu da nađem izraz kako bih opisao tu laž i koliku nam je štetu nanelo, što ste u Strategiji napisali da je u 2000. godini radili 8.000 državnih službenika. Ta Strategija samo zbog te rečenice bi trebalo da uzme da se spali nasred Trga zbog tako teške laži, jer naša javnost i dan-danas misli da je u Srbiji od 2000. godine do sada uvećan broj službenika četiri puta i 90% novinara i dan-danas misli da je to istina.
Znači, uspeli ste da napravite jedino tu strategiju u kojoj ste rekli da je 2000. godine bilo 8.000 državnih službenika, a samo u Republičkoj upravi javnih prihoda je radilo 7.000. To je sada verovatno pitanje nekog morala ili potrebe da se politički oceni Vlada, ona koja je bila od 2000. godine do 2003, odnosno do 2004. godine.
Nemam ništa protiv kritike, da vi kritikujete ono što mi ovde predložimo, pa da vam se ne svidi ovo ili ono, ali držati politički govor sa tako, rekao bih, u najmanju ruku slabom pozadinom u vidu rada i znanja, to jednostavno mislim da nije korektno.
Ponavljam, nemam nameru ni da hvalim ni da kritikujem mog prethodnika, jer je on radio posao koji mu je Vlada odredila. Taj posao, nažalost, nije bilo Ministarstvo državne uprave i lokalne samouprave.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju | Predsedava
Narodna poslanica Milica Radović i to je poslednji krug replika. Izvolite.

Milica Radović

Demokratska stranka Srbije - Vojislav Koštunica
Poštovani gospodine ministre, poslednje što od vas očekujem, a verujem i gospodin Lončar, jeste da mu vi budete, sa tako skromnim pravničkim znanjem, zastupnik.
Nemojte, gospođo Čomić, da reagujete na moje reči, jer niste reagovali kada se gospodin ministar upravo istim tim tonom, čak istim rečima obratio meni. Budite bar malo, što se kaže, parlamentarni, imajte iste aršine i za ministra i za poslanike, ako ne, onda bar za poslanike opozicije.
Ukoliko je Strategija bila toliko loša, zašto bazirate sve ono što radite u Ministarstvu upravo na toj strategiji? Zašto je niste promenili? Ako Zakon o državnim službenicima nije dobar, promenite ga kompletno, nemojte odlagati njegovo dejstvo ko zna koliko puta do sada. Ako su to loše stvari, preuzmite odgovornost na sebe i sačinite nešto bolje.
Za vreme naše vlasti, pokazali smo da imamo hrabrosti da se suočimo i sa nečim što su vrlo nepopularne mere, a odnosi se, konkretno, na racionalizaciju zaposlenih u državnoj upravi. Priznaćete da je za vreme vlade gospodina Koštunice, jedino tada i nikada posle, otpušteno 3.000 državnih službenika.
To nije sigurno stvar na osnovu koje treba da dobijemo neke poene, to nije bilo popularno, ali se na osnovu toga i na osnovu svega onoga što smo do sada uradili, kao odgovorna vlast, govori kako mi doživljavamo ovu državu i šta radimo na poboljšanju svega onoga što zateknemo kao loše.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju | Predsedava
Reč ima ministar Milan Marković.
...
Demokratska stranka

Milan Marković

Meni je žao što vi stalno pokazujete da ili ne pratite ili ne znate šta biste rekli, pa bežite od onoga što znate.
Mi smo Zakon o državnim službenicima izmenili upravo u svim delovima koji su do sada bili nefunkcionalni. To su bile poslednje izmene zakona protiv kojih ste takođe bili kao stranka. Promenili smo način zasnivanja radnog odnosa, promenili smo način postavljenja državnih službenika na položaje, promenili smo praktično sve ono što je bila smetnja svim vladama do sada da realizuju do kraja odredbe tog zakona.
Učinili smo ga životnim, za razliku od situacije u kojoj je devet meseci trajalo zasnivanje radnog odnosa za izvršilačko radno mesto državnog službenika. Ponavljam, devet meseci je trajalo zasnivanje radnog odnosa. Toliko je to bio pametan zakon. Sada to zasnivanje radnog odnosa traje najviše 45 dana. Znači, promenili smo ono što nije valjalo.
Što se tiče Strategije, nemam nameru da polemišem sa Strategijom koja je tako napisana. Posebno što je Strategija, kako bih rekao, to su reči iza kojih svako može da stane. To je kao kad kažete – hoćemo lepo vreme, sija sunce, svi srećni i zadovoljni, zdravi itd. Tako i naša Strategija – hoćemo profesionalno, hoćemo depolitizovano, hoćemo moderno, hoćemo racionalno, što bih polemisao sa tim stvarima, nema nikakve potrebe.
Što se tiče realizacije Strategije kroz zakone, kažem vam, pokušaj koji je učinio Sekretarijat za zakonodavstvo, na čijem čelu je bio Zoran Balinovac, jeste dobar pokušaj, ali je očigledno moralo da se radi i da se menja.
Mislim da u najmanju ruku što je bar ta prethodna garnitura trebalo da kaže, to je da mi zahvali što se trudim da održim to što je rođeno tako, sa tim velikim manjkavostima, da održim u životu i da pokušam da spasim te ideje koje su bile dobre polazne osnove, ali se očigledno pokazalo da je tako veliki zakonodavni poduhvat bilo jako teško izvesti. Zašto je on izveden relativno neprecizno, to je sad pitanje za one koji su ga radili, obzirom da je veliki poduhvat, ne treba sada mi da sudimo da li su oni bili dobri ili loši previše.
A to da li je moje znanje skromno ili ne, dobro, priznajem, moje znanje u odnosu na znanje gospodina Lončara je skromno. Zašto bih imao problem da to kažem. Gospodin Lončar je profesor univerziteta, doktor nauka. Nemam tu nikakav problem.
Samo kažem da se bavim Ministarstvom za državnu upravu i lokalnu samoupravu, ne računajući Koordinaciono telo za Preševo, Bujanovac i Medveđu, radu u tom ministarstvu posvećujem maksimalnu pažnju, da po mom uverenju, uverenju neke javnosti kojoj verujem, stručnoj javnosti, svoj posao radim dobro, a da gospodin Lončar, moj prethodnik, nažalost je imao i neke druge obaveze da radi, zbog toga se prosto nije mogao posvetiti poslu koji ja sada radim, a koji vi kritikujete.
Zato vam kažem – setite se šta je urađeno u vaše vreme. Prosto vas pitam, ako mi kažete šta je urađeno u vreme dok je gospodin Lončar bio ministar, onda kažem da zaista imate puno pravo da kritikujete mene. Ali, kada krenem da nabrajam šta sam uradio za dva mandata, bojim se da od pauze za ručak nema ništa. Samo sam to hteo da kažem.
Sada, s obzirom da sam, kako ste rekli, tako skromnog znanja, zamislite tek koliko sam truda uložio da ovako skromnih kapaciteta nešto i uradim. Bar to kažite, ocenite taj napor.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju | Predsedava
Za danas završavamo prepodnevni deo sednice.
Vidim da je narodna poslanica Milica Radović prijavljena, nemate više pravo na repliku. Rekla sam da je zatvoren krug replika. Pažljivo slušam i replike i izlaganja onoga na koga se replike odnose. Uvidom u stenogram videćete jasno razloge zašto sam rekla da se prethodnim javljanjem i davanjem prava na repliku krug replika završava.
Pre nego što odredim pauzu, na osnovu člana 85. stav 5, obaveštavam dame i gospodu narodne poslanike da ćemo danas raditi i posle 18.00 časova, do završetka zajedničke načelne i jedinstvene rasprave o predlozima zakona koji su trenutno predmet našeg rada.
Takođe, na osnovu člana 27. Poslovnika Narodne skupštine, obaveštavam vas da u slučaju da okončamo rad u zajedničkom načelnom i jedinstvenom pretresu o predlozima zakona koji su trenutno predmet našeg rada, tada ćemo i završiti sednicu, bez prelaska na rad na sledeći zajednički načelni i jedinstveni pretres, a po usvojenom dnevnom redu.
Sada određuje pauzu. Rad popodne nastavljamo u 15.15 časova.
(Posle pauze 15.15)
...
Socijalistička partija Srbije

Slavica Đukić-Dejanović

Socijalistička partija Srbije - Jedinstvena Srbija | Predsedava
Nastavljamo rad. Dame i gospodo narodni poslanici, dajem reč narodnom poslaniku dr Janku Veselinoviću.
...
Stranka slobode i pravde

Janko Veselinović

Za evropsku Srbiju
Poštovana predsednice, poštovani ministre, dame i gospodo narodni poslanici, govoriću o izmenama i dopunama Zakona o službenoj upotrebi jezika i pisma.
Ovaj zakon je dokaz da Republika Srbija primenjuje najveće standarde u zaštiti prava nacionalnih manjina. Ovo je dokaz da Srbija jeste jedan pozitivan primer u zaštiti nacionalnih manjina na području bivše Jugoslavije, ali ja bih rekao i šire na području cele Evrope.
Posebna vrednost ovog zakona i drugih zakona koje je ova Skupština već donela jeste činjenica da se Republika Srbija ne osvrće na činjenicu da neke zemlje u regionu zaštiti prava nacionalnih manjina ne posvećuju dovoljnu pažnju. Srpska vlada i parlament imaju viziju da je EU zajednica u kojoj je zaštita manjinskih prava jedan od osnovnih temelja na kojima EU počiva.
Možda bi neko mogao da se zapita gde je tu reciprocitet. Zastupnik sam stava da mi treba da učinimo sve što je potrebno kako bi zaštitili nacionalne manjine koji žive u Srbiji, da u toj oblasti dostignemo najveće evropske i svetske standarde i da naše nacionalne manjine ne trpe zbog činjenica da neki možda u regionu ne poštuju sve standarde kada je u pitanju zaštita prava nacionalnih manjina.
Smatram, međutim, da Srbija ima puno pravo da podrži Srbe u regionu u zaštiti prava, dakle, ne kao uslov već kao odluka koja glasi: mi ćemo učiniti prvi korak. Bilo bi jako važno i nužno da taj korak učine i drugi.
Ovim izmenama i dopunama Zakona o službenoj upotrebi jezika i pisma sprovedene su u delo ustavne odredbe kojom se Srbija ostvaruje kao država koja štiti slobode i prava građana kroz upotrebu jezika i pisma. Ovom izmenom Zakona o službenoj upotrebi jezika i pisma usklađuje se i ovaj zakon sa Zakonom o zaštiti prava i sloboda nacionalnih manjina iz 2002. godine.
Šta to konkretno znači? U jedinicama lokalne samouprave biće obaveza, koja će biti realizovana kroz statut, ravnopravna službena upotreba jezika i pisma nacionalne manjine ukoliko procenat pripadnika te nacionalne manjine u ukupnom broju stanovnika na toj teritoriji dostiže 15% prema rezultatima poslednjeg popisa.
To znači korišćenje jezika i pisma u upravnom, sudskom postupku, izdavanju javnih isprava i vođenje službene evidencije, upotreba jezika i pisma na glasačkim listićima i biračkom materijalu, upotreba jezika nacionalnih manjina u radu predstavničkih tela, što nije manje važno.
U tim jedinicama lokalne samouprave imena organa jedinica lokalne samouprave, naseljenih mesta, trgova i ulica, kao i drugi toponimi ispisuju se i na jezicima dotične nacionalne manjine prema njenoj tradiciji u pravopisu.
Važno je što pripadnici nacionalnih manjina ovim zakonom dobivaju pravo na slobodnu odluku na izbor i korišćenje ličnog imena i imena svoje dece, kao i na upisivanje ovih ličnih imena u sve javne isprave, službene evidencije i zbirke ličnih podataka prema jeziku i pravopisu pripadnika nacionalnih manjina.
Veoma sam zadovoljan i kao kopredsedavajući međudržavnog, međuvladinog Odbora za prva nacionalnih manjina između Republike Srbije i Republike Hrvatske, što je deo zaključaka koji se odnosi na ovu oblast Republika Srbije ovim zakonom realizovala.
Naravno, očekujemo i da Republika Hrvatska, odnosno Vlada Republike Hrvatske deo zaključaka iz ove oblasti uredi i realizuje.
Pokušaj ukidanja prava upotrebe ćiriličnog pisma i srpskog jezika u gradu Vukovaru, nažalost, ne ide u tom pravcu.
Ovaj zakon omogućava i kolegama poslanicima u Narodnoj skupštini Republike Srbije da se obraćaju Narodnoj skupštini na svom jeziku. To pravo ovim zakonom dobijaju pripadnici svih nacionalnih manjina čije je učešće u stanovništvu najmanje 2%. Isto važi i za obraćanje republičkim organima.
Dakle, ovaj zakon pruža veća prava pripadnicima nacionalnih manjina i time se ostvaruju još bolji uslovi za kvalitetnu zaštitu njihovog jezika, ali i identiteta, kulture i svih posebnosti koje Srbiji daju obeležje multikulturalne države, koja to prepoznaje kao svoju temeljnu vrednost.
DS je uvek prednjačila po borbi za prava nacionalnih manjina i veliko mi je zadovoljstvo što ćemo u danu za glasanje moći da podržimo još jedan proevropski, ali rekao bih i demokratski zakon koji promoviše toleranciju i zakon kojim ispunjavamo još jedno naše izborno obećanje.
...
Socijalistička partija Srbije

Slavica Đukić-Dejanović

Socijalistička partija Srbije - Jedinstvena Srbija | Predsedava
Narodna poslanica gospođa Donka Banović.