DRUGA SEDNICA, PRVOG REDOVNOG ZASEDANjA, 15.04.2010.

8. dan rada

OBRAĆANJA

...
Socijalistička partija Srbije

Slavica Đukić-Dejanović

Socijalistička partija Srbije - Jedinstvena Srbija | Predsedava
Pošto se više niko od predsednika, odnosno ovlašćenih predstavnika poslaničkih grupa ne javlja za reč, nastavljamo  rad.
Obaveštavam vas da su sprečeni da sednici prisustvuju narodni poslanici Aleksandra Janković, Momo Čolaković i Mladen Grujić.
Obaveštavam vas takođe da sam, saglasno članu 88. stav 1. Poslovnika Narodne skupštine, pozvala da sednici, pored predstavnika predlagača Dragana Šutanovca, ministra odbrane, prisustvuje i mr Dušan Spasojević, državni sekretar u Ministarstvu odbrane i Zoran Jeftić, državni sekretar u ovom ministarstvu, kao i Milorad Perić, načelnik u Ministarstvu odbrane, koje pozdravljam.
Prelazimo na zajednički jedinstveni pretres 22-30. tačke dnevnog reda: – PREDLOZI ZAKONA O POTVRĐIVANjU MEĐUNARODNIH SPORAZUMA I MEMORANDUMA O RAZUMEVANjU U OBLASTI ODBRANE (IRAK, ŠPANIJA, NORVEŠKA, BUGARSKA, MAKEDONIJA, SLOVENIJA, PORTUGAL, NEMAČKA I VELIKA BRITANIJA)
Saglasno odluci Narodne skupštine da se obavi zajednički jedinstveni pretres o predlozima zakona o potvrđivanju međunarodnih sporazuma i memoranduma o razumevanju pod tačkama od 22. do 30. dnevnog reda, a pre otvaranja zajedničkog jedinstvenog pretresa, podsećam vas da, shodno članu 94. Poslovnika Narodne skupštine, ukupno vreme rasprave za poslaničke grupe iznosi pet časova i da od tog vremena Poslanička grupa Za evropsku Srbiju koristi - jedan sat, 33 minuta i 36 sekundi; Poslanička grupa SRS - jedan sat, sedam minuta i 24 sekundi; Poslanička grupa G17 plus - 28 minuta i 48 sekundi; Poslanička grupa DSS - Vojislav Koštunica - 25 minuta 12 sekundi; Poslanička grupa "Napred Srbijo" - 25 minuta i 12 sekundi; Poslanička grupa SPS - JS - 18 minuta; Poslanička grupa LDP - 14 minuta i 24 sekundi; Poslanička grupa Nova Srbija - 10 minuta i 48 sekundi; Poslanička grupa manjina - osam minuta i 24 sekunde i Poslanička grupa PUPS - šest minuta.
Saglasno članu 93. stav 3. Poslovnika Narodne skupštine, narodni poslanici koji nisu članovi nijedne poslaničke grupe imaju pravo da govore jednom do pet minuta.
Molim poslaničke grupe, ukoliko to već nisu učinile, da odmah podnesu prijave za reč, sa redosledom narodnih poslanika.
Obaveštavam vas da su poslaničke grupe ovlastile da ih po ovim tačkama dnevnog reda predstavljaju Zoran Krasić SRS i niko više nije podneo ovakve predloge.
Saglasno članu 152. stav 3, shodno članu 142. stav 2. Poslovnika Narodne skupštine, otvaram zajednički jedinstven pretres o Predlog zakona o potvrđivanju memoranduma o razumevanju između Vlade Republike Srbije i Vlade Republike Irak o saradnji i vojnoj obuci za iračke oružane snage; Predlog zakona o potvrđivanju memoranduma o razumevanju između Vlade Republike Srbije i Vlade Kraljevine Španije o saradnji u oblasti odbrane; Predlog zakona o potvrđivanju memoranduma o razumevanju između Vlade Republike Srbije i Vlade Kraljevine Norveške o saradnji u oblasti odbrane; Predlog zakona o potvrđivanju sporazuma između Vlade Republike Srbije i Vlade Republike Bugarske o razmeni i uzajamnoj zaštiti poverljivih informacija u oblasti odbrane; Predlog zakona o potvrđivanju sporazuma između Vlade Republike Srbije i Vlade Republike Makedonije o saradnji u oblasti odbrane; Predlog zakona o potvrđivanju sporazuma između Vlade Republike Srbije i Vlade Republike Slovenije o saradnji u oblasti odbrane; Predlog zakona o potvrđivanju sporazuma o saradnji između Republike Srbije i Republike Portugal u oblasti odbrane; Predlog zakona o potvrđivanju sporazuma između saveta ministara Srbije i Crne Gore i Vlade Savezne Republike Nemačke o vojnoj saradnji; Predlog zakona o potvrđivanju memoranduma o razumevanju između Vlade Republike Srbije i Vlade Ujedinjenog Kraljevstva Velike Britanije i Severne Irske o saradnji u oblasti odbrane.
Da li predstavnik predlagača, Dragan Šutanovac, ministar odbrane, želi reč? (Da.)
Izvolite, gospodine ministre.
...
Demokratska stranka

Dragan Šutanovac

Gospođo predsednice, uvaženo predsedništvo, dame i gospodo narodni poslanici, pred vama se nalazi praktično devet međunarodnih ugovora koje je Ministarstvo odbrane u protekle četiri godine potpisalo sa devet zemalja, kako EU, tako i zemalja koje su nama u regionu veoma važne, ali i zemalja sa kojima imamo intenzivnu vojno-ekonomsku saradnju.
Ako govorimo o glavnom spoljno-političkom prioritetu Srbije danas, evropskim integracijama, želim da naglasim da ne postoji ni jedna spoljna politika u svetu koja nije konektovana ili usko vezana za politiku odbrane te zemlje.
Svesni toga da je nažalost 90-ih godina politika odbrane bila toliko loša da je učestvovala u kršenju i stvaranju lošeg imidža Srbije, mi smo u proteklim godinama pokrenuli niz aktivnosti da praktično vratimo ugled naše vojske, ne samo u našoj zemlji, već i u svetu.
Rezultat tih dogovora, razgovora su, između ostalog, i ovih devet ugovora međunarodnih koji su potpisani, za koje smatram da su veoma značajni, jer na taj način učvršćujemo našu saradnju, kažem ponovo, pre svega u regionu, ali i saradnju sa zemljama koje su veoma uticajne i koje imaju svoje veoma važne odluke koje se donose u okviru EU.
S druge strane, smatram da danas, nakon, da kažem, većeg niza godina, ali veoma jasno poslednjih nekoliko godina možemo da se ponosimo time da je naše Ministarstvo odbrane, odnosno Vojska Srbije prepoznata u svetu i u regionu kao veoma ozbiljan faktor stabilnosti.
Kada čujemo da predstavnik Saveta Evrope, gospodin Jaglan, kaže da je Srbija danas jedan od najvažnijih faktora stabilnosti na Balkanu i ovom regionu, budite sigurni da je to zato što su reforme koje sprovodimo u sistemu odbrane i zato što ugovore koje pravimo u sistemu odbrane sa međunarodnom zajednicom i sa pojedinim zemljama bilateralno dovele na taj nivo da se izgradilo jedno poverenje koje sada već zaista prerasta i u poverenje uz prijateljstvo.
Ne bih nijedan poseban od ovih ugovora izdvajao, ali sam spreman da odgovaram na svako pitanje i da dam pojedinačno obrazloženje zašto nam je svaki ugovor pojedinačno jako važan.
...
Socijalistička partija Srbije

Slavica Đukić-Dejanović

Socijalistička partija Srbije - Jedinstvena Srbija | Predsedava
Da li izvestioci nadležnih odbora žele reč, Odbora za odbranu i bezbednost, Zakonodavnog odbora? Gospodin Vlatko Ratković? (Da.) Izvolite, gospodine Ratkoviću.

Vlatko Ratković

Za evropsku Srbiju
Poštovani gospodine ministre odbrane, dame i gospodo narodni poslanici, Republika Srbija, prema članu 1. Ustava Republike Srbije, između ostalog je država zasnovana na evropskim principima i vrednostima. Ono što je konstanta u tim vrednostima svakako su mir i stabilnost našeg kontinenta, dakle evropskog kontinenta. Dakle, mir i stabilnost su ključne reči koje se tiču ne samo Ministarstva odbrane, Vojske Srbije, već i čitave Republike Srbije i njenih institucija.
Upravo ovih devet bilateralnih ugovora, odnosno devet ratifikacija koje se nalaze pred nama, potvrda su da Ministarstvo odbrane, Vojska Srbije i Republika Srbija upravo implementiraju ove principe koji su zasnovani, ne samo na našem ustavu nego i na relevantnim evropskim dokumentima u ovoj oblasti.
Dakle, radi se o devet sporazuma ili memoranduma, odnosno ratifikacijama ovih dokumenata koji predstavljaju pravni okvir saradnje naše države, odnosno Ministarstva odbrane i Vojske Srbije u oblasti odbrane. Ako bismo sublimirali suštinu svih ovih devet ratifikacija, mogli bi da ih svedemo na nekoliko ključnih reči. To su odbrambena i bezbednosna politika, zasnovana na principima suvereniteta, uzajamnog poštovanja i razumevanja, planiranju odbrane kao veoma važan segment u ovim oblastima.
Ono što je takođe važno istaći to je demokratska kontrola oružanih snaga, kontrola odbrane i razoružanja, vojno-naučna i vojno-tehnička saradnja, koja je inače u poslednje dve godine u izuzetnom zamahu, zakonodavstvo u oblasti odbrane, mirovne i humanitarne operacije i ostali vidovi saradnje.
Pozicioniranje Vojske Srbije i pozicioniranje Republike Srbije ne samo u regionu, nego i u čitavoj Evropi, ratifikacijom ovih sporazuma i memoranduma sigurno će biti učvršćeno.
Ono što je do sada učinjeno u oblasti odbrane možemo nazvati jednom revolucionarnom reformom naših ne samo oružanih snaga, nego sveukupnog sistema odbrane Republike Srbije, a upravo ovi sporazumi i memorandumi koje parlament treba da ratifikuje, odnosno potvrdi ovim zakonima, sigurno će tome doprineti.
...
Socijalistička partija Srbije

Slavica Đukić-Dejanović

Socijalistička partija Srbije - Jedinstvena Srbija | Predsedava
Da li narodni poslanici Nataša Jovanović, Jadranko Vuković, Branimir Đokić i Dragan Todorović, koji su na sednici Odbora za odbranu i bezbednost izdvojili mišljenje o svim predlozima zakona iz ovog zajedničkog jedinstvenog pretresa, žele da obrazlože izdvojeno mišljenje? (Da.)
Gospođica Nataša Jovanović. Izvolite.
...
Srpska napredna stranka

Nataša Jovanović

Gospođo predsedniče, dame i gospodo narodni poslanici, SRS se apsolutno protivi ratifikaciji sporazuma koji su danas predloženi, osim sporazuma koji je predložen sa Vladom Kraljevine Španije zbog činjenice da oni jedini nisu priznali tzv. šiptarsku državu Kosovo.
Gospodine Šutanovac, zadržaću se na jednom od sporazuma. Zbog toga sam kao poslanik u ime naše poslaničke grupe izdvojila mišljenje, suprotno Odboru koji je glasao drugačije. Radi se o ratifikaciji Sporazuma sa Republikom Slovenijom.
Slučaj Holmec je samo jedan u nizu tragičnih događaja koji su zadesili JNA 1991. godine i mislim da samo 15 dana posle sramne deklaracije, na insistiranje Jelka Kacina, koji iz Cankarjevog doma te 1991. godine je bio portparol Janeza Janše i njegovih teritorijalaca, koji su ubijali srpske oficire i vojnike, sramota je i dodatna bruka za našu državu da potpisujemo sporazum sa zemljom koja je prva krenula u zločin protiv mira, uz podršku SAD i zapadnih sila, razbijanja SFRJ, ubijanja preko 40 vojnika i oficira naše JNA u to vreme.
Da je to tako, o tome govori i brošura koju je narodna armija izdala te iste godine u kojoj opisuje ta tragična stradanja pod Janšinim bestijalnim hordama i ubistva srpskih vojnika.
Samo ću da se zadržim na nekim od primera podsećanja radi, a vi, dame i gospodo narodni poslanici, u danu za glasanje preispitajte svoju savest.
Posle gotovo 20 godina Slovenija ne samo da je nagrađena za taj zločin i za sve ono što su u finansijskom smislu uradili koristeći Srbiju i njene građane, egzistirajući nekada u zajedničkoj državi, već ne samo Kacin, nego i ostali njihovi zvaničnici idu korak dalje u njihovim mogućnostima koje im daje EU i zvaničnici iz Brisela da vrše pritisak na našu zemlju i naš narod.
Kada vi u nekim tačkama ovde kažete – sarađivaćete u odbrani vojne bezbednosti, sve zarad mira u regionu, objasnite mi – kako će to Slovenija da pomaže tzv. mir u regionu u situaciji kada je južna srpska pokrajina okupirana od strane NATO snaga, onih istih NATO snaga koje su uništile irački narod i iračku državu, suspendovali mogućnost da tamo narod sam odlučuje bez uloge Amerike? Kada je i taj sporazum u pitanju, da li je to sporazum Republike Srbije sa savezničkim snagama ili okupatorskim snagama SAD u Iraku? Tamo ne vidim kako bismo i sa kim mogli u kom smislu da sarađujemo.
Što se tiče istine o tim ubistvima i oružanom napadu Janšinih teritorijalaca, tzv. pripadnika tadašnjeg MUP-a na srpske vojnike i oficire, podsetiću vas na nekoliko primera.
Tenkovska jedinica majora Danila Radovanovića došla je po zadatku 27. juna na aerodrom "Brnik". Tri-četiri teritorijalca i specijalne snage milicije Slovenije neprekidno su atakovali na ovu formaciju JNA u to vreme tako što su ispred sebe puštali civile koji su vojnike vređali, gađali kamenjem i drugim predmetima.
Iza civila su se nalazi teritorijalci sa raketnim bacačima iz kojih su pucali na tenkove. Shvativši da vojnici neće da potežu oružje na civile, teritorijalci su zloupotrebili i uništili jedan tenk. U napadima na jedinicu JNA ranjen je jedan vojnik kome je bila neophodna medicinska pomoć. Smešten je u transporter sa kojeg je bilo skinuto naoružanje, a postavljena bela zastava.
Prilikom napada na vojnu jedinicu na aerodromu "Brnik", gospodine Šutanovac, slovenački teritorijalci su kao zaklon koristili novinare. Sećate da su im kao zaklon bili neki austrijski predstavnici medija, pri čemu su neki novinari i poginuli.
Carinik Miki Bogdanović, koji je bio prebačen sa bugarske granice na granični prelaz Rožna dolina, koji je bio zarobljen, ali sa još jednim kolegom je uspeo da se oslobodi, sklonio se u kasarnu u blizini Nove Gorice, gde su bili svedoci podmuklog napada teritorijalaca.
Bio je na snazi prekid vatre, a u kasarnu je stigao hleb, pa su trojica starešina i dva vojnika pošla da ga donesu. Kada su vojnici podigli gajbe, Jašini teritorijalci su mučki sa leđa otvorili vatru na njih. Dva oficira su teže povređena, a jedan lakše. Niko od naših vojnika nije imao oružje kod sebe.
Krajem juna, na jednom putu, kolona vozila koju je vodio kapetan (Predsednik: Vreme.) završavam, prve klase Dragan Blagojević, naišla je na barikade i zaustavila se, a najgori je bio onaj zločin kada je vojnik Milan Tanasković, koji je bio na straži u jednom skladištu JNA, na poziv tog tzv. teritorijalca, zločinca, prišao da mu zapali cigaretu, doživeo da mu ovaj ispali tri hica u glavu i da ga usmrti.
...
Socijalistička partija Srbije

Slavica Đukić-Dejanović

Socijalistička partija Srbije - Jedinstvena Srbija | Predsedava
Gospodin Dragan Todorović ima reč.
...
Srpska radikalna stranka

Dragan Todorović

Srpska radikalna stranka
Dame i gospodo narodni poslanici, u predlogu Ministarstva odbrane u devet tačaka, što memoranduma, što sporazuma, postoji stvarno jedan ozbiljan problem i dilema koju bi morali da razrešimo.
Slušajući predsednika Zakonodavnog odbora na kojim principima se zasnivaju ovi sporazumi i memorandumi, stvarno imam ozbiljnu dilemu, jer je rečeno, da pre svega, ovi memorandumi i sporazumi vode računa o jednoj, i mislim da je to najbitnija stvar, a to je suverenitet i naše države i država sa kojima mi te sporazume potpisujemo.
Od ovih devet predloženih, osam država su one koje su priznale KiM. Sada stvarno ne znam kako je moguće da mi na osnovu ovakvih principa, a suverenitet treba da bude jedan od najvažnijih principa možemo da potpišemo sa ovim državama. Kakva je ovo poruka ostalim državama u svetu za čiju podršku se borimo da ne prihvate priznavanje nezavisnosti KiM? Ako mi reagujemo na ovakav način, oni priznali, a mi sa njima potpisali sporazume. Kakva smo mi to država?
Pogledajte kako se ponašaju normalne države? Šta rade da bi očuvali svoj integritet, dignitet, dostojanstvo. Pogledajte šta radi Turska. Iako je Amerika najvažniji partner, i vojni i ekonomski, u svakom pogledu, nijednog sekunda nije razmišljala, onog momenta kada je zaključila da je od strane Amerike naneta šteta i uvreda Turskoj, odmah su povukli svog ambasadora iz Njujorka.
Šta mi radimo? Mi okrećemo ne samo i drugi obraz, nego dopuštamo da od nas rade šta god hoće i ovo je nedopustivo. Posebno imajući u vidu neke države sa kojima ovaj sporazum potpisujemo.
Takođe ću se posebno osvrnuti na Sloveniju. Kakav to razlog Srbija ima da potpiše bilo šta sa Slovenijom? Šta još treba da nam učine, da bi vi najzad shvatili da sa Slovenijom ne možemo imati nikakve odnose? Da li treba da vas podsetim na krilaticu - Srbe na vrbe? Znate li gde je prvi put to izašlo? Godine 1914. u Sloveniji.
Od 1945. do 1995. godine nijedan Slovenac nije znao srpski jezik, a do 2000. godine svi su naučili. Čim je došao DOS na vlast, svi su naučili srpski jezik i došli kao pijavice da isisavaju iz Srbije sve ono što mogu, a nas baš briga. Mi treba svima da potpisujemo sporazume, jer navodno, to će doprineti miru, stabilnosti i očuvanju suvereniteta naše države. Na koji način? Kako je to moguće?
Da vas podsetim na 1987. godinu, na Cankarjev dom. Da li se sećate onog divljanja šiptarskih separatista koji su se tada zvali "iredenta"? Predsednika sindikata Jugoslavije, u to vreme Jože Smole, koji je još tada izjavio da se oni bore za svoja prava? Od tada su i ranije radili sve kako bi Srbiji naneli najteže moguće udarce. Treba li da vam govorim o tome šta su slovenački instruktori radili na KiM? To bi vi, gospođo Đukić-Dejanović, trebalo da znate.
Mi preko svega toga prelazimo. Koji su to razlozi? Zato što apsolutno nemamo osećaj odgovornosti za sopstvenu državu, za ono što je interes naše države. Interes naše države je očuvanje suvereniteta naše države, da onemogućimo prihvatanje nezavisnosti KiM. Ovakvim prihvatanjem sporazuma, ohrabrićemo druge države da priznaju nezavisnost KiM, jer će shvatiti da od Srbije, ne samo da neće biti nikakvih protesta, nego da će se preko toga preći bez ikakvog problema i da će moći da sarađuju kako oni hoće i kako njima odgovara.
...
Socijalistička partija Srbije

Slavica Đukić-Dejanović

Socijalistička partija Srbije - Jedinstvena Srbija | Predsedava
Gospođa Nada Kolundžija ima reč. Izvolite.
Kojim povodom?

Nada Kolundžija

Za evropsku Srbiju
Pravo na repliku. Javljam se na osnovu Poslovnika.