DRUGA SEDNICA, PRVOG REDOVNOG ZASEDANjA, 15.04.2010.

8. dan rada

OBRAĆANJA

...
Socijalistička partija Srbije

Slavica Đukić-Dejanović

Socijalistička partija Srbije - Jedinstvena Srbija | Predsedava
Nema povrede Poslovnika i sve što ste izneli apsolutno se ne može podvesti pod argumentaciju da je povređen Poslovnik.

Da li želite da se parlament izjasni u danu za glasanje? (Ne.) Zahvaljujem. Nemate pravo na repliku.

Prelazimo na 45-58. tačku dnevnog reda: – PREDLOZI ZAKONA O POTVRĐIVANjU SPORAZUMA O EKONOMSKOJ I SARADNjI U OBLASTI INFRASTRUKTURNIH PROJEKATA SA TURSKOM, EKONOMSKOJ SARADNjI I PODSTICANjU I ZAŠTITI ULAGANjA SA CRNOM GOROM I PORTUGALOM, SA KUVAJTOM O EKONOMSKO-TEHNIČKOJ SARADNjI I TURIZMU, KONVENCIJE O PRIVREMENOM TURIZMU, SA MALTOM, ČEŠKOM, ESTONIJOM, IRSKOM, LIBIJOM I KATAROM O IZBEGAVANjU DVOSTRUKOG OPOREZIVANjA DOHOTKA I IMOVINE (zajednički jedinstveni pretres)

Saglasno članu 88. stav 1. Poslovnika Narodne skupštine, obaveštavam vas da sam, povodom zajedničkog jedinstvenog pretresa o tačkama od 45. do 58. dnevnog reda, pored predstavnika predlagača dr Diane Dragutinović, ministra finansija i mr Mlađana Dinkića, potpredsednika Vlade i ministra ekonomije i regionalnog razvoja, pozvala da sednici prisustvuju i Vesna Arsić i Goran Petković, državni sekretari u Ministarstvu ekonomije i regionalnog razvoja, Vuk Đoković i Vesna Hreljac-Ivanović, pomoćnici ministra finansija, Jelena Marjanović i Renata Pindžo, pomoćnici ministra ekonomije i regionalnog razvoja, Ljiljana Milić, šef Odseka i Vera Janković, viši savetnik u Ministarstvu ekonomije i regionalnog razvoja, mr Dejan Dabetić, viši savetnik u Ministarstvu finansija, Stanka Radan, Srđan Stević, Vojislav Vučković i Jasmina Roskić, iz Ministarstva ekonomije i regionalnog razvoja.

Saglasno odluci Narodne skupštine da se obavi zajednički jedinstveni pretres o predlozima zakona o potvrđivanju međunarodnih sporazuma pod tačkama 45. do 58. dnevnog reda, a pre prelaska na zajednički jedinstveni pretres, podsećam vas da je, shodno članu 94. Poslovnika Narodne skupštine, ukupno vreme rasprave za poslaničke grupe iznosi pet časova i da se raspodeljuje na sledeći način: Poslaničkoj grupi Za evropsku Srbiju pripada jedan sat, 33 minuta i 36 sekundi; Poslaničkoj grupi SRS - jedan sat, sedam minuta i 24 sekunde; Poslanička grupa G17 Plus - 28 minuta i 48 sekundi; Poslanička grupa DSS-Vojislav Koštunica - 25 minuta i 12 sekundi; Poslanička grupa "Napred Srbijo" - 25 minuta i 12 sekundi; Poslanička grupa SPS-JS - 18 minuta; Poslanička grupa LDP - 14 minuta i 24 sekunde; Poslanička grupa Nova Srbija - 10 minuta i 48 sekundi; Poslanička grupa manjina - osam minuta i 24 sekunde i Poslanička grupa PUPS - šest minuta.

Saglasno članu 93. stav 3. Poslovnika Narodne skupštine, narodni poslanici koji nisu članovi ni jedne poslaničke grupe imaju pravo da govore jednom do pet minuta.

Molim poslaničke grupe, ako to već niste učinili, da podnesete prijave za reč, sa redosledom narodnih poslanika.

Obaveštavam vas da su poslaničke grupe ovlastile da ih po ovim tačkama dnevnog reda predstavljaju: narodni poslanik Dragan Stevanović – SRS. Ostalih predloga nema.

Saglasno članu 152. stav 3, a shodno članu 142. stav 2. Poslovnika Narodne skupštine, otvaram zajednički jedinstveni pretres o Predlogu zakona o potvrđivanju Sporazuma između Vlade Republike Srbije i Vlade Republike Turske o ekonomskoj saradnji; Predlogu zakona o potvrđivanju Sporazuma između Vlade Republike Srbije i Vlade Republike Turske o saradnji u oblasti infrastrukturnih projekata, Predlogu zakona o potvrđivanju Sporazuma o ekonomskoj saradnji između Vlade Republike Srbije i Vlade Crne Gore; Predlogu zakona o potvrđivanju Sporazuma između Republike Srbije i Crne Gore o uzajamnom podsticanju i zaštiti ulaganja; Predlogu zakona o potvrđivanju Sporazuma između Republike Srbije i Republike Portugal o uzajamnom podsticanju i zaštiti ulaganja; Predlogu zakona o potvrđivanju Sporazuma o ekonomskoj i tehničkoj saradnji između Vlade Republike Srbije i Vlade Države Kuvajt; Predlogu zakona o potvrđivanju Sporazuma između Vlade Republike Srbije i Vlade Države Kuvajt o saradnji u oblasti turizma; Predlogu zakona o potvrđivanju Konvencije o privremenom uvozu; Predlogu zakona o potvrđivanju Ugovora između Republike Srbije i Malte o izbegavanju dvostrukog oporezivanja u odnosu na poreze na dohodak; Predlogu zakona o potvrđivanju Protokola između Vlade Republike Srbije i Vlade Češke Republike, uz Ugovor između Saveta ministara Srbije i Crne Gore i Vlade Češke Republike o izbegavanju dvostrukog oporezivanja u odnosu na poreze na dohodak i na imovinu; Predlogu zakona o potvrđivanju Ugovora između Republike Srbije i Republike Estonije o izbegavanju dvostrukog oporezivanja u odnosu na poreze na dohodak; Predlogu zakona o potvrđivanju Ugovora između Republike Srbije i Irske o izbegavanju dvostrukog oporezivanja u odnosu na poreze na dohodak; Predlogu zakona o potvrđivanju Ugovora između Republike Srbije i Velike Socijalističke Narodne Libijske Arapske Džamahirije o izbegavanju dvostrukog oporezivanja u odnosu na poreze na dohodak; Predlogu zakona o potvrđivanju Ugovora između Vlade Republike Srbije i Vlade Države Katar o izbegavanju dvostrukog oporezivanja u odnosu na poreze na dohodak.

Određujem pauzu od 60 minuta. Dakle, u 18.20 časova nastavljamo rad.

Imam dve mogućnosti, ili da vam sada dam reč ili posle pauze. Dajem vam reč sada, u prenosu smo.
...
Srpska napredna stranka

Jorgovanka Tabaković

Napred Srbijo
Želeći upravo da vas pitam, u vezi sa članom 100, mogućnošću da istog trenutka kada vi povredite Poslovnik, a po članu 85, upitam – da li je po sredi neka vanredna okolnost zbog koje čitav dan radimo, a ne možemo da dobijemo pauzu, po kojoj ne možemo ni da saznamo na kojoj se tački dnevnog reda nalazimo, s obzirom na brzinu kojom čitate? Zaista sam, zbog svog odsustva od nekih sat vremena, htela da pitam – da li su nastale neke vanredne okolnosti zbog kojih radimo ovakvom dinamikom danas? To je bilo moje pitanje, a u vezi sa vašom povredom Poslovnika zbog davanja pauze u toku onog vremena kada se u stvari završava uobičajeni dnevni rad.
...
Socijalistička partija Srbije

Slavica Đukić-Dejanović

Socijalistička partija Srbije - Jedinstvena Srbija | Predsedava
Gospođa Čomić, koja je predsedavala u vreme kada je dato objašnjenje predsedništva, dakle, u ime svih nas je sve detalje, odnosno dala praktično odgovor na ovo vaše sada postavljeno pitanje.

Dakle, to je bilo negde oko 14.00 časova, kada je odlučeno da ćemo raditi po tački dnevnog reda koja bude u 18.00 časova na dnevnom redu i nakon završetka. Ocenili smo, daću vam reč, samo da vam odgovorim na ovo pitanje, dakle, onda je već planirano da se danas radi i nakon 18.00 časova, i to po tački koja bude na dnevnom redu. Mi jesmo prešli na tu tačku. Poslanici imaju pravo na pauzu od jednog sata i upravo sam tu pauzu odredila.

Izvolite, imate reč, ponovo reklamiranje Poslovnika.
...
Srpska napredna stranka

Jorgovanka Tabaković

Napred Srbijo
Reklamiram povredu Poslovnika po osnovu toga što to nije učinjeno danas prvi put. Mi smo juče započeli rad, da ste na samom otvaranju sednice produžili rad preko 18.00 časova, a sa tačkom koja će se naći u tom trenutku na dnevnom redu, gospođa Čomić se odlično seća, imamo stenogram, rekavši da će, ako završimo prethodni set tačaka, sednica biti nastavljena posle 18.00 časova, a sa setom tačaka koji je razmatrao odeljak koji se ticao i onih pravila oko telekomunikacija. Znači, od juče ste uveli pravilo da se u 10.00 sati, prilikom otvaranja sednice, sednica produžava preko 18.00 časova, što znači da je reč o planu koji predstavlja vaš neki neuobičajeno brzi tok rada, koji zaista  ne omogućava čoveku da prati sednicu svojim, iako vanrednim, fizičkim i mentalnim snagama. Znači, nije novina, od juče radimo ovako, ne znam zašto.
...
Socijalistička partija Srbije

Slavica Đukić-Dejanović

Socijalistička partija Srbije - Jedinstvena Srbija | Predsedava
Poslovnik daje mogućnost da tokom radnog dana imamo jednu pauzu od jednog sata u vreme kada predsedavajući ocene da je to najcelishodnije, a zaista uzimajući u obzir i mentalne i fizičke sposobnosti svih nas. Sumnjam da je veliki problem, posebno za intelektualku vašeg tipa, da prati ovo. Zahvaljujem.

(Posle pauze – 18.20)
...
Socijalistička partija Srbije

Slavica Đukić-Dejanović

Socijalistička partija Srbije - Jedinstvena Srbija | Predsedava
Dame i gospodo narodni poslanici,  nastavljamo rad. Da li predstavnik predlagača želi reč? (Da.) Izvolite, gospođo ministar.

Diana Dragutinović

Dame i gospodo poštovani narodni poslanici, pred vama se nalaze predlozi zakona za potvrđivanje bilateralnih sporazuma, dakle njih sedam, i to o ekonomskoj saradnji Republike Srbije sa dve zemlje, Republikom Turskom i Crnom Gorom, zatim o uzajamnom podsticanju i zaštiti ulaganja, takođe, sa dve zemlje, Crnom Gorom i Portugalijom, o saradnji u oblasti infrastrukture sa Turskom, o ekonomskoj i tehničkoj saradnji sa Kuvajtom i o saradnji u turizmu sa Kuvajtom.
Pored predloga zakona za potvrđivanje bilateralnih sporazuma, pred vama se nalazi i međunarodna konvencija o privremenom uvozu. Radi se o tzv. Istanbulskoj konvenciji i, konačno, šest predloga zakona o potvrđivanju ugovora o izbegavanju dvostrukog oporezivanja između Republike Srbije, s jedne strane, i Estonije, Irske, Katara, Libije, Malte i Češke Republike.
Dozvolićete mi da kažem par reči o sporazumima, pre svega o Sporazumu o ekonomskoj saradnji između vlada Republike Srbije i Crne Gore. Ne bih govorila ovde o tome da nam je Crna Gora relativno značajan partner i, drugo, sused, da sa Crnom Gorom imamo razmenu oko milijardu dolara, da postoje mnoga područja koja zaslužuju da se intenziviraju u razmeni, tako da osnovni elementi ovog sporazuma jesu prioritetne oblasti, kao i zadaci mešovite komisije.
Kao prioritetne oblasti utvrđene su veoma široke oblasti: industrija, poljoprivreda, šumarstvo, energetika, istraživanje i razvoj građevinske industrije, saobraćaj, zaštita životne sredine, turizam. Dakle, vrlo široko.
Slično je i sa Turskom. Definisan je veliki broj prioritetnih oblasti, ali ovu priliku bih iskoristila i podsetila vas na aktivnosti koje je Vlada Republike Srbije imala u odnosu na Tursku u 2009. godini. Ako se sećate, potpisan je Sporazum o slobodnoj trgovini, a primena ovog sporazuma počinje od 1. maja. Takođe, postoji saradnja u oblasti infrastrukturnih projekata, koja se u prvoj fazi odnosi na finansiranje magistralnih puteva u Raškoj oblasti. To su putevi Sjenica – Novi Pazar i Novi Pazar – Tutin.
Budžetom Republike Srbije za 2010. godinu planirano je za ove puteve 30 miliona dolara, kredit obezbeđuje "Eksim" banka Turske.
Kao što vam je poznato, međunarodni zakonski okvir za strana ulaganja predstavljaju međunarodni multilateralni sporazum i regionalni i bilateralni sporazumi. Oktobra 2007. godine Vlada je donela tipski nacrt bilateralnih sporazuma o podsticanju i zaštiti ulaganja Republike Srbije i ti tipski sporazumi imaju svoje standarde.
Standardi su pravičan i ravnopravan tretman, tretman najpovlašćenije nacije, zabrana primene diskriminatornih mera prema stranim ulagačima, pravo na pravičnu nadoknadu u slučaju izvršene eksproprijacije, pravo na naknadu gubitaka, pravo na slobodu transfera prihoda od ulaganja i pravo na međunarodnu arbitražu.
Republika Srbija je do sada usvojila 44 bilateralna sporazuma. Među njima sa svim bivšim jugoslovenskim republikama, sa svim susedima i uglavnom sa svim zemljama EU.
Podsećam vas takođe na bilateralni Sporazum o ekonomskoj i tehničkoj saradnji sa Kuvajtom. Sa Kuvajtom smo do 1990. godine imali vrlo značajne ekonomske odnose. Saradnja se odigravala u oblasti investicija, odbrane, finansijsko-bankarskog sektora robne razmene. Nakon 1990. godine saradnja je utihnula. Ovo je bio način da se saradnja sa Kuvajtom vrati na onaj nivo koji je bio devedesetih godine.
Sledeća grupa zakona o kojoj bih takođe dala nekoliko rečenica jesu zakoni o potvrđivanju ugovora o izbegavanju dvostrukog oporezivanja.
Kao što svi ovde znamo, jedan od osnovnih postulata dobrog poreskog sistema jeste da svaki dinar prihoda treba da bude oporezovan jedanput i samo jedanput.
Ukoliko više puta oporezujete jedan isti dinar prihoda, to govori o neefikasnom poreskom sistemu ili, slično tome, ukoliko je neki dinar ostao neoporezovan, to takođe govori o neefikasnom poreskom sistemu.
Naravno, u životu postoje slučajevi kada ste u mogućnosti da jedan isti dinar oporezujete dva ili tri puta, i to su sledeće situacije – princip rezidentnosti i princip izvora.
Princip rezidentnosti - svi rezidenti jedne zemlje se oporezuju na osnovu dohotka koji ostvare, bez obzira gde su taj dohodak ostvarili. Mogu da taj dohodak ostvare i u nekoj drugoj zemlji.
Princip izvora – sav dohodak koji se ostvari u jednoj zemlji je predmet oporezivanja, bez obzira ko ga je ostvario, rezident ili nerezident.
Kod kojih se poreskih oblika najčešće javlja ovaj problem? To je porez na dohodak, dobit, porez na imovinu. Upravo zbog toga, da bi se izbeglo dvostruko oporezivanje, odnosno poreski sistemi učinili efikasnim, postoje dva načina.
Jedan način jeste da unilateralno zemlja odluči da ne oporezuje dva puta i drugi način jesu bilateralni sporazumi.
Kada su u pitanju bilateralni sporazumi, ovi koji su pred vama danas na dnevnom redu, dakle, uglavnom se odnose na porez na dohodak i u jednom slučaju na porez na dobit. Podsetila bih vas da su prvi bilateralni sporazumi krenuli od 60-ih godina.
Mi smo imali prve bilateralne odnose o izbegavanju dvostrukog oporezivanja 1974. godine sa Francuskom, a postao je aktivan 1975. godine. Danas imamo 37 ratifikovanih u obe zemlje.
Znači, ugovori koji su u primeni, 12 potpisanih, a još neratifikovanih, 13 završenih pregovora i 10 pregovora je u toku. Negde ih je ukupno 70-ak. Uglavnom razvijene zemlje imaju oko sto ovakvih sporazuma. Hvala na pažnji, a sada vama dajem reč.
...
Socijalistička partija Srbije

Slavica Đukić-Dejanović

Socijalistička partija Srbije - Jedinstvena Srbija | Predsedava
Da li izvestioci nadležnih odbora žele reč: Odbor za saobraćaj i veze, Odbor za trgovinu i turizam, Odbor za finansije i Zakonodavni odbor – ne?

Da li poslanici Velimir Ilić i Milan Veselinović, koji su na sednici Odbora za saobraćaj i veze izdvojili mišljenje, žele reč?

Gospodin Milan Veselinović želi reč. (Zoran Krasić, sa mesta: Opozicija vodi 17 prema devet u odnosu vlast.)

Milan Veselinović

Srpska radikalna stranka
Dame i gospodo narodni poslanici, evo gospodin Krasić reče sa koliko opozicija poslanika vodi. Stvarno pred praznom salom govoriti je malo čudno i teško. No, to je stvar vas koji ste u toku dana nametnuli da se više od 30 tačaka raspravlja i normalno da su narodni poslanici umorni i ne mogu da se snađu, vezano za ovolike zakone, sporazume, ugovore itd.
Ispred SRS izdvojio sam mišljenje u vezi ovog seta sporazuma, ima ih sedam, odnosno posebno sam bacio akcenat na zakon u vezi između Sporazuma Srbije i Turske u vezi infrastrukturnih projekata. Ovo mišljenje sam izdvojio i sa ekonomskog i sa političkog aspekta, znači iz dva razloga. Prvo ću reći ekonomski razlog.
S obzirom da se ovaj zakon, odnosno sporazum odnosi na Rašku oblasti kako kaže gospođa Dragutinović, mada oni koji pišu ove sporazume, ugovore i zakone govore nažalost o "Sandžaku". Naime, ovaj zakon predviđa sporazum sa Turskom u vezi izgradnje puteva Novi Pazar – Tutin i Novi Pazar – Sjenica. To je kao prioritet, a ostale oblasti, vezano za ekonomsku saradnju, onda tehničku saradnju i socijalnu su uglavnom sporazumi, gde se daje obrazloženje – kako će se širiti stari prijateljski odnosi sa Turskom.
Znate, potičem iz tih krajeva gde su sveži ostaci Otomanskog carstva, Otomanske imperije, gde se i danas govori, ne znam – turska kaldrma, turska ćuprija, turska česma, turski bedem, turska džada, a verovatno će se sada govoriti i turska magistrala.
No dobro, činjenica je, a na Odboru sam se zalagao i uvek govorim da je najlošija infrastruktura, posebno putna, u Raškoj oblasti. Svaki dobronamernik koji napravi tamo i metar puta, asfaltnog puta ili bilo šta učini za taj kraj, zahvalio bih mu se i bio bih srećan.
U ovom slučaju, iz ekonomskih razloga, želeo bih samo da vam pročitamo obrazloženje koje ste vi ovde napisali, vezano za ovaj sporazum. Kaže se – zaključivanje sporazuma ima pre svega za cilj privlačenje turskih investicija u Republici Srbiji i angažovanje turskih preduzeća na izgradnji infrastrukturnih objekata od strateškog značaja za Republiku Srbiju, jer se realizuje kroz kreditiranje pod posebnim povoljnim uslovima.
Onda dalje kaže – sa srpskom stranom je dogovoreno da prioritetni projekat po ovom sporazumu bude izgradnja i rekonstrukcija putne infrastrukture u Republici Srbiji i to državnih puteva Novi Pazar – Tutin R11 – 8a i Novi Pazar – Sjenica, MA, kao i pripadajućih putnih objekata.
Poslovni predlog za saradnju je za realizacija projekata koji bi se finansirali iz Eksim banke Turske, pod beneficiranim uslovima, da bude angažovana odgovarajuća turska kompanija i za otplatu kredita da bude obezbeđena državna garancija. To sam pročitao radi građana i radi poslanika – da čuju kakav mi sporazum pravimo i na čiju štetu ide.
Razumem da je neko donirao, pa kao što sam rekao neka se zove i turska džada ili magistrala, ali u ovom slučaju – daje se kredit od 30 miliona dolara, Eksim banka iz Turske, a isti taj posao da obavljaju turska preduzeća i kompanije, a mi normalno dajemo garanciju i vraćamo kredit. Znači, to je ono što je zabrinjavajuće u ovom sporazumu.
Znate, turska ekspanzija i na Balkan i na Srednju Aziji, kao i na Kavkaz, od raspada Sovjetskog Saveza se širi, posebno prema Balkanu, BiH, Srbiji i Makedoniji, a pre svega Raškoj oblasti i KiM. Postoje, znači, pretenzije da i preko ovih ulaganja neko ovo zloupotrebi, a mnoga ispitivanja analitička, kao i geopolitička, pokazuju da su to tendencije sadašnje Turske.
Ovo ću potkrepiti samo nekim činjenicama, u vezi ove strategije, a odnose se i za izjavu turskog zvaničnika, tj. ta strategija je oprezno plasirana prilikom posete turskog premijera Taipa Erdogana Sarajevu, po određenom planu, da oko osam miliona turskih državljana, poreklom iz BiH, Srbije i Makedonije, može ukoliko to želi da dobije dvojno državljanstvo – tursko, koje već ima, i one zemlje iz koje su emigrirali. Ta ideja je…
...
Socijalistička partija Srbije

Slavica Đukić-Dejanović

Socijalistička partija Srbije - Jedinstvena Srbija | Predsedava
Prošlo je pet minuta. Zamoliću vas da završite.