DRUGA SEDNICA, PRVOG REDOVNOG ZASEDANjA, 15.04.2010.

8. dan rada

OBRAĆANJA

...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju | Predsedava
Narodni poslaniče, pretpostavljam da znate bolje nego ja da povrede Poslovnika nema i da je minut i 55 sekundi koliko ste govorili zloupotreba člana 100. Zahvaljujem i na citiranju člana, ali obrazloženje kaže – sa prekidom od jednog sata.
Vaša želja da govorite o praksi je ispravna, dobra i možemo se o praksi slagati ili ne, ali kršenja Poslovnika nema. Dobili ste pravo da govorite, pošto me na to obavezuje član 100. stav 1. Kada otvorim zajednički jedinstveni pretres, Narodna skupština će dobiti obaveštenje o tome kada će danas, u toku radnog dana, biti prekid od jednog sata, na čega me obavezuje član 85. stav 1.
Prelazimo na 31-44. tačku dnevnog reda: – PREDLOZI ZAKONA O POTVRĐIVANjU DOKUMENATA O MEĐUNARODNOJ SARADNjI U OBLASTI VIZNOG REŽIMA, KULTURE, OBRAZOVANjA I PRAVNE POMOĆI ITD (zajednički jedinstveni pretres)
Dakle, saglasno članu 88. stav 1. Poslovnika Narodne skupštine, obaveštavam Narodnu skupštinu da je predsednica Narodne skupštine, povodom zajedničkog jedinstvenog pretresa o tač. od 31. do 44. dnevnog reda, pored predstavnika predlagača, Dragana Šutanovca, ministra odbrane, i Snežane Malović, ministarke pravde, pozvala da sednici prisustvuju i Mirko Stefanović, državni sekretar u Ministarstvu spoljnih poslova, Slobodan Homen, državni sekretar u Ministarstvu pravde, Momirka Marinković, pomoćnica ministra spoljnih poslova, Vojkan Simić, pomoćnik ministra pravde, Milorad Todorović, sekretar Ministarstva unutrašnjih poslova, Nenad Banović, načelnik Uprave i Dražen Maravić, šef Biroa u Ministarstvu unutrašnjih poslova, Danica Bajić, direktorka Direkcije za međunarodnu, kulturnu, prosvetnu, naučno-tehnološku i sportsku saradnju u Ministarstvu spoljnih poslova i Dubravka Radević, savetnica u Direkciji, zatim, Sanja Milinković, načelnica Službe za međunarodne poslove, Božidar Jovanović, v.d. načelnika u Ministarstvu spoljnih poslova i Goran Tokić, viši savetnik, Milisav Čogurić, samostalni savetnik i Vladimir Đeklić, savetnik u Ministarstvu pravde.
Saglasno odluci Narodne skupštine da se obavi zajednički jedinstveni pretres o predlozima zakona iz dnevnog reda po tačkama 31. do 44, a pre otvaranja zajedničkog jedinstvenog pretresa, podsećam vas da, prema članu 152. stav 3. a shodno članu 94. Poslovnika Narodne skupštine, ukupno vreme rasprave za poslaničke grupe iznosi pet časova, kao i da se ovo vreme raspoređuje na poslaničke grupe srazmerno broju narodnih poslanika članova poslaničkih grupa, i to: Poslanička grupa Za evropsku Srbiju - jedan sat, 33 minuta i 36 sekundi; Poslanička grupa SRS - jedan sat, sedam minuta i 12 sekundi; Poslanička grupa G17 plus - 28 minuta i 48 sekundi; Poslanička grupa DSS - 25 minuta 12 sekundi; Poslanička grupa "Napred Srbijo" - 25 minuta i 12 sekundi; Poslanička grupa SPS - JS - 18 minuta; Poslanička grupa LDP - 14 minuta i 24 sekundi; Poslanička grupa Nova Srbija - 10 minuta i 48 sekundi; Poslanička grupa manjina - osam minuta i 24 sekunde i Poslanička grupa PUPS - šest minuta.
Saglasno članu 93. stav 3. Poslovnika Narodne skupštine, narodni poslanici koji nisu članovi nijedne poslaničke grupe imaju pravo da govore svako po jednom do pet minuta.
Molim poslaničke grupe, ukoliko to već nisu učinile, da odmah podnesu prijave za reč, sa redosledom narodnih poslanika.
Obaveštavam vas da su poslaničke grupe ovlastile da ih predstavljaju narodna poslanica Elvira Kovač, poslaničku grupu manjina. U toku rada, ako još neka od poslaničkih grupa bude ovlastila predstavnika, samo dostavite da bi Narodna skupština bila obaveštena.
Dakle, saglasno članu 152. stav 3. i članu 142. stav 2. Poslovnika Narodne skupštine otvaram zajednički jedinstveni pretres o Predlogu zakona o potvrđivanju Sporazuma između Republike Srbije i Švajcarske Konfederacije o olakšanoj proceduri za izdavanje viza, Predlogu zakona o potvrđivanju Sporazuma između Vlade Republike Srbije i Vlade Republike Kazahstana o ukidanju viza za nosioce diplomatskih i službenih pasoša, Predlogu zakona o potvrđivanju Sporazuma između Republike Srbije i Kraljevine Norveške o olakšanoj proceduri za izdavanje viza, Predlogu zakona o potvrđivanju Sporazuma između Vlade Republike Srbije i Vlade Republike Turske o tehničkoj i finansijskoj saradnji, Predlogu zakona o potvrđivanju Sporazuma o osnivanju i Statuta Evropske organizacije za javno pravo, Predlogu zakona o potvrđivanju Sporazuma između Srbije i Crne Gore i Sjedinjenih Američkih Država o zapošljavanju lica koja žive u zajedničkom domaćinstvu sa članovima diplomatsko-konzularnih predstavništava koji službuju u Srbiji i Crnoj Gori, odnosno u Sjedinjenim Američkim Državama, Predlogu zakona o potvrđivanju Dopunskog protokola uz Ženevsku konvenciju od 12. avgusta 1949. godine o usvajanju dodatnog znaka raspoznavanja (Protokol III), Predlogu zakona o potvrđivanju Sporazuma između Vlade Republike Srbije i Vlade Republike Italije o saradnji u oblasti kulture i obrazovanja, Predlogu zakona o potvrđivanju Konvencije o dostavljanju u inostranstvu sudskih i vansudskih akata u građanskim i trgovačkim stvarima, Predlogu zakona o potvrđivanju Konvencije o izvođenju dokaza u inostranstvu u građanskim i trgovačkim stvarima, Predlogu zakona o potvrđivanju Ugovora između Republike Srbije i Crne Gore o pravnoj pomoći u građanskim i krivičnim stvarima, Predlogu zakona o potvrđivanju Ugovora između Republike Srbije i Crne Gore o izručenju, Predlogu zakona o potvrđivanju Ugovora između Republike Srbije i Crne Gore o međusobnom izvršavanju sudskih odluka u krivičnim stvarima, Predlogu zakona o potvrđivanju Konvencije Saveta Evrope o zaštiti dece od seksualnog iskorišćavanja i seksualnog zlostavljanja.
Pre nego što dam reč predstavnicima predlagača, na osnovu člana 85. stav 5. obaveštavam Narodnu skupštinu da ćemo danas raditi i posle 18.00 časova raspravom o tačkama dnevnog reda koje u tom trenutku budu predmet našeg rada, da ćemo na osnovu člana 85. stav 1. prekid od jednog sata koristiti oko 16.30, 16.45 ili između 16.15 i 16.45, početak pauze, i da ćemo u toku današnjeg dana, ukoliko pre 18.00 časova dovršimo raspravu o upravo otvorenim tačkama dnevnog reda, preći na zajednički jedinstveni pretres tačaka koje slede i nakon ovih po dnevnom redu.
U skladu sa članom 37. stav 3. Poslovnika Narodne skupštine poslaničku grupu SRS u raspravi predstavljaće, odnosno ovlašćeni predstavnik biće narodni poslanik Zoran Krasić.
Da li predstavnici predlagača žele reč? (Da.)
Ministar, Dragan Šutanovac.
...
Demokratska stranka

Dragan Šutanovac

Vrlo ću biti kratak, vidim da postoji nervoza zbog te pauze, pa neću da uzimam puno vremena.
Radi se o zakonima o potvrđivanju sporazuma, memoranduma i ostalih sporazuma koji su potpisani između Vlade Republike Srbije sa veliki brojem zemalja i koji se tiču najpre statusa naših građana po pitanju vizne liberalizacije i mogućnosti kretanja u zemljama, kako Evrope, tako i zemljama koje nisu članice EU.
Sa druge strane, postoji niz drugih sporazuma koji se tiču saradnje u oblasti kulture, ali učestvovaću u raspravi. Ne želim da zauzimam sada vreme, jer vidim da se svima žuri da se ovo završi što je moguće brže, kako bi išli na pauzu.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju | Predsedava
Da li izvestilac Zakonodavnog odbora, narodni poslanik Vlatko Ratković, predsednik Odbora, želi reč? (Ne.)
Da li izvestilac Odbora za pravosuđe i upravu, narodni poslanik Boško Ristić, predsednik Odbora, želi reč? Ne, nije prisutan.
Da li izvestilac Odbora za odbranu i bezbednosti, narodni poslanik Dušan Bajatović, želi reč? (Ne.)
Da li narodna poslanica Vjerica Radeta, koja je izdvojila mišljenje na sednici Odbora za pravosuđe i upravu, želi reč? Da.
Reč ima narodna poslanica Vjerica Radeta.
...
Srpska radikalna stranka

Vjerica Radeta

Srpska radikalna stranka
Dame i gospodo, osnovni razlog zbog čega sam izdvojila mišljenje po ovim tačkama dnevnog reda jeste činjenica da je neprimereno da se o 16 tačaka dnevnog reda raspravlja u jedinstvenoj raspravi.
Na sednici Odbora za pravosuđe i upravu, gde sam izdvojila mišljenje, nije bilo predstavnika Vlade s kojima smo mogli na Odboru da razgovaramo, a s obzirom da u javnosti stalno potencirate i da suština parlamentarnog rada treba da bude u odborima, videli smo i znamo dobro da to nije tako.
Zato želim, pre svega zbog javnosti, da kažem da na taj način obmanjujete javnost i da vam to služi samo kao izgovor kada vas neko pita zašto su prazne, kao sada, klupe poslanika vladajuće koalicije. Svega četiri ili pet poslanika su trenutno u sali.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju | Predsedava
Molim vas da vodite računa o ugledu Narodne skupštine, da ne prebrojavate poslanike nijedne poslaničke grupe i da ne iznosite neistine o obmanjivanju javnosti.
Naša zajednička obaveza je da zajedničkim radom doprinosimo ugledu Narodne skupštine, a to se postiže striktnom primenom odredbi Poslovnika, te vas molim, ne sumnjajući da znate koje su odredbe, da ih se striktno pridržavate. Nastavite.
...
Srpska radikalna stranka

Vjerica Radeta

Srpska radikalna stranka
Hvala lepo. Molim gospodu iz RTS-a koji prate rad ovog parlamenta u direktnom prenosu da pokažu javnosti da li sam malopre obmanula javnost kada sam rekla da ovde nema uglavnom predstavnika vladajuće većine…
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju | Predsedava
Narodna poslanice, upozoravam vas. Rekla sam da ne možete da govorite da radna tela i Skupština obmanjuju javnost, a vi kao narodna poslanica ne možete da prebrojavate poslanike nijedne poslaničke grupe i da činite verbalno bilo šta što podrazumeva kršenje Poslovnika Narodne skupštine.
Istovremeno vas podsećam da je Poslovnikom Narodne skupštine jasno propisano šta znači izdvojeno mišljenje i obaveza narodnog poslanika koji izdvaja mišljenje na sednici radnog tela u odnosu na stav radnog tela na kojem se mišljenje izdvaja je vrlo precizno definisano odredbama Poslovnika Narodne skupštine, te vas molim da se i tih odredaba pridržavate. Nastavite.
...
Srpska radikalna stranka

Vjerica Radeta

Srpska radikalna stranka
Hvala. Rekoh, izdvojila sam mišljenje zato što na Odboru kao radnom telu Narodne skupštine, Odboru za pravosuđe i upravu, nije bio prisutan predstavnik Vlade. Nemoguće je raspravljati u odboru o bilo kom predlogu Vlade ako na sednici Odbora ne prisustvuje predstavnik te Vlade koja predlaže određena akta na razmatranje i usvajanje Narodnoj skupštini. Da li je ovo tačno, u skladu sa Poslovnikom, gospođo Čomić, precizno?
Neverovatno je da se ovoliko tačaka spoji u jednu jedinstvenu raspravu, pogotovo što u određenom broju ovih tačaka nema dodirnih tačaka u skladu sa Poslovnikom i nema poslovničke mogućnosti da se sve tačke na ovaj način spoje u jednu jedinstvenu raspravu.
Svi ovi predlozi zakona o potvrđivanju konvencija, sporazuma, ugovora itd, kao i oni o kojima smo raspravljali u ovoj prethodnoj objedinjenoj raspravi, nažalost, vređaju dostojanstvo građana Srbije. Ne sami tekstovi ovih zakona i ovih sporazuma, konvencija, teško je i nabrojati šta je sve u okviru 16 tačaka predviđeno, već način na koji predstavnici Vlade postupaju po ovim sporazumima, odnosno ovi sporazumi se potpisuju samo da bi se zadovoljila nekakva forma. Ovo u suštini, u najvećem broju slučajeva, i o tome ću govoriti i govorićemo o tome kada krene načelna rasprava, u najvećem broju slučajeva, ovi sporazumi se samo formalno potpisuju, a primenjuju se jednostrano.
Ako je u pitanju neki sporazum, neki ugovor, onda je podrazumevajuće da ugovorne strane imaju određena prava i određene obaveze u odnosu na taj sporazum ili ugovor koji su potpisali.
Nažalost, kada je u pitanju Republika Srbija, kada su u pitanju vlasti Republike Srbije, Vlada Republike Srbije, onda se ti sporazumi primenjuju jednostrano. Republika Srbija onda, odnosno vlast u Republici Srbiji, ne koristi ona prava koja joj daju ovi sporazumi, o kojima danas raspravljamo, a ne samo ovi, nego i mnogi koji su već ratifikovani i mnogi koji su potpisani, a nisu ratfikovani, već samo ona druga strana ugovornica, ona druga strana potpisnica, koristi maksimalno sva svoja prava, a predstavnici vlasti u Republici Srbiji koriste samo ono što su obaveze Republike Srbije.
Ne možete da nas ubedite da takav način primene ovih sporazuma može biti u interesu građana Srbije i da može biti u interesu države Srbije. Zato i na nadležnim odborima i ovde smo u obavezi da skrenemo pažnju građanima Srbije na štetočinsku vlast u Republici Srbiji, na štetočinsku, sada govorim u odnosu na ono što je sada na dnevnom redu.
Kada vam budemo navodili primere kako, moram da iskoristim taj izraz i izvinjavam se, kako neki drugi prave od nas budale, zato što na osnovu nekog potpisanog sporazuma mogu i da hapse naše ljude, mogu i da traže izručenje, a s druge strane, u nekim državama se kriju kriminalci iz Srbije, kriju se oni koji su vršili krivična dela po Srbiji. To je ono zbog čega vi potpisujete ove sporazume, da bi dali alibi onima koje, moram ipak da kažem, i vi štitite, jer im dozvoljavate na osnovu ovakvih sporazuma da se kriju tamo negde i da budu van domašaja. Hvala.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju | Predsedava
Pet minuta. Zahvaljujem.
Da li narodni poslanici Nataša Jovanović, Jadranko Vuković, Branimir Đokić i Dragan Todorović, koji su izdvojili mišljenje na sednici Odbora za odbranu i bezbednost, žele reč?
Narodna poslanica Nataša Jovanović. Izvolite.
...
Srpska napredna stranka

Nataša Jovanović

Gospođo Čomić, na sednici Odbora za odbranu i bezbednost smo izdvojili mišljenje, s obzirom na činjenicu da smo u prethodnoj diskusiji, odnosno setu ratifikacija imali ove vojne sporazume. Ovde se sada u ovoj novoj seriji, kao što je gospodin Martinović rekao, preko 10 tačka dnevnog reda nalaze i sporazumi o potvrđivanju Republike Srbije i Švajcarske Konfederacije o olakšanoj proceduri za izdavanje viza i Vlade Srbije i Vlade Republike Kazahstana o ukidanju viza za nosioce diplomatskih i službenih pasoša.
Kao poslanici SRS nismo bili protiv ovih sporazuma na sednici Odbora, ali smo u odnosu na Odbor imali drugačiji stav. Najpre, zbog činjenice da su pojedini od tih sporazuma potpisani, što se kaže, navrat-nanos, a sa druge strane, zato što smo smatrali da je odbor pre ovoga trebao da razmotri neka druga pitanja koja smo tražili.
Bili su tu i saradnici, gospodin Spasojević i ostali saradnici gospodina Šutanovca na toj sednici Odbora, da Odbor treba da se bavi onim što je prioritet za ovu državu, a to je stanje bezbednosti u zemlji, a ne ratifikacija ovih sporazuma što su u tom trenutku bile tačke dnevnog reda.
Nismo uspeli da dobijemo informaciju od gospodina Bajatovića koji trenutno i dalje vrši funkciju zamenika predsednika Odbora za odbranu i bezbednost, mada još uvek javnost nije obavestio o svom sukobu interesa i o svojim funkcijama kojih ima, kao što znate, više od ove poslaničke.
Insistirali smo i posle, kada nam je predloženo da o tome raspravljamo pod tačkom razno, napustili smo Odbor, jer se u tom trenutku nismo izborili, a s time apsolutno nisu imali nikakve veze prisutna gospoda iz Ministarstva odbrane, već sam zamenik predsednika Odbora, da razgovaramo o onome što je trenutno prioritet.
Jer, očigledno je da posle svih naših upozorenja i upozorenja ondašnjeg predsednika, gospodina Todorovića, koji je zato i smenjen, a svih nas i članova Odbora, i koji nismo, da mafija preti državi i da su to ozbiljne pretnje i da je u pitanju ne samo proces destabilizacije političkih prilika preko SNS i njenih čelnika, kako ovde u parlamentu, tako i njihovim delovanjem svuda, pa evo i sada, u kampanji za lokalne izbore, koje naravno finansiraju tajkuni i organizovane kriminalne grupe, već i zbog činjenice da ta tema treba da se otvori ovde u parlamentu.
Zbog toga smo izdvojili mišljenje, a Odbor je bio drugačijeg. Mi ćemo kasnije, u toku rasprave po ovim tačkama dnevnog reda koje su predložene, konkretno govoriću o onome što je vezano upravo za tu temu koju mi želimo da nametnemo, zbog interesa građana Srbije i zbog opasnosti u kojoj se država nalazi i svih ovih pretnji koje stižu od strane organizovanih kriminalnih grupa, mafije, koja naravno ne želi dobro i koja, u tom smislu, čini sve da se sve institucije sistema, pa uključujući i parlament, jer je to bio početak njihovog procesa pre godinu i po dana, kada je stvorena jedna nova vanparlamentarna grupa, pošto su oteti mandati SRS.
Ali, kasnije zaista imamo odličnu priliku da govorimo više o tome i nadam se i očekujem, gospodine Šutanovac, vi ste, pre svega, potpredsednik DS koja je na vlasti, čovek ste koji u pravom smislu reči je zadužen za jedan sektor bezbednosti, da se aktivno uključite u diskusiju.
Jer, ministar pravde, gospođa Malović, kojoj se takođe upućuju te pretnje, kao i gospodin Homen, državni sekretar koji je takođe pozvan, trenutno nisu u sali, možda će da pristignu, da razgovaramo o toj najozbiljnijoj i najopasnijoj stvari po našu državu i po naše društvo u celini.