Dame i gospodo poslanici, gospođo predsedavajuća, imajući u vidu da smo nedavno u ovom parlamentu doneli zakone koji se tiču angažovanja naših pripadnika Vojske i drugih snaga bezbednosti u multinacionalnim operacijama, ja ću, zaista, u kratkim crtama da obrazložim današnji predlog Godišnjeg plana upotrebe Vojske i drugih snaga odbrane u multinacionalnim operacijama van granica Republike Srbije, kao i da vam se stavim na raspolaganje da odgovaram po svim pitanjima.
Ministarstvo odbrane je, u saradnji sa Ministarstvom unutrašnjih poslova, izradilo ovaj predlog Godišnjeg plana, koji se radi na osnovu zakona, i po tom predlogu imaćete priliku da vidite, ako ste ga pročitali, da Srbija trenutno participira u pet mirovnih misija. Videćete da smo u dve mirovne misije samostalni, da smo u tri mirovne misije u sklopu drugih kontingenata, a da želimo da naše prisustvo proširimo – jedno je proširenje koje se odnosi na Bliski Istok, u mirovnu misiju UNTSO, koja bi podrazumevala dva vojna posmatrača, kao i proširenje u Kongu, u kome bismo se, eventualno, prema potrebama Ujedinjenih nacija pojavili sa vodom od 36 lica. A, postoji interesovanje i za Liban, gde bismo se, takođe, pojavili sa 36 lica.
Ono što je novitet i što je predviđeno ovim planom, a nadam se da će ući u realizaciju nakon potpisivanja sporazuma sa EU, koje očekujem da budu potpisani krajem februara meseca, koje će potpisati zamenik predsednika Vlade, gospodin Ivica Dačić, u ime Ministarstva unutrašnjih poslova, i za potrebe Ministarstva odbrane, gospodin Vuk Jeremić, ministar spoljnih poslova, a to je mogućnost učešća u prvim misijama EU i to će svakako biti jedna od istorijskih činjenica, imajući u vidu da je bivša Jugoslavija i sadašnja Srbija participirala do sada uvek, jedino i isključivo u misijama UN. Te misije, o kojima pregovaramo jesu misije u kojima bismo mi učestvovali simbolično, sa manjim brojem predstavnika naše vojske, ali simbolika je utoliko veća što po prvi put učestvujemo u misijama koje se vode od strane EU.
Poštujući Zakon o Vojsci, poštujući Povelju UN, smatramo da Srbija mora da bude svesna odgovornosti, ne samo za svoju granicu i za svoje građane unutar naše zemlje, već moramo biti svesni odgovornosti koja se očekuje od strane naše države i koja prevazilazi naše granice, i u skladu sa svim onim zemljama koje danas participiraju u mirovnim misijama, a verujte mi, teško da ćete naći ijednu, iole, važnu zemlju u međunarodnim političkim postulacijama koja ne participira u mirovnim misijama. Mi želimo da povećamo naše prisustvo i na taj način povećamo naš politički uticaj i van granica naše zemlje.
Ministarstvo odbrane je do sada angažovalo 212 pripadnika naše vojske u raznim mirovnim misijama, u čijem sastavu su, naglašavam, bile 23 žene, što znači da postoji interesovanje i od strane žena da učestvuju u mirovnim misijama. Takođe, veoma je važno da naglasim da u mirovne misije idu, jedino i isključivo, profesionalni pripadnici Vojske Srbije, na bazi dobrovoljnosti. Prema tome, nikoga ne možemo da nateramo, niti možemo u bilo čije ime da donesemo odluku. Da pojasnim – mi raspisujemo konkurs za učešće u mirovnoj misiji, a onda se nakon toga pripadnici Vojske javljaju na taj konkurs i, ukoliko prođu sve testove koji su neophodni ulaze u najuži broj onih koji mogu, eventualno, da budu poslati.
Ono što mogu da kažem jeste da u Ministarstvu odbrane postoji veliko interesovanje od strane pripadnika Vojske za učešće u mirovnim misijama, interesovanje kako komandnog kadra tako i onih koji su na nižem nivou, i to iz više razloga. Pored toga što bi se na taj način omogućila jedna finansijska injekcija za one koji rade u Vojsci, što je bitno na ličnom planu, ali ono što je važno za Vojsku, to je, da Vojska u realnim okolnostima ima mogućnost da izvodi određene operacije koje omogućavaju da budu na višem stepenu interoperabilnosti i obučenosti. Naravno da sve to ima i određene elemente opasnosti, ali, moram da vas podsetim da se radi o profesionalnim pripadnicima Vojske, koji su se opredelili za jedan poziv koji nije na spisku lakših poziva, već poziv koji je rizičan i taj poziv je podjednako rizičan kako u zemlji, tako i u inostranstvu.
Sredstva koja su neophodna za realizaciju, videćete kasnije, Predlog Godišnjeg plana, iznose oko 640 miliona dinara, od čega, oko, 107 miliona dobijamo po osnovu ugovora sa UN. Najveći deo ostalog dela sredstava odlazi upravo u ruke pripadnika Vojske Srbije koji su angažovani van granica naše zemlje, tako da bilo koji komentar koji bi govorio o tome da trošimo novac ne bi li bili negde u inostranstvu ne odgovara istini. Želim da naglasim da trošimo novac upravo na pripadnike Vojske, kao i da se taj novac na neki način vraća putem realizacije u našu zemlju i u budžet.
Ovo bi bilo ukratko što smo smatrali da treba da vam kažemo. Stojimo vam na raspolaganju. Hvala. (Aplauz)