DAN ZA ODGOVARANjE NA POSLANIČKA, PITANjA U VEZI S AKTUELNIM TEMAMA, 27.04.2011.

PRIVREMENE STENOGRAFSKE BELEŠKE
(neredigovane i neautorizovane)

REPUBLIKA SRBIJA
NARODNA SKUPŠTINA

DAN ZA ODGOVARANjE NA POSLANIČKA, PITANjA U VEZI S AKTUELNIM TEMAMA

27.04.2011

Sednicu je otvorila: Slavica Đukić-Dejanović

Sednica je trajala od 11:15 do 15:25

OBRAĆANJA

...
Socijalistička partija Srbije

Slavica Đukić-Dejanović

Socijalistička partija Srbije - Jedinstvena Srbija | Predsedava
Zahvaljujem.
Reč ima narodni poslanik Aleksandar Pejčić.

Aleksandar Pejčić

Demokratska stranka Srbije - Vojislav Koštunica
Zahvaljujem, gospođo predsedavajuća. Dame i gospodo narodni poslanici, poštovani predsedniče Vlade i ministri, dobro je što se ova sednica o Telekomu održava iako sa zakašnjenjem, jer građanima Srbije treba jasno poručiti šta znači Telekom za njih, na koji način se prodaje i gde idu pare od te prodaje.
Nije bitno što je DSS inicijator ove sednice, niti što je DSS pokrenuo akciju ''Stop prodaji Telekoma'' i skupio preko sto hiljada potpisa, već je glavna poruka – šta će biti sa Telekomom Srbija?
Mnoge diskusije će se ponoviti, mnoge stvari će se ponoviti, ali je bitno da izađemo s jasnim zaključkom i jasnim ciljem da Telekom Srbija ne sme da se proda. To je osnovna poruka. Zbog čega? Zato što je resurs koji smo mi samo pozajmili od naše dece. Ona su nam ga dala na korišćenje, da ga eksploatišemo, da ga nadgradimo i da im ga vratimo, da bi oni mogli da ga posude nekim drugim pokolenjima.
Inače, Telekom Srbija je, kao što svi znate, lider u regionu kada je u pitanju telekomunikacija. Prihodi su, čuli smo ovde, negde oko 17 milijardi ili 170 miliona na godišnjem nivou, ili pak, kada se vrati kredit za kupovinu Telekoma Srpske i operatera u Crnoj Gori, taj prihod će 2013. godine biti udvostručen, preko 300 miliona evra, što je i te kako bitno, i treba voditi računa.
Mi u Telekomu vidimo svoju razvojnu komponentu, razvojnu komponentu Srbije. Očekujemo da mnogi stručnjaci ostanu ovde u Srbiji, a ne da odu u inostranstvo. Znate, gospodine predsedniče, da je Srbija na prvom mestu po odlivu mozgova.
Gospođa Verica Barać, predsednik Saveta za borbu protiv korupcije, rekla je da se Telekom prodaje na nelegalan način, da je tender fingiran i da su mnoge strane kompanije odustale da se prijave na ovaj konkurs i da je ostala samo jedna kompanija, a to je austrijski VIP, i zbog toga žena i dan-danas ima velikih problema.
Ovde je bilo priče i da se prodajom Telekoma krši i Ustav, član 85, kao i mnogi zakoni, kao što su Zakon o koncesijama i Zakon o privatizaciji. To kažu i pravnici, možemo ih i citirati. Vi kažete da je to sasvim drugačije, no činjenica je da su pravnici u pravu.
Moje pitanje je – da li je Vlada odlučila da pošto-poto proda Telekom Srbije, pošto smo u diskusiji videli da ste već odredili kako ćete potrošiti sredstva od prodaje Telekoma. Zahvaljujem.
...
Socijalistička partija Srbije

Slavica Đukić-Dejanović

Socijalistička partija Srbije - Jedinstvena Srbija | Predsedava
Izvolite, predsedniče.

Mirko Cvetković

Vlada nije odlučila da ga proda pošto-poto, već da ga proda najmanje po minimalnoj ceni koju je dala.
...
Socijalistička partija Srbije

Slavica Đukić-Dejanović

Socijalistička partija Srbije - Jedinstvena Srbija | Predsedava
Zahvaljujem.
Izvolite, gospodine Pejčiću.

Aleksandar Pejčić

Demokratska stranka Srbije - Vojislav Koštunica
Zahvaljujem na odgovoru.
Pitam vas da li je neka referentna kuća utvrdila kolika je tržišna procena Telekoma Srbije. Imali smo izjavu jednog poslanika koji je ovde u klupi, u vreme kada su se delile besplatne akcije, da 80% Telekoma vredi šest milijardi dinara. Da li je to istina? Zahvaljujem.
...
Socijalistička partija Srbije

Slavica Đukić-Dejanović

Socijalistička partija Srbije - Jedinstvena Srbija | Predsedava
Izvolite. Premijer ima reč.

Mirko Cvetković

Postoji referentna kuća koja je utvrdila procenu. To ne mogu da vam kažem dok traje tender, ali obećavam  da ću 4. maja da vam dam... Ne smem da vam kažem zato što još uvek pregovaramo, ali ću vam 4. maja dostaviti tu cenu, a cena koju vi spominjete je potpuno besmislena.
...
Socijalistička partija Srbije

Slavica Đukić-Dejanović

Socijalistička partija Srbije - Jedinstvena Srbija | Predsedava
Reč ima narodni poslanik Lidija Dimitrijević. Izvolite.

Lidija Dimitrijević

Srpska radikalna stranka
Hvala. S obzirom na to da danas govorimo i o motivima prodaje Telekoma, Vlada Republike Srbije je odlučila da proda Telekom, preduzeće koje ostvaruje veliki profit i prihode budžetu, bez obzira na to što ta slika profitabilnosti pokušava malo da se iskrivi. Posle ovog drugog, produženog roka, verovatno će tu svoju nameru i ostvariti.
S druge strane, u Srbiji imamo veliki broj javnih preduzeća koja su najveći gubitaši. Od 590 javnih preduzeća samo desetak njih posluje bez gubitaka. Prema podacima iz marta ove godine, njihovi gubici su dosegli četiri milijarde evra i, dok gubici rastu, država ne preduzima ništa da spreči bahato ponašanje pojedinih rukovodilaca.
Sećamo se dobro svi, nemoguće je zaboraviti, bila je inicijativa SRS da se ispita slučaj Aerodroma Nikola Tesla i deljenja astronomskih bonusa direktoru i menadžmentu, a tu su i druge mnogobrojne afere u vezi s rukovodstvima javnih preduzeća.
Takođe, u ovo vreme ekonomske krize, u javnim preduzećima koja su ostvarivala najveće gubitke isplaćivane su plate veće od republičkog proseka. U nekima čak i do dva i po puta veće, kao što je, recimo, slučaj sa Jatom.
Što se tiče kontrole u ovim preduzećima, kontrolu bi trebalo da vrše članovi upravnih odbora, koji su, inače, partijski kadrovi, o čijim smo previsokim naknadama takođe imali prilike da govorimo u ovoj skupštini, pa to sada neću ponavljati.
Takođe, kontrolu vrši DRI, koji je, kako nam je poznato, s istinskim radom počeo pre dve godine, tako da je zbog njegovih kapaciteta nemoguće da kontroliše baš sva preduzeća. Neka od javnih preduzeća nemaju čak ni obavezu da dostavljaju finansijske izveštaje nadležnim ministarstvima i Vladi.
Moje pitanje glasi – da li ova vlada ima bilo kakav plan i strategiju za rešavanje nagomilanih problema u javnim preduzećima koja godinama posluju s gubicima?
Još jedno pitanje – iz kojih će se sredstava pokriti gubici javnih preduzeća u 2011. godini i njihovi akumulirani gubici? Zahvaljujem.