TRINAESTO VANREDNO ZASEDANJE, 20.09.2011.

1. dan rada

PRIVREMENE STENOGRAFSKE BELEŠKE
(neredigovane i neautorizovane)

REPUBLIKA SRBIJA
NARODNA SKUPŠTINA

TRINAESTO VANREDNO ZASEDANJE

1. dan rada

20.09.2011

Sednicu je otvorila: Gordana Čomić

Sednica je trajala od 10:10 do 20:30

OBRAĆANJA

...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju | Predsedava
Da li još neko od predsednika ili ovlašćenih predstavnika poslaničkih grupa želi da iskoristi svoje pravo iz člana 286. stav 2. Poslovnika Narodne skupštine? Ako želi, molim da se prijavite u elektronski sistem.

Pošto se više od predsednika ili ovlašćenih predstavnika poslaničkih grupa ne javlja za reč, nastavljamo sa radom.

Obaveštavam vas da su sprečeni da sednici prisustvuju sledeći poslanici: Narodni poslanik Slavica Đukić-Dejanović i narodni poslanik Miloš Radulović.

Obrazloženje razloga za sazivanje sednice u kraćem roku od roka utvrđenog u članu 86. stav 1. Poslovnika Narodne skupštine. Obaveštavam vas da je saglasno članu 86. stav 2. Poslovnika Narodne skupštine predsednica Narodne skupštine, gospođa Slavica Đukić – Dejanović, sazvala ovu sednicu u roku kraćem od roka utvrđenog u članu 86. stav 1. Poslovnika Narodne skupštine, zbog potrebe da Narodna skupština što pre razmotri predloge akata iz dnevnog reda koji je određen u zahtevu Vlade za održavanje vanrednog zasedanja.

Saglasno članu 90. stav 1. Poslovnika Narodne skupštine obaveštavam vas da je predsednica Narodne skupštine, gospođa Slavica Đukić-Dejanović, pozvala da, pored predstavnika predlagača Božidara Đelića, potpredsednika Vlade, pozvala da sednici prisustvuju i Goran Radosavljević, državni sekretar u Ministarstvu finansija i Svetlana Markanović, savetnik u kabinetu potpredsednika Vlade.

Obaveštenje o pozvanim na sednicu. Obaveštavam vas, takođe, da je saglasno članu 90. stav 1. Poslovnika Narodne skupštine, predsednica Narodne skupštine, Slavica Đukić-Dejanović, pozvala da, pored predstavnika predlagača, Božidara Đelića, potpredsednika Vlade, sednici prisustvuju i: Goran Radosavljević, državni sekretar u Ministarstvu finansija i Svetlana Markanović, savetnica u kabinetu potpredsednika Vlade.

Poštovane dame i gospodo narodni poslanici, uz saziv 13. vanrednog zasedanja Narodne skupštine Republike Srbije u 2011. godini, koje je sazvano na zahtev Vlade, saglasno članu 106. stav 3. Ustava Republike Srbije i članu 248. Poslovnika Narodne skupštine Republike Srbije, dostavljen vam je zahtev za održavanje 13. vanrednog zasedanja sa određenim dnevnim redom sadržanim u tom zahtevu.

Kao što ste mogli da vidite, za 13. vanredno zasedanje Narodne skupštine Republike Srbije u 2011. godini određen je sledeći

D N E V N I R E D:

1. Predlog zakona o javnoj svojini, koji je podnela Vlada;

2. Predlog zakona o vraćanju oduzete imovine i obeštećenju, koji je podnela Vlada;

3. Predlog zakona o izmenama i dopunama Zakona o vraćanju (restituciji) imovine crkvama i verskim zajednicama, koji je podnela Vlada.

Prelazimo na rad po dnevnom redu.

Prva tačka dnevnog reda: PREDLOG ZAKONA O JAVNOJ SVOJINI.

Primili ste Predlog zakona koji je podnela Vlada.

Primili ste Izveštaj Odbora za finansije, Odbora za lokalnu samoupravu, Odbora za evropske integracije i Zakonodavnog odbora.

Pre otvaranja načelnog pretresa, podsećam vas da prema članu 97. Poslovnika Narodne skupštine, ukupno vreme rasprave u načelu za poslaničke grupe iznosi pet časova, kao i da se ovo vreme raspoređuje na poslaničke grupe srazmerno broju narodnih poslanika, članova pojedine poslaničke grupe, i to tako da: poslaničkoj grupi Za evropsku Srbiju pripada jedan sat, 33 minuta i 36 sekundi; poslaničkoj grupi SRS - jedan sat, osam minuta i 24 sekunde; poslaničkoj grupi Ujedinjeni regioni Srbije G 17 plus i Zajedno za Šumadiju - 28 minuta i 48 sekundi; poslaničkoj grupi Napred Srbijo - 25 minuta i 15 sekundi; poslaničkoj grupi DSS - Vojislav Koštunica - 24 minuta; poslaničkoj grupi SPS - JS - 18 minuta; poslaničkoj grupi LDP - 14 minuta i 24 sekunde; poslaničkoj grupi Nova Srbija - 10 minuta i 48 sekundi; poslaničkoj grupi Manjina - osam minuta i 24 sekunde i poslaničkoj grupi PUPS - šest minuta.

Saglasno članu 96. stav 3. Poslovnika Narodne skupštine, narodni poslanici koji nisu članovi ni jedne poslaničke grupe imaju pravo da govore svako po jednom do pet minuta.

Molim sve poslaničke grupe, ukoliko to već nisu učinile, da odmah podnesu prijave za reč, sa redosledom narodnih poslanika, što je u skladu sa članom 96. stav 4. Poslovnika Narodne skupštine.

Obaveštavam vas, takođe, o ovlašćenim predstavnicima poslaničkih grupa: poslaničku grupu PUPS narodni poslanik Đuro Perić; poslaničku grupu SPS - JS; narodni poslanik Zoran Kasalović i poslaničku grupu SRS i narodna poslanica Gordana Pop-Lazić.

Ukoliko se još neka od poslaničkih grupa odluči za ovlašćenog predstavnika, molim vas da nas o tome obavestite, da bi mogli da informišemo Narodnu skupštinu.

Saglasno članu 157. stav 1. Poslovnika Narodne skupštine, otvaram načelni pretres o Predlogu zakona.

Pre nego što pitam da li želi reč predstavnik predlagača, obaveštavam Narodnu skupštinu, na osnovu člana 90. i člana 87. da ćemo danas raditi i posle 18,00 časova, do završetka načelnog pretresa tačke koja je upravo otvorena, dakle, Predlog zakona o javnoj svojini, kao i da će uobičajena pauza biti određena u 14,00 časova.

Da li predstavnik predlagača, Božidar Đelić, želi reč? (Da)