PETA SEDNICA, DRUGOG REDOVNOG ZASEDANJA, 21.12.2011.

4. dan rada

PRIVREMENE STENOGRAFSKE BELEŠKE
(neredigovane i neautorizovane)

REPUBLIKA SRBIJA
NARODNA SKUPŠTINA

PETA SEDNICA, DRUGOG REDOVNOG ZASEDANJA

4. dan rada

21.12.2011

Sednicu je otvorila: Gordana Čomić

Sednica je trajala od 10:10 do 18:35

OBRAĆANJA

Nikola Novaković

Ujedinjeni regioni Srbije | Predsedava
Zahvaljujem narodnoj poslanici.

Dakle, konstatujem da je amandman na član 12. narodna poslanica, gospođa Gordana Čomić, povukla.

Na član 13. amandman je podnela grupa od 21 narodnog poslanika poslaničke grupe Napred Srbijo.

Da li neko želi reč? (Da)

Reč ima narodni poslanik gospodin Zoran Antić.
...
Srpska napredna stranka

Zoran Antić

Napred Srbijo
Pročitaću naš predlog, a nakon toga ću dati jedan kratak komentar.

Mi smo predložili da se doda još jedan stav 7, koji glasi: "Članovi organa Centra, znači, Filmskog centra Srbije, i sa njima povezana lica ne mogu imati udela ili upravljačka prava u pravnim licima koja se bave proizvodnjom, prometom ili javnim prikazivanjem i na njih se primenjuju propisi o zabrani sukoba interesa". Mislim da je ovaj stav koji smo predložili potpuno jasan. Čini nam se da do sada nisu svi filmski stvaraoci bili ravnopravni kada su u pitanju podsticajna sredstva koja su dobijali od Ministarstva kulture, odnosno koja su izdvajana iz budžeta i da je tu bilo jako puno različitih lobija. Kada malo pogledate, godinama unazad, neki su mnogo lakše dolazili do sredstava od drugih.

Svaka regulativa i pooštrenje regulative u smislu da se izbegne korupcija, da se izbegne zloupotreba prilikom raspodele sredstava, smatramo da je potrebna u ovoj oblasti, s obzirom na činjenicu da su sredstva skromna i ta sredstva trebamo na najefikasniji i na najekonomičniji način i da trošimo, a u cilju dobijanja onih filmova i projekata koji su najkvalitetniji. To je bio povod i motiv SNS kada je podnosila ovaj amandman. Hvala vam.

Nikola Novaković

Ujedinjeni regioni Srbije | Predsedava
Narodni poslanik Đorđe Milićević i zajedno narodni poslanici Ivan Andrić i Bojan Đurić podneli su amandman u istovetnom tekstu kojim predlažu da se posle člana 13. doda novi član 13a, a Vlada i Odbor za kulturu i informisanje su prihvatili ovaj amandman.

Da li neko želi reč? (Ne)

Na član 15. amandman je podnela grupa od 21 narodnog poslanika poslaničke grupe Napred Srbijo.

Da li neko želi reč? (Ne)

Na član 17. amandman je podnela grupa od 21 narodnog poslanika poslaničke grupe Napred Srbijo.

Da li neko želi reč? (Da)

Reč ima gospodin Zoran Antić.
...
Srpska napredna stranka

Zoran Antić

Napred Srbijo
U kontekstu onoga što sam malo pre rekao, mislimo da su ingerencije, poslovi i ovlašćenja koja je dobio Centar poprilično veliki. Konkretno, u članu 17. Centar raspisuje i sprovodi javni konkurs radi prikupljanja predloga za finansiranje i sufinansiranje projekata proizvodnje domaćih filmova. Dakle, Centar sam osmišljava i raspisuje konkurs onako kako on smatra. Uslovi u tom konkursu u suštini određuju ko će imati a ko neće imati prava da konkuriše za ta sredstva.

Naše mišljenje je da bi ipak, s obzirom na sve ono što se do sada dešavalo u filmskoj industriji, to trebalo da radi Ministarstvo i da je to još jedna kočnica od zloupotreba o kojima sam malo pre govorio. To je svrha ovog amandmana koji je podnela SNS.

Nikola Novaković

Ujedinjeni regioni Srbije | Predsedava
Na član 17. amandman su zajedno podneli narodni poslanici Ivan Andrić i Bojan Đurić.

Da li neko želi reč? (Ne)

Na član 17. amandman je podneo narodni poslanik Dejan Radenković.

Da li neko želi reč? (Ne)

Na član 17. amandman je podneo narodni poslanik Božidar Delić.

Da li neko želi reč? (Da)

Reč ima gospodin Božidar Delić.
...
Srpska radikalna stranka

Božidar Delić

Srpska radikalna stranka
SRS smatra da u Srbiji svakako treba da se snimaju filmovi. Na kraju krajeva, naša zemlja i naši stručnjaci nastavljaju sa jednom dobrom tradicijom i poznati smo u svetu po scenografistima, o čemu je govorio i ministar kada je pomenuo "Zastava film", gde i danas postoje neki objekti u kojima je snimljeno više filmova.

Međutim, u ovom članu, u stavu 8. dati su kriterijumi na osnovu kojih se vrednuju filmovi prilikom izbora da li će neki film biti finansiran sa 20% iz budžeta Republike Srbije.

Mi smo kroz ovaj amandman dodali dve tačke 10. i 11. gde u tačci 10. tražimo da taj film, odnosno njegov scenario doprinosi očuvanju kulturnog identiteta srpskog naroda i nacionalnih manjina u Republici Srbiji, a u tački 11. da scenario doprinosi očuvanju sećanja na istoriju Srbije i srpskog naroda i na značajne ličnosti koje su svojim životom i delom zadužile srpski narod i građane Srbije. Pored ovih devet kriterijuma postojećih, svakako da bi ova dva kriterijuma uticala da se na kvalitetniji način vrši izbor filmova koji treba da bude finansiran iz budžeta Republike Srbije.

Mi smo svi imali prilike da u ovim proteklim godinama vidimo jedan veći broj filmova u kojima se srpski narod upravo zbog događaja na prostorima bivše SFRJ predstavlja kao narod zločinaca, ubica itd. Zbog toga u svakom slučaju podržavamo inicijativu za snimanje filova koji bi govorili afirmativno o srpskom narodu. Imao sam prilike da pročitam dva scenarija kao vojni veštak za dva filma, od kojih je jedan vezan za rat u Bosni i za pse rata ili plaćenike koji iz Velike Britanije dolaze preko Hrvatske u BiH gde uvijaju pripadnike srpskog i muslimanskog naroda, a film je bio po ratnim naslovom "Lov". Drugi film je bio vezan za Prvi svetski rat, ali obadva su afirmativno govorila o srpskom narodu.

Takođe, imali smo prilike da nedavno vidimo jedan dokumentarni film koji su delom snimili a delom koristili dokumentacioni materijal ruski snimatelji, gde se govori o Kosovu i Metohiji, o ratu na Kosovu i Metohiji i gde je praktično vrlo afirmativno prikazan interes Republike Srbije na tom prostoru, što je u današnje vreme od izuzetne važnosti, jer jedno je kada mi govorimo o KiM, a sasvim je druga slika kada o tome govore pripadnici drugih naroda.

Imali smo prilike da o tome govore i, recimo, Meri Volš iz Velike Britanije, a posebno su o tome kroz ove dokumentarne filmove govorili ruski snimatelji. Zato se posebno SRS zalaže da se kod izbora filmova koji će biti finansirani iz budžeta Republike Srbije nikako ne ispusti iz vida taj kriterijum sećanja na istoriju Srbije i srpskog naroda i kriterijum očuvanja kulturnog identiteta srpskog naroda i nacionalnih manjina koji žive na prostoru Srbije. Hvala.

Nikola Novaković

Ujedinjeni regioni Srbije | Predsedava
Zahvaljujem.

Na član 18. amandman, koji je podnela narodni poslanik Gordana Čomić, Vlada i Odbor za kulturu i informisanje su prihvatili.

Da li neko želi reč? (Ne.)

Na član 18. amandman je podnela grupa od 21 narodnog poslanika poslaničke grupe Napred Srbijo.

Za reč se ne javlja niko.

Na član 18. amandman su zajedno podneli narodni poslanici Zlata Đerić i Srđan Spasojević.

Izvolite gospođo Đerić.
...
Nova Srbija

Zlata Đerić

Nova Srbija
Dame i gospodo narodni poslanici, poštovani predsedavajući, ovaj amandman se odnosi na član kojim se uređuje podsticanje domaće kinematografije.

Dakle, u tački 2) mi smo tražili da se procenat "1,5%" zameni procentom "2,5%", odnosno to je onaj deo koji se odnosi na zahvatanje iz sredstava koja RTS ostvaruje po pitanju pretplate građana Republike Srbije.

Obzirom da značajan deo programa RTS-a predstavlja svakako domaća kinematografija, odnosno prikazivanjem filmova domaće kinematografije, smatramo da je procenat od 1,5% vrlo skroman, a da RTS koji treba da bude javni servis svih građana Republike Srbije i čiji glavni prihod ipak dolazi upravo od građana Republike Srbije, treba da ima interes da izdvoji od tog skromnog procenta od 1,5%, ipak jedan malo veći procenat to je 2,5% sredstava.

Dakle, svi se slažemo da u Srbiji nema dovoljno sredstava za domaću kinematografiju, svi se slažemo da ona mogu tu negde da se nađu i da budu podsticajna i da rad svih naših umetnika u domaćoj kinematografiji učine lakšim, e ovo je jedan od amandmana koji zaista omogućava da domaća kinematografija ostvari deo sredstava upravo od onih kojima se ona prvima obraća, to su gledaoci, to je publika, to su građani Republike Srbije. Mislim da bi građani Republike Srbije svakako želeli da jedan deo od njihovog novca na ovaj način bude upućen filmskim radnicima u srpskoj kinematografiji.

Nikola Novaković

Ujedinjeni regioni Srbije | Predsedava
Zahvaljujem.

Na član 18. amandman je podneo narodni poslanik Simo Vuković.

Vlada i Odbor za kulturu i informisanje prihvatili su amandman.

Za reč se ne javlja niko.

Na član 18. amandman je podnela narodni poslanik Jovana Fa Tomić.

Za reč se ne javlja niko.

Na osnovu člana 156. stav 3. Poslovnika, na član 18. amandman je podneo Odbor za kulturu i informisanje.

Da li neko želi reč? (Ne.)

Na član 19. amandman je podnela grupa od 21 narodnog poslanika poslaničke grupe Napred Srbijo.

Za reč se ne javlja niko.

Na član 19. amandman je podnela narodni poslanik Gordana Čomić.

Vlada i Odbor za kulturu i informisanje prihvatili su amandman.

Reč ima gospođa Čomić.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju
Zahvaljujem. Zahvaljujem i na dogovorima i dijalogu koji je rezultirao prihvatanjem prethodnog amandmana na član 18. stav 1. tačka 1), gde je opet bilo reči o budžetima autonomne pokrajine i lokalne samouprave. Mislim da će to samo doprineti boljem kvalitetu zakona.

Amandman na član 19. povlačim. Koristim ovo vreme da kažem da povlačim i amandman na član 33, da bih poštedela i predlagača još dodatnih razmatranja i nas u danu za glasanje, da bih uštedela vreme a, naravno, da bi poslala i poruku da se mogu podnositi amandmani, učestvovati u dijalogu, pokušavati ubediti i onda raditi u celokupnom interesu Narodne skupštine Republike Srbije, kada shvatimo šta je ono što ima većinu, zašto ima većinu i kako možemo zajednički uštedeti sebi vreme, odnosno ostvarivati, ovaj zakon je dobar povod za to, opšti interes kada je u pitanju proces donošenja zakona.

Zahvaljujem i predlagaču i ministru i članovima Odbora za informisanje i svima sa kojima je bilo dijaloga tokom rasprave o ovom zakonu i tokom rasprave o amandmanima, na atmosferi, saradnji i pokušaju da što više amandmana, koji su podneli narodni poslanici opozicije i narodni poslanici većine, zaista postanu deo zakona.

Kao ilustraciju kazaću činjenicu koja se može proveriti u Generalnom sekretarijatu, da se, nažalost, jako često sa lakoćom i bez ikakve časti laže o tome kako predlozi zakona u Narodnoj skupštini prolaze bez prihvatanja amandmana, ikakvih i ičijih, a lako je doći do informacije kod generalnog sekretara koliko je ukupno amandmana podneto, koliko je amandmana koje su podneli narodni poslanici opozicije prihvaćeno i koliko je amandmana koje su podneli narodni poslanici vladajuće većine prihvaćeno.

Sa zadovoljstvom konstatujem da se narodni poslanici koji dobacuju osećaju prozvanim, komentarišući da ovo o čemu govorim nije tema. I te kako je tema jer se radi o amandmanu koji je podnet. Neki od tih amandmana su prihvaćeni, neki su povučeni, a neki od tih amandmana će biti predmet glasanja u danu za glasanje.

Koristim tematski proces podnošenja amandmana i na ovaj zakon da pokažem da se može sarađivati kroz dijalog, bez straha i bez laganja o tome koliko i kakvih amandmana je podneto, koji poslanici su to učinili i koliko ih je prihvaćeno. Sa zadovoljstvom mogu da kažem procenat koji mi je generalni sekretar saopštio, a to je da je od ukupnog broja prihvaćenih amandmana, 50,5% onih koji su podneli poslanici opozicije različitih poslaničkih grupa, pojedini narodni poslanici, na različite predloge zakona. To govori o dobrom radu opozicije, ali govori i o izgradnji dijaloga i procesa donošenja zakona u Narodnoj skupštini Republike Srbije.

Ovo je obrazlaganje zašto povlačim amandmane na član 19. i na član 33. Radimo zajedno za ovu našu zajedničku kuću, kojom pokušavamo da ostvarimo interese onih koji su nas poslali da kao narodni poslanici branimo interese građana istinom, čašću, pristojnošću i podacima. Hvala vam.