ŠESTA SEDNICA, DRUGOG REDOVNOG ZASEDANJA, 29.12.2011.

4. dan rada

OBRAĆANJA

...
Socijalistička partija Srbije

Slavica Đukić Dejanović

Socijalistička partija Srbije - Jedinstvena Srbija | Predsedava
Poštovane dame i gospodo narodni poslanici, obzirom da je danas poslednji četvrtak u mesecu, a u skladu sa članom 205. stav 1. Poslovnika Narodne skupštine, pristupamo postavljanju poslaničkih pitanja u vremenu od 16,00 do 19,00 časova.

Pre nego što pređemo na postavljanje poslaničkih pitanja, dozvolite mi da vas podsetim na odredbe Poslovnika Narodne skupštine koje se odnose na način postavljanja poslaničkih pitanja.

Narodni poslanik ima pravo da postavi poslaničko pitanje pojedinom ministru ili Vladi iz njihove nadležnosti.

Poslaničko pitanje mora biti jasno formulisano prema odredbama člana 204. stav 2. Poslovnika.

Izlaganje narodnog poslanika koji postavlja pitanje ne može da traje duže od tri minuta po stavu 4. istog člana Poslovnika.

Predsednik Narodne skupštine upozoriće narodnog poslanika koji postavlja poslaničko pitanje ako pitanje nije postavljeno u skladu sa odredbama Poslovnika, odnosno ako nije upućeno nadležnom organu.

Na usmeno postavljeno poslaničko pitanje predstavnik Vlade, odnosno predsednik Vlade, odnosno ministar mora odmah usmeno odgovoriti. Ako je za davanje odgovora potrebna određena priprema, oni to moraju odmah obrazložiti, a odgovor narodnom poslaniku dostaviti u pisanom obliku, u roku od osam dana od dana kada je pitanje postavljeno, po stavu 1. člana 206.

Takođe, prema članu 207. Poslovnika, posle datog odgovora na poslaničko pitanje, narodni poslanik koji je postavio pitanje ima pravo da, u trajanju od najviše tri minuta, komentariše odgovor na svoje pitanje ili da postavi dopunsko pitanje. Po dobijanju odgovora na dopunsko pitanje, narodni poslanik ima pravo da se izjasni o odgovoru u trajanju od najviše dva minuta.

U toku trajanja postavljanja pitanja i davanja odgovora, shodno se primenjuju odredbe Poslovnika Narodne skupštine Republike Srbije, s tim što nisu dozvoljene replike i ukazivanja na povredu Poslovnika.

U skladu sa tim, molim narodne poslanike da podnesu prijave za postavljanje pitanja ako to već niste učinili.

Istovremeno vas podsećam da će redosled postavljanja poslaničkih pitanja biti utvrđen prema dosadašnjoj praksi rada, tako što će, naizmenično, najpre reč dobijati narodni poslanici koji ne pripadaju ni jednoj poslaničkoj grupi, a zatim narodni poslanici od najmanje prema najvećoj poslaničkoj grupi.

Prelazimo na postavljanje poslaničkih pitanja.

Reč ima narodni poslanik Riza Halimi.

Riza Halimi

Grupa manjina
Gospođo predsednice, 24. novembra sam postavio pitanje Vladi u vezi sa izjavama direktora VBA, gospodina  Kovača, na šta sam dobio pismeni odgovor 23. decembra. Pošto odgovor nije u celini sublimirao problematiku koju sam izneo, pokušaću ponovo da potenciram detalje mog pitanja.

U odgovoru je naznačeno da zahtevi za demilitarizaciju juga Srbije su već duže vremena deo javnih istupanja pojedinih političkih lidera, Albanaca iz Preševa i Bujanovca. Ovakvi zahtevi nedvosmisleno ukazuju na nastojanje da se institucijama Republike Srbije koje su odgovorne za bezbednost građana u zoni administrativne linije onemogući prisustvo na ovom prostoru.

Pitanje koje sam postavio zapravo se odnosi na to zbog čega i nakon 10 godina, nakon relaksacije kopnene zone bezbednosti još uvek na čitavoj širini ove zone su prisutne i dalje i mini baze vojske i žandarmerije, a ne samo na administrativnoj liniji koja je potencirana u odgovoru Vlade.

Uopšte se u tom odgovoru ne spominje i prisustvo žandarmerije kao specijalne snage policije.

Planom i programom dešavanja krize u opštinama Preševo, Bujanovac, Medveđa, pored drugih ciljeva, Aneksom 5 b, planom za uspostavljanje bezbednosti mira u ovim opštinama bilo je predviđeno da nakon razoružanja naoružanih Albanaca da se povlače vanredno angažovane specijalne policijske snage i vojne snage, a trebalo je obezbediti povratak lokalne policije sa njenim redovnim aktivnostima i mirnodopskih vojnih snaga a koje su trebale da nastave sa redovnim aktivnostima, naročito poslove i policije i vojske na administrativnoj liniji sa Kosovom.

Apostrofirani zahtevi albanskih političara pre svega se odnose na nemirnodopsko ili vanredno prisustvo i mini baza vojske i žandarmerije u čitavoj kopnenoj zoni, a pogotovo sa aktivnostima žandarmerije koja je ne samo unutar zone, nego sa čestim izletima i u drugim naseljima van ove zone i to često i u kontroli saobraćaja.

Neću osporiti ni aktivnosti vojske u održavanju planinskih puteva, ali je tu sada ključni problem da ako 90% stanovništva ovih nasilja unutar kopnene zone je napustilo svoje kuće, svoja ognjišta, onda je pitanje kome koristi ta pomoć i to prisustvo kada stanovnika više nema u tim naseljima.
...
Socijalistička partija Srbije

Slavica Đukić Dejanović

Socijalistička partija Srbije - Jedinstvena Srbija | Predsedava
Zahvaljujem.

Da li neko od ministara želi reč? (Ne)

Očigledno je da je vaše pitanje upućeno na takav način i takve sadržine da će ministar u pismenoj formi, odnosno Vlada vam dostaviti odgovor.

Reč ima narodni poslanik Srđan Spasojević. Izvolite.
...
Nova Srbija

Srđan Spasojević

Nova Srbija
Dame i gospodo narodni poslanici, veoma je neprijatno danas, na kraju godine, kada praktično imamo tri ministra prisutna ovde, konkretno, moje pitanje se odnosi i znam da ova sednica gubi smisao ako neću dobiti priliku da u onim poslaničkim terminima tri plus dva, ovde postavim pitanje i dobijem odgovor. Dakle, nije korektno jer je predsednik Vlade juče rekao u neformalnom razgovoru  da će se potruditi da što veći broj ministara dođe ovde i potpuno su suvišna ova poslanička pitanja, uvažavajući pri tom ljude koji su došli ovde, a odnosi se na ministre.

Bez obzira na to, iskoristiću da postavim svoje poslaničko pitanje. Poslaničko pitanje se odnosi na jednu situaciju vrlo neprijatnu u opštini Malo Crniće, mesto Boževac. Naime, 1963. godine MZ Boževac sazidala je stambenu zgradu sa postojećim lokalima sopstvenim sredstvima i sredstvima tada Malo Crnić. Lokale je, po ugovoru o korišćenju, koristila Zadruga "Stig" Boževac i sada je protiv te zadruge pokrenut stečajni likvidacioni postupak.

Predsednik mesne zajednici i građani Boževca koji stoje iza cele priče su podneli zahtev, odnosno podneli su preko opštinskog javnog pravobranioca, a sada i republičkog javnog pravobranioca da se izluči deo, radi izlučenja i stečajne mase tog spornog dela. Bez obzira na to, nisu dobili odgovor vezano za izlučenje stečajne mase, a stečajni upravnik je raspisao licitaciju i ona je u toku. Iza toga, mesna zajednica je preko pravobranioca podnela tužbu sa privremenom merom 16. decembra i kako su zakonski rokovi za to mesec dana, s obzirom da je dan za licitaciju 30. januar, može doći do štetnih posledica i da građani ovog malog mesta budu oštećeni jer su oni mukotrpno godinama stvarali ovaj sporni poslovni prostor koji se danas prodaje.

Ovo je jedna od brojnih situacija koje se u Srbiji dešavaju. Apelujem na ministra pravde i tražim od njega da se po ovom pitanju, vezano za ovaj predmet, hitno reaguje, jer ako se propusti rok i ako sud ne postupi po privremenoj meri, nastupiće nesagledive posledice, a neki delovi ovakvog ponašanja, su protivzakoniti. Zahvaljujem.
...
Socijalistička partija Srbije

Slavica Đukić Dejanović

Socijalistička partija Srbije - Jedinstvena Srbija | Predsedava
Zahvaljujem.

Kako nema odgovora od prisutnih ministara, u pismenoj firmi ćete dobiti odgovor.

Zamolila bih poslanike da bar deo pitanja usmere na prisutne ministre, kako bismo imali dijalog.

Narodni poslanik Ivan Andrić ima reč.
...
Liberalno demokratska partija

Ivan Andrić

Liberalno demokratska partija
Hvala.

Ovo je najbolja slika vaše vlasti, ovo sada što ste došli. Mi u ovom cirkusu više nećemo učestvovati sa vama. Doveli ste tri ministra koja neće da odgovore ni na jedno pitanje poslaničko i mi kao imamo pravo da pitamo.

Juče je vaš premijer slagao dva puta. Jedanput smo ga uhvatili odmah popodne, kada je slagao o poslovanju železnice. Drugi put je slagao, jer je nas poslanike upućivao na to da danas dođemo i da postavljamo pitanja.

Šta ste vi uradili? Svi su pobegli. Nema nijednog ministra iz DS. Sram da vas bude i u ovoj farsi više ne učestvujemo.
...
Socijalistička partija Srbije

Slavica Đukić Dejanović

Socijalistička partija Srbije - Jedinstvena Srbija | Predsedava
Reč dajem narodnom poslaniku Vladimiru Milentijeviću.

Vladimir Milentijević

Demokratska stranka Srbije - Vojislav Koštunica
Gospodin Andrić je rekao jednu dobru reč, samo jednu – sram vas bilo. Ja kažem – 101 put vas sram bilo, jer ako ste četiri godine posvetili kandidaturi za EU i očuvanja KiM u sastavu Republike Srbije, a sve ste to izneverili, prokockali i slagali, i nije ni čudo što vas je samo troje iz Vlade Republike Srbije koji treba danas da daju odgovor  - zašto ste izdali Kosovo? Zašto ste to učinili mimo zakona Republike Srbije, mimo Ustava Republike Srbije, mimo rezolucija koje postoje?

Došli ste danas da odgovorite narodnim poslanicima, da odgovorite Srbima na KiM za vaše zalaganje.

Ono što vi radite, što ste radili sve ove četiri godine, neka vam služi na čast. S obzirom da ste sve to uradili mimo onoga što sam rekao, mimo interesa Srba koji žive na KiM, Srba koji žive u Srbiji i svih građana, vi ste to uradili i izdali KiM.

Sram vas bilo još 101 put i stidite se za ovo što ste uradili za Srbe na KiM i građane Republike Srbije. Izvolite sada, postavljajte vi pitanja.
...
Socijalistička partija Srbije

Slavica Đukić Dejanović

Socijalistička partija Srbije - Jedinstvena Srbija | Predsedava
Narodna poslanica Stojanka Petković ima reč.

Stojanka Petković

Ujedinjeni regioni Srbije
Dame i gospodo narodni poslanici, poštovani članovi Vlade, danas sam očekivala da vidim ministra za KiM.  Iz tog razloga sam sačekala 16,00 časova i nisam jutros postavila pitanje, ali se iskreno nadam da ću odgovor dobiti u pisanoj formi.

Dobila sam zahtev od načelnika Odeljenja za sprovođenje međunarodnih sporazuma i naknada u Nacionalnoj službi za zapošljavanje da uputim pitanje ministru za KiM. Naime, Nacionalna služba za zapošljavanje preko svoje filijale u Prijepolju trenutno isplaćuje privremenu naknadu i uplaćuje doprinose za PIO grupi od 672 lica koja žive u Republici Crnoj Gori od 1999. godine. Nakon osamostaljenja i sticanja nezavisnosti Republike Crne Gore, dakle, nakon 22. maja 2006. godine Nacionalna služba za zapošljavanje se obraćala nadležnima da reše ovaj problem, jer su imali saznanja da su mnogi korisnici stekli određeni status u Republici Crnoj Gori, dobili državljanstvo, imaju legalno boravište 10 godina, lične karte za strance, imaju nekretnine, zaposlili se, radno angažovali i slično, ali se uvek ostajalo bez odgovora.

Nacionalna služba za zapošljavanje julskom isplatom ovog davanja nakon obaveštenja odgovornih radnika u filijali Prijepolje da se jedan broj korisnika javlja na evidenciju sa ličnim dokumentima druge države, prekinuli su isplatu za oko 37 lica koji imaju lična dokumenta Republike Crne Gore, odnosno lične karte, lične karte za strance i izbegličke legitimacije Republike Crne Gore.

Tako su prekinuli isplatu i za pet lica nakon saznanja da su tražili i dobili otpis iz državljanstva Republike Srbije. Šta je problem? Problem predstavljaju činjenice da su mnogi od njih radno angažovani u Crnoj Gori, a da taj radni angažman ne prijavljuju nadležnoj filijali Nacionalne službe kako bi im prekinuli dalju isplatu. Tu se nameće veliki problem duplih doprinosa, odnosno duplog radnog staža, jer su za vreme dok su primali naknadu i dok im je Nacionalna služba isplaćivala doprinose, oni ostvarivali staž i doprinose u Republici Crnoj Gori.

S tim u vezi, Nacionalna služba do sada je prekinula isplatu grupi od 50 lica koji su zasnovali radni odnos na neodređeno vreme kod poslodavca u Republici Crnoj Gori. Međutim, mišljenja sam da postoji znatno veća grupa lica koja se radno angažuje tokom čitave godine na teritoriji Republike Crne Gore gde žive, a da Nacionalna služba nema mogućnost da to proveri.

Moje pitanje je sledeće, zato što nemam mnogo vremena za obrazlaganje, kada će Ministarstvo za KiM da licima za koja se utvrdi da su državljani Republike Crne Gore ukinuti novac koji primaju po osnovu privremene novčane nadoknade i preusmeri licima na KiM koji žive sa svojim porodicama, a koja nisu iz nekog razloga uspela da ostvare to pravo kada je trebalo…

(Predsednik: Privedite pitanje kraju.)

… na koje i danas imaju pravo i da takvu odluku donese radna grupa koja je zadužena za to, ako je vrlo poznato da u Ministarstvu za KiM svakodnevno stižu zahtevi u velikom broju. Hvala.