Poštovani predsedničke, dame i gospodo narodni poslanici, slažem se, gospodine Cvijan, sa većim delom onoga što ste govorili ovde, ali mislim da imam pre toga jedno pitanje. Prosto je neverovatno da ste na ovaj način odlučili da organizujete ovu sednicu, da pripremite ove zakone, da ih podnesete i da ih usvajate. Najmanje se pri tome mislili na njihovu sadržinu.
Danas ste nam ponudili izmenu Zakona o javnom beležništvu, koji ima manje od 20 reči, samo dva člana, i u ta dva člana ste uspeli da napravite grešku prilikom pisanja i predlaganja ovog zakona. Naime, u članu 2. ovog zakona se kaže da on stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u Službenom glasniku Republike Srbije. Ako se zakon usvoji, na primer, sutra, to znači da će on stupiti na snagu 6. ili 7. septembra. Koliko sam shvatio, vaša osnovna intencija je bila ovim zakonom odložite primenu osnovnog teksta Zakona o javnom beležništvu. Dakle, taj zakon bi morao da stupi na snagu najkasnije 31. avgusta ove godine u ponoć. Ako se zakon usvoji u ovom obliku koji ste vi predložili, imaćemo pravni vakum. Dakle, imaćemo pet ili šest dana važenja starog Zakona o javnom beležništvu, koje predviđa jedno pravo, jedan mehanizam, jedan postupak za građane koji u realnom životu neće postojati iz svih ovih razloga koje ste vi naveli u svom obrazloženju. Vama je očigledno bilo bitnije da jedno 15 puta ponovite - vlada bivšeg režima, bivši režim, nego da se bavite ovom suštinskom greškom koju imate u Predlogu zakona koji ste ovde podneli.
Možda bi ova greška bila izbegnuta da ste se ponašali ozbiljno. Naime, vi ste kao poslanička grupa SNS ovaj predlog zakona podneli 13. avgusta ove godine. U tom trenutku je Srbija već imala vladu nekih petnaestak dana. U toj vladi postoji Ministarstvo pravde i državne uprave koje vodi gospodin Selaković, koga ste posebno pomenuli u svom izlaganju. Najnormalnije bi bilo da ovakav zakon predloži Vlada, odnosno Ministarstvo pravde u okviru nje. Ne znam na osnovu čega nam vi danas predlažete da pristanemo na šestomesečno odlaganje primene Zakona o javnom beležništvu, uz uverenje da će u tih šest meseci biti sve u redu, da ćete uspeti da obavite one poslove koje bivši režim, kako vi kažete, u kome se nalaze mnogi vaši koalicioni partneri, nije uspeo da obavi. Dakle, dva člana, manje od 20 reči, rutinsko-tehničko obrazloženje zakona bez i jednog konkretnog dokaza kako ćete to uspeti da uradite. Uostalom, vi to ne trebate da radite, sve one akte koje ste pominjali, sve radnje za sprovođenje zakona koje ste pominjali treba da usvoji ministarstvo, odnosno Vlada Srbije i da ih sprovedu. Kakva nam je garancija da će 28. februara sledeće godine situacija biti, odnosno svi ovi problemi, otklonjeni.
Da ne pričamo o tome da ste parlament na prvoj sednici posle izbora Vlade doveli u vrlo neprijatnu situaciju da se kreće po samoj ivici Poslovnika, sada kada Odbor bude morao da amandmanom menja ovaj član 2. Polovinu zakona ćete menjati amandmanom. Zakazali ste sednicu osam dana pre dana održavanja i time skratili rok za podnošenje amandmana. U međuvremenu niste podneli amandman. Dakle, niste uočili da u zakonu koji ima dva člana jedan član nije dobar, a da ta mana tog člana onemogućava da se ostvari svrha ovog zakona koji predlažete. Sada će odbor predlagati amandman, verovatno danas u toku dana ili pred samo glasanje o tom zakonu. O čemu ćemo mi danas ovde da razgovaramo? Dakle, sve one primedbe, sve one mane koje ste istakli kada ste govorili o bivšem režimu, ste danas demonstrirali i kod sebe, odnosno na svojoj strani.
Ako bude bilo prilike za diskusiju, odnosno ako budete odlučili da i dalje govorite o ovom zakonu u nastavku diskusije, očekujem da odgovorite i na to pitanje – otkud ta ambicija da jedna od poslaničkih grupa predloži zakone, čija primena direktno ili čija uspešnost direktno zavisi samo od ministarstva u Vladi i novoizabrane vlade. Meni to liči na negativnu praksu bivšeg režima, kako vi kažete, a to je da stranke praktično po feudalnom principu drže ministarstva i da su onda u ovom parlamentu zainteresovane za predlaganje, obrazlaganje, branjenje samo onih zakona koji ulaze u domen poslova ministarstava na čijem čelu su njihovi članovi, odnosno resora koji drže njihovi ministri. Ovo nije samo primedba vama, nego i predsedniku parlamenta, koji je na nekoliko načina učestvovao u ovakvoj pripremi, odnosno u održavanju sednica. Vi ste gospodine Stefanoviću, osim što ste predsednik parlamenta, pa ste formalno zakazali ovo vanredno zasedanje, jedan od potpisnika, odnosno predlagača zakona. Poslovnik Narodne skupštine vas obavezuje, vas i vaše stručne službe da vrlo pažljivo pogledate predloge zakona i da vodite računa o tome kakav je njihov sadržaj. Nije bilo tako teško uočiti da kada sednicu zakazujete za 29. avgust, a u zakonu piše da stupa na snagu osam dana od dana objavljivanja u Službenom glasniku, da ćemo biti u problemu.
Ova druga tačka dnevnog reda je mnogo manje sporna. Vi ste u pravu ona pokušava da da odgovor na jedan društveni problem koji jeste veliki, na koji je ukazivao i civilni sektor i neke političke partije, međunarodna zajednica, odnosno međunarodne organizacije, pre svega one koje se bave ljudskim pravima. Čini mi se da ste u obrazloženju Predloga zakona rekli da ima oko 6000 takvih lica. Rekao bih da ih ima više prema nekim drugim izvorima. Na ovaj problem se naslanja problem stanja naše administracije, podataka o našim građanima, načina na koji je sproveden popis itd. U ovom zakonu ima nekoliko problematičnih pitanja. Znate koliko imamo problema sa kvalitetom implementacije zakona koje usvaja ova Narodna skupština, imali smo ih pogotovo u prošlosti, pa i ovi problemi koji su vezani za nemogućnost da se primenjuje Zakon o javnom beležništvu.
Vi ste u dopunama o zakonu o vanparničnom postupku predvideli u obrazloženju da za sprovođenje tog zakona nije potrebno obezbediti dodatna finansijska sredstva u budžetu Srbije. Istovremeno ste u sam zakon ugradili odredbu koja kaže da oni koji apliciraju, po ovom zakonu, to praktično ništa neće koštati, odnosno da neće plaćati taksu. Kao što znate, nijedan postupak pred bilo kojim državnim organom u ekonomskom smislu nije besplatan, on nešto košta, pravi se neki trošak. Ukoliko u budžetu nije potrebno obezbediti dodatna sredstva za ovu namenu, istovremeno je postupak besplatan za one koji apliciraju, ko će pokriti razliku, odnosno ko će snositi trošak. Državni organi, pre svega sudovi, čija je nadležnost predviđena ovim zakonom, mislim da nisu u stanju da tako nešto rade ili nije pravedno da rade iz neke druge vrste sopstvenih prihoda. To bi na neki način bilo nepravedno i prema onim građanima koji u postupku pred sudovima plaćaju prilično visoke takse i ispalo bi da oni finansiraju sprovođenje ovog zakona, što ne bi bilo opravdano, ni pravedno. Neke druge odredbe mogu biti sporne. Ne kažem da će to tako biti.
Uostalom, poslanička grupa LDP je podnela četiri amandmana i mislim da će biti prilike da o njima više razgovaramo. Koleginica Gerov će o tome pričati u nastavku rasprave. Postoji problem kod ovog člana koji definiše vezanost, odnosno ne vezanost organa koji odlučuje o upisu u knjigu državljana, odnosno o sticanju državljanstva, ovim rešenjem kojim se utvrđuje vreme i mesto rođenja za ova lica. To u praksi možda može da proizvode ozbiljne probleme. Molim vas da to probamo sada da razjasnimo, da ne bismo imali problem, ne zbog Evropske komisije, Saveta Evrope, OEBS-a i drugih organizacija, nego zbog nas da ne bismo imali za nekoliko meseci zakon koji se teško primenjuje ili koji ne može da se primeni.
Time bih zaključio, što se tiče ovog prvog zakona, Zakona o javnom beležništvu. Smatram da ste napravili ozbiljan problem i da skandalom započinjete svoj mandat. Vrlo ste pazili u zakonu o izmenama Zakona o NBS da ne napravite ni jednu grešku. To vam je bilo vrlo značajno da budući položaj gospođe Tabaković ne dovedete u pitanje. U ovom zakonu koji se mnogo više tiče građana, koji njima treba da omogući da za šest meseci dobiju mogućnost da neka svoja pitanja i probleme rešavaju pred notarima, odnosno javnim beležnicima, niste bili tako pažljivi.
Svi se bavimo politikom, pratimo medije, jasno nam je u šta će se ovo pretvoriti. Dakle, ovu tačku birate, kao jednu od tačaka gde ćete voditi svoj obračun sa bivšim režimom. To je sasvim jasno. Molim vas da nas poštedite tih problema koje imate, a i Srbiju tih vaših rasprava. Prethodna Vlada je prestala da postoji pre 7-8 meseci. Imali smo izborni proces koji je trajao više od pola godine. Vi ste Vlada već mesec dana i molim vas da kada pišete zakona, koji imaju dva člana, da makar ta dva člana budu perfektna i sprovodiva u praksi. Hvala vam.